Рішення № 88499237, 30.03.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.03.2020
Номер справи
380/1443/20
Номер документу
88499237
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/1443/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 березня 2020 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Сподарик Наталії Іванівни розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправним дій, зобов`язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ :

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) з вимогами до Міністерства внутрішніх справ України (01601, м.Київ, вул. Ак.Богомольця, 10; код ЄДРПОУ 00032684):

визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у розгляді висновку про призначення одноразової грошової допомоги позивачу;

зобов`язати відповідача розглянути висновок про призначення одноразової грошової допомоги позивачу та прийняти рішення про призначення або про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги.

Ухвалою суду від 21.02.2020 відкрито провадження в адміністративній справі за даним

позовом та вирішено розглянути таку справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання. Копію ухвали про відкриття провадження у справі надіслано учасникам справи, відповідачу запропоновано у п`ятнадцятиденний строк з дня одержання цієї ухвали подати суду відзив на позовну заяву, в якому вказати про визнання/заперечення позовних вимог.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач проходив службу в органах внутрішніх справ України та 16.07.2013 звільнений з посади командира І роти ІІ батальйону полку міліції Управління Державної служби охорони при ГУМВС України у Львівській області. 09.10.2019 Медико-соціальною експертною комісією позивачу встановлено втрату працездатності 45% та присвоєно третю групу інвалідності у зв`язку із захворюванням, отриманим в період проходження служби в органах внутрішніх справ. Враховуючи наведене, вважає, що набув право на отримання одноразової грошової допомоги. 31.10.2019 голова Ліквідаційної комісії Управління Державної служби охорони при ГУМВС у Львівській області, скерував до Міністерства внутрішніх справ висновок та необхідний пакет додатків про призначення одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановлення ІІІ групи інвалідності. Однак, відповідач листом на адресу ліквідаційної комісії Управління Державної служби охорони при ГУМВС у Львівській області повернув матеріали ОСОБА_1 щодо призначення одноразової грошової допомоги у зв`язку з інвалідністю з посиланням на нормативно-правові акти, однак жодним чином не вирішувались питання про призначення чи відмову в призначені одноразової грошової допомоги. В подальшому дані матеріали були скеровані Національній поліції України за належністю. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та просить суд позов задоволити повністю.

12.03.2020 за вх. № 13688 відповідачем подано відзив на позовну заяву, проти позову заперечує, просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Зазначив, що Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) інвалідності працівника міліції, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 за № 850 розпочав діяти лише у 2015 році і жодним чином не регулює відносини у 2013 році (момент звільнення позивача). Також відповідач зазначив, що Міністерство внутрішніх справ України не приймало рішення по заяві позивача, оскільки дане питання не відноситься до його компетенції, оскільки Кабінетом Міністрів України від 27.12.2018 за № 1146 були внесені зміни до Положення про Національну поліцію України. Отже, урядом чітко визначено, що виплата одноразової грошової допомоги колишнім працівникам міліції охорони здійснюється за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом для Національної поліції.

13.03.2020 за вх. № 14077 позивач надав суду відповідь на відзив.

Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін в порядку частини сьомої статті 262 КАС України від учасників справи не надходило. З огляду на ці обставини суд на підставі частини п`ятої статті 262 КАС України розглянув справу в порядку письмового провадження (без проведення судового засідання, за наявними матеріалами) в межах строку, визначеного статтею 258 КАС України.

Суд з`ясував зміст позовних вимог, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності та встановив такі фактичні обставини справи та відповідні правовідносини:

Позивач, ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ України, звільнений 16.07.2013 з посади командира І роти ІІ батальйону полку міліції УДСО при ГУМВС України у Львівській області .

Згідно свідоцтва про хворобу № 319 виданого ВЛК ГУМВСУ у Львівській області від 09.07.2013 позивачу встановлено діагноз та зазначено, що захворювання пов`язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ (а.с.9).

09.10.2019 під час проходження чергового огляду ОСОБА_1 складено акт огляду медико-соціальною експертною комісією (далі- МСЕК) № 1757. Згідно виписки з акта вказано, що позивачу встановлена ІІІ-га група інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ.

На підставі акта огляду МСЕК видано довідку серії 12 ААА № 011137 про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, що становить 45% ступеня втрати професійної працездатності (а.с.11).

Позивач звернувся до Голови ліквідаційної комісії Управління Державної служби охорони ГУМВС у Львівській області із заявою від 08.10.2019 року про призначення одноразової грошової допомоги у зв`язку з отриманням інвалідності (а.с.6).

