
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
31 березня 2020 року Справа № 280/1006/20 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сацького Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за правилами спрощеного провадження
за позовною заявою: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ДРФО НОМЕР_1 )
Головного управління ДПС у Запорізькій області (юридична адреса: 69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ 43143945)
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 13.01.2020,-
ВСТАНОВИВ:
14 лютого 2020 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 (далі – позивач) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі – відповідач), в якому позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення – рішення №0000005-5005-0829 від 13.01.2020 форми «Ф» за 2017 р. в сумі 5359,79 грн та №0000006-5005-0829 форми «Ф» за 2018 р. в сумі 6235,78 грн щодо нарахування позивачу суми податкового зобов`язання за податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення – рішення №0003061-5005-0829 від 13.01.2020 форми «Ф» за 2019 р. в сумі 3494,75 грн щодо нарахування позивачу суми податкового зобов`язання за податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки та зобов`язати відповідача зробити розрахунок вищевказаного податку за 2019 рік з урахуванням пільг, встановлених рішенням Григорівської сільської ради від 21.06.2018 №3 (Додаток №2, абзац 4).
Позов обґрунтований тим, що 13.01.2020 Головним управлінням ДПС у Запорізькій області були прийняті податкові повідомлення - рішення, за яким у відповідності з підпунктом 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 ГІК України та відповідно до підпункту 266.5.1 пункту 266.5 статті 266 ПК України визначено до сплати суму податкового зобов`язання за платежем податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки сплачуване фізособами, які є власниками нежитлової нерухомості. На думку позивача, оскільки Григорівською сільською радою Запорізького району Запорізької області не приймалося рішення про встановлення та затвердження місцевих податків на 2017 та 2018 роки, а в.о. сільського голови не уповноважена самостійно встановлювати ставки місцевих податків, то нарахування відповідачем податку на нерухоме майно за ці періоди є незаконним. У розрахунку податку на 2019 рік не врахована 100-відсокова пільга згідно з рішенням Григорівської сільської ради Запорізького району Запорізької області від 21.06.2018 №3. З наведених підстав позивач просить суд позов задовольнити.
Ухвалою суду від 17.02.2020 відкрито спрощене позовне провадження без виклику (повідомлення) сторін в адміністративній справі № 280/1006/20. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.
16.03.2020 від представника відповідача через канцелярію суду (вх. №12103) поданий відзив на позовну заяву. Проти задоволення позову заперечує, та зазначає, що Рішенням сесії Григорівської сільської ради № 4 від 29.01.2016 встановлено ставки місцевих податків у розмірі 2 % мінімальних заробітних плат станом на 01.01.2016. Відповідно до Закону № 1791, з 01.01.2017 прийняття відповідним органом місцевого самоврядування рішення про встановлення ставок місцевих податків і зборів, ставки, встановлені таким органом місцевого самоврядування зокрема, з податку на нерухоме майно застосовується з коефіцієнтом 0,5. Данії рішення є дійсним, що підтверджується листом Григорівської сільської ради від 19.12.2018 № 01-17/663. Згідно рішення Григорівської сільської ради від 21.06.2018 №3 рішення № 4 від 29.01.2016 втратило чинність та встановлено ставки податку на нерухоме майно на 2019 р. у розмірі 0,5% на житлові будинки. Враховуючи вищевикладене, винесені ГУ ДПС у Запорізькій області податкову повідомлення-рішення від 13.01.2020 №0000005-5005-0829 на суму 5359,79 грн №0000006-5005-0829 на суму 6235,78 грн, №0003061-5005-0829 на суму 3494,75 грн винесені з дотриманням вимог статті 58 Податкового кодексу та не суперечить Наказ; Міністерства фінансів України «Про затвердження Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків» від 28.12.2015 № 1204, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.01.2016 за 124/28254, із змінами і доповненнями, внесеними наказом Міністерства фінансів України від 21.07.2017 № 658.
З наведених підстав просить суд у задоволенні позову відмовити.
Статтею 258 КАС України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність підстав для розгляду справи в порядку письмового провадження, фіксація судового засідання за допомогою технічного засобу, відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України не здійснювалось.
Суд, оцінивши обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наступне.
