
Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 695/265/20
номер провадження 2-о/695/51/20
30 березня 2020 року м. Золотоноша
Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді Середи Л.В.
за участю секретаря Оніщенко Н.В.
розглянувши в судовому засіданні в приміщенні суду в м. Золотоноша справу за заявою керівника Золотоніської місцевої прокуратури поданої в інтересах держави в особі Піщанської сільської ради Золотоніського району Черкаської області, заінтересована особа: сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Маяк», про визнання майна безхазяйним в порядку ст.. 137 ЦК Української РСР, -
ВСТАНОВИВ:
Керівник Золотоніської місцевої прокуратури звернувся до суду в інтересах держави в особі Піщанської сільської ради Золотоніського району Черкаської області, заінтересована особа: сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Маяк», про визнання майна безхазяйним в порядку ст. 137 ЦК УРСР.
Вимоги вказаної заяви, з урахуванням уточнення вимог, мотивовані тим, що на території Піщанської сільської ради Золотоніського району Черкаської області знаходиться приміщення дитячого садка «Пролісок», яке не передане на баланс сільської ради та не належить СТОВ «Агрофірма «Маяк».
За даними Піщанської сільської ради дитячий садочок «Пролісок», який знаходиться по вул. Харини Віктора б/ н с. Піщане Золотоніського району Черкаської області побудовано радгоспом «Маяк» у 1969 році.
У подальшому вказане підприємство неодноразово було реорганізоване, а об`єкти соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, які не підлягали паюванню в процесі реорганізації підприємства підлягали безоплатній передачі до комунальної власності.
Разом з тим вказаних дій виконано не було, а тому склалася ситуація коли СТОВ «Агрофірма «Маяк», яка є правонаступником КСП «Агрофірма «Маяк», який у свою чергу є правонаступником радгоспу «Маяк» не має у власності дитячого садка «Пролісок», оскільки останній був побудований ще в 1969 році та в процесі реорганізації був виведений поза балансом підприємства ще 27.12.1999 року, однак здійснює його опалення та охорону, а Піщанська сільська рада не ініціювала та не здійснювала жодних заходів, щодо прийняття дитячого садка «Пролісок» на свій баланс на яке відсутні будь-які правовстановлюючі документи, хоча сільська рада була спеціальним державним органом, який уповноважений був взяти приміщення дитячого садка «Пролісок» на свій баланс.
У виниклих правовідносинах зачіпаються інтереси значної кількості жителів Піщанської сільської ради у т.ч. дітей на своєчасне та повне забезпечення належними умовами для проведення дозвілля.
У зв`язку з цим, звертаючись до суду із заявою про визнання приміщення дитячого садочку с. Піщане Золотоніського району безхазяйним майном прокурор, шляхом подачі даної позовної заяви, реалізує свої представницькі повноваження у сфері охорони майна власності територіальної громади та захисту конституційних прав територіальної громади визначених у розрізі змісту ст. 41 Конституції України, за якою кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, громадяни для задоволення своїх потреб можуть користуватися об`єктами права комунальної власності відповідно до закону.
Водночас внаслідок бездіяльності Піщанської сільської ради майно, яке має використовуватися дітьми с. Піщане в освітніх цілях руйнується, що відповідно до ст. 131-1 Конституції України покладає на органи прокуратури обов`язок здійснювати представництво інтересів держави в суді шляхом пред`явлення та підтримання даного позову.
Таким чином, у зазначеному випадку наявний як державний, так і суспільний інтерес.
За таких обставин, прокурор, реалізуючи свої повноваження визначені ст. 23 ЗУ «Про прокуратуру», звернувся до суду із даним позовом.
У судове засідання прокурор не з`явився, однак керівник Золотоніської місцевої прокуратури звернувся до суду із клопотанням про розгляд справи без участі прокурора з метою запобігання поширенням гострих респіраторних захворювань та коронавірусу COVID-19.
