
415/10517/19
2/415/584/20
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 квітня 2020 року м. Лисичанськ
Лисичанський міський суд Луганської області у складі:
головуючого судді Калмикової Ю.О.,
за участю секретаря Кравченко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Лисичанську в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру сплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, -
ВСТАНОВИВ:
Описова частина
Зміст позовних вимог
Начальник Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради звернувся до Лисичанського міського суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення надміру сплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що Управлінням праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради згідно з наданими ОСОБА_1 заявами від 21.09.2018 № 1806, від 11.03.2019 № 504, були призначена та виплачена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям з 01.09.2018 по 28.02.2019 та з 01.03.2019 по 31.08.2019, відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», та відповідно до п. 6 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 № 250.
Відповідно до ст.1 Закону державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.
Середньомісячний сукупний дохід сім`ї - обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів сім`ї з усіх джерел надходжень протягам шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування.
Малозабезпечена сім`я – сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний дохід нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.
При зверненні 21.09.2018 до Управління за призначенням ДСД Відповідач в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги в розділі 2 - доходи членів сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім`ї, що проживають окремо вказала тільки розмір отриманих аліментів, розмір допомоги батьків та особисто зазначила, що інших доходів родина з 01.03.2018 по 31.08.2018 не мала.
При зверненні 11.03.2019 до Управління за призначенням ДСД Відповідач в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги в розділі 2 - доходи членів сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім`ї, що проживають окремо вказала тільки розмір отриманих аліментів, розмір ДСД малозабезпеченим сім`ям та особисто зазначила, що інших доходів родина з 01.09.2018 по 28.02.2019 не мала.
При зверненні 21.09.2018 та 11.03.2019 до Управління в розписках - зобов`язаннях Відповідач особисто зазначала, що в трудових відносинах не перебуває та за цивільно-правовим договором не працює.
В результаті проведеної перевірки правильності та достовірності інформації, наданої заявником для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, виявлено надання Відповідачем недостовірних даних щодо сукупного доходу сім`ї, а саме не задекларовано заробітну плату в сумі 17370,00, отриману від ТОВ «ІРМІД ГРУП» в період з липня 2018 по вересень 2018 року (довідка ПФУ Форма ОК - 5 ОСОБА_1 ), що вплинуло на визначення розміру призначеної Відповідачу соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з 01.09.2018 по 28.02.2019 та з 01.03.2019 по 31.08.2019, внаслідок чого здійснено перерахунок державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з урахуванням середньомісячного доходу родини Відповідача.
Розмір надміру перерахованої Відповідачу державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям складає 8994,00 грн.
За приписами п. 28 Порядку, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права, на призначення соціальної допомоги, та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Управлінням прийнято рішення від 26.09.2019 № 613168 про відшкодування ОСОБА_1 надміру виплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за період з 01.09.2018 по 28.02.2019 та з 01.03.2019 по 31.08.2019, у розмірі 8994,00 грн.
Відповідач повідомленням від 30.10.2019 № 10528 була інформована про суму надміру перерахованої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та необхідність її відшкодування, однак кошти добровільно не повертає.
На підставі вищезазначеного просили суд стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради для зарахування в дохід держбюджету, надміру перераховану суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у сумі 8994,00 грн. та судовий збір в сумі 1921,00 грн.
Надходження позовної заяви та інших заяв до суду
11.01.2020 року ухвалою суду про відкриття провадження у справі № 415/10517/19 було відкрито провадження у цій цивільній справі.
01.04.2020 року представником позивача надане письмове клопотання, в якому просила справу розглядати без її участі.
Доводи особи, яка подала позов
Позовна заява мотивована тим, що в результаті виявлення надання відповідачем недостовірних даних щодо сукупного доходу сім`ї, які вплинули на визначення розміру призначеної державної допомоги малозабезпеченим сім`ям, відповідачу сплачено надмірну суму державної допомоги.
Відзив на позовну заяву не надійшов.
Представник позивача ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилась, про день, час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином, надала до суду письмову заяву в якій просила розглядати справу без участі представника позивача, позовні вимоги підтримують. Проти заочного розгляду справи не заперечують.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилась, про день, час та місце слухання справи повідомлялась належним чином, про причини неявки суд не повідомила, клопотання про відкладення розгляду справи або відзиву до суду не надходило.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За таких обставин суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних та доказів.
Відповідно до ч. 1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за наявності всіх наступних умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду; відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечував проти такого вирішення справи.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, встановленими наступні фактичні обставини справи.