Згідно даних розділу «Реєстр платників податків на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки» АІС «Податковий блок» та Державного реєстру речових прав ц; нерухоме майно ОСОБА_1 є власником 2-х об`єктів житлової нерухомості: 1 - квартири за адресою: АДРЕСА_2 загальною площею 41,14 кв. метри; 2 - житловий будинок за адресою: АДРЕСА_3 , загальною площею 327,40 кв. метри.
Рішенням Запорізької міської ради №30 від 26.02.2016 встановлена нульову ставку (0,00 грн) податку на об`єкти різних типів житлової нерухомості в т.ч. їх часток по м. Запоріжжю, загальна площа яких не перевищує 370 кв. м.
Рішенням сесії Григорівської сільської ради № 4 від 29.01.2016 встановлено ставки місцевих податків у розмірі 2 % мінімальних заробітних плат станом на 01.01.2016. Відповідно до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році» № 1791, з 01.01.2017 прийняття відповідним органом місцевого самоврядування рішення про встановлення ставок місцевих податків і зборів, ставки, встановлені таким органом місцевого самоврядування зокрема, з податку на нерухоме майно застосовується з коефіцієнтом 0,5. Данії рішення є дійсним, що підтверджується листом Григорівської сільської ради від 19.12.2018 № 01-17/663. Згідно рішення Григорівської сільської ради від 21.06.2018 №3 рішення № 4 від 29.01.2016 втратило чинність та встановлено ставки податку на нерухоме майно на 2019 р. у розмірі 0,5% на житлові будинки.
Контролюючим органом ГУ ДПС у Запорізькій області були прийняті податкові повідомлення-рішення від 13.01.2020 №0000005-5005-0829 на суму 5359,79 грн №0000006-5005-0829 на суму 6235,78 грн, №0003061-5005-0829 на суму 3494,75 грн. Податкове повідомлення - рішення про сплату суми податку було розраховано на підставі ставок встановлених пп. 266.5.1 п. 266.5 ст. 266 Податкового кодексу України.
Не погоджуючись з такими рішеннями відповідача, позивач звернувся до суду з позовною заявою.
Всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, дослідивши надані позивачем та відповідачем докази, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд зазначає, що відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, у тому числі податку на прибуток та податку на додану вартість, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, врегульовані Податковим кодексом України (далі - ПК України).
01.01.2015 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" №71-VIII від 28.12.2014, яким, зокрема, викладено в новій редакції статтю 266 Податкового кодексу України та введено новий податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Згідно із підпунктом 266.1.1 пункту 266.1 статті 266 Податкового кодексу України платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
За підпунктом 266.2.1 пункту 266.2 статті 266 Податкового кодексу України об`єктом оподаткування є об`єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.
Перелік будівель, які не є обєктами оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, зазначений у підпункті 266.2.2. пункту 266.2 статті 266 Податкового кодексу України.
Згідно з пп. 266.3.1 п.266.3 ст. 266 Податкового кодексу базою оподаткування є загальна площа об`єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.
Відповідно до пп. 266.3.2 п. 266.3 ст. 266 Податкового кодексу база оподаткування об`єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.
Також, підпунктом 266.4.1 пункту 266.4 статті 266 цього ж кодексу визначено пільги із сплати податку, базою оподаткування якого є об`єкти житлової нерухомості, у тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи платника податку, а саме:
а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості - на 60 кв. метрів;
б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості - на 120 кв метрів;
в) для різних типів об`єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у ра: одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир і житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток) - на 180 кв. метрів.
Відповідно до підпункту 266.5.1 пункту 266.5 статті 266 Податкового кодексу, ставки податку для об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування території громад, залежно від місця розташування та типів таких об`єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 % розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.
Як встановлено матеріалами адміністративної справи, згідно даних розділу «Реєстр платників податків на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки» АІС «Податковий блок» та Державного реєстру речових прав ц; нерухоме майно станом на ОСОБА_1 є власником 2-х об`єктів житлової нерухомості: 1- квартири за адресою: АДРЕСА_2 загальною площею 41,14 кв. метри; 2- житловий будинок за адресою: АДРЕСА_3 , загальною площею 327,40 кв. метри.
Обчислення суми податку здійснюється відповідно до підпункту в) підпунку 266.7.1. пункту 266.7. ст. 266 ПК України з урахуванням сумарної загальної площі об`єкті зменшеної на відповідну пільгу згідно п. п. 266.4. ст. 266 ПК України, відповідної став податку та розподіляється пропорційно до питомої ваги загальної площі кожного об`єктів житлової нерухомості.
