Рішення № 88524746, 30.03.2020, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.03.2020
Номер справи
460/913/20
Номер документу
88524746
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

30 березня 2020 року м. Рівне №460/913/20

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Махаринця Д.Є. розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

Заступника керівника Дубенської місцевої прокуратури в інтересах держави доСмизької селищної ради Дубенського району Рівненської області про визнання бездіяльності незаконною, зобов`язання вчинення певних дій, -В С Т А Н О В И В:

Заступник керівника Дубенської місцевої прокуратури в інтересах держави (далі - позивач) звернувся з позовом до Смизької селищної ради (далі - Смизька селищна рада, відповідач), про визнання бездіяльності незаконною, зобов`язання вчинення певних дій.

Позивач, просив суд:

- визнати незаконною бездіяльність відповідача щодо незабезпечення звільнення від плати за харчування учнів 5-11 класів із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям";

- зобов`язати відповідача на черговій сесії вирішити питання про звільнення від плати за харчування учнів 5-11-х класів із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям".

Позов обґрунтовано тим, що відповідачем, в порушення норм чинного законодавства, за наявності підстав та відповідних повноважень, не вжив заходи щодо належного забезпечення дітей пільгових категорій гарячим харчуванням серед учнів 5-11-х класів із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям".

Ухвалою суду від 24.02.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження та вирішено провести розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Відповідачем у межах встановленого судом строку подано відзив на позовну заяву. Відповідач заперечує проти задоволення позову, оскільки вважає, що ним в межах своєї компетенції прийняті всі необхідні рішення для забезпечення в школах дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" харчуванням.

Позивачем подано відповідь на відзив у якій зазначено, що відповідачем не було встановлено пільгових умов сплати харчування дітей у навчальних закладах для учнів 5-11-х класів із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", в зв`язку з чим доводи відповідача викладені у відзиві є необґрунтованими, а заперечення підлягають відхиленню.

Відповідачем подано заперечення на відповідь на відзив де вказано, що Смизькою селищною радою, як засновником, було врахованого та виконано норми законодавства щодо організації харчування дітей, в тому числі щодо забезпечення безкоштовним гарячим харчуванням дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, учнів 1-4 класів загальноосвітніх навчальних закладів із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", а отже в задоволенні позову Дубенської місцевої прокуратури слід відмовити в повному обсязі.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд встановив наступне.

20.12.2019 Смизькою селищною радою прийнято рішення №1799 "Про організацію харчування дітей в закладах загальної середньої освіти Смизької селищної ради у 2020 році".

Відповідно до даного рішення відповідач вирішив:

- встановити грошову граничну норму витрат на безкоштовне харчування 8,00 гри. в день для буфетного харчування та 17,00 гри в день для гарячого харчування;

- забезпечити у 2020 році за рахунок коштів місцевого бюджету безкоштовне харчування учнів загальноосвітніх шкіл з числа:

- дітей-сиріт,

- дітей, позбавлених батьківського піклування,

- дітей-напівсиріт,

- дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються в інклюзивних класах та за індивідуальною формою навчання (при закладах),

- учнів 1-4 класів із сімей, які отримають допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям".

Забезпечення харчуванням здійснюється на підставі поданих заяв і довідок.

Безкоштовне харчування учнів закладів загальної середньої освіти 1-11 класів із числа:

- дітей, батьки яких загинули під час проведення антитерористичної операції та операції об’єднаних сил;

- дітей працівників органів внутрішніх справ, які загинули під час виконання службових обов`язків;

- дітей, батьки яких брали участь в антитерористичній операції та операції об`єднаних сил.

Забезпечення харчуванням здійснюється на підставі поданих заяв і довідок.

Безкоштовне харчування учнів закладів загальної середньої освіти 1-11 класів із групи соціального ризику (до 15% дітей від загальної кількості учнів).

Забезпечення харчування здійснюється на підставі актів обстеження житлово- побутових умов, інших підтверджуючих документів та рішення ради закладу;

Безкоштовне харчування учнів 1-11 класів - дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах. Забезпечення харчуванням здійснюється на підставі подання служби у справах дітей.

Забезпечити за рахунок батьківських коштів харчування учнів закладів загальної середньої освіти 1-11 класів та учнів, що відвідують групи продовженого дня.

Харчування здійснювати шляхом організації гарячого харчування або видачі буфетної продукції.

Вважаючи, що відповідач при прийнятті вищевказаного рішення протиправно не передбачив пільгових умов оплати харчування учнів 5-11-х класів із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", прокурор звернувся до суду зі вказаним позовом.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 131-1 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів держави в суді.

Право на звернення прокурора або його заступника до суду в інтересах держави передбачене ст.2, 23 Закону України "Про прокуратуру" та статтею 53 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до вимог ст.23 Закону України "Про прокуратуру", представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави.