Фактичні обставини справи, встановлені судом
ОСОБА_1 звернулась до УПСЗН із заявою №1806 від 21.09.2018 про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (а.с.12-13).
Відповідно до декларації про доходи та майновий стан осіб, наданої ОСОБА_1 до УПСЗН при зверненні 21.09.2018 року відповідач, в розділі 2, зазначила доходи членів сім`ї - аліменти, 4200 грн.. та особисто зазначила, що інших доходів родина з березня 2018 р. по серпень 2018 р. не мала. Житло знімають. Іншого житла сім`я у володінні не має (а.с.14-15).
В розписці - зобов`язанні від 21.09.2018 р. відповідач особисто зазначала, що не працює, на обліку в центрі зайнятості не перебуває, студентом денної форми навчання не являється (а.с.16).
Згідно з рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї №11066 від 12.10.2018 р. призначити ОСОБА_1 розмір соціальної допомоги з 01.09.2018 по 28.02.2019 – 494,28 грн., що підтверджується розрахунком державної соціальної допомоги (а.с.17-).
Згідно з заяви №504 від 11.03.2019 р. ОСОБА_1 звернулась до УПСЗН про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї (а.с.18-19).
Відповідно до декларації про доходи та майновий стан осіб, наданої ОСОБА_1 до УПСЗН при зверненні 11.03.2019 року відповідач, в розділі 2, зазначила доходи членів сім`ї – аліменти – 4777,50 грн., державна соціальна допомога, одержана від УПСЗН – 3204,00 грн. та особисто зазначила, що інших доходів родина з вересня 2018 по лютий 2019 р. не мала. Житло знімають. Іншого житла сім`я у володінні не має (а.с.20-21).
В розписці - зобов`язанні від 11.03.2019 р. відповідач особисто зазначала, що не працює, на обліку в центрі зайнятості не перебуває, студентом денної форми навчання не являється (а.с.22).
Згідно з рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї №13397 від 26.09.2019 р. призначити ОСОБА_1 розмір соціальної допомоги з 01.03.2019 по 30.06.2019 – 412,47 грн., з 01.07.2019 по 31.08.2019 – 498,79 грн., що підтверджується розрахунком державної соціальної допомоги (а.с.23).
Згідно з реєстром застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування щодо індивідуальних відомостей про застраховану особу (Форма ОК – 5), наданою Пенсійним Фондом України відносно ОСОБА_1 , не задекларовано заробітну, отриману від ТОВ «ІРМІД ГРУП» в період з липня 2018 по вересень 2018 року по 5790,00 грн. щомісяця (а.с.24).
Згідно з пояснень ОСОБА_1 вона попереджена про обов`язок повернути кошти (а.с.25).
Згідно з акту №742 від 23.09.2019 проведення перевірки правильності призначення соціальної допомоги та достовірності інформації про доходи отримувача соціальної допомоги ОСОБА_1 в результаті проведеної перевірки достовірності та повноти інформації про доходи та майновий стан, виявлено, що відповідачем не було задекларовано заробітну плату у сумі 11580,00 грн., отриману від ТОВ «ІРМІД ГРУП», що вплинуло на визначення права відповідача на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (а.с.26).
Згідно з довідки від 26.09.2019 р., наданої УПСЗН ОСОБА_1 отримала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям за період з вересня 2018 року по серпень 2019 року в сумі 11641,46 грн. (а.с.27-27).
Управлінням праці та соціального захисту населення Лисичанської місткої ради прийнято рішення № 613168 від 26.09.2019 про відшкодування ОСОБА_1 надміру виплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за період з 01.09.2018 по 31.08.2019, у розмірі 8994,00 грн. (а.с.29-30).
Відповідач повідомленням № 10528 від 30.10.2019 була інформована про суму надміру перерахованої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та необхідність її відшкодування, однак кошти добровільно не повертає (а.с.31).
Мотивувальна частина
Відповідно до ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Спірні правовідносини, які виникли між сторонами регулюються, зокрема Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям».
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям не призначається у випадках, коли, зокрема, працездатні члени малозабезпеченої сім`ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітній, професійно-технічних, вищих навчальних закладах І-ІV рівнів акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому поярку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії. Але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за інвалідами І групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, за інвалідами ІІ групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку, фізичних осіб, які надають соціальні послуги).
Відповідно до п. 6 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям», затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003р. №250 для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім`ї подає органу праці та соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім`ї; довідку про склад сім`ї; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).
Форми заяви, довідки про склад сім`ї, декларації про доходи та майно затверджуються Мінсоцполітики.