Також, рішенням Запорізької міської ради №30 від 26.02.2016 встановлена нульову ставку (0,00 грн) податку на об`єкти різних типів житлової нерухомості в т.ч. їх часток по м. Запоріжжю, загальна площа яких не перевищує 370 кв. м.
Рішенням сесії Григорівської сільської ради № 4 від 29.01.2016 встановлено ставки місцевих податків у розмірі 2 % мінімальних заробітних плат станом на 01.01.2016. Відповідно до Закону № 1791, з 01.01.2017 прийняття відповідним органом місцевого самоврядування рішення про встановлення ставок місцеві податків і зборів, ставки, встановлені таким органом місцевого самоврядування зокрема, з податку на нерухоме майно застосовується з коефіцієнтом 0,5. Данії рішення є дійсним, що підтверджується листом Григорівської сільської ради ві 19.12.2018 № 01-17/663. Згідно рішення Григорівської сільської ради від 21.06.2018 №3 рішення № 4 від 29.01.2016 втратило чинність та встановлено ставки податку на нерухоме майно на 2019 р. у розмірі 0,5% на житлові будинки.
Таким чином, ставка податку на 2017 рік становить 2%*0,5=1% (32,00 грн), на 2018 р. - 1% (37,23 грн), на 2019 рік - 0,5% (20,87 грн) від мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.
Таким чином, обчислення сум податку по двом об`єктам нерухомого майна (квартирам) відбулось у урахуванням загальної площі житлового будинку т квартири у розмірі 368,54 кв. метри, пільги у вигляді зменшення бази оподаткування розмірі 180 кв. метри, питомої ваги площі кожного об`єкта та відповідної ставки податку.
Таким чином, контролюючим органом правомірно були визначені податкові зобов`язання по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2017-2019 рік на житловий будинок:
- ППР за 2017 рік від 13.01.2020 №0000005-5005-0829 на суму 5359,79 грн на будинок за адресою: Запорізька обл., Запорізький район АДРЕСА_4 , будинок 17 загальною площею 327,40 кв. метри (368,54 кв. метри - 180 кв. метри) х (327,40 кв. метри/368,54 кв. метри) х 32,00 грн; = 5359,79 грн;
- ППР за 2018 рік від 13.01.2020 №0000006-5005-0829 на суму 6235,78 грн на будинок за адресою: Запорізька обл., Запорізький район АДРЕСА_5 . Григорівка, вулиця; Зелена, будинок 17 загальною площею 327,40 кв. метри (368,54 кв. метри - 180 кв. метри) х (327,40 кв. метри/368,54 кв. метри) х 37,23 грн = 6235,78 грн;
- ППР за 2019 рік від 13.01.2020 №0003061-5005-0829 на суму 3494,75 грн на будинок за адресою: Запорізька обл. АДРЕСА_4 вули АДРЕСА_4 , будинок 17 загальною площею 327,40 кв. метри (368,54 кв. метри - 180 кв. метри) х (327,40 кв. метри/368,54 кв. метри) х 20,87 грн = 3494,75 грн.
Посилання позивача щодо неприйняття рішення про встановлення та затвердження місцевих податків на 2017 р. та 2018 р., а в.о. сільського голови не уповноважена самостійно встановлювати ставки місцевих податків спростовується вищенаведеним.
Як встановлено матеріалами справи, вищезазначені ППР направлено засобами поштового зв`язку листом рекомендованим повідомленням про вручення 30.01.2020 на податкову адресу ( АДРЕСА_2 ) та повернуто до відправника з відміткоюі «вручено особисто» 06.02.2020.
Відповідно до ч.2 ст. 8 КАС України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Згідно п.110 Рішення Європейського Суду з прав людини по справі "Компанія "Вестберга таксі Актіеболаґ" та Вуліч проти Швеції" (заява №36985/97), адміністративні суди які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав для призначення податкових штрафів має саме податкове управління".
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений законом, тому позов є таким, що задоволенню не підлягає.
Враховуючи те, що у задоволенні позову відмовлено повністю, суд не вирішував питання про розподіл судових витрат.
Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 14, 90, 139, 143, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ДРФО НОМЕР_1 ) Головного управління ДПС у Запорізькій області (юридична адреса: 69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ 43143945) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 13.01.2020 - відмовити у повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення в повному обсязі виготовлено та підписане суддею 31.03.2020.
Суддя Р.В. Сацький