
Номер провадження 2/243/1047/2020
Номер справи 243/1314/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 квітня 2020 року м.Слов`янськ
Слов`янський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Мінаєва І.М.,
за участю секретаря судового засідання Малиновської І.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області,
вимоги позивача: про визнання дій неправомірними, стягнення недоотриманої пенсії та зобов`язання вчинити дії,
учасники справи: не з`явилися,
негайно після закінчення судового розгляду, перебуваючи в нарадчій кімнаті, ухвалив рішення про наступне:
І. Виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
1.12.02.2020 р. ОСОБА_1 звернулася до Слов`янського міськрайонного суду Донецької області із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій неправомірними, стягнення недоотриманої пенсії та зобов`язання вчинити певні дії.
Свої позовні вимоги обґрунтувала тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_2 . В квітні 2019 року з листа відповідача вона дізналася про те, що у її батька є недоотримана пенсія у відповідності до рішення суду № 805/4092/18-а. За змістом цього листа відповідачем здійснено перерахунок пенсії за період з 01.01.2016 р. по 28.02.2018 р., доплата складає 44269,68 грн. і буде виплачена згідно постанови Кабінету Міністрів України № 649. Про наявність як рішення суду, так і обов`язку відповідача щодо сплати її батькові доплати до пенсії вона дізналася лише з листа відповідача, датованого 12.04.2019 р.
Окрім того, вона зверталася за отриманням спадщини до органів нотаріату, та під час встановлення нотаріусом спадкового майна ГУ ПФУ в Донецькій області на запит нотаріуса було повідомлено, що недоодержаних пенсійних виплат ОСОБА_2 немає. Зауважує, що зазначені відомості містять протиріччя як з рішенням суду, так і раніше повідомленою відповідачем інформацією.
В той же час, впродовж 6 місяців з часу, коли вона дізналася про наявність недоотриманої її батьком пенсії, вона звернулася до відповідача з заявою, в якій просила виплатити їй як спадкоємцю та члену сім`ї померлого батька ОСОБА_2 суми недоотриманої пенсії її батька, а у разі відмови - надати аргументовану відповідь та довідку про розмір недоотриманої пенсії. Однак, у відповідь на її заяву щодо виплати пенсії померлого батька та надання довідки відповідач надав відповідь, з якої не вбачається ані розміру недоотриманої пенсії, ані відповіді на поставлені у зверненні питання. До теперішнього часу відповідач суму недоотриманої пенсії не виплатив та довідку про розмір цієї пенсії не надав.
Зазначає, що на час смерті батька вона мешкала разом з ним.
Посилаючись на ст.1227 ЦК України, ст.41 Конституції України та наведені обставини, позивач просить визнати неправомірними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 нарахованої та недоотриманої її батьком ОСОБА_2 пенсії відповідно до рішення суду від 23.10.2018 р. по справі № 805/4092/18-а, стягнути з ГУ ПФУ в Донецькій області на її користь недоотриману її батьком пенсію в сумі 44269,68 грн., та зобов`язати відповідача видати їй довідку про розмір нарахованої та неотриманої пенсії ОСОБА_2 відповідно до рішення суду від 23.10.2018 р. по справі № 805/4092/18-а, а також відшкодувати понесені витрати по сплаті судового збору.
2.Відповідачем ГУ ПФУ в Донецькій області 11.03.2020 р. надано відзив на позовну заяву, зі змісту якого вбачається, що позовні вимоги не визнаються в повному обсязі. На обґрунтування своєї позиції відповідач зазначає, що законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб, складається з Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до цих законів. ОСОБА_2 на дату смерті отримував пенсію згідно з Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та перебував на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м.Краматорську.
