Рішення № 88573455, 30.03.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.03.2020
Номер справи
380/264/20
Номер документу
88573455
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/264/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 березня 2020 року

м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Сидор Н.Т., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання здійснити перерахунок пенсії,

в с т а н о в и в :

на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якій позивачка просить:

- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01 грудня 2015 року відповідно до ст. ст. 43, 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ, Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та довідок від 09.06.2012 № 91-11702 та від 03.05.2017 № 91-11702 про розмір грошового забезпечення;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01 грудня 2015 року відповідно до ст. ст. 43, ч. 2 ст. 51, ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ, Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та довідок від 09.06.2012 № 91-11702 та від 03.05.2017 № 91-11702 про розмір грошового забезпечення;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату одноразово і своєчасно недоотриманих сум пенсії з 01 грудня 2015 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262- ХІІ, Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі довідок від 09.06.2012 № 91-11702 та від 03.05.2017 № 91-11702, з урахуванням здійснених виплат.

Разом з позовними вимогами, позивачка просить встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати у встановлений судом строк, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання судового рішення.

Обгрунтовуючи позовні вимоги позивачка зазначає, що їй призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ). Відповідно до ч. 4 ст. 63 цього Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій. Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі – Постанова № 988) встановлено розміри грошового забезпечення поліцейських, які є значно більшими від грошового забезпечення колишніх працівників міліції, а нинішніх пенсіонерів. Тобто, як вказує позивачка, відбулася фактична зміна розмірів грошового забезпечення в порівнянні з тими, що застосовувались при обчисленні пенсії нинішнім пенсіонерам. Покликаючись на те, що в п. 8 Постанови № 988 зазначено, що ця Постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з дня набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію», тобто з 07.11.2015, позивачка стверджує, що після прийняття Постанови № 988 виникли правові підстави для перерахунку пенсії пенсіонерам органів внутрішніх справ з 01.12.2015, тобто з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

На підставі отриманих списків Ліквідаційна комісія ГУМВС України у Львівській області підготувала та 03.05.2017 за вих. № 91-11702 направила до Головного управління ПФ України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення, згідно з якою відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» №988 від 11.11.2015, наказу МВС від 06.04.2016 № 260 грошове забезпечення позивачки станом на 01.01.2016 становить: посадовий оклад 2500,00 грн, підвищення посадового окладу 2500,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням майор міліції 2000,00 грн, надбавка за вислугу років (40%) 1800,00 грн, премія (2,73%) 171, 99 грн, всього 6471, 99 грн.

При цьому позивачка покликається на те, що зазначена довідка складена з порушеннями нормативно-правових актів, які були чинними на момент проведення перерахунку пенсії. Зокрема, зазначає, що Постановою № 988 затверджені посадові оклади та надбавки працівникам Національної поліції, а надбавки, доплати і премії не враховані зазначеною постановою, але встановлені згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин і повинна враховуватися при перерахунку пенсій.

Відтак, 29.11.2019 позивачка звернулась до відповідача з заявою, в якій просила провести їй перерахунок пенсії з 01.12.2015 відповідно до довідки від 03.05.2017 №91-11702 та довідки від 09.06.2012 № 91-11702, яка виготовлена Управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУ МВС України у Львівській області, та була останньою в часі на момент виникнення права на перерахунок, згідно з якою: посадовий оклад – 2500,00 грн, підвищений посадовий оклад – 2500,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням майор міліції – 2000,00 грн, надбавка за вислугу років (40%) – 1800,00 грн, надбавка за виконання особливо важких завдань (48%) – 3024,00 грн, надбавка за оперативно-розшукову діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення (31%) – 775,00 грн, премія (57,4%) – 5796,83 грн, всього – 12268,82 грн.

Однак, відповідач відмовив у задоволенні заяви позивачки, покликаючись на те, що перерахунок пенсії здійснено згідно з довідкою від 22.03.2018 № 91-11702, скерованою на адресу Головного управління ПФ України у Львівській області Ліквідаційною комісією ГУМВС у Львівській області відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі – Постанова № 103). При цьому зазначено, що згідно з листом Міністерства юстиції України від 28.02.2018 № 2900/05/222018 неможливо проводити перерахунок пенсії з використанням довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного з урахуванням премії за грудень 2015 року.

