Рішення № 88573436, 03.04.2020, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.04.2020
Номер справи
280/1074/20
Номер документу
88573436
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 квітня 2020 року Справа № 280/1074/20 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Садового І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження матеріали адміністративної справи

за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 )

до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр-т. Соборний, буд.158-б, код ЄДРПОУ 20490012)

про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

19.02.2020 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі – позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі – відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у призначенні пенсії позивачу згідно п.1 ст.26 Закону України №1058-IV “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” (далі – Закон України №1058- IV) та зобов`язати його призначити і виплатити позивачу пенсію з 31.08.2019, відповідно до п.1 ст.26 Закону України №1058-IV.

Ухвалою суду від 20.02.2020 позовну заяву було залишено без руху на підставі ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), позивачу було надано 5-денний строк з дня отримання вказаної ухвали для усунення недоліків позовної заяви. Позивач усунув недоліки позовної заяви.

Ухвалою суду від 03.03.2020 відкрито провадження в адміністративній справі №280/1074/20 за правилами спрощеного позовного провадження та призначено справу до судового розгляду в засіданні 31.03.2020 без виклику сторін.

Ухвалою суду від 16.03.2020 повернуто заяву ОСОБА_1 про виклик і допит свідків без розгляду.

У зв`язку з розглядом справи в порядку письмового провадження, відповідно до вимог ч.4 ст.229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Обґрунтування позовних вимог викладено в уточненій позовній заяві від 28.02.2020. Зокрема зазначено, що 31.08.2019 позивач досягнув пенсійного віку, загальний трудовий стаж складає 27 років 11 місяців 23 дні. Звернувшись 17.09.2019 до відповідача з заявою про призначення пенсії, позивач отримав відмову у зв`язку із відсутністю необхідного стажу для її призначення. Причиною цього стало не зарахування пенсійним органом до стажу 05 років 06 місяців 01 день роботи позивача в Кооперативно-профспілковому товаристві фізкультурно-спортивному «Колос» Оріхівської районної ради Запорізької області (в подальшому перейменованого на добровільне спортивне товариство «Колос») за періоди роботи з 05.07.1978 по 13.10.1978 і з 12.01.1981 по 03.03.1986, оскільки трудова книга за ці періоди роботи втрачена, а документи з кадрової роботи ліквідованого товариства в Комунальній установі «Об`єднаний трудовий архів міської, селищної та сільських рад Оріхівського району» відсутні. Також зазначено, що 09.12.2019 позивач звернувся до Оріхівського відділу обслуговування громадян (сервісного центру) Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, утвореного замість Пологівського об`єднаного управління ГУПФУ в Запорізькій області, із заявою про підтвердження стажу роботи позивача з 05.07.1978 по 13.10.1978 і з 12.01.1981 по 03.03.1986 на підставі показань свідків у відповідності до «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі – Порядок №637), надавши до заяви дані трьох свідків, які працювали у вказані періоди разом з позивачем в товаристві. У задоволенні заяви позивачу відмовлено з посиланням на відсутність документів з кадрових питань кооперативно-профспілкового фізкультурно-спортивного товариства «Колос» Оріхівської райради в архівний установах, а також даних щодо ліквідації підприємства. Таку відмову позивач вважає протиправною, що суперечить нормам Конституції, пенсійного законодавства України та такою, що порушує права позивача на гарантований державою соціальний захист. З наведених підстав просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

У відповідності до відзиву на позовну заяву від 20.03.2020 (вх.№13754 від 23.03.2020), відповідач зазначає про свою незгоду з позовними вимогами позивача. Вказує, що до прийняття рішення відповідачем про відмову в призначенні пенсії, позивач не звертався із заявою про підтвердження його трудового стажу за період роботи з 05.07.1978 по 13.10.1978 та з 12.01.1981 по 03.03.1986. На момент прийняття оскаржуваного рішення підтверджений необхідними документами страховий стаж ОСОБА_1 складав лише 22 роки 05 місяців 22 дні, тому у нього було відсутнє право на пенсію за віком, відповідно до ч.1 ст.26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». З наведених підстав вважає позовні вимоги позивача необґрунтованими. Посилаючись на норми п.1 ч.1 ст.45 Закону України №1058-IV відповідач також звертає увагу суду, що у випадку підтвердження стажу за заявою від 09.12.2019, позивачу необхідно було б знову звертатись до Головного управління із заявою про призначення пенсії і пенсія призначалась би йому з дня звернення за пенсією, а не з дня досягнення пенсійного віку, бо таке звернення за пенсією відбулось би пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. З наведених підстав просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, якими обґрунтовуються позовні вимоги, судом встановлено наступне.

