
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
03 квітня 2020 р. Справа № 120/560/20-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мультян Марини Бондівни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Вінпродтрейд" до відділу освіти Літинської районної державної адміністрації про визнання бездіяльності неправомірною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду подано адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Вінпродтрейд" до відділу освіти Літинської районної державної адміністрації. У позовній заяві позивач просив:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача у наданні інформації на запит про надання інформації № 227 від 13.08.2019 року;
- зобов`язати відповідача повторно розглянути запит про надання інформації №227 від 13.08.2019 року та надіслати запитувану інформацію у сканованому вигляді на електронну адресу запитувача.
- стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Вінпродтрейд" судові витрати в розмірі 5911 грн, що складається із судового збору в розмірі 1921 грн та витрат на професійну правничу допомогу - 3990 грн, за рахунок бюджетних асигнувань Управління освіти Могилів - Подільської міської ради Вінницької області;
- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду, шляхом зобов`язання відповідача подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 13.08.2019 року позивачем надіслано до відповідача запит № 227 про надання публічної інформацію щодо використання бюджетних коштів.
16.08.2019 року відповідачем надано відповідь згідно якої було продовжено строк розгляду запиту.
22.10.2019 року відповідачем було повідомлено про виставлення рахунку на відшкодування витрат на копіювання та друк за 60 сторінок. Позивач зауважує, що станом на день подання позовної заяви запитувана інформація не надана.
Позивач зауважує, що внаслідок бездіяльності відповідача та ненадання ним відповіді на запит порушено його право на доступ до публічної інформації, що визначений Законом України "Про доступ до публічної інформації".
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 18.02.2020 року позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Вінпродтрейд" залишено без руху та встановлено строк для усунення виявлених у ній недоліків.
24.02.2020 року на адресу суду надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви, якою недоліки останньої були усунені у повному обсязі.
Ухвалою суду від 02.03.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому проваджені).
26.03.2020 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, оскільки позивачем не доведено, що відділом освіти Літинської районної державної адміністрації допущено протиправну бездіяльність.
Крім того, враховуючи значення справи для позивача, обсяг наданих адвокатом послуг, їх складність та час, необхідний для їх надання, відповідач заперечує щодо відшкодування судових витрат на правничу допомогу адвоката у розмірі 3990 грн, оскільки такі витрати є завищеними та не відповідають вимогам розумності та співмірності.
31.03.2020 року на адресу суду надійшли письмові пояснення представника позивача, однак суд не приймає її до уваги, оскільки відповідно до частини 3 статті 236 КАС України, заявами по суті справи, у даній категорії справ, є позов та відзив.
Відповідно до частини 2 статті 262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення (частина 5 стаття 250 КАС України).
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, суд встановив такі фактичні обставини справи.
13.08.2019 ТОВ "Вінпродтрейд" звернулось до відділу освіти Літинської районної державної адміністрації, як розпорядника інформації, в порядку Закону України "Про доступ до публічної інформації", із запитом № 227 про надання інформації, у якому Товариство просило:
1. Зареєструвати та розглянути даний запит.
2. Надати інформацію про використання бюджетних коштів, а саме:
- яку кількість свіжих овочів було закуплено відділом освіти Літинської районної державної адміністрації на підставі договору, який укладено в результаті проведення процедури закупівлі від 18.01.2017 року по предмету закупівлі: Свіжі овочі (ідентифікатор закупівлі UА-2017-01-18-001391-b;
-коли і на яку суму було укладено договір;
- за якою ціною закуплено свіжі овочі (вказати ціну за 1 кг);
- чи змінювалася протягом терміну виконання договору ціна закупівлі свіжих овочів за 1 кг;
- у разі зміни ціни вказати на якій підставі та згідно яких підтверджуючих документів наданих ФОП ОСОБА_1 було змінено ціну, надати копії цих документів. Вказати змінену ціну та вказати, яку кількість свіжих овочів було закуплено по змінених цінах;
- яка сума бюджетних коштів була використана на закупівлю овочів по вищезгаданому договору.
3. Надати інформацію, у якій вказати, яким суб`єктом господарювання було виготовлено дану продукцію (із зазначенням назви виробника та його юридичної адреси).