31.10.2019 ліквідаційна комісія Управління Державної служби охорони ГУМВС у Львівській області надала висновок про призначення одноразової грошової допомоги працівнику міліції в разі поранення або встановлення інвалідності згідно із Законом України від 20 грудня 1990 року № 565-ХІІ «Про міліцію» (а.с.7), із змісту якого встановлено, що призначена одноразова грошова допомога ОСОБА_1 складає 301050 грн. Надалі матеріали про виплату позивачеві одноразової грошової допомоги направлені на розгляд в Департамент фінансово-облікової політики Міністерства внутрішніх справ України.

Листом від 31.10.2019 №12/3-25 Департамент фінансово-облікової політики Міністерства внутрішніх справ України повідомив, що вказані документи повернуто на адресу Ліквідаційної комісії Управління Державної служби охорони ГУМВС у Львівській області без розгляду з роз`ясненням, що одноразова грошова допомога колишнім працівникам Державної служби охорони повинна здійснюватися Департаментом поліції охорони Національної поліції України, як правонаступником з дотриманням визначеного законодавством порядку фінансування, за рахунок власних джерел надходжень. Матеріали ОСОБА_1 для подальшого розгляду скеровано за належністю до Національної поліції України (а.с.12).

Листом від 09.01.2020 № 60/43/3/01-2020 Національна поліція України Департамент поліції охорони повернуто Ліквідаційній комісії Управління Державної служби охорони ГУМВС у Львівській області документи щодо призначення одноразової грошової допомоги та проінформовано, що такі направлялися Управлінням Державної служби охорони при ГУМВС України у Львівській області до Міністерства внутрішніх справ України та були повернуті без розгляду (а.с.13).

У зв`язку з бездіяльністю відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.

Однією із основних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до п.4 ч.3 ст. 2 КАС України є змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з`ясування всіх обставин у справі.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною шостою статті 23 Закону України "Про міліцію" передбачено, що у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов`язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності, йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 1500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, у разі встановлення інвалідності IІI групи в порядку та умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до абзацу 3 пункту 15 Розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" передбачено, що право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".

Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги (далі - грошова допомога) у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції встановлено Порядком та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 850 від 21.10.2015 (далі за текстом - Порядок № 850).

Згідно пункту 2 Порядку № 850 днем виникнення права на отримання грошової допомоги є: у разі загибелі (смерті) працівника міліції - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть; у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності - дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.

Відповідно до підпункту 2 пункту 3 Порядку № 850 грошова допомога призначається і виплачується у разі установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов`язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, у разі встановлення інвалідності IIІ групи.

Відповідно до пункту 7 Порядку № 850 працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв`язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках). До заяви додаються такі копії: довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв`язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно не пов`язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім`я та по батькові і місце реєстрації; документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України).

Як встановлено судом із матеріалів справи, позивачу встановлена третя група інвалідності, причиною якої є захворювання, пов`язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ. Позивач звертався із заявою про виплату йому одноразової грошової допомоги за місцем проходження служби та подав документи, визначені Порядком № 850.

Згідно пункту 8 Порядку керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає Міністерству внутрішніх справ в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 Порядку № 850, висновок щодо виплати грошової допомоги, а також у разі загибелі (смерті) працівника міліції: витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) працівника міліції із списків особового складу; витяг з особової справи про склад сім`ї загиблого (померлого) працівника міліції.

Міністерство внутрішніх справ в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 Порядку № 850 документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 Порядку № 850 , про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.

Згідно пункту 14 Порядку № 850 призначення та виплата грошової допомоги не здійснюється, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність або часткова втрата працездатності без установлення інвалідності працівника міліції за висновком комісії з розслідування нещасного випадку є наслідком:

- учинення ним злочину, адміністративного правопорушення або дисциплінарного проступку;

- учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння;

- навмисного спричинення особі тілесного ушкодження чи іншої шкоди своєму здоров`ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, установленого судом);

- подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати грошової допомоги.

Грошова допомога виплачується в порядку черговості відповідно до дати прийняття Міністерством внутрішніх справ рішення про її призначення, але не пізніше двох місяців із дня прийняття зазначеного рішення в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання Міністерства внутрішніх справ (пункти 9, 10 Порядку № 850).

Як вбачається з матеріалів справи, 09.10.2019 під час проходження чергового огляду ОСОБА_1 складено акт огляду медико-соціальною експертною комісією (далі - МСЕК) № 1757. Згідно виписки з акта вказано, що позивачу встановлена ІІІ-га група інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ.

На підставі акта огляду МСЕК видано довідку серії 12 ААА № 011137 про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, що становить 45% ступеня втрати професійної працездатності (а.с.11).

Позивач звернувся до Голови ліквідаційної комісії Управління Державної служби охорони ГУМВС у Львівській області із заявою від 08.10.2019 року про призначення одноразової грошової допомоги у зв`язку з отриманням інвалідності (а.с.6).

