
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"31" березня 2020 р. справа № 300/125/20
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Григорук О.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області до Комунального некомерційного підприємства "Долинська багатопрофільна лікарня" Долинської районної ради Івано-Франківської області про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -
ВСТАНОВИВ:
Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області 22.01.2020 звернулося до суду з адміністративним позовом до Комунального некомерційного підприємства "Долинська багатопрофільна лікарня" Долинської районної ради Івано-Франківської області про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Позовні вимоги мотивовані тим, що у період з 16.12.2019 по 19.12.2019 працівниками Долинського районного відділу Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області проведено позапланову перевірку Комунального некомерційного підприємства "Долинська багатопрофільна лікарня" Долинської районної ради Івано-Франківської області щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, за результатами якої складено акт №444 від 19.12.2019. В ході перевірки будівель терапевтичного відділу, неврологічного відділу, головного корпусу (поліклініка), інфекційного відділу, господарського корпусу, будівлі кухні-пральної, лабораторії за адресою: вул. О.Грицея, 15, м. Долина, Івано-Франківська обл.; будівлі дитячого відділу за адресою: вул. Антоновича, 23, м. Долина, Івано-Франківська обл.; будівлі стомат-поліклініки за адресою: вул. Б.Хмельницького, 2, м. Долина, Івано-Франківська обл., Комунального некомерційного підприємства "Долинська багатопрофільна лікарня" Долинської районної ради Івано-Франківської області встановлено, що експлуатація даних об`єктів здійснюється з порушеннями вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей. На підставі наведеного позивач просить позов задовольнити та застосувати заходи реагування у вигляді зупинення та заборони експлуатації будівель терапевтичного відділу, неврологічного відділу, головного корпусу (поліклініка), інфекційного відділу, господарського корпусу, будівлі кухні-пральної, лабораторії за адресою: вул. О.Грицея, 15, м. Долина, Івано-Франківська обл.; будівлі дитячого відділу за адресою: вул. Антоновича, 23, м. Долина, Івано-Франківська обл.; будівлі стомат-поліклініки за адресою: вул. Б.Хмельницького, 2, м. Долина, Івано-Франківська обл., Комунального некомерційного підприємства "Долинська багатопрофільна лікарня" Долинської районної ради Івано-Франківської області шляхом опечатування вхідних дверей, окрім виконання робіт пов`язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
Ухвалою від 06.02.2020 Івано-Франківським окружним адміністративним судом відкрито провадження в даній справі, ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні).
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 06.03.2020 (а.с.56-63). Представник відповідача щодо заявлених позовних вимог заперечив з мотивів, що позовні вимоги є необґрунтованими, оскільки обраний позивачем захід реагування, який має бути застосований судом до відповідача, не відповідає критеріям законності і пропорційності, у зв`язку із надлишковим характером способу захисту публічного інтересу, та з урахуванням вчинення відповідачем дій на усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту. Просив суд в задоволенні позову відмовити.
Правом на подання відповіді на відзив позивач не скористався.
Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.
18.04.1994 здійснено державну реєстрацію юридичної особи Комунального некомерційного підприємства "Долинська багатопрофільна лікарня" Долинської районної ради Івано-Франківської області, що підтверджується копією витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 33-38).
На підставі наказу Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області від 12.12.2019 №386 "Про проведення позапланових перевірок" (а.с.9-12), посвідчення на проведення заходу державного нагляду (контролю) за №636/09-18 від 13.12.2019 (а.с.13), головним інспектором Долинського районного відділу Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області проведено позапланову перевірку будівель терапевтичного відділу, неврологічного відділу, головного корпусу (поліклініка), інфекційного відділу, господарського корпусу, будівлі кухні-пральної, лабораторії за адресою: вул. О.Грицея, 15, м. Долина, Івано-Франківська обл.; будівлі дитячого відділу за адресою: вул. Антоновича, 23, м. Долина, Івано-Франківська обл.; будівлі стомат-поліклініки за адресою: вул. Б.Хмельницького, 2, м. Долина, Івано-Франківська обл., Комунального некомерційного підприємства "Долинська багатопрофільна лікарня" Долинської районної ради Івано-Франківської області щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
За результатами проведеної перевірки було встановлено ряд порушень, які зафіксовані в акті перевірки дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки №444 від 19.12.2019 (а.с.14-26).