Втім, за твердженням позивачки, згадана довідка, яка видана відповідно до змін Постановою № 103 додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, є протиправною, оскільки зміни до п. 5 та додатку 2 Постанови № 45 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 визнані протиправними.

Таким чином, позивачка вважає, що відповідач неправомірно керується приписами, які визнані нечинними, та виконує рекомендації МВС України, які викладені в листах і не є нормативно-правовими актами.

Відповідач позов не визнає. У відзиві на позовну заяву (вх. 6364 від 05.02.2020) представник відповідача зазначає, що довідка Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України у Львівській області від 03.05.2017 № 91-11702 вже була предметом розгляду у справі № 1340/3721/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії. Так, в мотивувальній частині рішення Львівського окружного адміністративного суду від 17.12.2018 у справі № 1340/3721/18 суд дійшов висновку, що позов в частині визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо нездійснення перерахунку позивачу пенсії з 01.01.2016 відповідно до довідки №91-11702 від 03.05.2017 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016, яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України у Львівській області та зобов`язання відповідача провести позивачу перерахунок та виплату пенсії відповідно до згаданої довідки не підлягає задоволенню. Таким чином, покликаючись на положення ч. 4 ст. 78 КАС України, представник відповідача зазначає, що обставини про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки від 03.05.2017 № 91-11702 встановлені рішенням суду, що набрало законної сили, тому такі не можуть доказуватись при розгляді даної справи.

Вимогу позивачки про проведення перерахунку пенсії з 01.12.2015 представник відповідача вважає такою, що суперечить чинному законодавству. В обгрунтування цього твердження зазначає, що Законом України від 23.12.2015 № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі – Закон № 900-VIII) «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального доповнено частиною третьою статтю 63 Закону №2262-ХІІ, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Представник відповідача вказує на те, що оскільки Закон № 900-VIII набрав чинності з 29.12.2015, то право на перерахунок пенсії у позивачки у відповідності до ч. 2 ст. 51 Закону №2262-ХІІ виникло з 01.01.2016.

Водночас зазначає, що Міністерство внутрішніх справ України листом від 28.02.2018 № 2900/05/22-2018 повідомило Пенсійний фонд України про відсутність підстав для використання довідок про розмір грошового забезпечення, виданих до набрання чинності Постановою № 103, для проведення перерахунку пенсій. При цьому від Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Львівській області на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області надійшла нова довідка від 22.03.2018 № 91-11702 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , видана відповідно до Постанови №103. Відтак, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області 05.04.2018 проведено перерахунок пенсії позивачці з 01.01.2016 відповідно до Постанови № 103 з урахуванням грошового забезпечення відповідно до довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Львівській області від 22.03.2018 № 91-11702.

Вимогу позивачки щодо перерахунку пенсії на підставі довідки від 09.06.2012 № 91-11702 представник відповідача вважає безпідставною, оскільки вказана довідка видана на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якою передбачено встановлення підвищення до пенсії, а не перерахунок пенсії військовослужбовцям з 01.01.2016.

Щодо процесуальних дій, вчинених у зв`язку із розглядом цієї справи, суд зазначає наступне.

Ухвалою судді від 15.01.2020 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Ухвалою суду від 11.02.2020 відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про залишення без розгляду позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання здійснити перерахунок пенсії.

Ухвалою від 11.02.2020 клопотання представника відповідача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін задоволено; призначено справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання здійснити перерахунок пенсії до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, з викликом сторін.

У судовому засіданні позивачка позовні вимоги підтримала з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечила, просила у задоволенні позову відмовити.

Згідно з протоколом судового засідання від 02.03.2020, суд повідомив сторін, що рішення у справі буде прийняте у строк, передбачений щодо даної категорії справ.

Так, згідно з вимогами ч. 1 ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Заслухавши пояснення позивачки та представника відповідача, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються заяви по суті спору, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

ОСОБА_1 згідно з пенсійним посвідченням серії НОМЕР_1 від 25.08.2011 є пенсіонером органів внутрішніх справ України.

З 05.03.1994 позивачка перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ.

На виконання вимог ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» №988 від 11.11.2015, Постанови Кабінету Міністрів України № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018, наказу МВС від 06.04.2016 № 260 Головне управління МВС України у Львівській області 22.03.2018 видало та скерувало на адресу Головного управління ПФ України у Львівській області довідку №91-11702 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), у котрій визначено розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами, чинними на січень 2016 року.