Окрім того, у відповідності до положень спеціальних підзаконних нормативно-правових актів (постанов Кабінету Міністрів України) та змін до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відповідач зазначає, що починаючи з 01.01.2017 р. законодавцем змінені правові підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям та віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України визначати умови, порядок проведення перерахунку пенсії та встановлювати розміри проведених виплат. Органи Пенсійного фонду України здійснювали перерахунок пенсій на підставі довідок про складові оновленого грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, які будуть видані відповідними міністерствами та відомствами. Згідно макету пенсійної справи померлого ОСОБА_2 у травні 2018 р. відповідачем було отримано довідку від 03.05.2018 р., однак пенсіонер вже був знятий з обліку в головному управлінні. Пенсіонер ОСОБА_2 звернувся до суду із позовною заявою про зобов`язання ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії за 2016, 2017 та січень і лютий 2018 р. і виплатити заборгованість. 23.10.2018 р. зазначені вимоги були задоволені Донецьким окружним адміністративним судом. Відповідач же, скориставшись своїм право апеляційного оскарження, направив до Першого апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу на зазначене судове рішення, та ухвалою Першого апеляційного адміністративного суду від 10.01.2019 р. апеляційну скаргу повернуто. Отже, рішення суду від 23.10.2018 р. набрало законної сили 10.01.2019 р., що свідчить, що на момент смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 судове рішення не набрало законної сили. Право на пенсію або перерахунок пенсії не входить до складу спадщини, адже має на меті матеріальне забезпечення конкретної особи, а передумовою виникнення зазначених прав у спадкодавця була його участь у соціальних та трудових відносинах. Отже, у позивача відсутнє право на спадкування права на перерахунок пенсії померлого ОСОБА_2 за судовим рішенням. Окрім того, відповідач не мав у своєму розпорядженні відомостей про смерть ОСОБА_2 , зазначений факт став відомим лише під час отримання позовної заяви, тому відповідач вважає, що у нього немає законодавчих підстав для виконання судового рішення, ухваленого на користь померлого ОСОБА_2 . Посилаючись на наведені обставини, відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
ІІ. Заяви (клопотання) учасників справи.
3.Представник позивача адвокат Голуб О.Ю. надав суду заяву з проханням розглядати справу за його відсутності та відсутності позивача, зазначив, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі, просить їх задовольнити.
ІІІ. Процесуальні дії у справі.
4.Ухвалою суду від 13.02.2020 року провадження по справі відкрито, призначено справу до підготовчого судового засідання за правилами загального позовного провадження.
5.Ухвалою суду від 11.03.2020 р. підготовче провадження по справі закрито, справу призначено до судового розгляду по суті.
6.Представник відповідача Михайлішина С.В. , яка дії на підставі довіреності юридичної особи, була належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи, що підтверджується її особистим підписом (а.с.68), однак, у судове засідання не з`явилася, про причини неявки суду не повідомила, клопотань про відкладення судового засідання суду не надала. Неявка належним чином повідомленого представника відповідача не перешкоджає розгляду справи у відповідності до положень ст.223 ЦПК України, тому суд вважає можливим розглянути справу без участі представника відповідача, з урахуванням поданого відзиву на позов.
7.Судом на підставі частини другої статті 247 ЦПК України, у зв?язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою технічного засобу не здійснювалось.
IV. Фактичні обставини, встановлені судом.
8.Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 23.10.2018 р. у справі № 805/4092/18-а, адміністративний позов ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , задоволено, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії за 2016, 2017 р., за січень та лютий 2018 р. та виплатити заборгованість, яка утворилася в результаті невиплати різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої пенсії на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (а.с.6-15).
9.Згідно листа Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 4302/03-1 від 12.04.2019 р. на ім`я ОСОБА_2 , йому повідомлено, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23.10.2018 р., з урахуванням ухвали Першого апеляційного адміністративного суду від 10.01.2019 р., здійснено перерахунок пенсії за період з 01.01.2016 по 28.02.218 р. Доплату за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 у загальній сумі 44269,68 грн. (1702,68 грн. щомісячно) буде виплачено згідно Постанови № 649 від 22.08.2018 р. (а.с.16).
10.ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у м.Краматорськ Донецької області, про що 31.12.2018 р. Краматорський міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану складено актовий запис № 3926 (а.с.17).
11.ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_4 , її батьками є ОСОБА_2 та ОСОБА_5 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 (а.с.18).
12.ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , 03 серпня 1996 року зареєструвала шлюб з ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , та змінила прізвище на " ОСОБА_1 ", що вбачається зі свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 (а.с.18).
