Рішення № 88524417, 01.04.2020, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.04.2020
Номер справи
360/818/20
Номер документу
88524417
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

01 квітня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/818/20

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

25 лютого 2020 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі – позивач) до Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (далі – відповідач), в якому позивач просить:

- визнати неправомірними дії Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії по заробітку (доходу) згідно з Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов`язати Рубіжанське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області здійснити ОСОБА_1 з дня звернення перерахунок та виплату пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи з 01 березня 1988 року по 28 лютого 1993 року на Шахті «Бежанівська» Виробничого об`єднання по видобутку вугілля «Стахановвугілля» на підставі довідки про заробітну плату для обчислення пенсії, яка видана Державним підприємством «Луганськвугілля» на підставі особистих рахунків, від 25 листопада 2014 року № 351.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 26 квітня 2019 року, яке залишено без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 30 липня 2019 року, визнано протиправним та скасовано рішення Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 25 січня 2019 року № 25 про відмову в призначенні пенсії згідно з пунктом 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»; зобов`язано зарахувати до пільгового стажу періоди роботи з 23 січня 1987 року по 04 травня 1993 року на Шахті «Бежанівська» Виробничого об`єднання по видобутку вугілля «Стахановвугілля»; зобов`язано зарахувати до загального страхового стажу період здійснення підприємницької діяльності з 01 січня 1999 року по 31 грудня 2003 року; зобов`язано призначити пенсію за віком на пільгових умовах згідно з пунктом 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з дня настання права на призначення пенсії.

Рішенням Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 12 серпня 2019 року за № 186 позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах згідно з пунктом 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з дня настання права на призначення пенсії, а саме з 14 листопада 2018 року.

На звернення позивача про перерахунок пенсії відповідно до заробітної плати (доходу) за період страхового стажу до 01 липня 2000 року Рубіжанське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області 26 вересня 2019 року надало позивачу відповідь за номером 304/р-14 про те, що рішення суду управлінням виконано в повному обсязі. Також відповідачем зазначено, що разом із заявою про призначення пенсії позивачем надано довідку про заробітну плату від 25 листопада 2014 року № 351, видану Міністерством енергетики та вугільної промисловості України Державного підприємства «Луганськвугілля» м. Луганськ Луганської народної республіки. Однак на підставі Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085, та згідно з статтею 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», надана позивачем довідка є недійсною, не створює правових наслідків і не може бути врахована при перерахунку розміру пенсії.

З посиланням на положення статей 19, 22, 46 Конституції України, статей 9, 24, 26, 40, 44, 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року за № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, позивач вважає неправомірними дії відповідача щодо непроведення йому перерахунку пенсії та просить задовольнити позовні вимоги.

Рубіжанське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) 13 березня 2020 року за вхідним реєстраційним № 9810/2020 подало відзив на позовну заяву від 11 березня 2020 року № 3942/07 (арк. спр. 47-53).

Заперечуючи проти позову відповідач зазначив, що 17 січня 2019 року позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». До заяви позивачем надано такі документи: довідку про присвоєння реєстраційного номеру облікової картки платника податків; паспорт серії НОМЕР_1 ; трудову книжку серії НОМЕР_2 ; військовий квіток серії НОМЕР_3 ; довідку внутрішньо переміщеної особи № НОМЕР_4 ; довідки №№ 1, 2 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній, видані 25 листопада 2014 року Державним підприємством «Луганськвугілля» Міністерства енергетики та вугільної промисловості України (вих. № 349); виписки з наказу від 10 червня 1995 року № 156 «Про результати проведення атестації робочих місць за умовами праці» по Шахті «Бежанівська» прохідника та гірника; фотокопію наказу (розпорядження) про прийом позивача на роботу від 15 січня 1987 року; фотокопію особової картки; фотокопії табелів; фотокопію наказу (розпорядженням) про переведення на іншу роботу від 14 травня 1987 року з позначкою; фотокопію заяви про звільнення від 19 травня 1993 року; довідку від 25 листопада 2014 року № 350 про період роботи позивача з 23 січня 1987 року по 19 травня 1993 року на Шахті «Бежанівська»; довідку без дати та вихідного номеру «Про перейменування».

Також 17 січня 2019 року позивач надав відповідачу власноруч написану заяву, в якій просив при призначанні пенсії за віком заробітну плату брати за даними персоніфікації без врахування заробітної плати за п`ять років по стажу до 01 липня 2000 року до надання відповідних документів.

