
н\п 2-а/490/193/2020 Справа № 490/10343/19
Центральний районний суд м. Миколаєва
___________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 березня 2020 року Центральний районний суд міста Миколаєва у складі головуючого - судді Гуденко О.А., розглянувши в письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Миколаївської області про визнання протиправною та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення, -
ВСТАНОВИВ:
06.12.2019 року позивач звернувся до Центрального районного суду м. Миколаєва з позовом до відповідача, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову начальника Управління державного архітектурно-будівельного контролю Миколаївської області № 84 від 28 листопада 2019 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 7 ст. 96-1 КУпАП. В обгрунтування позову посилається на те, що постанова є протиправною, в діях позивача відсутня об`єктивна сторона правопорушення, оскільки роботи на об`єкті виконувались згідно проектної документації. Крім того, до компетенції осіб, що здійснюють технічний нагляд, не входить контроль за дотриманням підрядником строків саме проектів виконання робіт, а також за ознайомленням працівників виконавця та відповідальних за безпечне виконання робіт на об`єкті з розробленим проектом на виконання робіт.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06.12.2019 року головуючим суддею по даній справі визначено суддю Гуденко О.А.
Ухвалою судді Центрального районного суду м. Миколаєва Гуденко О.А. від 10.12.2019 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників процесу.
Відповідно до вимог ст. 19, 257 КАС України дана справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Оскільки розгляд справи відбувається в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи, особи, які беруть участь у справі не викликались.
Відповідно до ч. 1 ст. 269 КАС України у справах, визначених статтями 263-277, 280-283, 285-289 цього Кодексу, заявами по суті справи є позовна заява та відзив на позовну заяву (відзив).
Суд, з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступного висновку.
Матеріалами справи встановлено, що під час перевірки у період з 12.11.2019 року до 25.11.2019 року на об`єкті «Реконструкція в частині термосанації будівлі дошкільного навчального закладу № 144 з адресою: м. Миколаїв, вул. Океанівська, 42» встановлено, що відсутні зауваження відповідальної особи, якою здійснюється технічний нагляд Мовенко С.М. щодо відповідності виконаних ТОВ «Голден-Буд» будівельно-монтажних робіт, конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання проектним рішенням, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічних умов та інших нормативних документів:
- відповідно до графіку виконаних робіт та графіку руху надходження матеріалів і виробів, заміна вікон повинна виконуватись у період з 06.09.2019 року по 23.10.2019 року. Станом на 25.11.2019 року роботи з заміни віконних блоків розпочаті та не завершені, тобто роботи виконані з відхиленням від проекту виконаних робіт;
- всі працівники та відповідальні за безпечне виконання робіт на об`єкті не ознайомлені (власноручним підписом) з розробленим проектом виконання робіт, тобто не забезпечено безпечне виконання будівельних робіт на об`єкті;
- враховуючи, що виконання робіт з теплоізоляції зовнішніх стін через погодні умови можлива лише у другій половині березня 2020 року, зовнішні ділянки з`єднувальних швів змонтованих віконних та дверних блоків, тривалий час не захищені від впливу атмосферних опадів та дії сонячного випромінювання, що є порушеннями вимог п. 5.3.1, 5.3.4ДСТУ Б В.2.6-79:2009 «Конструкції будинків і споруд. Шви з`єднувальні місць примикання віконних блоків до конструкцій стін»;
- влаштування внутрішніх укосів влаштовані з гіпсокартонних плит на клейовій суміші, тобто роботи виконані з відхиленням від належно затверджених проектних рішень.
За результатами перевірки складено протокол про адміністративне правопорушення від 25.11.2019 року відносно інженера технічного нагляду ОСОБА_1 в якому зафіксовано порушення ч. 7 ст. 96-1 КУпАП. Винесено припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил № 109/4 від 25.11.2019 року.
28.11.2019 року начальником управління державного архітектірно-будівельного контролю ММР Туова О.Ю. було винесено постанову по справі про адміністративне правопорушення № 84, відповідно до якої ОСОБА_1 був притягнутий до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 96-1 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 8 500,00 грн.
Так, 19.02.2019 року між Департаментом енергетики, енергозбереження та запровадження інноваційних технологій ММР (Замовник) та ТОВ «Голден-Буд» (Підрядник) було укладено Договір підряду № 4 по об`єкту Реконструкція в частині термосанації будівлі дошкільного навчального закладу № 144 з адресою: м. Миколаїв, вул. Океанівська, 42».