13.Згідно зі свідоцтвами про право на спадщину за законом від 28.08.2019 р., виданих державним нотаріусом Першої краматорської державної нотаріальної контори, спадкоємцем майна ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , є його донька ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Спадщина складається з 1/3 частки квартири АДРЕСА_1 , житлового будинку з допоміжними будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_2 , земельної ділянки площею 0,0549 га з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), кадастровий номер 1412900000:00:013:0560, розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , легкового автомобіля марки ВАЗ 2105, 1991 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_3 , самостійно виготовленого транспортного засобу, 1985 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_4 (а.с.19-23).
14.Відповідно до довідки № 01-14/601 від 02.01.2020 р., складеної комітетом мікрорайону № 6 Краматорської міської ради, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , дійсно мешкала зі своїм батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на момент його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджують сусіди ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 (а.с.24).
15.Нотаріусом Першої краматорської держаної нотаріальної контори були зроблені запити до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області та Управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області щодо надання довідки про наявність грошових коштів (недоотриманої пенсії) ОСОБА_2 (а.с.25-26). За відомостями зазначених органів Пенсійного Фонду України, наданими на запит нотаріуса, недоодержаних пенсійних виплат ОСОБА_2 немає (а.с.27, 28).
16.10.10.2019 р. ОСОБА_1 звернулася із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якій просила виплатити їй як спадкоємцю та члену сім`ї померлого батька ОСОБА_2 суму недоотриманої пенсії її батька, яка згідно довідки Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 12.04.2019 р. складає 44269,68 грн. В разі відмови у задоволенні її заяви просила надати їй аргументовану відповідь та довідку про розмір недоотриманої пенсії ОСОБА_2 згідно рішення суду по справі № 805/4092/18-а (а.с.29-30).
17.20.11.2019 р. ОСОБА_1 надано відповідь ГУ ПФУ в Донецькій області, за змістом якої ОСОБА_2 перебував на обліку в головному управлінні та отримував пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Виплату пенсії ОСОБА_2 припинено з 01.03.2018 р. у зв`язку з переходом на пенсію за іншим законом. 24.01.2019 до головного управління надійшло рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23.10.2018 по справі № 805/4092/18-а щодо зобов`язання головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії за 2016, 2017, січень, лютий 2018 та виплатити заборгованість. Згідно Постанови № 103 ОСОБА_2 проведено перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення, визначеного постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" № 988 від 11.11.2015. Сума недоотриманої пенсії обліковується та виплачується відповідно до постанови № 649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду" (а.с.31-32).
18.10.10.2019 р. ОСОБА_1 звернулася із заявою до управління Пенсійного фонду України в м.Краматорську Донецької області, за змістом якої просила повідомити її ким має бути сплачена недоотримана пенсія в сумі 44269,68 грн. згідно рішення суду по справі № 805/4092/18-а, з урахуванням того, що станом на час винесення рішення суду її батько перебував на обліку в управлінні ПФУ України у м.Краматорську, отримував пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" і його пенсійна справа знаходилась в м.Краматорськ - Головним управлінням ПФУ чи управлінням ПФУ у м.Краматорськ. В разі, якщо недоотримана пенсія має бути виплачена управлінням ПФУ у м.Краматорську, просила виплатити їй як спадкоємцю та члену сім`ї померлого батька ОСОБА_2 суму недоотриманої пенсії, яка складає 44269,68 грн. (а.с.33-34).
19.22.10.2019 р. ОСОБА_1 надано відповідь управлінням ПФУ у м.Краматорську Донецької області, за змістом якої законні підстави для надання інформації щодо ОСОБА_2 відсутні, інформація може бути надана за рішенням суду, а відповідь з цього питання надавалася нотаріусу Першої краматорської державної нотаріальної контори (а.с.35).
20.Згідно з атестатом про зняття з обліку № 405/03.2-04 від 08.04.2019 ОСОБА_2 припинено виплату пенсії у зв`язку з переходом на пенсію за іншим законом, пенсія у сумі 2923,71 грн. виплачено по 28.02.2018 р. (а.с.58).
21.09.02.2018 р. управлінням ПФУ у м.Краматорську надіслано ГУ ПФУ в Донецькій області заяву про припинення виплати пенсії ОСОБА_2 у зв`язку з переходом на пенсію за віком (а.с.59).