Рішенням від 25 січня 2019 року № 25 позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком згідно з пунктом 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 26 квітня 2019 року у справі № 360/1330/19, яке залишено без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 30 липня 2019 року, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково:

- визнано протиправним та скасовано рішення Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 25 січня 2019 року № 25 про відмову в призначенні пенсії позивачу згідно з пунктом 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування;

- зобов`язано Рубіжанське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області зарахувати до пільгового стажу позивача періоди роботи з 23 січня 1987 року по 04 травня 1993 року на Шахті «Бежанівська» Виробничого об`єднання по видобутку вугілля «Стахановвугілля» (м. Кіровськ Ворошиловградської (Луганської) області);

- зобов`язано Рубіжанське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області зарахувати до загального страхового стажу позивача період здійснення підприємницької діяльності з 01 січня 1999 року по 31 грудня 2003 року;

- зобов`язано Рубіжанське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах згідно з пунктом 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування», з дня настання права на призначення пенсії, тобто з 14 листопада 2018 року.

На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 26 квітня 2019 року по справі № 360/1330/19 відповідачем 12 серпня 2019 року прийнято рішення за № 186 «Про призначення пенсії ОСОБА_1 згідно з рішенням суду» з 14 листопада 2018 року.

11 вересня 2019 року позивач відповідно до Закону України «Про звернення громадян» звернувся до відповідача з заявою (зверненням), в якій просив провести розрахунок пенсії за заробітною платою (доходом) за період страхового стажу до 01 липня 2000 року, яка підтверджується довідкою про заробітну плату для обчислення пенсії від 25 листопада 2014 року № 351, виданою Державним підприємством «Луганськвугілля» Міністерства енергетики та вугільної промисловості України.

Позивач у заяві від 11 вересня 2019 року зазначив, що довідка від 25 листопада 2014 року № 351 надавалась ним 17 січня 2019 року з заявою про призначення пенсії. Однак, як зазначено відповідачем вище, довідка від 25 листопада 2014 року № 351 під час звернення позивача з заявою про призначення пенсії не надавалась. Також позивач просив при призначанні пенсії за віком заробітну плату брати за даними персоніфікації без врахування заробітної плати за п`ять років по стажу до 01 липня 2000 року до надання відповідних документів.

До заяви (звернення) від 11 вересня 2019 року позивачем додано копії довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 25 листопада 2014 року № 351 та доповнення від 25 листопада 2014 року № 352 до довідки про заробітну плату від 25 листопада 2014 року № 352, видані Державним підприємством «Луганськвугілля» Міністерства енергетики та вугільної промисловості України (ідентифікаційний код 32473323), яке розташоване за адресою: вул. Лєрмонтова, 1-В, м. Луганськ, не завірені належним чином (без «мокрої» печатки),

Додатки до заяви (звернення) від 11 вересня 2019 року позивач під час звернення з заявою від 17 січня 2019 року про призначення пенсії відповідачу не надавав.

26 вересня 2019 року відповідачем надано відповідь на звернення від 11 вересня 2019 року щодо перерахунку пенсії за № 304/Р-14, якою відповідач повідомив позивача про те, що згідно з Переліком населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та Переліком населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затвердженими розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085, м. Луганськ знаходиться на території, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Відповідно до статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ) виданий органами та/або особами, створеними, обраними або призначеними в порядку, не передбаченому Законом України, є недійсним і не створює правових наслідків.

З урахуванням зазначеного, надані позивачем копії довідки про заробітну плату для обчислення пенсії та доповнення до довідки про заробітну плату є недійсними і не створюють правових наслідків та не можуть бути враховані при перерахунку розміру пенсії.

Відповідно до абзацу п`ятого частини першої статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

У довідці від 25 листопада 2014 року № 350, завіреній печаткою архіву ліквідованих шахт Стаханівського регіону Державного підприємства «Луганськвугілля» Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, окрім підтвердження періоду роботи позивача з 23 січня 1987 року по 19 травня 1993 року на Шахті «Бежанівська» також зазначено, що особові картки ф. Т-2, накази шахти знаходяться на зберіганні в Архіві ліквідованих шахт, книги прошиті, надати копії немає технічної можливості.