15.04.2019 року між Департаментом енергетики, енергозбереження та запровадження інноваційних технологій ММР (Замовник) та ФОП ОСОБА_1 (Виконавець) було укладено Договір № 102 на технагляд за об`єктом «Реконструкція в частині термосанації будівлі дошкільного навчального закладу № 144 з адресою: м. Миколаїв, вул. Океанівська, 42 ».
ОСОБА_1 є провідним інженером з технічного нагляду (будівництво), що підтверджується копією Кваліфікаційного сертифікату відповідального виконавця окремих робіт (послуг), пов`язаних зі створенням об`єктів архітектури серії АТ № 006710 від 12.06.2017 року.
Відповідно до ч.1 ст. 1, ст. 11 Закону України «Про архітектурну діяльність» технічний нагляд - здійснення замовником контролю за дотриманням проектних рішень та вимог державних стандартів, будівельних норм і правил, а також контролю за якістю виконаних робіт та їх обсягами під час будівництва або зміни (у тому числі шляхом знесення) об`єкта містобудування. Під час будівництва об`єкта архітектури здійснюється авторський та технічний нагляд. Технічний нагляд забезпечується замовником та здійснюється особами, які мають відповідний кваліфікаційний сертифікат. У разі виявлення відхилень від проектних рішень, допущених під час будівництва об`єкта архітектури, та відмови підрядника щодо їх усунення особа, яка здійснює авторський або технічний нагляд, повідомляє про це замовника і орган державного архітектурно-будівельного контролю для вжиття заходів відповідно до законодавства. Порядок проведення авторського і технічного наглядів установлюється Кабінетом Міністрів України.
Отже, законодавством передбачено, що у разі виявлення відхилень від проектних рішень, допущених під час будівництва об`єкта архітектури, та відмови підрядника щодо їх усунення особа, яка здійснює технічний нагляд, повідомляє про це замовника і орган державного архітектурно-будівельного контролю для вжиття заходів відповідно до законодавства.
Згідно п. 2, 5 - 7 Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об`єкта архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 11.07.2007 року № 903, технічний нагляд забезпечує замовник (забудовник) протягом усього періоду будівництва об`єкта з метою здійснення контролю за дотриманням проектних рішень та вимог державних стандартів, будівельних норм і правил, а також контролю за якістю та обсягами робіт, виконаних під час будівництва або зміни (зокрема шляхом знесення) такого об`єкта. Особи, що здійснюють технічний нагляд: 1) проводять перевірку: наявності документів, які підтверджують якісні характеристики конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання, що використовуються під час будівництва об`єкта, - технічного паспорта, сертифіката, документів, що відображають результати лабораторних випробувань тощо; відповідності виконаних будівельно-монтажних робіт, конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання проектним рішенням, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічних умов та інших нормативних документів; відповідності обсягів та якості виконаних будівельно-монтажних робіт проектно-кошторисній документації; виконання підрядником вказівок і приписів, виданих за результатами технічного нагляду, державного архітектурно-будівельного контролю та державного нагляду; 2) ведуть облік обсягів прийнятих і оплачених будівельно-монтажних робіт, а також будівельно-монтажних робіт, виконаних з недоліками; 3) проводять разом з підрядником огляд та оцінку результатів виконаних робіт, у тому числі прихованих, і конструктивних елементів; 4) повідомляють підряднику про невідповідність виробів, матеріалів та обладнання вимогам нормативних документів; 5) оформляють акти робіт, виконаних з недоліками; 6) беруть участь у проведенні перевірки: робочою комісією якості окремих конструкцій і вузлів, будівельно-монтажних робіт усіх видів, відповідності змонтованого спецобладнання, устатковання і механізмів технічним умовам; органами державного нагляду та архітектурно-будівельного контролю; 7) виконують інші функції, пов`язані з технічним наглядом на відповідному об`єкті.
Особи, що здійснюють технічний нагляд, мають право вимагати від підрядника: 1) виконання робіт відповідно до проектно-кошторисної та іншої технічної документації, дотримання вимог нормативних документів щодо порядку виконання і прийняття робіт; 2) зупинення робіт у разі застосування ним матеріалів, деталей, конструкцій та виробів, які не відповідають вимогам нормативних документів; 3) проведення лабораторних випробувань матеріалів і конструкцій щодо їх відповідності сертифікатам якості, а обладнання - технічним (технологічним) паспортам та своєчасного повідомлення їм про такі випробування; 4) усунення відхилень від проектних рішень, недоліків (дефектів) та недоробок і повторного пред`явлення робіт для здійснення технічного нагляду; 5) зупинення виконання: робіт до оформлення актів огляду прихованих робіт; будівельно-монтажних робіт у разі виявлення понаднормативної деформації об`єкта або загрози обвалу конструкцій та вжиття невідкладних заходів для запобігання виникненню аварії. У разі виявлення відхилень від проектних рішень, допущених під час будівництва об`єкта, та відмови підрядника їх усунути особа, що здійснює технічний нагляд, повідомляє про це замовнику (забудовнику) і відповідній інспекції державного архітектурно-будівельного контролю для вжиття заходів відповідно до законодавства.
