
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 березня 2020 року м. Київ № П/320/527/20
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Колеснікової І.С., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Броварського міського голови Сапожка Ігоря Васильовича
про визнання неправомірною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії, визнання протиправним та скасування розпорядження
В С Т А Н О В И В:
До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Броварського міського голови Сапожка Ігоря Васильовича про визнання протиправною бездіяльності Броварського міського голови Сапожка Ігоря Васильовича в частині порушень підпункту 10 пункту 4 статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та нерозгляду поданої ОСОБА_1 заяви; зобов`язання Броварського міського голову Сапожка Ігоря Васильовича призначити ОСОБА_1 на посаду начальника управління інспекції і контролю Броварської міської ради Київської області; визнання протиправним та скасування розпорядження міського голови від 11.01.2020 №09-ОС «Про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області».
Позов мотивовано порушенням відповідачем вимог статті 29 Закону України «Про державну службу» в частині реалізації суб`єктом призначення відкладеного права на повторне визначення переможця конкурсу на посаду начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради за результатами конкурсного відбору, безпідставністю призначення повторного проведення конкурсу на зайняття вакантної посади начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області без прийняття відповідного рішення про скасування результатів попереднього конкурсного відбору, з огляду на скасування його результатів у судовому порядку, та без урахування відкладеного права позивача на заміщення вакантної посади начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області як учасника попереднього конкурсного відбору, який зайняв друге місце.
Ухвалою суду від 22.01.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), запропоновано відповідачу подати відзив на позовну заяву.
Відповідачем подано письмовий відзив на позовну заяву, згідно якого позов не визнано. Зазначено про відсутність правових підстав для призначення позивача на посаду начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області, оскільки передбачене статтею 29 Закону України «Про державну службу» повторне визначення переможця конкурсу серед запропонованих конкурсною комісією кандидатів та його призначення на таку посаду є правом, а не обов`язком, органу чи посадової особи, яким надано повноваження призначати та звільняти на відповідні посади. Крім того у запереченнях зазначено про правомірність оскаржуваного розпорядження про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області з огляду на ту обставину, що зазначена посада стала вакантною у зв`язку зі скасуванням результатів попереднього конкурсу у судовому порядку.
Позивачем подано відповідь на відзив, у якій заперечено проти аргументів відповідача, наведених у відзиві на позовну заяву. Зазначено, що заяву позивача про призначення на посаду начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області розглянуто особами, не уповноваженими на розгляд такої заяви; правових підстав щодо обмеження застосування положень статті 29 Закону України «Про державну службу» до спірних правовідносин відповідачем не наведено; посилання відповідача на право (а не обов`язок) суб`єкта призначення призначати на відповідні посади переможця конкурсу серед запропонованих конкурсною комісією кандидатів є хибним з огляду на відсутність у суб`єкта владних повноважень права діяти на власний розсуд у випадку визначення законом лише одного правомірного варіанту рішення чи діяльності; відсутні передбачені статтею 30 Закону України «Про державну службу» правові підстави для проведення повторного конкурсу на зайняття вакантної посади начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази та з`ясувавши обставини справи, судом встановлено таке.
Розпорядженням виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області від 28.09.2018 №213-00 «Про оголошення конкурсу на зайняття вакантних посад в Броварській міській раді Київської області» оголошено конкурс на зайняття вакантних посад служби в органі місцевого самоврядування Броварській міській раді Київської області, зокрема, начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області.
Протоколом засідання конкурсної комісії Броварської міської ради Київської області №10 від 31.10.2018 вирішено рекомендувати міському голові призначити на посаду начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області ОСОБА_2 , якому виставлено оцінку за результатами іспиту в 21 бал. Іншим конкурсантам, ОСОБА_5 та ОСОБА_1 , за результатами іспиту виставлено оцінку в 14 балів та 16 балів, відповідно.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 31.07.2019 в адміністративній справі №320/6471/18 за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області в особі Броварського міського голови Сапожка Ігоря Васильовича, про визнання протиправними та скасування протоколів засідання конкурсної комісії Броварської міської ради Київської області про визнання ОСОБА_2 переможцем конкурсу на заміщення вакантної посади начальника Управління інспекції і контролю Броварської міської ради Київської області, оформленого протоколом від 31.10.2018 №10 та розпорядження міського голови від 31.10.2018 №308-ОС «Про призначення ОСОБА_2 на посаду начальника Управління інспекції і контролю Броварської міської ради Київської області», позовні вимоги задоволено, визнано протиправними та скасовано рішення конкурсної комісії Броварської міської ради Київської області, оформлене протоколом від 31.10.2018 №10, щодо оголошення результатів конкурсного іспиту на заміщення вакантної посади начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області та рекомендації міському голові призначити на посаду начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області ОСОБА_2 , та розпорядження виконуючого обов`язки міського голови Броварської міської ради Київської області Голубовського Г .П. від 31.10.2018 №308-ОС «Про призначення ОСОБА_2 на посаду начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області».