4. Надати копії посвідчень про якість, декларації виробника і (або) іншого документу, який посвідчує якість продукції, що постачалася.
5. Надати відповідь на вказаний запит, надати запитувану інформацію та надати копії запитуваних документів у встановлений законодавством термін, шляхом надсилання поштового листа на адресу ТОВ "Вінпродтрейд": вул. Волошкова, 51 А, м. Вінниця, 21034 та на електронну адресу ТОВ "Вінпродтрейд" (у pdf. форматі): v-p-t@ukr.net.
Листом № 01-19/704 від 16.08.2019 року відділ освіти Літинської районної державної адміністрації у відповідь на запит позивача на отримання публічної інформації повідомив, що строк розгляду запиту на інформацію від 13.08.2019 року №227 продовжено.
Листом № 01-19/1006 від 22.10.2019 відділ освіти Літинської районної державної адміністрації повідомив ТОВ «Вінпродтрейд», що відповідь на їх запит від 13.08.2019 року містить великий обсяг інформації та виставлено рахунок на відшкодування витрат на копіювання або друк у сумі 3,72 грн за один документ формату А 4, загальна кількість запитуваної інформації складає 60 сторінок, загальна сума до сплати становить 223,20 грн.
Вважаючи, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність у ненаданні копій запитуваних документів, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Правовідносини, які складаються у сфері розгляду звернень суб`єктів стосовно отримання інформації, врегульовані Конституцією України та відповідними спеціальними законами, а саме Законом України "Про звернення громадян" від 02.10.1996 року № 393/96-ВР (далі Закон № 393/96-ВР), Законом України "Про інформацію" від 02.10.1996 року № 2657-XII (далі Закон № 2657-XII) та Законом України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 року № 2939-VI (далі Закон № 2939-VI).
Згідно з частиною 2 статті 34 Конституції України кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.
Відповідно до статті 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Закон № 2657-XII визначає, що кожен має право на вільне одержання, використання, поширення, зберігання та захист інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.
Статтею 1 Закону № 2657-XII визначено, що інформація - це будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді.
Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.
У свою чергу порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації та інформації, що становить суспільний інтерес, визначено Законом № 2939-VI.
Суд враховує, що інформаційний запит позивача від 13.08.2019 року був ним поданий в порядку, визначеному цим Законом, а тому суд надає оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами у зв`язку з поданням та розглядом такого запиту саме з урахуванням вимог Закону № 2939-VI.
Відповідно до статті 1 Закону від 13.01.2011 року № 2939-VI, публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Статтею 3 Закону № 2939-VI визначені гарантії забезпечення права на публічну інформацію, зокрема: обов`язок розпорядників інформації надавати інформацію, крім випадків, передбачених законом, визначення розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє, максимальне спрощення процедури подання запиту та отримання інформації.
Відповідно до статті 5 Закону № 2939-VI одним із способів доступу до інформації є надання такої за запитами на інформацію.
Згідно із статтею 12 Закону № 2939-VI суб`єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об`єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб`єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб`єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань запитів на інформацію розпорядників інформації.
Водночас, в силу вимог пункту 6 частини 1 статті 14 Закону № 2939-VI розпорядники інформації зобов`язані надати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об`єктивність наданої інформації.
Згідно з положеннями статті 19 Закону № 2939-VI під запитом на інформацію розуміється прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту. Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача. Письмовий запит подається в довільній формі.
У відповідності до частини 1 статті 20 Закону № 2939-VI, розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.
Частиною четвертою тієї ж статті закріплено, що у разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.
Відтак, право позивача звертатись із інформаційними запитами та отримати інформацію кореспондує обов`язок відповідача який володіє статусом розпорядника публічної інформації надати достовірну, точну та повну інформацію у встановлені Законом строки.
У ході розгляду справи, судом встановлено, що листом № 01-19/704 від 16.08.2019 року відділ освіти Літинської районної державної адміністрації у відповідь на запит позивача на отримання публічної інформації повідомив, що строк розгляду запиту на інформацію від 13.08.2019 року №227 продовжено.