Згідно частин 1, 2, 4 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт. Орган державного архітектурно-будівельного контролю розглядає відповідно до закону справи про адміністративні правопорушення та справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності. Орган державного архітектурно-будівельного контролю у своїй діяльності взаємодіє з органами виконавчої влади, що здійснюють контроль за дотриманням природоохоронних, санітарно-гігієнічних, протипожежних вимог, вимог у сфері охорони праці, енергозбереження та інших вимог, передбачених законом, а також з органами державної статистики, Національної поліції, прокуратури та іншими правоохоронними і контролюючими органами.
Відповідно до п. 17, п. 22 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року № 553, у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, крім акта перевірки, складається протокол, видається припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил або припис про зупинення підготовчих та/або будівельних робіт. Постанова про накладення штрафу складається у трьох примірниках. Перший примірник постанови у триденний строк після її прийняття вручається під розписку суб`єкту містобудування (керівнику або уповноваженому представнику суб`єкта містобудування) або надсилається рекомендованим листом з повідомленням, про що робиться запис у справі. Два примірники залишаються в органі державного архітектурно-будівельного контролю, який наклав штраф.
Поряд з тим, відповідно до пунктів 2, 5, 6 Порядоку накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1995 року № 244, справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності відповідно до повноважень, визначених статтею 7 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», розглядаються такими органами державного архітектурно-будівельного контролю: виконавчими органами з питань державного архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних, міських рад. Накладення на суб`єкта містобудування штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності не звільняє від відповідальності, передбаченої Кодексом України про адміністративні правопорушення, посадових осіб такого суб`єкта, до службових обов`язків яких належить забезпечення дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності. Штраф за правопорушення може бути накладено на суб`єкта містобудування протягом шести місяців з дня виявлення правопорушення, але не пізніше ніж через три роки з дня його вчинення.
Згідно ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 9, ст. 10 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Відповідно до ст. 251, ст. 280 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
На підставі викладеного, суд погоджується з твердженням позивача про те, що до його компетенції не входить контроль за дотриманням підрядником строків проектів виконання робіт, а також за ознайомленням працівників виконавця та відповідальних за безпечне виконання робіт на об`єкті з розробленим проектом на виконання робіт.
Проте, контроль за дотриманням вимог п. 5.3.1, 5.3.4 ДСТУ Б В.2.6-79:2009 «Конструкції будинків і споруд. Шви з`єднувальні місць примикання віконних блоків до конструкцій стін» та контроль за належно затвердженими проектними рішеннями дійсно відноситься до компетенції позивача.
За такого, оскільки в оскаржуваній постанові у графі "суть правопорушення" інкриміновано позивачеві усі вищенаведені порушення ОСОБА_1 як відповідальної особи, яка здійснює технічний нагляд за будівництвом, в тому числі як ті, що відносяться до його обов`язків, так і ті, що не відностяться, то суд вбачає підстави для скасування цієї постанови.
На підставі викладеного, суд вважає за необхідні задовольнити позов частково, скасувати спірну постанову та згідно п. 2 ч. 3 ст. 286 КАС України справу про накладення адміністративного стягнення за ч. 7 ст. 96-1 КУпАП щодо ОСОБА_1 надіслати на новий розгляд до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Миколаївської області.
Керуючись ст.ст. 134,139 241-246, 286 КАС України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Миколаївської області про визнання протиправною та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення - задовольнити частково.
Постанову № 84 від 28.11.2019 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 96-1 КУпАП з накладенням на нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 8 500 грн. 00 коп. - скасувати.
Справу про накладення адміністративного стягнення за ч. 7 ст. 96-1 КУпАП щодо ОСОБА_1 надіслати на новий розгляд до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Миколаївської області.
Рішення набирає законної сили через 30 днів з дня складання повного тексту сторонами у разі, якщо воно не буде оскаржена. Якщо рішення буде оскаржено, то воно набирає законної сили після перегляду справи судом апеляційної інстанції якщо його не буде скасовано.
Апеляційну скаргу може бути подано протягом тридцяти днів з дня отримання повного тексту до П`ятого апеляційного адміністративного суду.
СУДДЯ Гуденко О.А.