Представник Піщанської сільської ради в судове засідання не з`явився, однак звернувся до суду з клопотанням про розгляд справи за відсутністю представника сільської ради, вимоги заяви про визнання майна безхазяйним визнає повністю.
Представник заінтересованої особи: СТОВ «Агрофірма «Маяк`в судове засідання не з`явився, однак звернувся до суду з клопотанням про розгляд справи за відсутності представника агрофірми, проти вимог заяви про визнання майна безхазяйним не заперечує.
За таких обставин суд розглядає справу за відсутності учасників справи.
Суд вивчивши матеріали справи та дослідивши докази, вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 23 ЗУ «Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Враховуючи, що вказана сільська рада, яка на час виведення майна поза баланс підприємства, була державним органом, який уповноважений взяти таке майно на свій баланс, не вчинила жодних дій для переходу його у власність держави, а законодавство, повноваження органів та процедура визнання майна безхазяйним змінились, вбачається неможливість захисту інтересів держави іншим чином, а тому прокурор правомірно та у відповідності до ст. 23 ЗУ «Про прокуратуру» звернувся до суду із вказаною вище заявою.
Відповідно до листа Піщанської сільської ради Золотоніського району Черкаської області від 31.01.2020 року за №57/02-34, за даними Піщанської сільської ради дитячий садочок «Пролісок», який знаходиться по вул. Харини Віктора б/н у с. Піщане Золотоніського району Черкаської області побудовано радгоспом «Маяк» у 1969 році.
25.10.1995 Фондом державного майна України було прийнято рішення про приватизацію державного майна радгоспу «Маяк», місцезнаходження: Черкаська область, Золотоніський район, с. Піщане, з передачею майна Товариству покупців членів трудового колективу радгоспу «Маяк», що було перетворено у КСП «Агрофірма «Маяк» 05.04.1996 згідно Протоколу № 1 від 05.04.1996 Загальних зборів членів КСП «Маяк».
Статтею 31 Закону України «Про колективне сільськогосподарське підприємство» визначено, що ліквідація та реорганізація (злиття, приєднання, поділ, виділення, перетворення) підприємства провадяться за рішенням загальних зборів (зборів уповноважених) його членів або за рішенням суду.
У разі реорганізації підприємства паї його членам або їх спадкоємцям видаються правонаступниками цього підприємства за рахунок майна, яке було віднесене до складу пайового фонду підприємства на дату його реорганізації і передане на баланс правонаступникам.
Частиною 8 ст. 31 ЗУ «Про колективне сільськогосподарське підприємництво» визначено, що об`єкти соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, а також внутрішньогосподарські меліоративні системи підприємств, що не підлягали паюванню в процесі реорганізації цих підприємств та передані на баланс підприємств-правонаступників, підлягають безоплатній передачі до комунальної власності в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 05 вересня 1996 року, № 1060 «Про поетапну передачу у комунальну власність об`єктів соціальної сфери, житлового фонду, сільськогосподарських, переробних та обслуговуючих підприємств, установ і організацій агропромислового комплексу, заснованих на колективній та інших формах недержавної власності», визначено умови такої передачі, згідно з якими починаючи з 1997 і до 2001 року проводиться безоплатне та поетапне передання у комунальну власність об`єктів соціальної сфери, житлового фонду разом з об`єктами інженерного забезпечення сільськогосподарських, переробних і обслуговуючих підприємств, установ і організацій агропромислового комплексу (за їх згодою), заснованих на колективній та інших формах недержавної власності, що знаходяться на їх балансі.