22.09.02.2018 р. ОСОБА_2 звернувся із заявою про припинення виплати пенсії з 01.03.2018 р. у зв`язку із переходом на пенсію за віком згідно з Законом України "Про загальнообов`язкове пенсійне страхування", атестат про припинення пенсії просив надіслати до УПФУ у м.Краматорську (а.с.60).
23.Згідно з довідкою про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) № 9897лк від 03.05.2018 р. ОСОБА_2 , за прирівняною посадою поліцейського / заступник начальника відділу поліції (управління, відділи (відділення) поліції) до посади на день звільнення зі служби заступник начальника відділу начальник міліції громадської безпеки Краматорського МВ УМВС в Донецькій області становить: посадовий оклад 3250,00 грн., оклад за військовим (спеціальним званням) підполковник міліції 2200,00 грн., надбавка за стаж служби (40,00 %) - 2180,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10 %) - 325,00 грн., премія (5,74 %) - 456,62 грн., загалом 8411,62 грн. (а.с.61).
V. Оцінка суду.
24.Відповідно до статті 1216 Цивільного кодексу України (далі - ЦК) спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (стаття 1218 ЦК).
Статтею 1219 ЦК передбачені права та обов`язки особи, які не входять до складу спадщини, що нерозривно пов`язані з особою спадкодавця, зокрема: особисті немайнові права; право на участь у товариствах та право членства в об`єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами; право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; права на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом; права та обов`язки особи як кредитора або боржника, передбачені статтею 608 цього Кодексу.
25.Відповідно до статті 1227 ЦК суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім`ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
26.Позивач у встановленому законом порядку звернулася до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після смерті її батька ОСОБА_2 , та отримала свідоцтва про право на спадщину на належне спадкодавцеві майно. В той час як до складу спадщини не ввійшла сума недоотриманої пенсії, яка була нарахована, але не виплачена спадкодавцеві, оскільки на запит нотаріуса органи Пенсійного фонду України повідомили про відсутність недоодержаних пенсійних виплат.
27.Підставою своїх позовних вимог позивач зазначає неправомірність дій ГУ ПФУ в Донецькій області щодо невиплати різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої пенсії на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" за період 2016, 2017, та січень і лютий 2018 р. у сумі 44269,68 грн. У зазначений проміжок часу пенсіонер ОСОБА_2 отримував пенсію у відповідності до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", а з 01.03.2018 р. - пенсію за віком у відповідності до положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
28.Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 23.10.2018 р. у справі № 805/4092/18-а, яке набрало законної сили 10.01.2019 р., зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії за 2016, 2017 та січень і лютий 2018 р. і виплатити різницю між розміром підвищеної пенсії та розміром отриманої пенсії за цей період.
29.Як вбачається з преамбули Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
30.Частиною 1 статті 1 вищезазначеного закону визначено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років. Положенням ст.1-1 цього Закону визначено, що законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
31.Нормами ст. 11 Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" визначено коло осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, до яких також віднесені військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби), поліцейські, особи рядового і начальницького складу, у тому числі ті, які проходять військову службу під час особливого періоду, визначеного законами України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та "Про військовий обов`язок і військову службу" (пункт 11 ст.11).
32.Отже, Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" є спеціальним законом, який регулює та визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
33.Судом встановлено, що ОСОБА_2 перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області до 28.02.2018 р. включно та отримував пенсію за вислугу років у відповідності до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", тому положення саме зазначеного спеціального закону застосовуються до правовідносин щодо пенсійного забезпечення ОСОБА_2 у зазначений період, і лише у випадку відсутності правового регулювання положеннями зазначеного закону, до цих правовідносин можуть бути застосовані норми Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
34.Частиною 2 ст. 6 Конституції України передбачено, що органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України. Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом наведених норм, які є нормами прямої дії, суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
35.Головне управління Пенсійного фонду України листом від 12.04.2019 р. повідомило ОСОБА_2 про часткове виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 23.10.2018 р., а саме в частині здійснення перерахунку пенсії та обчислення суми різниці між розміром підвищеної пенсії та розміром виплаченої пенсії у зазначений період. Різниця між розміром перерахованої (підвищеної) пенсії та розміром виплаченої пенсії у цей період становить 44269,68 грн. (а.с.16).