Листом № 01-19/1006 від 22.10.2019 відділ освіти Літинської районної державної адміністрації повідомив ТОВ «Вінпродтрейд», що відповідь на їх запит від 13.08.2019 року містить великий обсяг інформації та виставлено рахунок на відшкодування витрат на копіювання або друк у сумі 3,72 грн за один документ формату А 4, загальна кількість запитуваної інформації складає 60 сторінок, загальна сума до сплати становить 223,20 грн.
Відповідно до статті 21 Закону № 2939-VI інформація на запит надається безкоштовно. У разі якщо задоволення запиту на інформацію передбачає виготовлення копій документів обсягом більш як 10 сторінок, запитувач зобов`язаний відшкодувати фактичні витрати на копіювання та друк. Розмір фактичних витрат визначається відповідним розпорядником на копіювання та друк в межах граничних норм, встановлених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо розпорядник інформації не встановив розміру плати за копіювання або друк, інформація надається безкоштовно. При наданні особі інформації про себе та інформації, що становить суспільний інтерес, плата за копіювання та друк не стягується.
Частиною 1 статті 22 Закону № 2939-VI визначено, що розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов`язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов`язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п`ятою статті 19 цього Закону.
У відмові в задоволенні запиту на інформацію має бути зазначено: 1) прізвище, ім`я, по батькові та посаду особи, відповідальної за розгляд запиту розпорядником інформації; 2) дату відмови; 3) мотивовану підставу відмови; 4) порядок оскарження відмови; 5) підпис (частина 4 статті 22 Закону № 2939-VI).
Відмова в задоволенні запиту на інформацію надається в письмовій формі (частина 5 статті 22 Закону № 2939-VI).
Аналізуючи наведені норми суд зазначає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний у будь-якому випадку надати відповідь на запит з дотриманням визначених законодавством України строків.
Як вбачається з листа відділу освіти Літинської районної державної адміністрації відповідач вказує про те, що у зв`язку з великим обсягом інформації, позивачу виставлено рахунок на відшкодування витрат на копіювання або друк запитуваної інформації. Крім того, відповідач зазначив, що отримати запитувану інформацію позивач зможе лише після повної оплати витрат на копіювання або друк запитуваних документів.
Конституційний Суд України в ухвалі від 25 червня 2013 року №29-у/2013, якою відмовив у відкритті конституційного провадження у справі за конституційним зверненням Міжнародної благодійної організації "Екологія-Право-Людина" щодо офіційного тлумачення положень частин першої, другої, третьої статті 21 Закону України "Про доступ до публічної інформації" зазначив, що положення частини другої статті 21 Закону викладені чітко, зрозуміло і передбачають відшкодування запитувачем фактичних витрат на копіювання та друк документів понад встановлену Законом кількість сторінок, а тому не потребують офіційної інтерпретації.
Із наведеного слідує, що якщо задоволення запиту на інформацію передбачає виготовлення копій документів обсягом більш як 10 сторінок, запитувач зобов`язаний оплатити витрати, пов`язані із копіюванням документів понад встановлений обсяг.
Копії 10 перших сторінок у відповідь на запит про надання публічної інформацію надаються безкоштовно, тоді як відшкодування позивачем фактичних витрат на копіювання і друк документів здійснюватися з одинадцятої сторінки.
Аналогічна позиція викладена і у постанові Верховного Суду від 17.01.2020 року у справі №818/40/17.
Крім того, суд вказує, що пунктом 10.3 постанови Пленуму Вищого Адміністративного Суду України №10 від 29.09.2016 року «Про практику застосування адміністративними судами законодавства про доступ до публічної інформації» зазначено, що частиною 5 статті 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації» передбачено можливість зазначення у запиті електронної адреси. Це свідчить про можливість обрання виключно електронної форми листування з розпорядником інформації і, відповідно, отримання відповіді на запит тільки на електронну адресу.
У разі якщо запитувач просить надати відповідь на електронну адресу, розпорядник інформації повинен з дотриманням вимог діловодства оформити лист-відповідь (поставити підпис, указати посаду, дату і номер реєстрації листа) та надіслати його у сканованому вигляді на електронну адресу запитувача.
Дослідивши запит позивача, суд встановив, що останній крім поштової адреси, зазначив електронну та просив надіслати електронного листа (у pdf-форматі) на e-mail «Вінпродтрейд» v-p-t@ukr.net.