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 23.12.2019 рішення Київського окружного адміністративного суду від 31.07.2019 в адміністративній справі №320/6471/18 залишено без змін.
ОСОБА_1 звернулась до Броварського міського голови Сапожка І.В. із заявою від 27.12.2019 (вхідний номер Броварської міської ради Київської області №9-5-Н-2550 від 28.12.2019) про призначення на посаду начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області з 27.12.2019 на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 31.07.2019 у справі №320/6471/18 та відповідно до результатів проведеного конкурсу на заміщення вакантної посади начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області від 21.10.2018.
Листом від 27.01.2020 №Н-2550 за підписом міського голови І.В. Сапожка позивачу повідомлено про прийняття на службу в органи місцевого самоврядування на посаду керівників відділів, управлінь та інших працівників органів місцевого самоврядування шляхом призначення міським головою на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України. Вказаний лист отримано позивачем 30.01.2020, про що свідчить відповідна розписка на зазначеному листі.
Виконавчим комітетом Броварської міської ради Київської області прийнято розпорядження від 11.01.2020 №09-ОД «Про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області», яке опубліковано 14.01.2020 на офіційному порталі Броварської міської ради (http://brovary-rada.gov.ua).
Вважаючи порушеним своє право на зайняття вакантної посади начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області, позивач звернувся з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.
Організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування визначено Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.10.2001 №2493-III (далі по тексту - Закон №2493-III).
Статтею 1 Закону №2493-III визначено, що служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.
Згідно статті 3 Закону №2493-III, посадами в органах місцевого самоврядування є: виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах; виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою; посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.
За приписами абзацу п`ятого частини першої статті 10 Закону №2493-III, прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється на посади керівника секретаріату (керуючого справами) районної, обласної ради, керуючого справами виконавчого апарату обласних і районних рад, керівників відділів, управлінь та інших працівників органів місцевого самоврядування шляхом призначення відповідно сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.
Відповідно до частини другої статті 10 Закону №2493-III, проведення конкурсу, випробування та стажування при прийнятті на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється в порядку, визначеному законодавством України про державну службу.
Порядок проведення конкурсу на зайняття посад державної служби визначено в главі 2 (статті 22-30) Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII (далі по тексту - Закон №889-VIII).
Згідно частини першої статті 22 Закону №889-VIII (в редакції, чинній на час проведення конкурсу на зайняття вакантної посади начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області, в якому приймала участь позивач), з метою добору осіб, здатних професійно виконувати посадові обов`язки, проводиться конкурс на зайняття вакантної посади державної служби (далі - конкурс) відповідно до Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби (далі - Порядок проведення конкурсу), що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 5 частини четвертої статті 27 Закону №889-VIII (в редакції, чинній на час проведення конкурсу на зайняття вакантної посади начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області, в якому приймала участь позивач), під час засідання конкурсної комісії її члени за результатами складення загального рейтингу кандидатів визначають переможця конкурсу та другого за результатами конкурсу кандидата на зайняття вакантної посади.
Частиною п`ятою вказаної статті визначено, що рішення конкурсної комісії вважається прийнятим, якщо за нього проголосувала більшість від її складу.
Згідно частини першої статті 28 Закону №889-VIII (в редакції, чинній на час проведення конкурсу на зайняття вакантної посади начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області, в якому приймала участь позивач), рішення конкурсної комісії оформляється протоколом, який підписується присутніми на засіданні членами комісії, не пізніше ніж протягом трьох календарних днів після його проведення і зберігається в державному органі, в якому проводився конкурс, протягом п`яти років.
Аналогічні за змістом положення передбачено також Порядком проведення конкурсу на зайняття посад державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 №246 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 18.08.2017 №648) в чинній на час виникнення між сторонами спірних відносин редакції.
Відтак, результатом проведення конкурсу на зайняття вакантної посади є прийняття конкурсною комісією рішення, яке оформляється протоколом, про визначення переможця конкурсу та другого за результатами конкурсу кандидата на зайняття вакантної посади.
Як встановлено судом, протоколом засідання конкурсної комісії Броварської міської ради Київської області №10 від 31.10.2018 оформлено рішення конкурсної комісії за результатами конкурсу на заміщення вакантної посади начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області, у якому визнано переможцем конкурсу ОСОБА_2 . При цьому за кількістю набраних балів ОСОБА_1 зайняла за результатами конкурсу друге місце.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 31.07.2019 в адміністративній справі №320/6471/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 23.12.2019, скасовано рішення конкурсної комісії Броварської міської ради Київської області, оформлене протоколом від 31.10.2018 №10, щодо оголошення результатів конкурсного іспиту на заміщення вакантної посади начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області та рекомендації міському голові призначити на посаду начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області ОСОБА_2 .