36.При вирішенні спорів про право на спадщину на належні спадкодавцю за життя суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомоги у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, інших соціальних виплат, визначальним є те, чи були такі виплати нараховані спадкодавцеві за життя, оскільки лише за умови, що такі суми були нараховані за життя, проте не отримані спадкодавцем, вони можуть увійти до складу спадщини. Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду у справі № 243/2404/19 від 26.02.2020 року.
37.Підсумовуючи вищенаведене, слід зазначити, що обчислений відповідачем на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23.10.2018 р. розмір недоплаченої пенсії після перерахунку у сумі 44269,68 грн. є недоотриманою пенсією ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1
38.При цьому суд відхиляє аргументи відповідача в тій частині, що померлий ОСОБА_2 станом на момент смерті отримував пенсію за віком в іншому управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, оскільки за період з 2016 р. по лютий 2018 р. включно ОСОБА_2 отримував пенсію за вислугу років та перебував на обліку саме у відповідача по справі. Та обставина, що з 01.03.2018 р. він був переведений на пенсію за віком за власною заявою жодним чином не впливає на підстави проведення перерахунку пенсії за спірний період до 28.02.2018 р. та на розмір заборгованості з недоплаченої пенсії.
39.Окрім того, суд не приймає до уваги доводи відповідача в тій частині, що на дату смерті ОСОБА_2 рішення суду не набрало законної сили, тому у відповідача відсутні законні підстави для виконання цього судового рішення, з огляду на наступне. Так, пенсіонер ОСОБА_2 за життя не погодився із відмовою ГУ ПФУ в Донецькій області в здійсненні перерахунку його пенсії, оскаржив такі дії відповідача до суду, за результатами розгляду справи позовні вимоги ОСОБА_2 задоволені в повному обсязі. Тобто, пенсіонер ОСОБА_2 за життя виявив інтерес та волю на усунення допущеного порушення його права на належний соціальний захист. Слід зазначити, що рішення суду в цьому випадку не є підставою виникнення певного права на підвищений розмір пенсії (підставою в даному випадку є положення чинного законодавства), а є констатацією вже порушеного права пенсіонера ОСОБА_2 , з застосуванням судового захисту шляхом відновлення його порушеного права. Так, зі змісту рішення суду встановлено, що ОСОБА_2 за життя набув право на перерахунок пенсії, за життя пенсіонера йому мав бути здійснений перерахунок пенсії та доплата між розміром підвищеної пенсії та фактично сплаченої пенсії за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 р. У справі "Горнсбі проти Греції" Європейський суд з прав людини вказав, що виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватись як складова частина судового розгляду. Здійснення права на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов`язків цивільного характеру було б ілюзорним, якби внутрішня правова система допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов`язкову силу, не виконувалося б на шкоду однієї зі сторін. Предметом позову в цій справі була майнова вимога, зазначені правовідносини допускають правонаступництво. Отже, набрання рішенням суду законної сили після смерті пенсіонера ОСОБА_2 не свідчить про відсутність підстав для виконання рішення суду.
40.Відповідно до статті 61 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" суми пенсії, що підлягали виплаті пенсіонерові з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом та членів їх сімей і залишилися недоодержаними у зв`язку з його смертю, не включаються до складу спадщини і виплачуються тим членам його сім`ї, які належать до осіб, що забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника. Проте батьки і дружина (чоловік), а також члени сім`ї, які проживали разом із пенсіонером на день його смерті, мають право на одержання цих сум і в тому разі, якщо вони не належать до осіб, які забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника. При зверненні кількох членів сім`ї належна їм сума пенсії ділиться між ними порівну. Зазначені суми виплачуються, якщо звернення за ними надійшло не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера.
41.Аналізуючи вищевикладену норму права, суд зазначає, що суми недоотриманої пенсії, яка виплачувалась на підставі положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до складу спадщини не включаються, тобто не можуть бути успадкованими на загальних підставах за законом або за заповітом. Отже, висновок відповідача про неможливість спадкування недоотриманої пенсії пенсіонера ОСОБА_2 є доречним. В той же час, зазначені суми мають бути виплачені тим членам сім`ї, які належать до осіб, що забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника.
42.Положенням ч.1, 2 ст.30 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено, що право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які перебували на їх утриманні (стаття 31).
