
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
25 березня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 431/6701/19
Луганський окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді Тихонов І.В.,
за участю
секретаря судового засідання Таращенко О.В.,
позивача - не прибув
та
представника відповідача - не прибув
представник другого відповідача - не прибув
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в судовому засіданні справу
за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сєвєродонецької міжрайонної медико-соціального експертної комісії та Луганський комунальний заклад «Обласний центр медико-соціальної експертизи» про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшла зазначена адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 (далі – позивач) до Сєвєродонецької міжрайонної медико-соціального експертної комісії, в якому просить (далі – відповідач або Сєвєродонецька міжрайонна МСЕК) (арк.спр.75-79):
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо непоновлення індивідуальної програми реабілітації позивача від 10.10.2017 № 696 і ненадання її позивачу або його законному представнику;
- визнати протиправним вимагання відповідачем переогляду групи інвалідності позивача для приведення у відповідність ІПР та довідки до акту огляду МСЕК;
- зобов`язати відповідача невідкладно поновити ІПР позивача № 696 від 10.10.2017 і надати позивачу безпосередньо або через його законного представника.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 24 жовтня 2019 року позивач, інвалід праці 1-ї групи, звернувся з письмовою заявою до Сєвєродонецької міжрайонної МСЕК щодо поновлення індивідуальної програми реабілітації № 696 від 10.10.2017 і надання її представникові ОСОБА_2 , оскільки ІПР залишається без змін і нічим не відрізняється від попередніх ІПР № 693 від 01.10.2015 та ІПР № 696 від 10.10.2017.
На вищевказане звернення надійшла відповідь Голови Сєвєродонецької м/р МСЕК Носовець ОСОБА_3 . № 503 від 07.11.2019, в якій поновлення ІПР та її видача через представника були проігноровані, натомість зазначено о необхідності особистого переогляду для приведення у відповідність ІПР та довідки до акту огляду МСЕК.
Відповідач у своїй відповіді посилається на п. 10 Постанови Кабінету міністрів України «Питання медико-соціальної експертизи» від 3 грудня 2009 року № 1317, зазначаючи що до складу медико-соціальних комісій долучаються представники фондів соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та повідомляє що на Сєвєродонецьку м/р МСЕК 24.10.2019 № вх.35 (09.10.2019 вих.№ 1756) надійшло направлення від Управління виконавчої дирекції ФСС у Луганській області, Станично-Луганське відділення (вих.№ 1756/03 від 09.10.2019) на переогляд потерпілого від нещасного випадку на виробництві ОСОБА_1 для визначення додаткових медико-соціальних послуг.
Посилаючись на наявність направлень Фондів соціального страхування. Відповідач вважає неможливим вирішення даного питання заочно.
Через це з жовтня 2019 року і по цей час позивач не отримує належні засоби реабілітації (протез, палиці, милиці, чохли для культі, взуття), а також виплати на сторонній огляд, що є порушенням його прав.
Ухвалою суду від 28 грудня 2019 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху. Запропоновано позивачу протягом п`яти календарних днів з дня отримання даної ухвали надати суду власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав (арк.спр.33-34).
08 січня 2020 року від позивача надійшло власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Ухвалою суду від 13.01.2020 продовжено ОСОБА_1 строк для усунення недоліків позовної заяви на 5 (п`ять) календарних днів з дати отримання даної ухвали. Запропоновано протягом п`яти календарних днів з дня отримання даної ухвали надати суду належним чином оформлений адміністративний позов відповідно до пункту 2 частини п`ятої статті 160 КАС України та копію позовної заяви з додатками для надіслання відповідачу та письмові докази, додані до позовної заяви, у належним чином засвідчених копіях, для приєднання до матеріалів справи та для вручення відповідачу (арк.спр.40-41).
Ухвало суду від 19.02.2020 залучено до участі у справі другим відповідачем Луганський комунальний заклад «Обласний центр медико-соціальної експертизи» (арк.спр.148).
Луганський комунальний заклад “Обласний центр медико-соціальної експертизи” позов не визнав, про що через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) 07 лютого 2020 року за вхідним реєстраційним № 4986/2020 подав відзив заперечення на позовну заяву позивача, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити (арк. спр. 106-107).
