
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 березня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/920/20
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 /далі - позивач, ОСОБА_1 / звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області /далі - відповідач, ГУ ПФУ в Полтавській області/ про:
- визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (відділу з питань перерахунку пенсій №18) № 2 від 08 січня 2020 року;
- зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (відділу з питань перерахунку пенсій №18) провести перерахунок раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ (в редакції, чинній на час призначення пенсії), частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VІІ (в первинній редакції), починаючи з 01 січня 2019 року, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати на підставі інформаційної довідки прокуратури Полтавської області №18-385вих19 від 28 серпня 2019 року без обмеження її максимального розміру та здійснити відповідні виплати з урахуванням виплачених сум /а.с. 1-5/.
Позов обґрунтований тим, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області та з 16 січня 2002 року отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" 1798-ХІІ від 05 листопада 1991 року. Постановою Кабінету Міністрів України №657 від 30 серпня 2017 року внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України №505 від 31 травня 2012 року та встановлено нові розміри посадових окладів працівникам органів прокуратури. У зв`язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури позивач 03 січня 2020 року звернувся до відповідача із заявою щодо здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії на підставі довідки Прокуратури Полтавської області №18-384вих19 від 28 серпня 2019 року. Рішенням ГУ ПФУ в Полтавської області №2 від 08 січня 2020 року позивачу відмовлено у проведенні такого перерахунку, оскільки вказана довідка носить інформаційний характер. З вказаним рішенням позивач не погоджується, посилаючись на рішення Конституційного Суду України другого сенату №7-р(ІІ)/2019 від 13 грудня 2019 року, яким визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, та визначено, що частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 03 березня 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с.37-40/ зазначив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про прокуратуру". У зв`язку із підвищенням посадових окладів працівників прокуратури позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії за вислугу років на підставі довідки №18-385вих19 від 28 серпня 2019 року, виданої Прокуратурою Полтавської області. Відповідачем прийнято рішення про відмову у проведенні перерахунку пенсії позивачу, оскільки рішення Конституційного Суду України №7-р(ІІ)/2019 від 13 грудня 2019 року не містить порядку його виконання, а довідка №18-385вих19 від 28 серпня 2019 року носить інформативний характер. Норми законів, якими встановлювався максимальний розмір пенсії на відповідний рік, не визнані неконституційними, а відтак, підлягають застосуванню.
Справу розглянуто судом у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 КАС України.
Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області та з січня 2002 року отримує пенсію за вислугу років в розмірі 90 % від суми місячної заробітної плати /а.с. 25, 30 зворот, 43-44/.
ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою про перерахунок пенсії від 03 січня 2020 року (вх №66) /а.с. 46-47/.
Разом із заявою ОСОБА_1 подав інформаційну довідку Прокуратури Полтавської області №18-385вих19 від 28 серпня 2019 року /а.с. 10/ про заробітну плату начальника відділу прокуратури Полтавської області з урахуванням надбавки за класний чин старшого радника юстиції та надбавки до посадового окладу за вислугу років у розмірі 40 % станом на 06 вересня 2017 року.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (відділу з питань перерахунків пенсій №18) №2 від 08 січня 2020 року /а.с. 22/ відмовлено у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно його заяви від 03 січня 2020 року з тих підстав, що рішення Конституційного Суду України №7-р(ІІ)/2019 від 13 грудня 2019 року не містить положення щодо порядку його виконання, а довідка №18-385вих19 від 28 серпня 2019 року, яка видана Прокуратурою Полтавської області, носить інформативний характер.
Не погодившись з вказаним рішенням відповідача про відмову у перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За змістом пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
На час призначення позивачу пенсії пенсійне забезпечення працівників прокуратури визначалося статтею 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-XII від 05 листопада 1991 року (далі – Закон №1789-XII).
Так, відповідно до частини тринадцятої вказаної статті обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з частиною вісімнадцятою статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
01 січня 2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" № 76-VIII від 28 грудня 2014 року, яким частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ викладено у новій редакції, а саме: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".
Таким чином, з 01 січня 2015 року повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури делеговано Кабінету Міністрів України.
З 15 липня 2015 року набрав чинності Закон України "Про прокуратуру" №1697-VII від 14 жовтня 2014 року (далі – Закон №1697-VII), відповідно до підпункту 1 пункту 3 розділу ХІІ "Прикінцеві положення" якого визнано таким, що втратив чинність Закон №1789-ХІІ, крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п`ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачає чинність з 15 грудня 2015 року.
Отже, таке положення статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ як "умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України" втратило чинність.
У чинному Законі України "Про прокуратуру" № 1697-VII від 14 жовтня 2014 року /далі - Закон № 1697-VII / пенсійне забезпечення прокурорів врегульовано, зокрема, частиною 20 статті 86 (у редакції Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" № 76-VIII від 28 грудня 2014 року), якою встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Водночас рішенням Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року №7-р(ІІ)/2019 /далі - Рішення КСУ №7-р(ІІ)/2019/ положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).
Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Аналогічна за змістом норма міститься у статті 91 Закону України "Про Конституційний Суд України" №2136-VIII від 13 липня 2017 року.
В пункті 2 резолютивної частини Рішення КСУ №7-р(ІІ)/2019 вказано, що положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року N 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Таким чином, положення частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII ("умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України") втратило чинність з 13 грудня 2019 року.