Через тимчасову окупацію міста Луганськ відповідач не може провести перевірку первинних документів за період, зазначений у довідці про заробітну плату для обчислення пенсії від 25 листопада 2014 року № 351, з об`єктивних причин.

Враховуючи, що позивач не звертався до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, а відповідачем не приймалось рішення про відмову в перерахунку пенсії по заробітку (доходу) згідно з Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», позовні вимоги позивача в частині визнання неправомірними дій відповідача щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії по заробітку (доходу) та зобов`язання здійснити з дня звернення перерахунок та виплату пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи з 01 березня 1988 року по 28 лютого 1993 року на Шахті «Бежанівська» Виробничого об`єднання по видобутку вугілля «Стахановвугілля» на підставі довідки про заробітну плату для обчислення пенсії, виданої Державним підприємством «Лугансквугілля» на підставі особистих рахунків, від 25 листопада 2014 року № 351, не підлягають задоволенню.

Позивач не позбавлений можливості звернутись до відповідача з заявою про перерахунок пенсії установленого зразка, до якої слід надати всі необхідні для перерахунку пенсії документи.

Відповідач наголосив, що саме органи Пенсійного фонду визначають правильність та повноту наданих документів для призначення (перерахунку) пенсії, призначають пенсію та готують документи для її виплати. При цьому, суд не може підміняти пенсійний орган, уповноважений на виконання таких функцій.

Також відповідач просив суд при вирішенні питання щодо розподілу судових витрат врахувати, що у нього відсутні кошти на сплату судового збору.

З урахуванням викладеного, відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою від 02 березня 2020 року про відкриття провадження в адміністративній справі судом ухвалено розглядати дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до положень пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) (арк. спр. 41-43).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 КАС України, судом встановлено таке.

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 ) з 14 листопада 2018 року є отримувачем пенсії за віком та перебуває на обліку в Рубіжанському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Луганської області, про що свідчать рішення Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 12 серпня 2019 року № 186 «Про призначення пенсії ОСОБА_1 згідно з рішенням суду» та протокол Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 12 серпня 2019 року № 124150000963 (арк. спр. 31, 54, 78).

В матеріалах пенсійної справи наявна заява позивача від 17 січня 2019 року, в якій останній просить відповідача при призначенні пенсії за віком враховувати заробітну плату за даними персоніфікації, без врахування заробітної плати за 5 років за спецстажем по списку № 1 до 01 липня 2000 року до надання відповідних документів (арк. спр. 76 зв.).

Розмір пенсії ОСОБА_1 складає: з 01 грудня 2018 року - 1497,00 грн, з 01 липня 2019 року – 1564,00 грн, з 01 грудня 2019 року – 1638,00 грн, про що свідчать протокол Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 12 серпня 2019 року № 124150000963 та довідка від 02 січня 2020 року № 94/03.1 (арк. спр. 32, 54).

Відповідно до протоколу Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 12 серпня 2019 року № 124150000963 до страхового стажу позивача серед іншого зараховано 6 років 3 місяці 12 днів підземної роботи (арк. спр. 54)

Для обчислення розміру пенсії взято заробітну плату позивача, починаючи з 01 липня 2000 року, про що свідчить відповідний розрахунок (арк. спр. 55-56).

11 вересня 2019 року позивач звернувся до відповідача з заявою, якою просив провести розрахунок пенсії, взявши до уваги заробітну плату (дохід) за період страхового стажу до 01 липня 2000 року, додавши до заяви довідку від 25 листопада 2014 року № 351 про заробітну плату для обчислення пенсії за період страхового стажу до 01 липня 2000 року та доповнення до довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 25 листопада 2014 року № 352 (арк. спр. 79 - 81 зв.).

Листом від 26 вересня 2019 року за № 304/Р-14 Рубіжанське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області повідомило позивача, що рішення суду управлінням виконано в повному обсязі. Також відповідачем зазначено, що разом із заявою про призначення пенсії позивачем надано довідку про заробітну плату від 25 листопада 2014 року № 351, видану Міністерством енергетики та вугільної промисловості України Державного підприємства «Луганськвугілля» м. Луганськ Луганської народної республіки. Однак на підставі Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та Переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085, та згідно з статтею 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», надана позивачем довідка є недійсною, не створює правових наслідків і не може бути врахована при перерахунку розміру пенсії (арк. спр. 33, 82).