Обираючи форму представництва, прокурор визначає, у чому полягає порушення або загроза порушення інтересів держави, обґрунтовує необхідність їх захисту.

Згідно із ч. 4 ст. 53 КАС України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

В даному випадку, охоронюваний законом інтерес полягає в реалізації гарантованого державою права на здобуття дошкільної освіти усіма громадянами та доступність дошкільної освіти. Відповідно, у даному випадку порушено інтереси держави у соціальній та освітній галузі, а тому є підстави для відповідного звернення до суду прокурора в інтересах держави.

Статтею 53 Конституції України визначено, що держава забезпечує доступність і безоплатність повної загальної середньої освіти в державних і комунальних навчальних закладах, її розвиток, надання державних стипендій та пільг учням і студентам.

Відповідно до ч. 1, 5 ст. 3 Закону України "Про освіту" кожен має право на якісну та доступну освіту. Право на освіту включає право здобувати освіту впродовж усього життя, право на доступність освіти, право на безоплатну освіту у випадках і порядку, визначених Конституцією та законами України. Держава здійснює соціальний захист здобувачів освіти у випадках, визначених законодавством, а також забезпечує рівний доступ до освіти особам із соціально вразливих верств населення.

Згідно з ст. 1 Закону України "Про загальну середню освіту" законодавство України про загальну середню освіту базується на Конституції України і складається з Закону України "Про освіту", цього Закону, інших нормативно-правових актів та міжнародних договорів України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Приписами ст. 21 Закону України "Про загальну середню освіту" визначено, що органи місцевого самоврядування та місцеві органи виконавчої влади забезпечують безкоштовним харчуванням дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються у спеціальних і інклюзивних класах, та учнів 1 - 4 класів із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям".

При цьому пп. 1 п. 3 Розділу XII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про освіту" установлено, що до приведення законодавства і установчих документів закладів освіти у відповідність із цим Законом всі суб`єкти владних повноважень і навчальні заклади керуються всіма положеннями цього Закону, що стосуються закладів освіти, а також положеннями законодавства, що стосуються навчальних закладів у частині, що не суперечить цьому Закону.

В свою чергу ч. 3 ст. 56 Закону України "Про освіту" визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, у підпорядкуванні яких перебувають державні і комунальні заклади освіти, забезпечують безоплатним гарячим харчуванням дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються у спеціальних та інклюзивних класах (групах), дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", які навчаються в закладах дошкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) чи фахової перед вищої освіти.

З викладеного вбачається, що на забезпечення безоплатним гарячим харчуванням мають право діти із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", не зважаючи на клас у якому вони навчаються.

Згідно з положеннями ст.3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.

Таким чином, Смизькою селищною радою не включено в рішення №1799 "Про організацію харчування дітей в закладах загальної середньої освіти Смизької селищної ради у 2020 році" пільги для учнів 5-11-х класів, що передбачені ст.56 Закону України "Про освіту" у чому і виразилась бездіяльність останньої.

Відповідно до ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" селищна рада проводить свою роботу сесійно.

Отже, належним способом захисту освітніх прав у даному випадку є розгляд на черговій сесії Смизької селищної ради питання про звільнення від плати за харчування учнів 5-11-х класів із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям".

Відповідно до частини першої статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

За приписами частини першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

В ході судового розгляду адміністративної справи відповідач не виконав процесуального обов`язку доказування та не підтвердив правомірності своєї поведінки у спірних правовідносинах. Натомість позовні вимоги відповідають обставинам справи, ґрунтуються на вимогах закону та підтверджені належними й допустимими доказами, відтак підлягають задоволенню повністю.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити повністю.

Кодексом адміністративного судочинства України встановлено (частина 2 статті 139), що у разі задоволення позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Оскільки позивачем не надано доказів понесених витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, то судові витрати до стягнення з відповідача не належать.

Керуючись ст. 2, 5, 6, 14, 77,139, 241-246, 255, 263, 295, 370 КАС України суд, -

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов заступника керівника Дубенської місцевої прокуратури (вул.І.Франка, 10, м.Дубно, Рівненська область, 35600) до Смизької селищної ради (35680, Рівненська обл., Дубенський район, селище міського типу Смига, ВУЛИЦЯ БОГДАНА ХМЕЛЬНИЦЬКОГО, код ЄДРПОУ 04385391) про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинення певних дій задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Смизької селищної ради щодо незабезпечення звільнення від плати за харчування учнів 5-11 класів із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям".

Зобов`язати Смизьку селищну раду на черговій сесії вирішити питання про звільнення від плати за харчування учнів 5-11-х класів із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям".

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений 30 березня 2020 року.

Суддя Махаринець Д.Є.