В квітні 2018 року Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області у Львівській області здійснило перерахунок пенсії позивачці з 01.01.2016, виходячи з розміру грошового забезпечення, вказаного у довідці від 22.03.2018 № 91-11702, згідно з якою: посадовий оклад 2500,00 грн, оклад за спеціальним званням майор 2000,00 грн, надбавка за стаж служби (40%) 1800,00 грн, премія (2,05%) 129,15 грн, всього 6429,15 грн.

Позивачка, стверджуючи, що право на перерахунок їй пенсії виникло 01.12.2015, звернулась до відповідача з заявою від 29.11.2019, в якій просила провести їй перерахунок пенсії з 01.12.2015 відповідно до довідки від 03.05.2017 №91-11702, виготовленої Ліквідаційною комісією ГУ МВС України у Львівській області, та довідки від 09.06.2012 № 91-11702, виготовленої Управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУ МВС України у Львівській області, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

У відповідь на вказане звернення Головне управління ПФ України у Львівській області листом від 26.12.2019 № 5416/Я-20/11-06 повідомило позивачку, що перерахунок її пенсії здійснено згідно з довідкою від 22.03.2018 № 91-11702, скерованою на адресу Головного управління ПФ України у Львівській області Ліквідаційною комісією ГУМВС у Львівській області відповідно до Постанови № 103. Також зазначено, що перерахунок пенсії по довідках, виданих Ліквідаційною комісією ГУМВС у Львівській області у 2017 році не проводився, а після визнання протиправним та скасування п. 3 Постанови № 103 інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, не приймалося, повідомлення з Пенсійного фонду України про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, не надходило.

Позивачка вважає непроведення відповідачем перерахунку її пенсії з 01 грудня 2015 року відповідно до ст. ст. 43, 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ, Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та довідок від 09.06.2012 № 91-11702 та від 03.05.2017 № 91-11702 про розмір грошового забезпечення – протиправною бездіяльністю, у зв`язку з чим звернулася до суду з цим позовом.

Вирішуючи даний спір, суд застосовує такі норми права та виходить з таких мотивів.

Згідно із ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон № 2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до ч. ч. 3-4 ст. 63 Закону № 2262-XII перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Частиною 2 ст. 51 Закону № 2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Тобто, відповідно до положень ч.ч. 3-4 ст. 63 та ч. 2 ст. 51 Закону № 2262-XII підставою для проведення перерахунку пенсій є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Отже, відповідно до змісту наведених норм підставою для проведення перерахунку пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону № 2262-XII є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців (осіб, які мають право на пенсію за цим Законом), проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення таких військовослужбовців (осіб, які мають право на пенсію за цим Законом).

Відтак, у зв`язку із встановленням Постановою № 988, яка набула чинності 02 грудня 2015 року, видів та розмірів грошового забезпечення поліцейських та з врахуванням абз. 2 п. 15 розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» від 02 липня 2015 року № 580-VIII, згідно з яким за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб, у позивачки виникло право на перерахунок пенсії.

Згідно з положеннями п.п. 1-3 Порядку № 45 (тут і далі - у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі зазначеного в п. 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України державні органи повідомляють у п`ятиденний строк ПФ України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. ПФ України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління ПФУ складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками.

Відповідно до п. 5 Порядку №45 встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103). Цією постановою на виконання ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» постановлено з 1 січня 2016 року перерахувати особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) пенсії, призначені на підставі Закону № 2262-XII, виходячи з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. При цьому розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Згідно з абз. 2 п. 3 Постанови №103 виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку: з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року; з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

З огляду на наведені правові норми, позивачка має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з 01 січня 2016 року. Таким чином, твердження позивачки, що право на перерахунок пенсії виникло у неї з 01.12.2015 не знаходить належного правового обгрунтування.

Як вбачається з матеріалів справи, перерахунок пенсії позивачці з 01.01.2016 зроблений на підставі довідки від 22.03.2018 № 91-11702, скерованої на адресу Головного управління ПФ України у Львівській області Ліквідаційною комісією ГУМВС у Львівській області, а не від 03.05.2017, оскільки в листі Міністерства внутрішніх справ України від 28.02.2018 № 2900/05/22-2018 зазначено, що неможливо проводити перерахунок пенсії з використанням довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного з урахуванням премії за грудень 2015 року, поданих до набрання чинності Постановою № 103, тому що на виконання п. 3 вказаної постанови Національна поліція України визначає розмір премії, що фактично виплачений за відповідною посадою за січень 2016 року.