Довідка про заробітну плату для обчислення пенсії від 25 листопада 2014 року № 351, видана Державним підприємством «Луганськвугілля» Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, містить відомості щодо заробітної плати ОСОБА_1 за період з січня 1987 року по квітень 1993 року на Шахті «Бежановська» виробничого об`єднання «Стахановвугілля» із зазначенням про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України ( арк. спр. 34, 81).

У доповненні від 25 листопада 2014 року № 352 до довідки про заробітну плату від 25 листопада 2014 року № 351, виданої Державним підприємством «Луганськвугілля» Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, зазначено, що довідка про заробітну плату для обчислення пенсії від 25 листопада 2014 року № 351 за період з 1987 року по 1993 рік по Шахті «Бежановська» видана ОСОБА_1 на підставі особових рахунків, розрахунково-платіжних відомостей, суми відповідають первинним документам. Особові рахунки, розрахунково-платіжні відомості перебувають на зберіганні в Архіві ліквідованих шахт Стахановського регіону Державного підприємства «Луганськвугілля». Книги прошиті та надати копії особових рахунків, розрахунково-платіжних відомостей не має технічної можливості (арк. спр. 35, 81 зв.).

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до статті 1 Закону № 1058-IV (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування;

страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;

страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування;

страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Відповідно до частини першої статті 5 Закону № 1058-IV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Згідно з частиною першою статті 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Відповідно до абзацу першого пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Абзацами чотирнадцятим, вісімнадцятим пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV встановлено, що за відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу: з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 22 років у чоловіків і не менше 17 років у жінок.

Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи (абзаци двадцять четвертий, двадцять п`ятий пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV).

Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (абзац перший частини першої статті 24 Закону № 1058-IV).

Відповідно до абзацу першого частини другої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до частини першої статті 27 Закону № 1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

За бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону (абзац перший частини другої статті 27 Закону № 1058-IV).

Згідно з абзацом першим частини першої статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини (абзац четвертий частини першої статті 40 Закону № 1058-IV).

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку (абзац п`ятий частини першої статті 40 Закону № 1058-IV).

Згідно з частиною першою статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Частиною четвертою статті 45 Закону № 1058-IV визначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:

у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;

у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Згідно з абзацом першим пункту 1.5 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі – Порядок № 22-1), заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім`ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.

Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (абзац п`ятий пункту 1.7 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку 22-1).

Абзацом першим пункту 2.7 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про перерахунок пенсії у зв`язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв`язку зі зміною кількості членів сім`ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.

Абзацами першим, другим підпункту 3 пункту 2.1 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 3, 4 до Положення). За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми. Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об`єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії (абзаци перший-третій пункту 2.10 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1).

Відповідно до абзацу першого пункту 4.1 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).

Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів. Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі (абзаци другий, третій пункту 4.1 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).

Згідно з абзацами першим, другим пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України. Після надходження даних про сплату страхових внесків за останній місяць роботи, що передує місяцю подання заяви про призначення пенсії, протягом місяця проводиться перерахунок пенсії з урахуванням цього періоду з дати призначення пенсії. При цьому, якщо у разі проведення перерахунку пенсії її розмір зменшився, виплата пенсії в новому розмірі проводиться з місяця, наступного за місяцем проведення перерахунку.

Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу начальника управління щодо розподілу обов`язків) та завіряється печаткою управління (абзац шостий пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).

Відповідно до пункту 4.7 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

У разі звернення пенсіонера видається виписка з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії (абзац другий пункту 4.9 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).

Аналіз наведених норм права дає підстави вважати, що єдиною і обов`язковою умовою для обчислення особі пенсії за віком з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року, є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжними відомостями та іншими документами про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за призначенням пенсії. Тобто, роботодавець має право видати довідку про розмір заробітної плати та її складові за даними, що містяться у розрахунковому листі особи за відповідний період.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України, зокрема, у постановах від 17 березня 2015 року у справі № 21-11а15, від 15 грудня 2015 року у справі № 2-а/576/29/14, та Верховним Судом, зокрема, у постановах від 13 лютого 2018 року у справі № 358/1179/17, від 24 квітня 2018 року у справі № 686/6278/17, від 27 лютого 2020 року у справі № 2а-6873/11.