Враховуючи викладене, суд вважає не обґрунтованим посилання відповідача на статтю 21 Закону № 2939-VI як на підставу ненадання документів, оскільки виготовлення копій документів перших 10 сторінок запитуваної інформації є безкоштовними, а тому відповідач зобов`язаний був задовольнити запит у цій частині.
На підставі викладеного суд дійшов висновку, що відповідач будучи розпорядником інформації мав у будь-якому випадку надати відповідь позивачу у встановлений Законом України "Про доступ до публічної інформації" строк, з копіями запитуваних документів у кількості перших 10 сторінок. Оскільки таких дій відповідач не вчинив, відповідно допустив бездіяльність, яка з огляду на обставини справи є протиправною.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльність відповідача у ненаданні інформації на запит про надання інформації № 227 від 13.08.2019 року є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Крім того, відповідно до пункту 4 частини 2 статті 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Згідно з частиною 4 статті 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини 2 цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом в рішенні.
З огляду на вищевикладені положення, а також беручи до уваги обставини, встановлені в ході розгляду даної справи, суд приходить до висновку про наявність підстав для зобов`язання відповідача повторно розглянути запит ТОВ "Вінпродтрейд" про надання інформації №227 від 13.08.2019 та надати відповідь з дотриманням положень Закону України "Про доступ до публічної інформації", а також з урахуванням правової оцінки наданої судом у рішенні.
Що стосується процесуального питання про відшкодування витрат на професійну правничу допомогу, то суд зазначає наступне.
Про витрати на професійну правничу допомогу зазначено у статті 134 КАС України. Так, частиною 1 цієї статті визначено, що витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
Відповідно до частини 2 статті 134 КАС України за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Відповідно до частини 1, 4 статті 46 сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. Відповідачем в адміністративній справі є суб`єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Як встановлено судом із прохальної частини позовної заяви, позивач просить стягнути на його користь судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань Управління освіти Могилів - Подільської міської ради Вінницької області.
Однак, відповідачем у даній справі виступає відділ освіти Літинської районної державної адміністрації, а не Управління освіти Могилів - Подільської міської ради Вінницької області, що в свою чергу обумовлює відсутність підстав для стягнення з Управління освіти Могилів - Подільської міської ради Вінницької області витрат на професійну правничу допомогу.
Щодо клопотання позивача про встановлення на підставі частини 1 статті 382 КАС України судового контролю за виконанням судового рішення, то суд зазначає, що будучи ініціатором розгляду процесуального питання про зобов`язання суб`єкта владних повноважень надати звіт про виконання судового рішення, позивач в силу норм статті 77 КАС України, повинен довести можливе ухилення відповідача від виконання рішення суду у разі задоволення позовних вимог та обґрунтувати свої твердження про ймовірність недобросовісності дій чи бездіяльності відповідача в процесі виконання судового рішення.
З огляду на не доведення позивачем обставин, які б ставили під сумнів добросовісність поведінки відповідача в процесі виконання цього рішення, суд не вбачає підстав для задоволення клопотання.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність відділу освіти Літинської районної державної адміністрації у ненаданні інформації на запит Товариства з обмеженою відповідальністю "Вінпродтрейд" про надання інформації №227 від 13.08.2019 року.
Зобов`язати відділ освіти Літинської районної державної адміністрації повторно розглянути запит Товариства з обмеженою відповідальністю "Вінпродтрейд" про надання інформації №227 від 13.08.2019 року та надати відповідь з дотриманням положень Закону України "Про доступ до публічної інформації", а також з урахуванням правової оцінки наданої судом у рішенні.
Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Вінпродтрейд" понесені витрати зі сплати судового збору в сумі 2102 (дві тисячі сто дві гривні) за рахунок бюджетних асигнувань відділу освіти Літинської районної державної адміністрації.
В задоволені решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 КАС України.
Відповідно до статті 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Вінпродтрейд" (вул. Волошкова, 51А, м. Вінниця, Вінницька область, код ЄДРПОУ 34886897)
Відділ освіти Літинської районної державної адміністрації (вул. Героїв Чорнобиля, 15, смт. Літин, Вінницька область, код ЄДРПОУ 02141383)
Копію рішення у повному обсязі сторони можуть одержати: 03.04.2020 року.
Суддя Мультян Марина Бондівна