Зокрема, при здійсненні перевірки будівель терапевтичного відділу, неврологічного відділу, головного корпусу (поліклініка), інфекційного відділу, господарського корпусу, будівлі кухні-пральної, лабораторії за адресою: вул. О.Грицея, 15, м. Долина, Івано-Франківська обл.; будівлі дитячого відділу за адресою: вул. Антоновича, 23, м. Долина, Івано-Франківська обл.; будівлі стомат-поліклініки за адресою: вул. Б.Хмельницького, 2, м. Долина, Івано-Франківська обл., Комунального некомерційного підприємства "Долинська багатопрофільна лікарня" Долинської районної ради Івано-Франківської області встановлено, що експлуатація даних об`єктів здійснюється з порушеннями вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей, а саме:
1. В будівлях терапевтичного відділу, дитячого відділу, стомат-поліклініки та приміщенні пологового відділення (головного корпусу (поліклініка)) автоматична пожежна сигналізація перебуває в несправному стані (п. 1.1 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014р. № 1417 (далі - Наказ МВС від 30.12.2014р. №1417));
2. Адміністративні приміщення надбудова над реанімацією (будівля терапевтичного відділу), неврологічний відділ, головний корпус (поліклініка), інфекційний відділ, господарський корпус, будівля кухні-пральної та лабораторія не обладнано системами протипожежного захисту (автоматичною пожежною сигналізацією) (п. 1.2 розділу V Наказ МВС від 30.12.2014р. №1417);
3. Не укладено договір на технічне обслуговування автоматичної пожежної сигналізації (будівля терапевтичного відділу, будівля дитячого відділу) (п. 1.4 розділу V Наказ МВС від 30.12.2014р. №1417);
4. Дерев`яні конструкції горищ будівель не оброблено вогнетривким розчином (будівля терапевтичного відділу, будівля дитячого відділу, неврологічний відділ, головний корпус (поліклініка), інфекційний відділ, господарський корпус, будівля кухні-пральної, лабораторія та будівля стомат-поліклініки) (п. 2.5 розділу III Наказ МВС від 30.12.2014р. №1417);
5. Пожежні кран-комплект не укомплектовано пожежним рукавом однаковим з ним діаметром та стволом (кран-комплекти біля приймальні, відділення діалізу, терапії та №№ 21, 23, 24, 25, 26, 29 будівлі терапевтичного відділу та будівлі дитячого відділу) (п. 2.2 розділу V Наказ МВС від 30.12.2014 р. № 1417);
6. Не проведено перевірку на працездатність пожежних кран-комплектів шляхом пуску води з реєстрацією в спеціальному журналі обліку технічного обслуговування (будівля терапевтичного відділу, будівля дитячого відділу, неврологічний відділ, головний корпус (поліклініка)) (п. 2.2. розділу V Наказ МВС від 30.12.2014р. №1417);
7. Не пройшли технічне обслуговування наявні первинні засоби пожежогасіння (вогнегасники) (будівля терапевтичного відділу, будівля дитячого відділу, неврологічний відділ, головний корпусу (поліклініка), лабораторія, та будівля стомат-поліклініки) (п. 3.17 розділу V Наказ МВС від 30.12.2014р. №1417);
8. Біля місця розташування пожежного гідранта не встановлено покажчик з нанесеним на нього для пожежного гідранта - літерним індексом ПР, цифровими значеннями відстані в метрах від покажчика до гідранта, внутрішнього діаметра трубопроводу в міліметрах, зазначенням видуводопровідної мережі (тупикова чи кільцева) (будівля терапевтичного відділу, головний корпус (поліклініка), господарський корпус) (підпункт 9 п. 2.1. розділу V Наказ МВС від 30.12.2014р. №1417);
9. Відділення з перебуванням хворих, які не здатні самостійно пересуватись не забезпечені в повній мірі ношами з розрахунку одні ноші на 5 хворих та пристроями для саморятування під час пожежі з розрахунку на максимальну кількість хворих (стаціонар) та окремо для обслуговуючого персоналу (будівля терапевтичного відділу, будівля дитячого відділу) (п. 3.2 розділу VI Наказ МВС від 30.12.2014р. №1417);
10. В терапевтичному відділенні вхідні двері не встановлено так, щоб відкривалися у напрямку виходу з приміщення (п. 2.27 розділ III Наказ МВС від 30.12.2014р. №1417);
11. Не забезпечено первинними засобами пожежогасіння (вогнегасниками) згідно вимог (будівля терапевтичного відділу: ВП-5- 8 шт.; будівля дитячого відділу: ВП-5-8 шт., ВВК-2-4 шт.; неврологічний відділ: ВП-5-3 шт., ВВК-2-2 шт.; головний корпус (поліклініка): ВП-5-2 шт., ВВК-2-2 шт.; інфекційний відділ: ВП-5-2 шт.; лабораторія: ВП-5-3 шт.;) (п. 3.6 розділу V Наказ МВС від 30.12.2014р. №1417);
12. Будівлю терапевтичного відділу не забезпечено справними електричними ліхтарями з розрахунку не менше кількості працівників, на випадок відключення електроенергії в нічний час (п. 2.34 розділу III Наказ МВС від 30.12.2014р. №1417);
13. В будівлі дитячого відділу з`єднання, відгалуження та окільцювання жил проводів і кабелів не здійснено за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (гвинтових, болтових тощо) (п. 1.6 розділу IV Наказ МВС від 30.12.2014р. №1417);
14. В будівлі дитячого відділу двері на шляхах евакуації з будівлі закриті на замок та не відкриваються (п. 2.37 розділ III Наказ МВС від 30.12.2014р. №1417);
15. Приміщення не забезпечено відповідними знаками безпеки (будівля дитячого відділу, інфекційний відділ, головний корпус (поліклініка), лабораторія) (п. 8 розділу II Наказ МВС від 30.12.2014р. №1417).