Заперечуючи проти позовних вимог, відповідач зазначив, що 24 жовтня 2019 року позивач, особа з інвалідністю першої групи, звернувся з письмовою заявою до Сєвєродонецької міжрайонної МСЕК щодо поновлення індивідуальної програми реабілітації від 10.10.2017р. № 696 і надання її представникові ОСОБА_2 , оскільки ІПР залишається без змін і нічим не відрізняється від попередніх ІПР від 01.10.2015р. № 693 та ІПР від 10.10.2017р. № 696.
Зазначив, що направлення від Станично-Луганського відділення Управління виконавчої дирекції ФСС у Луганській області, (від 09.10.2019р. вих. № 1756/03) своєчасно надійшло на адресу закладу, що стало основною підставою для виклику позивача з метою переогляду для визначення додаткових медико-соціальних послуг.
З урахуванням викладеного, просить відмовити позивачу у задоволенні позову повністю за необґрунтованістю.
У судове засідання, призначене на 25 березня 2020 року, позивач не прибув, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином, просив розглядати справу без його участі та без участі представника позивача (арк. спр. 156;164).
Представник першого відповідача - Сєвєродонецька міжрайонна МСЕК у судове засідання, призначене на 25 березня 2020 року, не прибув, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином (арк. спр. 162).
Представник другого відповідача - Луганський комунальний заклад «Обласний центр медико-соціальної експертизи» у судове засідання, призначене на 25 березня 2020 року, не прибув, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином, просив розглядати справу без його участі (арк. спр. 163;165).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статті 90 КАС України, судом встановлено таке.
Згідно з копією Ленінської МСЕК від 13.06.1997 № 192140 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнано інвалідом першої групи безстроково, ступінь втрати працездатності 100% та визначено необхідність у додаткових видах допомоги – постійному сторонньому догляді (арк.спр.8;12;51;52).
ОСОБА_1 24.10. 2017 звернувся до Сєвєродонецької міжрайонної МСЕК з заявою щодо поновлення індивідуальної програми реабілітації № 696 від 10.10.2017 і надання її представникові ОСОБА_2 , оскільки ІПР залишається без змін і нічим не відрізняється від попередніх ІПР № 693 від 01.10.2015 та ІПР № 696 від 10.10.2017 (арк.спр.9;53).
07.11.2019 за № 503 за підписом голови Сєвєродонецької м/р МСЕК ОСОБА_4 надана відповідь, в якій зазначено, що на Сєвєродонецьку м/р МСЕК 24.10.2019 № вх.35 (09.10.2019 вих.№ 1756) надійшло направлення від Управління виконавчої дирекції ФСС у Луганській області, Станично-Луганське відділення (вих.№ 1756/03 від 09.10.2019) на переогляд потерпілого від нещасного випадку на виробництві ОСОБА_1 для визначення додаткових медико-соціальних послуг. Згідно постанови КМУ № 1317 від 03.12.2009 п.5 встановлення інвалідності заочно не проводиться…коли вона спричинена нещасним випадком на виробництві (трудове каліцтво чи інше ушкодження здоров`я). Враховуючи наявність направлення Фондів соціального страхування Сєвєродонецька м/р МСЕК вирішення цього питання заочно неможливо. Ваш перегляд необхідний для приведення у відповідність ІПР та довідки до акту огляду МСЕК (арк.спр.10;55).
Надаючи правову оцінку діям (бездіяльності) відповідачів щодо додержання ними порядку оформлення та приведення у відповідність індивідуальної програми реабілітації інваліда № 696 від 10.10.2017 суд виходив з наступного.
Спірні правовідносини регулюють законодавство, яке діяло на момент існування спірних правовідносин, а саме: Конституція України, Основи законодавства України про охорону здоров`я, Закон України "Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні", постановою КМУ від 03.12.2009 №1317 "Питання медико-соціальної експертизи", постанова КМУ від 23.05.2007 №757 "Про затвердження Положення про індивідуальну програму реабілітації інваліда", Наказ Міністерства охорони здоров`я від 08.10.2007 № 623 "Про затвердження форм індивідуальної програми реабілітації інваліда, дитини-інваліда та Порядку їх складання".
Згідно вимог, частини 2 статті 7 Закону України "Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні" та пунктів 3, 17, 18 Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 №1317, медико-соціальна експертиза проводиться після повного медичного обстеження, проведення необхідних досліджень, оцінювання соціальних потреб особи з інвалідністю, визначення клініко-функціонального діагнозу, професійного, трудового прогнозу, одержання результатів відповідного лікування, реабілітації за наявності даних, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм чи вродженими вадами, які спричиняють обмеження життєдіяльності.
