
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про зупинення провадження у адміністративній справі
02 квітня 2020 рокум. Ужгород№ 260/365/20
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі: головуючої – судді Маєцької Н.Д., вирішуючи у порядку письмового провадження клопотання представника позивача про зупинення провадження в адміністративній справі за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Оптімус Рітейл ЗК" до Головного управління ДПС у Закарпатській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Оптімус Рітейл ЗК" звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Закарпатській області, якою просить: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Закарпатській області № 000184505 від 20 листопада 2019 року.
23 березня 2020 року до суду надійшло клопотання представника позивача про зупинення провадження у справі до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів. Клопотання обґрунтоване тим, що постановою Кабінету Міністрів України установлено на території України карантин.
Розглянувши клопотання про зупинення провадження у справі, суд приходить висновку про його задоволення, виходячи з наступного:
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19", зі змінами внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2020 року № 239 встановлено з 12 березня до 24 квітня 2020 р. на усій території України карантин.
Відповідно до Наказу Закарпатського окружного адміністративного суду від 17 березня 2020 року "Про тимчасові заходи попередження розповсюдження захворюваності на гостру респіраторну інфекцію, спричинену коронавірусом COVID-19" з 17 березня 2020 р. на період дії карантинних заходів:
- припиняються всі заходи, не пов`язані з процесуальною діяльністю суду та забезпечення діяльності органів судової влади (круглі столи, семінари, дні відкритих дверей тощо);
- припиняється проведення особистого прийому громадян керівництвом суду;
- вхід осіб до приміщення суду дозволено в кількості не більше однієї людини, іншим відвідувачам рекомендовано очікувати своєї черги за межами приміщення суду або скористатися іншими засобами подачі документів (електронна пошта, «Електронний суд», факсимільний зв`язок, поштове відправлення або кур`єрська доставка) ;
- ознайомлення учасників судового процесу з матеріалами судової справи, за наявності технічної можливості, здійснювати в дистанційному режимі шляхом надсилання сканкопій матеріалів судової справи на електронну адресу, або ознайомлення проводити після завершення карантинних заходів;
- самостійне переміщення учасників судового процесу та інших осіб по суду не допускається;
- враховуючи припинення пропуску осіб до залів судових засідань та обмежень щодо переміщення в будівлі суду, відмінені раніше призначені сеанси відеоконференцзв`язку з іншими судами, обмежити проведення ВКЗ до завершення карантинних заходів;
- обмежується допуск в приміщення суду осіб з ознаками респіраторних захворювань за наявності хоча б однієї із ознак: почервоніння очей, кашель, підвищена температура тощо.
Вказаним наказом суддям рекомендовано з 17 березня 2020 року на період карантинних заходів:
- зупинити розгляд справ у відкритих судових засіданнях за участі учасників судового процесу та припинити їх пропуск до залів судових засідань;
- здійснювати розгляд справ за відсутності учасників судового процесу у випадках, передбачених нормами КАС України ( письмове провадження, спрощене провадження без виклику осіб, спрощене та позовне провадження у справах, у яких явка представників не визнана обов`язковою), або за умови надання учасниками заяв про розгляд справи за їх відсутності. У випадку неподання такої заяви - відкладати судові засідання на дату після завершення карантинних заходів.
Відповідно до ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.
Відповідно до ст. 29 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" карантин встановлюється та відміняється Кабінетом Міністрів України.
Питання про встановлення карантину порушує перед Кабінетом Міністрів України центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я, за поданням головного державного санітарного лікаря України.
Рішення про встановлення карантину, а також про його відміну негайно доводиться до відома населення відповідної території через засоби масової інформації.
У рішенні про встановлення карантину зазначаються обставини, що призвели до цього, визначаються межі території карантину, затверджуються необхідні профілактичні, протиепідемічні та інші заходи, їх виконавці та терміни проведення, встановлюються тимчасові обмеження прав фізичних і юридичних осіб та додаткові обов`язки, що покладаються на них. Карантин встановлюється на період, необхідний для ліквідації епідемії чи спалаху особливо небезпечної інфекційної хвороби. На цей період можуть змінюватися режими роботи підприємств, установ, організацій, вноситися інші необхідні зміни щодо умов їх виробничої та іншої діяльності.
До відміни карантину його територію можуть залишити особи, які пред`явили довідку, що дає право на виїзд за межі території карантину.
Організація та контроль за дотриманням встановленого на території карантину правового режиму, своєчасним і повним проведенням профілактичних і протиепідемічних заходів покладаються на місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 32 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" обмежувальні протиепідемічні заходи встановлюються місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування за поданням відповідного головного державного санітарного лікаря у разі, коли в окремому населеному пункті, у дитячому виховному, навчальному чи оздоровчому закладі виник спалах інфекційної хвороби або склалася неблагополучна епідемічна ситуація, що загрожує поширенням інфекційних хвороб. Обмеженням підлягають ті види господарської та іншої діяльності, що можуть сприяти поширенню інфекційних хвороб.
Види і тривалість обмежувальних протиепідемічних заходів встановлюються залежно від особливостей перебігу інфекційної хвороби, стану епідемічної ситуації та обставин, що на неї впливають.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі захворювання учасника справи, підтвердженого медичною довідкою, що перешкоджає прибуттю до суду, якщо його особиста участь буде визнана судом обов`язковою, - до одужання.
Відповідно до ч. 6 ст. 7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
Водночас, при повній або частковій відсутності норм, які регулюють певні суспільні відносини, можливо застосувати аналогію закону, тобто, рішення справи або окремого юридичного питання на основі правової норми, розрахованої на схожі випадки.
Слід зазначити, що застосування аналогії забороняється, якщо вона прямо заборонена законом, чи якщо закон пов`язує настання юридичних наслідків з наявністю конкретних норм.
При вирішенні справи по аналогії закону чи аналогії права обов`язковим є дотримання таких умов: аналогія допустима лише у випадку повної чи часткової відсутності правових норм; суспільні відносини, до яких застосовується аналогія, повинні знаходитися у сфері правового регулювання; повинна бути схожість між обставинами справи і наявною нормою за суттєвими юридичними ознаками; пошук норми, що регулює аналогічний випадок, повинен здійснюватися спочатку в актах тієї ж галузі права, у випадку відсутності - в іншій галузі права і у законодавстві в цілому; винесене у процесі використання аналогії правове рішення не повинно суперечити нормам закону, його меті; обов`язково повинно бути мотивоване пояснення причин застосування рішення по аналогії до конкретного випадку.
Отже у разі, якщо спірні правовідносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).
Зважаючи на викладене, суд вважає за необхідне, застосувавши аналогію положення п. 1 ч. 2 статті 236 КАС України, що є найбільш приближеним за змістом до ситуації, що склалася на території України та Закарпатської області зокрема, з метою попередження розповсюдження захворюваності на гостру респіраторну інфекцію, спричинену коронавірусом COVID-19, задля захисту життя та здоров`я учасників справи та працівників суду, та для забезпечення права осіб на прибуття у судове засідання - зупинити провадження у справі до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів.
Керуючись ст.ст. 7, 236, 248, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Клопотання представника позивача про зупинення провадження у справі – задовольнити.
2. Зупинити провадження в адміністративній справі № 260/365/20 за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Оптімус Рітейл ЗК" до Головного управління ДПС у Закарпатській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення - до відміни карантину та обмежувальних протиепідемічних заходів.
3. Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями). Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені пп. 15.5 п. 15 Розділу VII КАС України).
Суддя Маєцька Н.Д.