Наявність саме вказаних порушень законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки, зафіксованих в акті перевірки від №444 від 19.12.2019, стали підставою для звернення позивача з даним позовом.
Водночас, згідно наданого відповідачем відзиву та доданих до нього документів, судом встановлено, що відповідачем проведено ряд заходів на усунення виявлених під час перевірки порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, а саме:
1. Укладено договір/96 від 03.03.2020 р. з приватним підприємством "Макрос-ІФ" на ремонт систем пожежної сигналізації, оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей, устаткування для передачі тривожних сповіщень в будівлях терапевтичного відділу, дитячого відділу, стоматколіклініки та пологового відділення (головного корпусу (поліклініка)) (а.с.64-67);
2. Укладено договір/93 від 03.03.2020 р. з приватним підприємством "Макрос-ІФ" на монтаж, підтримання експлуатаційної придатності (технічне обслуговування) систем пожежної сигналізації, оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей, устаткування для передачі тривожних сповіщень в адміністративних приміщеннях, надбудова над реанімацією (будівля терапевтичного відділу), неврологічного відділу, головного корпусу (поліклініко-інфекційний відділ, господарський корпус, будівля кухні-пральні, лабораторії) (а.с.68-71);
3. Укладено договір/95 від 03.03.2020 р. з приватним підприємством "Макрос-ІФ" на підтримання експлуатаційної придатності (технічне обслуговування) систем пожежної сигналізації, оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей, устаткування для передачі тривожних сповіщень на об`єкті будівля терапевтичного відділу, будівля дитячого відділу (а.с.72-74);
4. Укладено договір/94 від 03.03.2020 р. з приватним підприємством "Макрос-ІФ" на виконання робіт з вогнегасного оброблення дерев`яних конструкцій-горищ будівлі терапевтичного відділу, дитячого відділу, неврологічного відділу, головного корпусу (поліклініка), інфекційного відділу, господарського корпусу, будівлі кухні-пральні, лабораторії та будівлі стоматполіклініки (а.с.75-77);
5. 6. Укладено угоду №92 від 02.03.2020 про надання платних послуг ДПРЧ-10 УДСНС в області (м. Долина) на проведення перевірки внутрішнього пожежного крану та обслуговування пожежного рукава за адресою м. Долина, вул. О.Грицей,15. (а.с.78-80);
7. Укладено договір №17/28/1 від 27.02.2020 з надання послуг на проведення робіт з технічного обслуговування вогнегасників з приватним підприємством "Пожежна безпека-захист" (а.с.81-83);
8. Біля місця розташування пожежного гідранта встановлено покажчик з нанесенням на нього для пожежного гідранта - літерним індексом ПГ, цифровими значеннями відстані в метрах від покажчика до гідранта, внутрішнього діаметру трубопроводу в міліметрах, зазначенням виду водопровідної мережі (тупикова чи кільцева) будівля терапевтичного відділу, головний корпус (поліклініка), господарський корпус, що підтверджується фотофіксацією (а.с.84-86);
9. Відділення з перебуванням хворих, які не здатні самостійно пересуватись забезпечені в повній мірі ношами, що підтверджується фотофіксацією (а.с.87-90);
10. В терапевтичному відділенні вхідні двері на шляху експлуатації встановлені так, щоб відкривались у напрямку виходу з приміщення, що підтверджується фотофіксацією (а.с.91);
11. Заплановано закупити вогнегасники (ВП-5 - 26 шт., ВВК - 8 шт.);
12. Наявний стаціонарний дизельний генератор, який при потребі забезпечує електроенергією весь терапевтичний корпус;
13. В будівлі дитячого відділу з`єднання, відгалуження та окільцювання жил проводів і кабелів здійснено за допомогою опресування, зварювання, паяння, що підтверджується фотофіксацією (а.с.92, 93);
14. В дитячій будівлі двері на шляху евакуації відкриваються, що підтверджується фотофіксацією (а.с.94);
15. Будівля дитячого відділу, інфекційний відділ, головний корпус (поліклініка), лабораторія забезпечено відповідними знаками безпеки, що підтверджується фотофіксацією (а.с.95-98).