Отже, за висновком суду, результати конкурсу на заміщення вакантної посади начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області, оформлені протоколом засідання конкурсної комісії Броварської міської ради Київської області №10 від 31.10.2018, є невизначеними, з огляду на скасування результатів конкурсу судовим рішенням, яке набрало законної сили. Відповідно, позивач не може вважатись такою, що зайняла друге місце за результатами конкурсу на заміщення вакантної посади начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області. При цьому інші рішення, які б визначали результати конкурсу на заміщення вакантної посади начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області, - відсутні.
Зі змісту рішення Київського окружного адміністративного суду від 31.07.2019 в адміністративній справі №320/6471/18 убачається, що суд дійшов висновку про «допущення процедурних порушень під час організації та проведення конкурсу на вакантну посаду начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області, які свідчать про надання переваг одним кандидатам над іншими, ставлять під сумнів результати проведеного конкурсу та вказують на його непрозорість, а відтак результати такого конкурсного відбору є недійсними та не можуть породжувати будь-яких юридичних наслідків <…>».
За приписами частини четвертої статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Відтак, з огляду на набрання 23.12.2019 рішенням Київського окружного адміністративного суду від 31.07.2019 в адміністративній справі №320/6471/18 законної сили, обставини щодо факту порушення умов та/або порядку проведення конкурсу на вакантну посаду начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області, яке могло істотно вплинути на його результати, є встановленими та не підлягають доказуванню.
Згідно вимог частини першої статті 29 Закону №889-VIII (в редакції, чинній на час проведення конкурсу на зайняття вакантної посади начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області, в якому приймала участь позивач), другий за результатами конкурсу кандидат на зайняття вакантної посади державної служби має право на призначення на таку посаду протягом одного року з дня проведення конкурсу, якщо посада стане вакантною, а також у разі, якщо переможець конкурсу відмовився від зайняття посади або йому відмовлено у призначенні на посаду за результатами спеціальної перевірки.
Враховуючи скасування у судовому порядку результатів конкурсу на зайняття вакантної посади начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області, за результатами якого ОСОБА_1 зайняла за результатами конкурсу друге місце, суд дійшов висновку про необґрунтованість доводів позивача про наявність у неї відкладеного права другого за результатами конкурсу кандидата на зайняття вакантної посади начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області, з огляду на скасування результатів конкурсу.
Як встановлено судом, рішення Київського окружного адміністративного суду від 31.07.2019 в адміністративній справі №320/6471/18, яким скасовано результати конкурсу на зайняття вакантної посади начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області та яким встановлено факт порушення умов та/або порядку проведення конкурсу на вакантну посаду начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області, набрало законної сили 23.12.2019, відповідно, із зазначеної дати результати конкурсу вважаються скасованими.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо перезавантаження влади» від 19.09.2019 №117-IX, який набрав чинності з 25.09.2019, внесено зміни, зокрема до статті 30 Закону №889-VIII, якою передбачено, що повторний конкурс проводиться у разі встановлення факту порушення умов та/або порядку проведення конкурсу, яке могло істотно вплинути на його результати (пункт 1 частини першої).
У випадках, передбачених пунктом 1 частини першої цієї статті, суб`єкт призначення протягом 10 календарних днів з дня виявлення ним такого порушення або набрання законної сили відповідним рішенням суду приймає рішення про проведення повторного конкурсу (частина друга).
Враховуючи приписи наведеної норми та набрання 23.12.2019 законної сили рішенням Київського окружного адміністративного суду від 31.07.2019 в адміністративній справі №320/6471/18, яким встановлено факт порушення умов та/або порядку проведення конкурсу на вакантну посаду начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області, що могло істотно вплинути на його результати, та скасовано результати зазначеного конкурсу, відповідачем правомірно призначено проведення конкурсу на зайняття вакантної посади начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області.
При цьому нова редакція статті 30 Закону №889-VIII не передбачає скасування суб`єктом призначення рішення конкурсної комісії перед прийняттям рішення про повторне проведення конкурсу.
Відтак, з огляду на встановлені судом обставини справи та правове регулювання спірних відносин, суд дійшов висновку про правомірність розпорядження міського голови від 11.01.2020 №09-ОС «Про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області» та про правомірність відмови позивачу у задоволенні її заяви про призначення на посаду начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області з 27.12.2019, відповідно, у задоволенні позову слід відмовити повністю.
Оскільки в задоволенні позову відмовлено і відповідачем не надано доказів понесення судових витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати присудженню не підлягають.
Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце проживанняАДРЕСА_2 ).
Відповідач - Броварський міський голова Сапожко Ігор Васильович (ідентифікаційний код НОМЕР_2, місцезнаходження: 07400, Київська область, м. Бровари, вул. Гагаріна, 15).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Колеснікова І.С.
Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 31 березня 2020 року.