Суд не приймає посилання відповідача на неможливість врахування наданих позивачем довідок, виданих підприємствами, установами та організаціями, які розташовані на тимчасово окупованій території України, та неможливість здійснити перевірку первинних документів з огляду на таке.

Згідно з частиною другою статті 14 Закону України від 20 березня 2003 року № 638-ІV «Про боротьбу з тероризмом» (зі змінами, внесеними Законом України від 05 червня 2014 року) у районі проведення антитерористичної операції можуть вводитися тимчасово обмеження прав і свобод громадян.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085 (в редакції розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2018 року № 79-р) м. Луганськ Луганської області належить до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Закон України від 18 січня 2018 року № 2268-VIII «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» (далі - Закон № 2268-VIII) має на меті визначити особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях.

У межах тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях діє особливий порядок забезпечення прав і свобод цивільного населення, визначений цим Законом, іншими законами України, міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, принципами та нормами міжнародного права.

Відповідно до частин другої та третьої статті 9 Закону України від 15 квітня 2014 року № 1207-VII «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Європейський суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях зазначав, що предмет і мета Конвенції як інструменту захисту прав людини потребують такого тлумачення і застосування її положень, завдяки яким гарантовані нею права були б не теоретичними чи ілюзорними, а практичними та ефективними (пункт 53 рішення у справі «Ковач проти України» від 07 лютого 2008 року, пункт 59 рішення у справі «Мельниченко проти України» від 19 жовтня 2004 року, пункт 50 рішення у справі «Чуйкіна проти України» від 13 січня 2011 року, пункт 54 рішення у справі «Швидка проти України» від 30 жовтня 2014 року тощо).

Це означає, що суд має оцінювати фактичні обставини справи з урахуванням того, що права, гарантовані Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод, мають залишатися ефективними та людину не можна ставити в ситуацію, коли вона завідомо не може реалізувати своїх прав.

Відповідно до частини другої статті 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

За статтею 14 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод користування правами та свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою.

Отже, позивач опинився в ситуації, що відповідно позбавляє його можливості забезпечити належний захист своїх прав.

Суд звертає увагу на те, що відповідно до частини третьої статті 23 Загальної Декларації прав людини, пункту 4 частини першої Європейської Соціальної хартії та частини третьої статті 46 Конституції України кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Крім того, відповідач має враховувати висновки ЄСПЛ у справах проти Туреччини (зокрема, «Loizidou v. Turkey», «Cyprus v. Turkey»), а також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v. the Republic of Moldova and Russia», «Ilascu and Others v. Moldova and Russia»), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.

Враховуючи викладене, суд вважає, що у даному випадку і при обставинах, що склались у зв`язку з тимчасовою окупацією певних територій Луганської області, відмова відповідачем - органом державної влади позивачу - фізичній особі у реалізації її права на отримання пенсії з підстави видачі довідки про заробітну плату для обчислення пенсії підприємством, що розташоване на тимчасово непідконтрольній українській владі території, порушує баланс між конституційним правом позивача на соціальне забезпечення та завданням відповідача щодо перевірки правильності нарахування пенсії.

Статтею 76 КАС України визначено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Таким чином, за наслідками судового розгляду судом встановлено, що відповідачем протиправно не враховано надану позивачем довідку від 25 листопада 2014 року № 351 про заробітну плату для обчислення пенсії за період страхового стажу до 01 липня 2000 року, доповнення від 25 листопада 2014 року № 352 до довідки від 25 листопада 2014 року № 351 про заробітну плату для обчислення пенсії та не здійснено перерахунок розміру пенсії.

Отже, відмова Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області провести ОСОБА_1 на підставі заяви від 11 вересня 2019 року б/н перерахунок пенсії за віком з урахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 25 листопада 2014 року № 351 та доповнення від 25 листопада 2014 року № 352 до довідки про заробітну плату від 25 листопада 2014 року № 351, виданих Державним підприємством «Луганськвугілля» Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, викладена в листі від 26 вересня 2019 року № 304/Р-14, є протиправною та підлягає скасуванню.