Відповідальність за якість медичного обстеження, своєчасність та обґрунтованість направлення громадян на медико-соціальну експертизу покладається на керівника лікувально-профілактичного закладу охорони здоров`я.
Також, у відповідності до вимог статті 23 Закону України "Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні", пункту 21 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого постановою КМУ від 03.12.2009 №1317 (далі - Положення №1317), Положення про індивідуальну програму реабілітації інваліда, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2007 №757 (далі - Положення №757) та Порядку складання форм індивідуальної програми реабілітації інваліда, дитини-інваліда, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров`я від 08.10.2007 №623 (далі Порядок №623), у разі встановлення інвалідності і ступеня втрати здоров`я комісія розробляє на підставі плану медичної та професійної реабілітації, що обов`язково надається лікарем, або за участю лікаря індивідуальну програму реабілітації особи з інвалідністю, в якій визначаються обсяги та види реабілітаційних заходів з конкретизацією трудових рекомендацій, методи та строки їх здійснення, засоби реабілітації та відповідальні за виконання. Індивідуальна програма для повнолітніх інвалідів розробляється медико-соціальною експертною комісією (далі - МСЕК) за зареєстрованим місцем проживання або лікування інваліда. Індивідуальна програма розробляється протягом одного місяця з дня звернення інваліда до МСЕК щодо встановлення інвалідності.
Згідно вимог п. 2, п. 3 Положення про індивідуальну програму реабілітації інваліда, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2007 № 757 індивідуальна програма реабілітації інваліда - комплекс оптимальних видів, форм, обсягів, строків реабілітаційних заходів з визначенням порядку, місця їх проведення, спрямованих на відновлення та компенсацію порушених або втрачених функцій організму і здібностей інваліда та дитини-інваліда. Індивідуальна програма розробляється на підставі Державної типової програми реабілітації інвалідів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 8 грудня 2006 року №1686.
Згідно п. 12, п. 14 цього Положення у разі потреби в оперативному коригуванні індивідуальної програми фахівці реабілітаційних установ можуть змінювати обсяг, строк та черговість проведення реабілітаційних заходів. МСЕК або ЛКК під час чергового огляду інваліда чи дитини-інваліда за зверненням реабілітаційної установи або у порядку нагляду за виконанням індивідуальної програми, але не рідше ніж один раз на два роки, переглядає реабілітаційні заходи, передбачені індивідуальною програмою.
Відповідно до пункту 8 Положення №757, індивідуальна програма розробляється за участю інваліда чи законного представника дитини-інваліда фахівцями МСЕК або ЛКК із залученням у разі потреби спеціалістів закладів охорони здоров`я, органів соціального захисту, державної служби зайнятості, органів Пенсійного фонду України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, Фонду соціального захисту інвалідів та інших органів, які провадять діяльність у сфері реабілітації інвалідів.
Відповідно до пункту 1.1 Розділу 1 Порядку №623, цей Порядок визначає механізм складання форм індивідуальної програми реабілітації інвалідів, дітей-інвалідів (далі - ІПР), заповнення ІПР, унесення до неї змін і результатів про виконання реабілітаційних заходів, а також підбиття підсумків виконання ІПР.
Заповнення ІПР та підбиття підсумків про її виконання здійснюється медико-соціальними експертними комісіями (далі - МСЕК), лікарсько-консультативними комісіями лікувально-профілактичних закладів (далі - ЛКК).
У разі потреби до складання окремих розділів ІПР залучаються спеціалісти закладів охорони здоров`я, органів праці та соціального захисту населення, освіти, державної служби зайнятості, цільових страхових фондів та інших органів, що здійснюють заходи з реабілітації інвалідів, дітей-інвалідів.
Залучення таких спеціалістів до складання ІПР відбувається шляхом безпосередньої їх участі в роботі (засіданнях) МСЕК, ЛКК. У разі потреби, для складання або корегування ІПР, інваліда можуть направити до обласної, центральної міської, Кримської республіканської МСЕК, Українського державного науково-дослідного інституту медико-соціальних проблем інвалідності, Українського державного науково-дослідного інституту реабілітації інвалідів, обласної (міської) ЛКК, науково-дослідних інститутів педіатричного профілю. Термін складання ІПР не повинен перевищувати одного місяця з дня звернення інваліда до МСЕК, законного представника дитини-інваліда до ЛКК щодо встановлення інвалідності. Унесення змін до ІПР здійснюється МСЕК, ЛКК та, у разі потреби, її оперативного коригування і в межах повноважень - реабілітаційними комісіями реабілітаційних установ.