Відповідно до п. 28 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям», затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003р. №250 якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення:
- визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї;
- повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення;
- у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті;
- у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Відповідач не повідомила Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради, що вона отримувала за робітню плату. Наявність вищезазначеного факту вплинула на призначення державної соціальної допомоги. Розмір надміру перерахованої соціальної допомоги за період з 01.09.2018 по 31.08.2019 складає 8994,00 грн. ОСОБА_1 була інформована про суму надміру виплаченої соціальної допомоги та про обов`язок повернути кошти.
Відповідно до п. 1 Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеною державною соціальною допомогою, затвердженого Наказом Міністерство праці та соціальної політики України, Міністерство фінансів України, Міністерство юстиції України від 14.12.2005р. повернення бюджетних коштів, надміру перерахованих (виплачених) за призначеною соціальною допомогою, проводиться органами праці та соціального захисту населення у випадку: - виявлення подання громадянами свідомо фальшивих документів, документів із неправильними відомостями або приховування достовірних даних про доходи, майновий стан та інші обставини, що впливають на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру; - виявлення помилки у розрахунку розміру призначеної соціальної допомоги; - виявлення неправильних відомостей про доходи, майновий стан тощо, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, наданих юридичними особами або фізичними особами – суб`єктами підприємницької діяльності.
Відповідно до п. 2.цього наказу у разі виявлення при перевірках достовірності та повноти інформації про доходи та майновий стан подання громадянами свідомо документів і з недостовірними відомостями органи праці та соціального захисту населення вживають такі заходи: - припиняють надання соціальної допомоги з місяця виявлення порушення і позбавляють права на призначення державної соціальної допомоги на наступний термін; - визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення, залежно від матеріального стану сім`ї, - повідомляють рекомендованим листом одержувача допомоги про припинення надання соціальної допомоги, обсяги надміру виплачених коштів та строки їх повернення, але не менше місяця з дня отримання повідомлення. При цьому одержувачі субсидій повертають кошти в подвійному розмірі (додаток 1); - у разі прийняття рішення про врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги (крім субсидій) у наступні періоди, проводять щомісячні відрахування у розмірі не більше як 20 відсотків призначеної допомоги, - при не поверненні надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку (додаток2); - повідомляють організації, що надають житлово-комунальні послуги, про припинення надання субсидії особі, зменшують асигнування на суму переплачених коштів.
На підставі викладеного, дослідивши у сукупності докази по справі, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог, які знайшли своє підтвердження в ході судового засідання, є достовірними та обґрунтованими, підтверджені письмовими доказами, сумніву у суду не викликають та за таких обставин суд вважає, що позов слід задовольнити повністю та стягнути з відповідача на користь Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради вищевказану суму грошової допомоги у сумі 8994,00 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача.
Понесення позивачем судових витрат підтверджується платіжним дорученням № 3651 від 26.11.2019 року про сплату судового збору в сумі 1921,00 грн.
Приймаючи до уваги вимоги ст. 141 ЦПК України, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір у сумі 1921,00 грн.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 141, 258, 259, 263-265, 274, 280-284 ЦПК України, Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», п. 1, 2 Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеною державною соціальною допомогою, затвердженого Наказом Міністерство праці та соціальної політики України, Міністерство фінансів України, Міністерство юстиції України від 14.12.2005р., п. 28 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003р. №250, суд,
УХВАЛИВ:
Позов Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру сплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради для зарахування в дохід держбюджету надміру перераховану суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у сумі 8994 (вісім тисяч дев`ятсот дев`яносто чотири) грн. 00 коп..
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради витрати по сплаті судового збору у сумі 1921 ( одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн. 00 коп.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Відповідач, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення може бути оскаржено позивачем в загальному порядку в Луганському апеляційному суді шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
Із урахуванням пункту 15.5 Перехідних положень ЦПК України (в редакції, яка набрала чинності 15.12.2017 року) апеляційні скарги подаються до або через суд першої інстанції, тобто апеляційна скарга може бути подана до Луганського апеляційного суду через Лисичанський міський суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в загальному порядку. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Відомості про учасників справи:
Позивач: Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради, місцезнаходження за адресою: вул. Малиновського, буд. 22а, м. Лисичанськ, Луганська область, 93100, Україна, код ЄДРПОУ 24205528.
Відповідач: ОСОБА_1 , місце реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 , місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер НОМЕР_1 .
СУДДЯ Ю. О. КАЛМИКОВА