У пункті 3 резолютивної частини Рішення КСУ №7-р(ІІ)/2019 Конституційний Суд України установив такий порядок виконання рішення:
- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: "20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
Враховуючи викладене, з 13 грудня 2019 року умови та порядок перерахунку призначених пенсій визначені частиною двадцятою статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII (в первинній редакції).
Таким чином, перерахунок пенсії позивачу на підставі вказаної норми може бути здійснено лише з 13 грудня 2019 року, а не з 01 січня 2019 року (як просить позивач).
Такого висновку суд доходить з огляду на принцип незворотності дії нормативно-правових актів в часі, закріплений у статті 58 Конституції України.
До доводу відповідача стосовно того, що довідка про розмір заробітної плати начальника відділу прокуратури Полтавської області №18-385вих19 від 28 серпня 2019 року складена у довільній формі та носить лише інформативний характер, а тому не може бути підставою для проведення перерахунку пенсії, суд ставиться критично, оскільки аналізуючи надані пенсіонером документи пенсійний орган, перш за все, має виходити з їх змісту, а не форми, та застосування органом пенсійного фонду суто формального підходу при вирішенні питання про перерахунок пенсійних виплат не відповідає принципу верховенства права. Переслідуючи законну мету попередження зловживання громадянами своїми правами та запобігання необґрунтованому призначенню/перерахунку пенсії, органи Пенсійного фонду при виконанні своїх повноважень повинні діяти обґрунтовано, добросовісно, розсудливо та пропорційно, як це передбачено частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, та не створювати штучних і явно необґрунтованих перешкод для реалізації громадянами їх прав.
Надана позивачем довідка Прокуратури Полтавської області №18-385вих19 від 28 серпня 2019 року /а.с. 27/ складена на бланку органу прокуратури, містить обов`язкові реквізити (дату та вихідний номер), підписана посадовими особами, підпис яких скріплений гербовою печаткою прокуратури.
Довідка містить розмір заробітної плати начальника відділу прокуратури Полтавської області, визначений відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №657 від 30 серпня 2017 року, про що зазначено у супровідному листі прокуратури Полтавської області від 28 серпня 2019 року /а.с. 9/.
Вказаною постановою Кабінету Міністрів України визначено схеми посадових окладів працівників прокуратури (розміри їх місячних посадових окладів).
Отже, відповідна довідка є належним та достатнім доказом розміру заробітної плати працівника прокуратури за аналогічною посадою та саме на її підставі має бути проведений перерахунок пенсії позивача.
Перевіривши обраний позивачем спосіб захисту порушеного права, суд, керуючись пунктами 2 та 10 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за можливе визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (відділу з питань перерахунків пенсії №18) №2 від 08 січня 2020 року та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VІІ (в первинній редакції), починаючи з 13 грудня 2019 року, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати на підставі довідки Прокуратури Полтавської області №18-385вих19 від 28 серпня 2019 року, з урахуванням виплачених сум.
У задоволенні позову в частині перерахунку пенсії за період з 01 січня 2019 року по 12 грудня 2019 року (включно) слід відмовити, оскільки підстави для проведення перерахунку пенсії позивача за вказаний період за відсутності встановлених Кабінетом Міністрів України умов та порядку проведення перерахунку пенсії були відсутні та виникли лише з 13 грудня 2019 року ( з дня визнання неконституційним положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами).
Позовна вимога про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ (в редакції, чинній на час призначення пенсії) не підлягає задоволенню, адже частина тринадцята статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ втратила чинність з 15 липня 2015 року відповідно до підпункту 1 пункту 3 розділу ХІІ "Прикінцеві положення" Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII від 14 жовтня 2014 року.
Вирішуючи позовну вимогу про покладення обов`язку на відповідача провести перерахунок та виплату пенсії без обмеження максимальним розміром, суд виходить з наступного.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Зі змісту наведеної норми слідує, що захисту адміністративним судом підлягають порушені права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.
А відтак, суд не вправі вирішувати позовні вимоги, які заявлені на майбутнє, та не спрямовані на захист і відновлення вже порушених прав позивача.
Враховуючи, що перерахунок та виплата пенсії з урахуванням 90% місячної заробітної плати на підставі довідки Прокуратури Полтавської області №18-385вих19 від 28 серпня 2019 року позивачу ще не проведені та наразі відсутні підстави вважати, що розмір пенсії позивача після проведеного перерахунку буде перевищувати граничний розмір пенсії та виплату такої пенсії буде обмежено відповідачем максимальним розміром, суд доходить висновку, що на час розгляду справи права позивача не порушені.
Оскільки суд не вправі вирішувати питання щодо правовідносин, які можливо будуть мати місце у майбутньому, вищевказана позовна вимога не підлягає захисту судом і у її задоволенні слід відмовити.
Отже, адміністративний позов підлягає задоволенню частково.
Підстави для розподілу судових витрат на підставі статті 139 КАС України відсутні з огляду на те, що позивач є інвалідом ІІ групи та витрат по сплаті судового збору не поніс.
Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, буд.66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 13967927) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (відділу з питань перерахунків пенсії №18) №2 від 08 січня 2020 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, буд. 66, м. Полтава, Полтавська область, 36029, ідентифікаційний код 13967927) здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VІІ (в первинній редакції), починаючи з 13 грудня 2019 року, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, на підставі довідки Прокуратури Полтавської області №18-385вих19 від 28 серпня 2019 року, з урахуванням виплачених сум.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги у порядку, встановленому статтею 297 з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.І. Слободянюк