Доводи відповідача щодо недотримання позивачем встановленого порядку звернення за перерахунком пенсії, оскільки він не звертався до відповідача із заявою про перерахунок пенсії встановленого зразка, а відповідачем не приймалось рішення про відмову в перерахунку пенсії по заробітку (доходу) згідно з Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», суд відхиляє як безпідставні та необґрунтовані, оскільки зі змісту заяви вбачається, що вона містить всю необхідну інформацію, а відповідач в листі від 26 вересня 2019 року № 304/Р-14 не зазначав про неналежну форму та зміст заяви позивача про перерахунок пенсії.

Згідно з пунктом 2 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

У разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду (частина третя статті 245 КАС України).

Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам та виключати подальше звернення особи до суду за захистом порушених прав.

З метою ефективного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне на підставі частини третьої статті 245 КАС України з метою відновлення прав, за захистом яких позивач звернувся до суду, зобов`язати відповідача провести позивачу перерахунок призначеної пенсії за віком з урахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 25 листопада 2014 року № 351 та доповнення від 25 листопада 2014 року № 352 до довідки про заробітну плату від 25 листопада 2014 року № 351, виданих Державним підприємством «Луганськвугілля» Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, з 01 вересня 2019 року, оскільки заяву про перерахунок пенсії та необхідні документи позивач подав до територіального органу Пенсійного фонду України до 15 числа включно.

Зважаючи на обставини справи, враховуючи, що настання для позивача негативних наслідків пов`язано із відмовою Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком з урахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 25 листопада 2014 року № 351 та доповнення від 25 листопада 2014 року № 352 до довідки про заробітну плату від 25 листопада 2014 року № 352, виданих Державним підприємством «Луганськвугілля» Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, викладеною в листі від 26 вересня 2019 року № 304/Р-14, а не з діями, вчиненими останнім з метою виконання своїх функцій та повноважень, суд вважає, що належним, достатнім та ефективним способом захисту порушених прав позивача є визнання протиправним та скасування такого рішення відповідача, а також зобов`язання відповідача до вчинення необхідних дій з метою відновлення прав позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Самі по собі дії відповідача у межах спірних правовідносин не тягнуть для позивача настання будь-яких негативних наслідків, відповідно, такий спосіб захисту, як визнання їх протиправними, жодним чином не сприятиме відновленню прав позивача. Тому суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні вимог позивача про визнання неправомірними дій Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії по заробітку (доходу) згідно з Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

З огляду на викладене, позовні вимоги належить задовольнити частково.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.

При зверненні до суду з позовом позивачем сплачено судовий збір в сумі 840,80 грн, що підтверджено квитанцією від 24 лютого 2020 року № 5320981.

Як вже вище вказано, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню внаслідок обрання позивачем неналежного способу захисту порушеного права.

При цьому предметом спору у даній справі є відмова відповідача перерахувати позивачу пенсію за віком та зобов`язання органу Пенсійного фонду України відновити порушене право.

Відповідно, обрання неналежного способу захисту порушених прав фактично не змінює тієї обставини, що вимоги позивача є правомірними.

З огляду на те, що судом встановлено порушення відповідачем конституційного права позивача на перерахунок пенсії як складової частини права на соціальний захист, внаслідок чого позовні вимоги фактично підлягають задоволенню, лише з корегуванням обраного позивачем способу судового захисту, суд присуджує позивачу понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 840,80 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (ідентифікаційни код 41245565, місцезнаходження: 93009, Луганська область, м. Рубіжне, вул. Студентська, буд. 35-А) про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною та скасувати відмову Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області провести ОСОБА_1 на підставі заяви від 11 вересня 2019 року б/н перерахунок пенсії за віком з урахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 25 листопада 2014 року № 351 та доповнення від 25 листопада 2014 року № 352 до довідки про заробітну плату від 25 листопада 2014 року № 352, виданих Державним підприємством «Луганськвугілля» Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, викладену в листі від 26 вересня 2019 року № 304/Р-14.

Зобов`язати Рубіжанське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області провести ОСОБА_1 з 01 вересня 2019 року перерахунок пенсії за віком з урахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 25 листопада 2014 року № 351 та доповнення від 25 листопада 2014 року № 352 до довідки про заробітну плату від 25 листопада 2014 року № 351, виданих Державним підприємством «Луганськвугілля» Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, на підставі заяви від 11 вересня 2019 року б/н та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

У задоволенні позовних вимог про визнання неправомірними дій Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії по заробітку (доходу) згідно з Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 840,80 грн (вісімсот сорок грн 80 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Т.І. Чернявська