Незалежно від перебування на утриманні годувальника пенсія призначається: непрацездатним дітям; непрацездатним батькам і дружині (чоловікові), якщо вони після смерті годувальника втратили джерело засобів до існування, а також непрацездатним батькам і дружині (чоловікові) військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти в період проходження служби або пізніше внаслідок поранення, контузії, каліцтва чи захворювання, що мали місце під час служби.
43.Позивачем не надано жодних відомостей про її непрацездатність, отже, вона не належить до осіб, які забезпечуються пенсією в разі втрати годувальника.
44.Окрім того, за змістом ст.61 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" батьки і дружина (чоловік), а також члени сім`ї, які проживали разом із пенсіонером на день його смерті, мають право на одержання цих сум (недоотриманої пенсії) і в тому разі, якщо вони не належать до осіб, які забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника.
45.Статтею 3 СК України визначено, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
46.Відповідно до ч.1 ст. 29 ЦК України місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово.
Як вбачається зі свідоцтва про смерть ОСОБА_2 він помер у м.Краматорську, поштова кореспонденція на його ім`я надходила за адресою у м.Краматорську, в цьому ж місті мешкає і позивач по справі.
Довідкою комітету мікрорайону № 6 Краматорської міської ради від 02.01.2020 р. встановлено, що ОСОБА_1 дійсно мешкала зі своїм батьком ОСОБА_2 на момент його смерті за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.24). Відповідачем заперечень стосовно цієї обставини не висловлено, тому, з урахуванням відсутності заперечень відповідача, суд вважає зазначену довідку достатнім доказом для встановлення факту спільного проживання позивача зі своїм батьком станом на момент його смерті.
47.Отже, позивач як член сім`ї померлого пенсіонера ОСОБА_2 , яка мешкала разом з ним станом на день його смерті, у відповідності до положень ст.61 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" має право на отримання недоодержаних виплат свого батька, нарахованих йому за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 р. Однак, законом встановлено обов`язкову умови виплати цих сум, а саме, звернення за ними до органів ПФУ не пізніше 6 місяців з моменту смерті пенсіонера.
48.Судом встановлено, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть. Позивач особисто звернулася до ГУ ПФУ із письмовою заявою про виплату недоотриманих пенсійних виплат ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Однак, зі змісту позовної заяви та доданих до неї документів вбачається, що про наявність недоодержаних пенсійних виплат ОСОБА_2 у сумі 44269,68 грн. позивач дізналася з листа ГУ ПФУ в Донецькій області, датованого 12.04.2019 р., який було надіслано на адресу пенсіонера. Відповідачем будь-яких заперечень стосовно цих обставин не висловлено. Суд також враховує ту обставину, що 25.07.2019 р. на адресу відповідача був надісланий запит нотаріуса стосовно наявності недоотриманої пенсії ОСОБА_2 , у відповідь на який 13.08.2019 р. повідомлено про відсутність недоотриманої пенсії. Отже, аналізуючи встановлені судом фактичні обставини, враховуючи, що позивач про наявність недоодержаних пенсійних виплат дізналася у квітні 2019 р., з цього часу нотаріусом вживалися заходи для з`ясування наявності недоотриманої пенсії, зокрема, у відповідача, та з огляду на відсутність права на ці недоодержані пенсійні виплати у будь-яких інших осіб, та не включення їх до складу спадщини, суд приходить до переконання, що позивач звернулася до відповідача із заявою про виплату недоотриманої пенсії її батька з дотриманням зазначеного строку.
