
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД У Х В А Л А
про зупинення провадження в адміністративній справі
31 березня 2020 року справа № 810/3906/17
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., за участю секретаря судового засідання Сакевич Ж.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Київській області про визнання протиправними та скасування наказів, визнання протиправною перевірки та визнання недійсними та скасування рішення, вимоги та податкових повідомлень-рішень
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління ДФС у Київській області, в якому позивач, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить суд:
- визнати протиправними та скасувати накази від 27.06.2017 №1131 та від 06.07.2017 №1214;
- визнати протиправними дії Головного управління ДФС у Київській області з проведення документальної позапланової перевірки платника податків фізичної особи ОСОБА_1 щодо своєчасності, достовірності та повноти нарахування та сплати належних податків та зборів при отриманні доходу від здійснення діяльності, пов`язаної з будівництвом та продажем об`єктів нерухомого майна за період з 01.01.2015 по 15.11.2016;
- визнати недійсними та скасувати рішення №0028421309 від 17.08.2017, вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 17.08.2017, податкові повідомлення-рішення від 17.08.2017 №0010221309, №0028401309, №0028411309, №0010211309, №0010231309 та рішення від 17.08.2017 №0028441309 та від 02.11.2017 №0087451309.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 14.12.2017 відкрито провадження в адміністративній справі, розпочато підготовку справи до судового розгляду та призначено попереднє судове засідання.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 23.01.2018 постановлено подальший розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження, визначеними Кодексом адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 №2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів", відкладено підготовче засідання на 07.02.2018.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 28.08.2018 за клопотанням представника позивача провадження у справі зупинено до набрання законної сили судовим рішенням Касаційного кримінального суду Верховного Суду у кримінальному провадженні №760/19091/16-к.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 08.01.2019 поновлено провадження у справі, призначено справу до судового розгляду.
Протокольною ухвалою суду від 04.04.2019 судом прийнято до розгляду уточнену позовну заяву в адміністративній справі №810/3906/17.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 01.10.2019 призначено в адміністративній справі №810/3906/17 судово-економічну експертизу документів, проведення якої доручено судовим експертам Товариства з обмеженою відповідальністю "Центр судових експертиз "Альтернатива" (ідентифікаційний код: 35252831, місцезнаходження: 04053, м. Київ, вул. Артема (Січових Стрільців), буд.37-41, 3-й поверх). Зупинено провадження у справі до одержання результатів судово-економічної експертизи.
08.10.2019 матеріали адміністративної справи №810/3906/17 направлено Центру судової експертизи та експертних досліджень Державного підприємства “Інформаційні судові системи” (03045, м.Київ, вул. Плещеєва, 10).
14.02.2020 на адресу суду від Товариства з обмеженою відповідальністю "Центр судових експертиз "Альтернатива" на виконання ухвали суду від 01.10.2019 надійшов висновок судово-економічної експертизи №22/20 від 14.02.2020 та матеріали справи №810/3906/17.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 21.02.2020 поновлено провадження у справі №810/3906/17, призначено підготовче засідання на 12.03.2020.
Протокольною ухвалою суду від 12.03.2020 підготовче судове засідання відкладено на 31.03.2020.
У підготовче судове засідання, призначене на 31.03.2020, сторони у справі не з`явились.
30.03.2020 на офіційну електронну адресу суду від представника відповідача надійшла заява про відкладення підготовчого судового засідання на іншу дату у зв`язку із введенням в Україні карантину на період з 12.03.2020 по 24.04.2020 та з метою дотримання рекомендованих запобіжних заходів в період карантину.
31.03.2020 від представника позивача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи з аналогічних підстав.
Суд зазначає, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №211 від 11.03.2020 "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19" з метою запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19 з 12.03.2020 до 24.04.2020 на всій території України встановлено карантин та відповідно до заяви Голови Ради Суддів України щодо карантинних заходів, яка була розміщена 11.03.2020 на офіційному веб-сайті Ради суддів України (http:// rsu.gov.ua), розміщено звернення до громадян щодо утримання від участі у судових засіданнях, якщо слухання не передбачають обов`язкової присутності учасників сторін та щодо утримання від відвідин суду, якщо у громадян є ознаки будь-якого вірусного захворювання.
Приписами ч. 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Зупинення провадження в адміністративній справі - це тимчасове припинення вчинення у справі будь-яких процесуальних дій у зв`язку з обставинами, що перешкоджають розглядові справи, до моменту, коли ці обставини перестануть існувати або будуть вчинені необхідні дії.
З урахуванням того, що постановою Кабінету Міністрів України №211 від 11.03.2020 "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19" з метою запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19 з 12.03.2020 до 24.04.2020 на всій території України встановлено карантин, з метою запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19, суд вважає за необхідне зупинити провадження у справі з метою дотримання процесуальних прав осіб, що приймають участь у справі, як того вимагає закон (ст. 162 КАС України).
Статтею 236 КАС України визначено, що суд зупиняє провадження у справі в разі направлення судового доручення щодо збирання доказів до надходження ухвали суду, який виконував доручення, про виконання доручення або неможливість виконання доручення.
Положення цієї норми передбачає обов`язок суду зупинити провадження у разі об`єктивної неможливості розгляду справи.
При цьому, ця норма також передбачає умову - коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Аналогія закону - це засіб заповнення прогалин у законодавстві, який полягає в застосуванні до нього іншої норми закону, яка регламентує подібні відносини.
На другій стадії процесу правозастосування при виборі та аналізі норми права, яка має бути застосована до конкретного випадку, іноді виявляється відсутність такої норми. Тобто, виникає ситуація, в якій конкретне рішення спірного питання повністю або в якійсь частині законом не передбачено є прогалина в законодавстві.
Способи ж подолання прогалин це ті правові інструменти, які дозволяють в процесі правозастосування миттєво вирішити казус, що перебуває у сфері правового регулювання, якщо нормами права його безпосередньо не передбачено. Правозастосувач долає прогалину. Тому суду надається право вирішувати такого роду справи за допомогою аналогії закону.
Вказане знайшло своє відображення у ч.6 ст. 7 КАС України, яка визначає, що у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
Отже, враховуючи клопотання представника відповідача, застосовуючи аналогію закону, суд вважає за необхідне зупинити провадження в адміністративній справі на підставі п. 6 ч.2 ст. 236 КАС України з метою надання учасникам справи можливості подати поштою усі необхідні для розгляду справи докази та клопотання.
Керуючись ст.ст. 7, 9, 80, 236, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
у х в а л и в:
1. Зупинити провадження в адміністративній справі №810/3906/17 з метою надання учасникам справи можливості подати поштою усі необхідні для розгляду справи докази та клопотання - до 05 травня 2020 року.
2. Призначити наступне підготовче судове засідання у справі на 05 травня 2020 року о 10:30 год.
3. Копію ухвали суду надіслати (видати) учасникам справи (їх представникам).
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до Київського окружного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Кушнова А.О.