17.09.2019 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до Оріхівського відділу обслуговування громадян Пологівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з заявою про призначення пенсії, у відповідності до п. 1 ст. 26 Закону України №1058-IV. Згідно розписки-повідомлення, до заяви додано: довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру, паспорт НОМЕР_2 , трудова книжка НОМЕР_3 , довідка про проходження військової служби у Збройних силах від 05.02.2019 №1/68, диплом НОМЕР_4 від 05.07.1978, довідки на підтвердження трудового стажу, а також заяву про призначення офіційної відмови по пенсії без трудової книжки, у зв`язку з її втратою (а.с.50-58, 75-81).

22.10.2019 листом Пологівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області №506/04 позивачу повідомлено про відмову у призначенні пенсії з підстав недостатності загального страхового стажу, який склав 22 роки 05 місяців 22 днів (а.с.62 зворот).

09.12.2019 ОСОБА_1 звернувся до Оріхівського сервісного центру Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з заявою про проведення підтвердження його трудового стажу за періоди роботи з 05.07.1978 по 13.10.1978 та з 12.01.1981 по 03.03.1986 в Кооперативно-профспілковому фізкультурно-спортивному товаристві «Колос» Оріхівської районної ради Запорізької області (в подальшому перейменованого на добровільне спортивне товариство «Колос»), відповідно до п.2 Порядку №637, на підставі показань свідків ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 і ОСОБА_4 , 1946 р.н., які працювали у вказані періоди разом з ним в товаристві і дані їхніх трудових книжок містять відповідні записи про роботу в цьому товаристві ( а.с.5, 59-61, 101).

Листом Оріхівського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області №12/Г4 від 03.01.2020 позивачу повідомлено, що згідно довідки КУ «Об`єднаний Трудовий архів міської, селищної та сільських рад Оріхівського району» документи з кадрових питань кооперативно-профспілкового фізкультурно-спортивного товариства «Колос» Оріхівської районної ради Запорізької області до архівної установи не надходили, а також дані щодо ліквідації підприємства відсутні, причини зарахування періодів роботи з 05.07.1978 по 13.10.1978 та з 12.01.1981 по 03.03.1986 на підставі показань свідків відсутні (а.с.62).

Не погодившись з діями відповідача щодо відмови у призначенні пенсії згідно п.1 ст.26 Закону України №1058-IV, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, дослідивши надані позивачем та відповідачем докази, суд приходить до наступних висновків.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Закон України № 1058-IV, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Згідно з ч. 1 ст. 26 Закону України № 1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу:

з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років;

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років;

з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років;

з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років;

з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років;

з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років;

з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року;

з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 32 років;

з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року - не менше 33 років;

з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року - не менше 34 років;

починаючи з 1 січня 2028 року - не менше 35 років.

Згідно із ст. 24 Закону України № 1058-IV, страховий стаж - період, протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за період до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 58 Закону України № 1058-IV пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов`язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.

Порядком подання та оформлення документів для призначення пенсії відповідно до Закону України №1058-IV, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (зі змінами), передбачено, що для призначення пенсії за віком надаються, зокрема, документи про стаж, визначені Порядком № 637.

Відповідно до п. 1 Порядку №637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пунктами 17 та 18 Порядку №637 передбачено, що за відсутності документів про наявний стаж роботи та неможливості їх одержання у зв`язку з воєнними діями, стихійним лихом, аваріями, катастрофами або іншими надзвичайними ситуаціями стаж роботи, який дає право на пенсію, встановлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі. За відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.

Згідно із ч. 5 ст. 45 Закону України № 1058-IV, документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Як свідчать матеріали справи, 17.09.2019 позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії (а.с.6, 100).

На підставі заяви та доданих до неї документів (включаючи заяву позивача про призначення офіційної відмови по пенсії без трудової книжки), відповідачем обчислено загальний страховий стаж позивача, який склав 22 роки 05 місяців 22 дні, що недостатньо для призначення пенсії за віком відповідно до п.1 ст.26 Закону № 1058-IV та стало підставою для відмови у призначенні пенсії (а.с.62, зворот).