З метою дотримання господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки відповідач звертався з відповідними листами до Долинської районної ради Івано-Франківської області, що підтверджується листом №76/01-14/02 від 18.02.2020 з проханням про виділення коштів на встановлення автоматичної системи протипожежного захисту, обслуговування наявної автоматичної протипожежної сигналізації, оброблення дерев`яних конструкцій вогнетривким розчином, закупки вогнегасників, доукомплектування пожежних кранів та технічного обслуговування вогнегасників (а.с.103. 104).
Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.
Спірні правовідносини регулюються Кодексом цивільного захисту України та Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", Правилами пожежної безпеки в Україні, затверджені наказом Міністерством внутрішніх справ України №1417 від 30.12.2014 та зареєстровані у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697.
Відповідно до статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом (частина 1).
Виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.
Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю) (частина 4).
Частиною 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Відповідно до статей 64, 66, 67 Кодексу цивільного захисту України, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.
Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.
Центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
До повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема:
- здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб`єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у статті 65 цього Кодексу;
- складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень;
- звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.
Відповідно до пунктів 1, 3 положення "Про Державну службу України з надзвичайних ситуацій", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 за №1052, Державна служба України з надзвичайних ситуацій є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.
Основними завданнями Державної служби України з надзвичайних ситуацій є: 1) реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності; 2) здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб; 3) внесення на розгляд Міністра внутрішніх справ пропозицій щодо забезпечення формування державної політики у зазначених сферах; 4) реалізація в межах повноважень, передбачених законом, державної політики у сфері волонтерської діяльності.
Пунктом 7 положення "Про Державну службу України з надзвичайних ситуацій", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 за №1052, визначено, що Державна служба України з надзвичайних ситуацій здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Таким чином, Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області є територіальним органом центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, а тому наділене повноваженнями здійснювати державний нагляд (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки і звертатись до суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.
Санкції за порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки визначені статті 68 Кодексу цивільного захисту України, відповідно до якої посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов`язані застосовувати санкції, визначені законом.
У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Підстави для зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів встановлені статтею 70 Кодексу цивільного захисту України, відповідно до частини 1 якої, підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є, зокрема: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами (пункт 1); нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій (пункт 4); невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб`єкта господарювання, їх непридатність або відсутність (пункт 6); відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об`єктів або об`єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій (пункт 8); відсутність на об`єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту (пункт 9); неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб`єктів господарювання (пункт 10); проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об`єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб`єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають (пункт 11).
Аналіз викладених правових норм дає підстави для висновку, що застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг можливе лише за рішенням адміністративного суду, прийнятим за зверненням центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки. Такі заходи можуть бути застосовані на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки і ці порушення створюють загрозу життю та здоров`ю людей.
Згідно з частиною 2 статті 51 та частиною 3 статті 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної та техногенної безпеки суб`єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб`єктів господарювання.
Пожежна безпека – це відсутність неприпустимого ризику виникнення і розвитку пожеж та пов`язаної з ними можливості завдання шкоди живим істотам, матеріальним цінностям і довкіллю (пункт 33 частини 1 статті 2 Кодексу цивільного захисту України).
Відповідно до пункту 43 частини 1 статті 2 Кодексу цивільного захисту України вказаної статті техногенна безпека - відсутність ризику виникнення аварій та/або катастроф на потенційно небезпечних об`єктах, а також у суб`єктів господарювання, що можуть створити реальну загрозу їх виникнення. Техногенна безпека характеризує стан захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного характеру. Забезпечення техногенної безпеки є особливою (специфічною) функцією захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій.
Згідно з пунктом 26 частини 1 статті 2 Кодексу цивільного захисту України небезпечний чинник – це складова частина небезпечного явища (пожежа, вибух, викидання, загроза викидання небезпечних хімічних, радіоактивних і біологічно небезпечних речовин) або процесу, що характеризується фізичною, хімічною, біологічною чи іншою дією (впливом), перевищенням нормативних показників і створює загрозу життю та/або здоров`ю людини.