Таким чином, оскільки перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 проводився на підставі діючої на час здійснення перерахунку Постанови № 103, а довідку від 03.05.2017 № 91-11702 відповідно до листа Міністерства внутрішніх справ України від 28.02.2018 № 2900/05/22-2018 визнало такою, що не може слугувати підставою для перерахунку пенсії, суд вважає, що відповідач при перерахунку пенсії позивачці з 01.01.2016 не допустив бездіяльності, не здійснивши такого перерахунку на підставі довідки, отриманої в 2017 році від Ліквідаційної комісії ГУМВС у Львівській області, а тому позов в цій частині задоволенню не підлягає.

Стосовно покликання позивачки на скасування в судовому порядку п. п. 1, 2 Постанови № 103, варто зауважити, що алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, передбачений у Постанові № 45, не змінився у зв`язку з прийняттям Постанови № 103. Порядок № 45 в редакції до внесення змін Постановою № 103 також передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подавали їх головним управлінням ПФ України. Головні управління ПФ України здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форму довідки, в тому числі складові грошового забезпечення, наведено в додатку 2 до Порядку № 45. Відповідач має право перевіряти правильність складення довідок щодо формального змісту, однак правом самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, відповідач не має.

Втім, після визнання протиправним та скасування п. 3 Постанови № 103 інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, не приймалося, повідомлення з Пенсійного фонду України про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, до головних управлінь ПФ України не надходило.

Щодо вимоги позивачки зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести їй перерахунок пенсії з 01 грудня 2015 року на підставі довідки від 09.06.2012 № 91-11702 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі – Постанова № 1294) суд зазначає наступне.

Так, як вже зазначалося, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою № 1294 затверджено порядок призначення (перерахунку) пенсій та визначено складові грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб для призначення та перерахунку пенсій.

На підставі цієї постанови з 1 січня 2008 року органами Пенсійного фонду України проведено перерахунок раніше призначених пенсій.

Відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі – Постанова № 355) установлено, що з 1 липня 2012 року здійснюється підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 року до 23 відсотків та з 1 січня 2013 року до 35 відсотків.

При цьому розмір пенсії, обчислений відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з п. 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, та підвищень, передбачених абз. 1 цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року (п. 2 Постанови № 355). Тобто, вказаним пунктом встановлено, що розміри пенсій з урахуванням підвищень, встановлених пунктом 1 цієї постанови не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону, виходячи з грошового забезпечення, встановленого Постановою № 1294.

Таким чином, з огляду на вищевикладене, довідка № 91-11702 від 09.06.2012 про грошове забезпечення ОСОБА_1 за нормами чинними на 01.04.2012, видана Управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУМВС України у Львівській області, не змінювала грошове забезпечення позивачки, а лише встановлювала відсоткову надбавку на виконання Постанови № 355.

Верховним Судом України неодноразово було зроблено висновок, що постановою №355 Кабінет Міністрів України не приймав рішень щодо зміни розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом № 2262-XII, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, а довідка надана на виконання цієї постанови не може бути підставою для перерахунку пенсії, оскільки враховує граничні розміри надбавок, а не фактичну зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовця на підставі належного рішення суб`єкта владних повноважень.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, виходячи з наведених висновків в цілому, суд доходить висновку про безпідставність позовних вимог, а тому такі задоволенню не підлягають.

Враховуючи вищевикладене, доводи позивачки є безпідставними, так як не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а тому задоволенню не підлягають.

З огляду на висновки суду про відмову у задоволенні позову, понесені позивачкою судові витрати не відшкодовуються та покладаються на неї.

Керуючись ст. ст. 2, 72-77, 139, 242-246, 255, 293, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд

в и р і ш и в :

у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання здійснити перерахунок пенсії – відмовити повністю.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. При цьому, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга на рішення суду подається до або через суд першої інстанції, який ухвалив рішення.

Позивач – ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ).

Відповідач – Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885).

Повний текст рішення складено та підписано 02.04.2020.

Суддя Сидор Н.Т.