Слід зазначити, що до прийняття рішення Головним управлінням про відмову в призначенні йому пенсії позивач не звертався із заявою про підтвердження його трудового стажу за період роботи з 05.07.1978 по 13.10.1978 та з 12.01.1981 по 03.03.1986 в Кооперативно-профспілковому фізкультурно - спортивному товаристві "Колос" Оріхівської районної ради Запорізької області (в подальшому перейменованому на добровільне спортивне товариство "Колос") на підставі показань свідків.

Натомість, з вказаною заявою позивач звернувся до відповідача лише 09.12.2019 з проханням провести підтвердження його трудового стажу за періоди роботи з 05.07.1978 по 13.10.1978 та з 12.01.1981 по 03.03.1986 в Кооперативно-профспілковому фізкультурно-спортивному товаристві «Колос» Оріхівської районної ради Запорізької області (в подальшому перейменованого на добровільне спортивне товариство «Колос»), відповідно до п.2 Порядку №637, на підставі показань свідків ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 і ОСОБА_4 , 1946 р.н., які працювали у вказані періоди разом з ним в товаристві і дані їхніх трудових книжок містять відповідні записи про роботу в цьому товаристві.

Як вбачається з листа відповідача №12/Г4 від 03.01.2020, згідно довідки КУ «Об`єднаний Трудовий архів міської, селищної та сільських рад Оріхівського району» документи з кадрових питань кооперативно-профспілкового фізкультурно-спортивного товариства «Колос» Оріхівської районної ради Запорізької області до архівної установи не надходили, а також дані щодо ліквідації підприємства відсутні, причини зарахування періодів роботи з 05.07.1978 по 13.10.1978 та з 12.01.1981 по 03.03.1986 відсутні.

Суд зазначає, що вказаний лист відповідача не містить відмови у призначенні позивачу пенсії, а вказує на відмову у зарахуванні періодів роботи позивача з 05.07.1978 по 13.10.1978 та з 12.01.1981 по 03.03.1986 в кооперативно-профспілковому фізкультурно-спортивному товаристві «Колос» Оріхівської районної ради Запорізької області.

Згідно приписів ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

З огляду на те, що до прийняття рішення про відмову в призначенні пенсії, позивач не звертався до відповідача із заявою про підтвердження його трудового стажу за період роботи з 05.07.1978 по 13.10.1978 та з 12.01.1981 по 03.03.1986, а підтверджений необхідними документами страховий стаж ОСОБА_1 склав лише 22 роки 05 місяців 22 дні, суд не вбачає протиправності в діях відповідача щодо відмови у призначенні йому пенсії.

В свою чергу, заява позивача від 09.12.2019 про зарахування стажу роботи з 05.07.1978 по 13.10.1978 та з 12.01.1981 по 03.03.1986 не містила вимоги призначити пенсію відповідно до п.1 ст.26 Закону України № 1058-IV.

З наведених підстав, в межах заявлених позивачем вимог, суд не вбачає підстав для задоволення позовної заяви.

Судом не надається оцінка правомірності відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області у допиті свідків для зарахування періодів роботи до трудового стажу позивача, оскільки це питання виходить за межі вимог позовної заяви про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у призначенні пенсії відповідно до п.1 ст.26 Закону України № 1058-IV.

Натомість, суд зазначає, що дане питання може бути предметом розгляду окремого позову про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо у відмови у зарахуванні до стажу роботи ОСОБА_1 періодів роботи з 05.07.1978 по 13.10.1978 та з 12.01.1981 по 03.03.1986 в Кооперативно-профспілковому фізкультурно - спортивному товаристві "Колос" Оріхівської районної ради Запорізької області (в подальшому перейменованому на добровільне спортивне товариство "Колос") на підставі показань свідків.

Відповідно до ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Позивачем, на переконання суду, не доведено протиправності дій відповідача щодо відмови у призначенні йому пенсії згідно п.1 ст.26 Закону України № 1058-IV.

З наведених підстав не підлягає задоволенню і вимога про зобов`язання відповідача призначити і нарахувати пенсію позивачу з 31.08.2019, відповідно до п.1 ст. 26 Закону України № 1058-IV.

На підставі вищевикладеного та керуючись статтями 139, 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр-т. Соборний, буд.158-б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, - відмовити у повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Строки оскарження рішення суду застосовуються з урахуванням норм Закону України від 30.03.2020 №540-ІХ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019)".

Рішення складено у повному обсязі та підписано 03.04.2020.

Суддя І.В.Садовий