Як передбачено пунктом 1.2 Розділу 1 Порядку №623, записи в ІПР здійснюють МСЕК, ЛКК, реабілітаційні комісії реабілітаційних установ, виконавці реабілітаційних заходів з урахуванням побажань інваліда, дитини-інваліда (її законного представника) та завіряються печаткою. Записи в ІПР здійснюють державною мовою розбірливим почерком. Помилкові та неправильні записи закреслюються однією лінією та засвідчуються підписами керівника або вповноваженої посадової особи. Не допускається заповнення ІПР олівцем, закреслення чи виправлення відомостей, що вносяться до ІПР, а також додаткових записів після того, як ІПР підписана інвалідом або законним представником дитини-інваліда. У графах, які не заповнюються при складанні ІПР, проставляється прочерк ("-").
З матеріалів справи встановлено, що позивачу ОСОБА_1 було поновлено ІПР № 693 від 01.10.2015, надані відповідні рекомендації з медичної, фізичної, соціально-побутової реабілітації, технічних та інших засобів реабілітації, а саме: амбулаторне та стаціонарне лікування, постійний сторонній догляд, побутове обслуговування, приліжковий столик, палиця, милиця, протез стегна, чохли, ортопедичне взуття, крісло-стілець з санітарним оснащенням.
Дата контролю за використанням ІПР зазначено – ІХ 2017 (вересень 2017 року) (арк.спр.90-91).
10.10.2017 позивачу ОСОБА_1 повторно поновлено ІПР № 696 та надані відповідні рекомендації з медичної, фізичної, соціально-побутової реабілітації, технічних та інших засобів реабілітації.
Дата контролю за використанням ІПР зазначено – ІХ 2019 (вересень 2019 року) (арк.спр.92-93).
09.10.2019 за № 1756/03 Управління виконавчої дирекції ФСС у Луганській області, Станично-Луганське відділення склало направлення на імя в.о. голови міжрайонної МСЕК Носовець О.М. щодо направлення на перегляду потерпілого від нещасного випадку на виробництві ОСОБА_1 для визначення додаткових медико соціальних послуг згідно п.3 ст. 38 Закону України від 23.09.1999 № 1105-ХІV «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування», позачергова експертиза проводиться МСЕК за заявою потерпілого, страховика чи інших заінтересованих осіб, суду чи прокуратури та згідно п. 2. ст. 42 Закону України від 23.09.1999р. № 1105-ХІV «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» Фонд фінансує витрати на медичну та соціальну допомогу, у тому числі на додаткове харчування, придбання ліків, спеціальний медичний, постійний сторонній догляд, побутове обслуговування, протезування, медичну реабілітацію, санаторно-курортне лікування, придбання спеціальних засобів пересування тощо, якщо потребу в них визначено висновками МСЕК та індивідуальною програмою реабілітації особи з інвалідністю (у разі її складення) (арк.спр.113).
24 жовтня 2019 року за вх № 34 позивач звернувся з письмовою заявою до Сєвєродонецької міжрайонної МСЕК щодо поновлення індивідуальної програми реабілітації від 10.10.2017 № 696 і надання його представникові ОСОБА_2 , оскільки ІПР залишається без змін і нічим не відрізняється від попередніх ІПР від 01.10.2015 № 693 та ІПР від 10.10.2017 № 6969 (арк.спр.83).
Сєвєродонецька м/р МСЕК листом від 07.11.2019 за № 503 у відповідь на вищезазначену заяву позивача повідомила ОСОБА_1 про те, що на його адресу надійшло направлення від Управління виконавчої дирекції ФСС у Луганській області, Станично-Луганське відділення від 09.10.2019 на переогляд потерпілого від нещасного випадку на виробництві ОСОБА_1 для визначення додаткових медико-соціальних послуг.
Враховуючи наявність направлення Фондів соціального страхування, Сєвєродонецька м/р МСЕК вирішення даного питання заочно неможливо. Ваш перегляд необхідний для приведення у відповідність ІПР та довідки до акту огляду МСЕК (арк.спр.108).
Суд зауважує, що відповідно до п. 12, п. 14 Положення про індивідуальну програму реабілітації інваліда, затвердженої постанови КМУ від 23.05.2007 № 757 МСЕК або ЛКК під час чергового огляду інваліда чи дитини-інваліда за зверненням реабілітаційної установи або у порядку нагляду за виконанням індивідуальної програми, але не рідше ніж один раз на два роки, переглядає реабілітаційні заходи, передбачені індивідуальною програмою.