31.10.2019 ліквідаційна комісія Управління Державної служби охорони ГУМВС у Львівській області надала висновок про призначення одноразової грошової допомоги працівнику міліції в разі поранення або встановлення інвалідності згідно із Законом України від 20 грудня 1990 року № 565-ХІІ «Про міліцію» (а.с.7), із змісту якого встановлено, що призначена одноразова грошова допомога ОСОБА_1 складає 301050 грн. Надалі матеріали про виплату позивачеві одноразової грошової допомоги направлені на розгляд в Департамент фінансово-облікової політики Міністерства внутрішніх справ України.

Однак, Департамент фінансово-облікової політики Міністерства внутрішніх справ України на адресу ліквідаційної комісії Управління Державної служби охорони при ГУМВС у Львівській області повернув матеріали позивача щодо призначення одноразової грошової допомоги листом з посиланням на нормативно-правові акти, без прийняття будь-якого рішення.

Суд звертає увагу, що жодним чином не вирішувались питання про призначення чи відмову в призначені одноразової грошової допомоги позивачу, рішення Міністерством внутрішніх справ не приймалось. Дані матеріали 09.01.2020 були скеровані Національній поліції України за належністю.

Отже, зазначеним Порядком чітко встановлено, що рішення про призначення або про відмову в призначенні грошової допомоги приймає саме Міністерство внутрішніх справ України, а виплата одноразової грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання Міністерства внутрішніх справ.

Відтак доводи Міністерства внутрішніх справ про те, що покриття витрат на виплату одноразової допомоги колишнім працівникам Державної служби охорони має здійснюватись поліцією охорони за рахунок власних джерел надходжень, не ґрунтуються на положеннях нормативно-правових актів, і є неправомірними.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про протиправність дій щодо відмови у розгляді висновку про призначення одноразової грошової допомоги позивачу згідно з постановою Кабінету Міністрів України №850.

Суд зазначає, що при розгляді справ за адміністративними позовами про зобов`язання органів Міністерства внутрішніх справ України призначити та виплатити одноразову грошову допомогу по інвалідності, суд вправі зобов`язати відповідний орган розглянути зазначене питання.

Крім того, суд звертає увагу на те, що Міністерством внутрішніх справ України по суті не розглянуто висновок про можливість призначення та виплати позивачу одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності третьої групи.

Відповідно до вимог частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у поєднанні із частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає належним способом захисту, необхідним для поновлення прав позивача, зобов`язання Міністерства внутрішніх справ України повторно розглянути висновок щодо призначення та виплати позивачу одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням ІІІ групи інвалідності, що настала внаслідок захворювання, що мало місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №850 від 21 жовтня 2015 року та прийняти з цього питання рішення про призначення або про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги.

Суд, вирішуючи даний спір, також відзначає, що відповідно до ч.1 ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди при розгляді справ застосовують Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Відповідно до позиції Європейського суду з прав людини, висловленій, зокрема, у рішенні в справі «Бочаров проти України», рішенні в справі «Федорченко та Лозенко проти України», рішенні в справі «Кобець проти України», при оцінці доказів і вирішенні спору суду слід керуватися критерієм доведення «поза розумним сумнівом». Тобто, встановлюючи істину в справі слід базуватися передусім на доказах, які належно, достовірно й достатньо підтверджують ті чи інші обставини таким чином, щоби не залишалося щодо них жодного обґрунтованого сумніву.

Зібрані і досліджені матеріали цієї справи підтверджують та обґрунтовують позовні вимоги, з якими до суду звернувся позивач. При цьому, відповідачем не доведено правомірність своїх дій у відповідності до вимог, встановлених ч.2 ст.19 Основного Закону та ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, так як не розглянуто висновок і не прийняте задоволення чи відмова у виплаті у формі Рішення.

Згідно з вимогами статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову в повному обсязі.

Сплачений позивачем судовий збір у розмірі 1680,60 грн. підлягає стягненню на користь позивача з Міністерства внутрішніх справ України за рахунок його бюджетних асигнувань.

Керуючись ст. ст. 72-79, 90, 139, 241-246, 250, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправним дій, зобов`язання вчинити дії, - задоволити повністю.

Визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у розгляді висновку про призначення одноразової грошової допомоги позивачу оформленого у формі Рішення.

Зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України розглянути висновок про призначення одноразової грошової допомоги позивачу та прийняти рішення про призначення або про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України (01601, м.Київ, вул. Ак.Богомольця, 10; код ЄДРПОУ 00032684) сплачений судовий збір в сумі 1680 (тисячу шістсот вісімдесят ) грн.60 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Сподарик Н.І.