Відповідно до змісту абз.2 п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 05.09.1996 № 1060 передачі у комунальну власність підлягають дитячі дошкільні заклади, школи та інші заклади освіти, табори для відпочинку і оздоровлення дітей, об`єкти культури та аматорського спорту, приміщення будинків-інтернатів для престарілих та інвалідів, об`єкти охорони здоров`я і побуту:
Пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 05.09.1996 № 1060 встановлено, що об`єкти соціальної сфери та житлового фонду разом з об`єктами інженерної інфраструктури підприємств, установ і організацій агропромислового комплексу, заснованих на колективній та інших формах недержавної власності, за рішенням загальних зборів членів підприємства чи зборів уповноважених колективних сільськогосподарських підприємств або за рішенням органів, уповноважених розпоряджатися майном підприємств інших форм недержавної власності, передаються безоплатно у комунальну власність відповідних адміністративно- територіальних одиниць (за згодою органів місцевого самоврядування).
У подальшому 27.12.1999 на підставі рішення уповноважених членів КСП «Агрофірма «Маяк» зазначене підприємство було реорганізоване у СТОВ «Агрофірма «Маяк» код ЄДРПОУ 03793159 та воно є правонаступником КСП «Агрофірма «Маяк» згідно установчого договору від 27.12.1999 року.
Відповідно до плану приватизації радгоспу «Маяк», затвердженого заступником голови Фонду державного майна України від 29.12.1995 року, за вказаним підприємством числиться в тому числі дитячий садок 1969 року введення в експлуатацію, який разом з іншими об`єктами інфраструктури підлягає передачі у комунальну власність органам місцевого самоврядування.
За даними інформації Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (за об`єктом нерухомого майна ) від 06.02.2020 №199273973 та № 198506160 від 31.01.2020 (інформація щодо суб`єкта власності) СТОВ «Агрофірма «Маяк» не має у власності дитячого садочка «Пролісок», або нежитлового приміщення дитячого садочка « Пролісок » по вул. Харини Віктора б/н с. Піщане Золотоніського району Черкаської області .
СТОВ «Агрофірма «Маяк» в листі від 28.01.2020 за № 27 вказало, що дитячий садочок «Пролісок» с. Піщане Золотоніського району знаходиться на позабалансовому рахунку СТОВ «Агрофірма «Маяк», та на даний час підприємство за власний рахунок здійснює його опалення та охорону. Відповідно до ст. 31 Закону України «Про колективне сільськогосподарське підприємство» дитячий садочок, як об`єкт соціальної сфери підлягає безоплатній передачі до комунальної власності.
СТОВ «Агрофірма «Маяк» не заперечує, щодо безоплатної передачі даного об`єкту у власність Піщанської сільської ради. Разом з тим Піщанською сільською радою не ініціювалися та не здійснювалися заходи, щодо прийняття дитячого садочка «Пролісок» на свій баланс.
Судом встановлено, що будь-які правовстановлюючі документи на дитячий садочок «Пролісок» в Золотоніському відділку КП «ЧООБТІ» відсутні, що стверджується інформацією від 20.11.2019 за №11, також відсутні будь які архівні дані щодо його будівництва, що підтверджується інформацією Державного архіву Черкаської області Черкаської ОДА від 05.12.2019 за № 248-р/05-08 та Архівного сектору Золотоніської РДА від 04.11.2019 № 150/1/04-02.
При наявності правовстановлюючих документів на вказаний дитячий садочок, останній повинен був бути переданий територіальній громаді с. Піщане Золотоніського району Черкаської області за ст. 31 Закону України «Про колективне сільськогосподарське підприємство», однак дану норму виконати не можливо у зв`язку з тим, що дитячий садочок «Пролісок» побудований в 1969 році Радгоспом «Маяк» без будь якої реєстрації документів та виготовлення будівельних проектів, а при подальшій реорганізації КСП «Агрофірма «Маяк» 27.12.1999 у СТОВ «Агрофірма «Маяк» майно виведено поза баланс підприємства оскільки не є його власністю.