49.Підсумовуючи вищенаведені встановлені судом фактичні обставини у сукупністю з вищевикладеними нормами права, суд приходить до переконання, що оскільки ОСОБА_2 було нараховано, але не виплачено різницю між підвищеним розміром пенсії та отриманою пенсією за період з 01.01.2016 р. по 28.02.2018 р. в сумі 44269,68 грн., яка є недоодержаною пенсією пенсіонера ОСОБА_2 , а позивач є членом сім`ї пенсіонера ОСОБА_2 і на момент його смерті мешкала разом з ним. Тобто, позивач має право у відповідності до положень ст.61 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на отримання недоодержаних пенсійних виплат, та, реалізуючи своє право, звернулася із відповідною заявою про виплату цих сум протягом 6 місяців з дати, коли дізналася про наявність та розмір недоодержаних пенсійних виплат, тобто наявні всі передбачені законом підстави для виплати недоотриманої пенсії члену сім`ї померлого пенсіонера, який до того ж є спадкоємцем за законом. Відомості про інших членів сім`ї, які мешкали разом з пенсіонером ОСОБА_2 на момент його смерті у матеріалах справи відсутні, за змістом відзиву відповідача будь-які інші особи за отриманням недоодержаних пенсійних виплат пенсіонера ОСОБА_2 окрім позивача не зверталися. Таким чином, суд вважає, що наявні підстави для задоволення позовних вимог в частині визнання дій неправомірними та стягнення з відповідача на користь позивача недоотриманої пенсії її батька в сумі 44269,68 грн.
50.В той же час суд не вбачає підстав для задоволення вимоги про зобов`язання відповідача надати ОСОБА_1 довідку про розмір нарахованої та не отриманої пенсії ОСОБА_2 відповідно до рішення суду від 23.10.2018 р. по справі № 805/4092/18-а, з огляду на наступне.
51.Як зазначив Верховний Суд у постанові від 26 вересня 2018 року у справі № 306/2659/16-ц частиною першою статті 15 ЦК України встановлено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Разом з тим, способи захисту цивільних прав та інтересів визначені у частині другій статті 16 ЦК України, до яких належить: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов`язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Застосування конкретного способу захисту права залежить як від захисту суб`єктивного права, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення. З цією метою суд повинен з`ясувати характер спірних правовідносин сторін (предмет та підставу позову), характер порушеного права позивача та можливість його захисту в обраний ним спосіб. Захист порушеного права має бути ефективним. При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею, повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави. Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам та виключати подальше звернення особи до суду за захистом порушених прав.
52.З огляду на викладене такий спосіб захисту у цій справі як зобов`язання відповідача надати позивачеві довідку про розмір нарахованої та неотриманої пенсії ОСОБА_2 згідно рішення суду від 23.10.2018 р. не є ефективним способом захисту її порушеного права. Розмір цієї доплати до пенсії у сумі 44269,68 грн. підтверджується листом відповідача від 12.04.2019 р. за № 4302/03-1. Ефективним способом захисту у цій справі є примусове виконання обов`язку в натурі, тобто стягнення належної позивачу суми з відповідача, який не здійснює її виплату у добровільному порядку.
VІ. Розподіл судових витрат між сторонами.
53. Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Позивачем при зверненні з позовом до суду було сплачено судовий збір у сумі 840,80 грн., який з урахуванням часткового задоволення позовних вимог, з застосуванням принципу пропорційності, підлягає частковому відшкодуванню за рахунок відповідача у сумі 560,53 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 4, 76-81, 258, 259, 264, 265, 268 ЦПК України, ст.ст. 1216-1218, 1261, 1270, 1277 ЦК України, ст.61 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", суд,
В И Р І Ш И В:
1.Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, про визнання дій неправомірними, стягнення недоотриманої пенсії та зобов`язання вчинити дії, - задовольнити частково.
2.Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо невиплати ОСОБА_1 нарахованої та недоотриманої її батьком ОСОБА_2 пенсії відповідно до рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23.10.2018 у справі № 805/4092/18-а.
3.Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код юридичної особи 13486010, місцезнаходження: Донецька область, м.Слов`янськ, пл.Соборна, 3) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_5 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 , недоотриману пенсію її батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка складається з доплати до пенсії за період з 01.01.2016 по 28.02.2018, нарахованої у відповідності до рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23.10.2018 у справі №805/4092/18-а, у сумі 44269 (сорок чотири тисячі двісті шістдесят дев`ять) грн. 68 коп.
4.В іншій частині заявлених вимог - відмовити.
5.Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код юридичної особи 13486010, місцезнаходження: Донецька область, м.Слов`янськ, пл.Соборна, 3) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_5 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 , понесені нею витрати по сплаті судового збору у сумі 560 (п`ятсот шістдесят) грн. 53 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У відповідності до п.п.15 п. 1 Розділу ХШ Перехідних Положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно- телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до /або через відповідні суди.
Суддя
Слов`янського міськрайонного суду І.М. Мінаєв