Згідно до вимог пункту 8 вищезазначеного Положення №757, індивідуальна програма розробляється за участю інваліда (тобто позивача) фахівцями МСЕК або ЛКК із залученням у разі потреби спеціалістів закладів охорони здоров`я, органів соціального захисту, державної служби зайнятості, органів Пенсійного фонду України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, Фонду соціального захисту інвалідів та інших органів, які провадять діяльність у сфері реабілітації інвалідів.
Таким чином, у зв`язку із закінченням індивідуальна програма реабілітації інваліда - ОСОБА_1 від 10.10.2017 (дата контролю за виконанням ІХ – 2019) та відповідного направлення уповноважених Фондів соціального страхування на перегляд потерпілого від нещасного випадку на виробництві (від 09.10.2019 та від 07.11.2019), що стало підставою для переогляду позивача для визначення додаткових медико-соціальних послуг, відповідачі діяли відповідно до вимог чинного Законодавства.
Крім того суд зазначає, що відповідно до пункту 3 статті 38 Закону України від 23 вересня 1999 року № 1105- ХІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» позачергова експертиза проводиться МСЕК за заявою потерпілого, страховика чи інших заінтересованих осіб, суду чи прокуратури.
Згідно до пункту 3 статті 42 Закону України від 23 вересня 1999 року № 1105- ХІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» фонд фінансує витрати на медичну та соціальну допомогу, у тому числі на додаткове харчування, придбання ліків, спеціальний медичний, постійний сторонній догляд, побутове обслуговування, протезування, медичну реабілітацію, санаторно-курортне лікування, придбання спеціальних засобів пересування тощо, якщо потребу в них визначено висновками МСЕК та індивідуальною програмою реабілітації особи з інвалідністю (у разі її складення). Фонд організовує цілеспрямоване та ефективне лікування потерпілого у власних спеціалізованих лікувально-профілактичних закладах або на договірній основі в інших лікувально-профілактичних закладах з метою якнайшвидшого відновлення здоров`я застрахованого.
За наведених обставин, Сєвєродонецька м/р МСЕК, враховуючи направлення Управління виконавчої дирекції ФСС у Луганській області, Станично-Луганське відділення, у порядку нагляду за виконанням індивідуальної програми інваліда, та як наслідок вирішуючи питання щодо переогляду потерпілого ОСОБА_1 для приведення у відповідальність ІПР та довідки до акту огляду МСЕК діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, підстави для визнання протиправною бездіяльність Сєвєродонецької міжрайонної МСЕК щодо не поновлення індивідуальної програми реабілітації № 696 від 10.10.2017 та визнання протиправним вимоги переогляду групи інвалідності для приведення у відповідність індивідуальної програми реабілітації та довідки до акту огляду МСЕК відсутні.
Відповідно до Закону України від 06 жовтня 2005 року № 2961-IV “Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні” до компетенції медико-соціальної експертизи відноситься визначення на основі комплексного обстеження усіх систем організму конкретної особи міри втрати здоров`я, ступеня обмеження її життєдіяльності, викликаного стійким розладом функцій організму, групи інвалідності, причини і часу її настання, а також рекомендацій щодо можливих для особи за станом здоров`я видів трудової діяльності та умов праці, потреби у сторонньому догляді, відповідних видів санаторно-курортного лікування і соціального захисту для найповнішого відновлення усіх функцій життєдіяльності особи. Відтак, суди не вправі втручатися в діяльність державних органів, що застосовують надані їм у межах закону повноваження на власний розсуд, без необхідності узгодження в будь-якій формі своїх дій з іншими суб`єктами. Втручання в дискреційні повноваження суб`єкта влади виходить за межі завдань адміністративного судочинства. Адміністративний суд не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесено до компетенції цього органу.
Аналогічний правовий висновок щодо застосування норм матеріального права у спорах цієї категорії міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду від 26 вересня 2018 року у справі № 817/820/16 (номер рішення в ЄДРСР 76695442).
За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин суд дійшов висновку, що позовні вимоги необґрунтовані і у задоволенні позову слід відмовити повністю.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 193, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Сєвєродонецької міжрайонної медико-соціального експертної комісії (93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Сметаніна, буд. 5) та Луганський комунальний заклад «Обласний центр медико-соціальної експертизи» (93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Донецька, буд. 37) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 30 березня 2020 року.
Суддя І.В. Тихонов