Рішення № 88549336, 02.04.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.04.2020
Номер справи
520/1112/2020
Номер документу
88549336
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 квітня 2020 р. № 520/1112/2020

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Волошин Д.А., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради, третя особа: Комісія з розгляду питань при призначенні соціальних допомог та надання пільг адміністрації Московського району Харківської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправним рішення комісії з розгляду питань при призначенні соціальних допомог та надання пільг адміністрації Московського району Харківської міської ради від 13.11.2019, згідно протоколу № 37 засідання комісії з розгляду питань при призначенні соціальних допомог Московського району в частині відмови ОСОБА_1 в призначенні житлової субсидії з жовтня 2019 року;

- визнати протиправним повідомлення про призначення субсидії на ЖКП до особової справи № 40028 від 16.11.2019, яким ОСОБА_1 не призначено житлову субсидію з 1 жовтня 2019 року з таких підстав: згідно рішення комісії (Прот. № 37 від 13.11.2019) - "несплата ЄСВ";

- зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради призначити ОСОБА_1 субсидії у період з 1 жовтня 2019 року по 30 квітня 2020 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він отримав рішення комісії з розгляду питань при призначенні соціальних допомог та надання пільг адміністрації Московського району Харківської міської ради від 13.11.2019 щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні житлової субсидії з жовтня 2019 року та повідомлення про призначення субсидії на ЖКП до особової справи № 40028 від 16.11.2019, яким ОСОБА_1 не призначено житлову субсидію з 1 жовтня 2019 року з підстав несплати членом господарства ОСОБА_2 за період з 01.01.2019 по 30.09.2019 сум єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Позивач вважає такі рішення незаконними, посилаючись на скрутний майновий стан.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 03.02.2020 року відкрито спрощене провадження в порядку передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов. Запропоновано позивачу подати до суду відповідь на відзив, а відповідачу - заперечення протягом п`яти календарних днів з моменту отримання відповідних документів.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу та третій особі, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.

Відповідач, Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради, згідно наданого до суду відзиву на позов просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що управління діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені діючим законодавством, зазначивши, що субсидія надається за визначених умов, зокрема сплати ЄСВ.

Представник третьої особи правом надання пояснень не скористався.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1., непрацюючий, перебуває на обліку в Харківській районній філії Харківського обласного центру зайнятості, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , в трикімнатній неприватизованій квартирі в будинку, обладнаному приладом обліку теплової енергії. Разом з ним зареєстровані: дружина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2, непрацююча, перебуває на обліку в Харківській районній філії Харківського обласного центру зайнятості, донька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3, донька ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4., донька ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5

Позивач 30.10.2019 р. звернувся до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради з заявою про призначення житлової субсидії та декларацією про доходи і витрати осіб, які звернулися призначенням житлової субсидії, яка була подана також 29.10.2019 через офіційний веб-портал Мінсоцполітики в електронній формі, за результатом розгляду якої 13.11.2019 року прийнято рішення про не призначення субсидій.

Рішенням комісії з розгляду питань при призначенні соціальних допомог та надання пільг адміністрації Московського району Харківської міської ради від 13.11.2019 не призначено субсидію згідно протоколу № 37 від 13.11.2019 засідання комісії з розгляду питань при призначенні соціальних допомог Московського району.

Так, згідно Витягу з протоколу №37 засідання комісії з розгляду питань при призначенні соціальних допомог Московського району від 13.11.2019 р. відмовлено в призначенні житлової субсидії з жовтня 2019 р. згідно підпунктом 3 пункту 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (редакція постанови КМУ від 14.08.2019 № 807) у зв`язку з відсутністю доходів у ОСОБА_2 за період з 01.01.2019 по 30.06.2019 та ненаданням документів, що відповідають вимогам пункту 16 Положення.

Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради повідомленням про призначення субсидії на ЖКП до особової справи № 40028 від 16.11.2019 повідомлено ОСОБА_1 про не призначення житлової субсидії з 1 жовтня 2019 року з підстав: згідно рішення комісії (Прот. № 37 від 13.11.2019) - "несплата ЄСВ".

Позивач, не погодившись з вказаними рішеннями звернувся до суду з даним позовом задля захисту своїх порушених прав.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг, унормовані, насамперед, приписами Закону України "Про житлово-комунальні послуги".