Інструкція про порядок виявлення та обліку безхазяйного майна Мінфіну України від 17.12.1987 № 112, яка діяла на момент виникнення правовідносин у 1999 році, й момент коли майно садочку стало безхазяйним, втратила чинність 22.06.2004. За вказаною Інструкцією (п.1 та п. 2) 1. обов`язки по виявленню та обліку безхазяйного майна, а також вжиття заходів до його охорони покладались на фінансові органи, таке майно надходило у власність держави за рішенням виконавчого комітету районної (міської) Ради народних депутатів, винесеним за заявою фінансового органу.
Наказом Мінфіну України від 22.06.2004 № 417 „Про визнання такою, що втратила чинність, Інструкції Міністерства фінансів Української PCP від 17 грудня 1987 р. № 112 „Про порядок виявлення та обліку безхазяйного майна " визначено, що Інструкція втратила чинність у зв`язку із прийняттям Цивільного кодексу України.
Піщанська сільська рада була державним органом, який уповноважений був взяти приміщення дитячого садочку «Пролісок» на баланс, але вона не вчинила жодних дій для переходу його у власність держави.
Тобто з 27.12.1999 року майно дитячого садочку «Пролісок» не перебуває у власності жодного підприємства та є безхазяйним.
Відповідно до Прикінцевих та перехідних положень ЦК України, Цивільний кодекс України застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності.
Судом встановлено, що вказане майно було виведено СТОВ «Агрофірма «Маяк» з поза балансу підприємства 27.12.1999 року, а тому до таких відносин необхідно застосовувати норми ЦК УРСР 1963 року.
Відповідно до ч.1,3 ст. 137 ЦК УРСР майно, яке не має власника або власник якого невідомий (безхазяйне майно), надходить у власність держави за рішенням виконавчого комітету районного, міської Ради народних депутатів, винесеним за заявою фінансового органу. Заява про визнання майна безхазяйним може бути подана не раніше як через один рік після прийняття майна на облік відповідним фінансовим органом або виконавчим комітетом селищної, сільської Ради народних депутатів.
Відповідно до ст. 3 ЦПК України у випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатись органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб, або державні та суспільні інтереси.
Згідно із ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Невизначеність правового статусу вказаного майна, що залишилося безхазяйним, неврегульованість законодавства, відсутність повноважень органів, які мали б здійснювати облік безхазяйного майна та процедура визнання такого майна безхазяйним, не дає змоги використовувати його за призначенням чи органу місцевого самоврядування передати в користування чи самому користуватися з метою використання його в освітніх цілях.
Враховуючи, що на час розгляду справи в суді, як вже зазначалося вище не передбачений порядок передачі безхазяйного майна у власність держави, суд вважає, що дане майно необхідно передати у власність територіальної громади в особі Піщанської сільської ради.
Згідно із ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Держава забезпечує захист прав усіх суб`єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб`єкти права власності рівні перед законом.
Таким чином суд вважає, що є всі підстави визнати приміщення дитячого садка безхазяйним і передати у власність територіальної громади Піщанської сільської ради, яка відповідно до ст. ст. 2, 10 Закону України «Про місцеве самоврядування» представляє територіальну громаду.
Керуючись ст. 14 Конституції України, ст., ст. 137, 549, 555 ЦК Української РСР, ст.ст. 264, 265 ЦПК України, -
ВИРІШИВ:
Заяву Золотоніської місцевої прокуратури поданої в інтересах держави в особі Піщанської сільської ради Золотоніського району Черкаської області, заінтересована особа: сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Маяк», про визнання майна безхазяйним в порядку ст.. 137 ЦК Української РСР - задовольнити.
Визнати приміщення по вул. Харини Віктора буд. б/н у с. Піщане Золотоніського району Черкаської області безхазяйним майном та передати його у власність територіальної громади с. Піщане Золотоніського району Черкаської області в особі Піщанської сільської ради Золотоніського району Черкаської області (код ЄДРПОУ 26358963, вул. Шеремета Руслана, 98 А, с. Піщане Золотоніського району Черкаської області).
Рішення може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів в порядку визначеному ст.,ст. 354-356 ЦПК України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції..
Суддя: Середа Л.В.