Відповідно до п.7 ч.1 ст.4 вищевказаного Закону до повноважень Кабінету Міністрів України належить, зокрема, встановлення порядку надання пільг та житлових субсидій населенню в частині забезпечення надання житлових субсидій як частки вартості житлово-комунальних послуг, у тому числі їх виплати у грошовій формі.

З метою спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 затверджено Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, зі змінами та доповненнями, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018 р. № 329 (далі - Положення).

За умовами п.1 Положення (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) дане Положення визначає, умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій, зокрема, щомісячної житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг.

Згідно із п.4 Положення право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Відповідно до п. 9 Положення, призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.

Абзацами 1, 4 пункту 22 Положення передбачено, що житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку).

Рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії у випадках, передбачених абзацами другим і третім цього пункту, приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.

За правилами абзаців 1-2 пункту 24 Положення житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.

До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії.

Відповідно до пункту 30 Положення для розрахунку житлової субсидії враховуються нараховані доходи членів домогосподарства, членів сім`ї особи із складу домогосподарства, зазначених у пунктах 24 - 28 цього Положення, які досягли 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються такі доходи.

Під час призначення житлової субсидії враховуються такі доходи: заробітна плата після сплати податку на доходи фізичних осіб; пенсія; стипендія (крім соціальної стипендії студентів (курсантів) з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа у разі продовження навчання до 23 років або до закінчення відповідних навчальних закладів, а також студентів (курсантів) закладів вищої освіти, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків); соціальні виплати, які призначаються структурним підрозділом з питань соціального захисту населення; допомога по безробіттю, інші страхові виплати, які призначаються фондами соціального страхування; грошові перекази, отримані із-за кордону; інші доходи. (п.31 Положення).

За змістом пункту 35 Положення, для розрахунку житлової субсидії середньомісячний сукупний дохід осіб, зазначених у пунктах 24, 25, 27 і 28 цього Положення, враховується:

за III і IV квартали попереднього календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку неопалювального сезону;

за I і II квартали поточного календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку опалювального сезону;

за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії, - у разі, коли житлова субсидія призначається не з початку опалювального (неопалювального) сезону.

Суд встановив, що 30.10.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення житлової субсидії з жовтня 2019 року.

Таким чином, з урахуванням пункту 35 Положення для розрахунку житлової субсидії сім`ї позивача враховується середньомісячний сукупний дохід осіб, зазначених у пункті 31 цього Положення, за період з січня по червень 2019 року.

За правилами пункту 43 Положення для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання):

заяву про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява);

декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація);

довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;

копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності).

Підпунктом 3 пункту 14 Положення встановлено, що житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: складі домогосподарства або у складі сім`ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (далі - особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії), і в цьому періоді:

за інформацією ДПС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або

нарахований середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або

ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім військовослужбовців, а також осіб, щодо яких наявна заборгованість роботодавця із виплати заробітної плати та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування).

Житлові субсидії у випадках, передбачених абзацами другим - четвертим цього підпункту, призначаються, якщо особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії, протягом такого періоду:

навчалися за денною формою навчання у закладах загальної середньої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, фахової передвищої освіти, вищої освіти або зареєстровані у службі зайнятості як безробітні і в цей період навчалися в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості;

отримували хоча б один із таких видів доходу, як пенсію, стипендію, допомогу при народженні (усиновленні) дитини, допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомогу по догляду за особами з інвалідністю I і II групи внаслідок психічного розладу, допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, допомогу по безробіттю.

Отже, зі змісту вищенаведених норм слідує, що житлова субсидія не призначається якщо у складі домогосподарства або у складі сім`ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії і в цьому періоді за інформацією ДПС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи та ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, однак, за наявності виключних умов, зазначених у підпункті 3 пункту 14 Положення №848, житлову субсидію може бути призначено за умови якщо особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії, протягом такого періоду були зареєстровані у службі зайнятості як безробітні і в цей період навчалися в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості.

Відповідно до п.56 Положення, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 10 календарних днів від інших підприємств, установ і організацій інформацію, необхідну для призначення житлових субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за їх призначенням.

Як свідчать матеріали даної справи, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2, непрацююча, проживає однією сім`єю спільно із позивачем, перебуває з 2017 року на обліку в Харківській районній філії Харківського обласного центру зайнятості та згідно інформації Харківської районної філії Харківського обласного центру зайнятості від 18.10.2019 виплату допомоги по безробіттю не отримувала за період з 01.01.2019 по 30.06.2019.

Проте, відмовляючи позивачу у призначенні житлової субсидії з жовтня 2019 року та зазначаючи підставу відсутність доходів у ОСОБА_2 за період з 01.01.2019 по 30.06.2019, відповідач, будучи обізнаним про перебування ОСОБА_2 у службі зайнятості як безробітна, не вчинив дій з отримання інформації щодо навчання в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості ОСОБА_2 протягом періоду, коли остання була зареєстрована у службі зайнятості як безробітна, тобто з 01.01.2019 по 30.06.2019, тобто, перевірки виключної обставини, за якої може бути призначена житлова субсидія.

Доказів протилежного відповідачем не надано та у відзиві на позовну заяву не зазначено, а судом в ході розгляду справи не встановлено.

Відтак, суд дійшов висновку, що оскаржуване позивачем рішення комісії з розгляду питань при призначенні соціальних допомог та надання пільг адміністрації Московського району Харківської міської ради від 13.11.2019 та повідомлення про призначення субсидії на ЖКП до особової справи № 40028 від 16.11.2019, яким ОСОБА_1 не призначено житлову субсидію з 1 жовтня 2019 року з таких підстав: згідно рішення комісії (Прот. № 37 від 13.11.2019) - "несплата ЄСВ" підлягають скасуванню.

Відповідно до п. 60 Положення, структурним підрозділом з питань соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання зазначених документів приймається рішення про: призначення житлової субсидії; непризначення житлової субсидії (у разі, коли за результатами розрахунку житлової субсидії її розмір має нульове або від`ємне значення); відмову в призначенні житлової субсидії; подання документів на розгляд комісії.

Згідно з п.66 Порядку, рішення про призначення, непризначення або відмову в призначенні житлової субсидії приймається комісією протягом 30 календарних днів з дня прийняття структурним підрозділом з питань соціального захисту населення рішення про подання документів щодо призначення житлової субсидії на розгляд комісії.

Таким чином, у розумінні Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848, рішення про призначення, непризначення або відмову в призначенні житлової субсидії приймається комісією за результатами розгляду і аналізу всіх наданих документів, у разі дотримання особою всіх умов призначення субсидії.

Враховуючи, що відповідачем не вчинено дій щодо повної перевірки наявності або відсутності підстав для призначення субсидії та беручи до уваги, що призначення субсидії є виключною компетенцією відповідача, суд вважає неможливим зобов`язувати відповідача призначити ОСОБА_1 субсидії у період з 1 жовтня 2019 року по 30 квітня 2020 року, а тому, наслідком визнання протиправними рішень відповідача про відмову у призначенні субсидії є зобов`язання Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 30.10.2019 про призначення та надання житлової субсидії у період з 1 жовтня 2019 року по 30 квітня 2020 року, з урахуванням висновків суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

Питання про розподіл судових витрат у зв`язку із звільненням позивача від сплати судового збору не вирішується.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , код НОМЕР_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради (просп. Тракторобудівників, буд. 144, м. Харків, 61121, код 25864181), третя особа: Комісія з розгляду питань при призначенні соціальних допомог та надання пільг адміністрації Московського району Харківської міської ради (пр. Тракторобудівників, буд. 144,м. Харків, 61121, код 25864181) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним рішення комісії з розгляду питань при призначенні соціальних допомог та надання пільг адміністрації Московського району Харківської міської ради від 13.11.2019, згідно протоколу № 37 засідання комісії з розгляду питань при призначенні соціальних допомог Московського району в частині відмови ОСОБА_1 в призначенні житлової субсидії з жовтня 2019 року.

Визнати протиправним повідомлення про призначення субсидії на ЖКП до особової справи № 40028 від 16.11.2019, яким ОСОБА_1 не призначено житлову субсидію з 1 жовтня 2019 року з таких підстав: згідно рішення комісії (Прот. № 37 від 13.11.2019) - "несплата ЄСВ".

Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 30.10.2019 про призначення та надання житлової субсидії у період з 1 жовтня 2019 року по 30 квітня 2020 року, з урахуванням висновків суду.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Д.А. Волошин