Суд зазначає, що в контексті вищенаведених норм настання реальної загрози життю та здоров`ю людей слід пов`язувати з обставинами, які можуть призвести до займання, розповсюдження вогню, виникнення аварій (катастроф) та з впливом небезпечних факторів, які породжують вказані явища.
Захід реагування у вигляді повного зупинення та заборони експлуатації будівель є виключним заходом, обрання якого є можливим у разі, якщо виявлені порушення реально створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.
Враховуючи те, що заходи реагування застосовуються судом за позовом органу державного нагляду, останній повинен обґрунтувати наявність підстав для цього, тобто вказати та довести, що виявлені порушення створюють загрозу життю та здоров`ю людей, а також необхідність застосування конкретного заходу реагування залежно від характеру порушень та ступеню їх небезпеки.
З огляду на це, оцінюванню підлягає питання, чи є захід реагування співмірним до мети його застосування і що таке втручання у права відповідача буде пропорційним і, таким чином, буде досягнуто справедливий баланс між інтересами відповідача та публічними інтересами. При цьому, метою застосування цього заходу є відвернення ймовірного настання для прав та інтересів невизначеного кола осіб негативних наслідків виявлених порушень. Такі негативні наслідки полягають у завданні шкоди життю та здоров`ю людей, але їх настання є вірогідною подією.
Позивач вказує на не усунення відповідачем виявлених порушень законодавства, та що недодержання суб`єктом господарювання вимог у сфері техногенної та пожежної безпеки призводить до невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій та, відповідно, ризику завдання шкоди життю і здоров`ю населення. Однак позивач, звернувшись із даним позовом з урахуванням принципу співмірності не обґрунтував чи можливе застосування інших заходів реагування, окрім зупинення та заборони експлуатації будівель Комунального некомерційного підприємства "Долинська багатопрофільна лікарня" Долинської районної ради Івано-Франківської області.
У зв`язку з цим, суд вважає обраний позивачем захід реагування таким, що не в повній мірі відповідає критеріям пропорційності, так як зрозумілого обґрунтування застосуванню повного зупинення та заборони експлуатації будівель терапевтичного відділу, неврологічного відділу, головного корпусу (поліклініка), інфекційного відділу, господарського корпусу, будівлі кухні-пральної, лабораторії за адресою: вул. О.Грицея, 15, м. Долина, Івано-Франківська обл.; будівлі дитячого відділу за адресою: вул. Антоновича, 23, м. Долина, Івано-Франківська обл.; будівлі стомат-поліклініки за адресою: вул. Б.Хмельницького, 2, м. Долина, Івано-Франківська обл., Комунального некомерційного підприємства "Долинська багатопрофільна лікарня" Долинської районної ради Івано-Франківської області, з врахуванням характеру виявлених порушень, позивачем не наведено і належними доказами не доведено.
Системно аналізуючи положення частини 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та статей 68, 70 Кодексу цивільного захисту України, суд також приходить до висновку, що цими правовими нормами установлена можливість застосування як органом державного нагляду, так і судом різних заходів реагування за одні й ті самі порушення, при цьому критерієм їх розмежування є створення такими порушеннями загрози життю та здоров`ю людей і саме наявність такої загрози надає можливість для застосування адміністративним судом заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень.
У контексті спірних правовідносин загрозу життю та здоров`ю людей створюють такі порушення суб`єктом господарювання вимог законодавства, які можуть призвести до виникнення пожежі як неконтрольованого процесу знищування або пошкодження вогнем майна, під час якого виникають небезпечні чинники (пункт 32 частини 1 статті 2 Кодексу цивільного захисту України).
Саме такі порушення вимагають вжиття заходів реагування адміністративним судом у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень.
Суд звертає увагу на те, що в даному випадку виявлені позивачем порушення установлених законодавством вимог пожежної безпеки самі по собі не створюють безпосереднього ризику виникнення і розвитку пожеж, але можуть створювати небезпеку завдання шкоди життю та здоров`ю людей у процесі самої пожежі.
Проте, оскільки ризик виникнення пожежі має вірогідний характер і він безпосередньо не виникає внаслідок виявлених порушень, то позивач вправі на підставі положень статтей 68, 69 Кодексу цивільного захисту України самостійно вжити заходи реагування шляхом видачі приписів, постанов і розпоряджень щодо усунення таких порушень.
Крім того, судом не встановлено, що виявлені порушення викликають необхідність застосування саме судом заходів реагування у вигляді зупинення та заборони експлуатації певних будівель Комунального некомерційного підприємства "Долинська багатопрофільна лікарня" Долинської районної ради Івано-Франківської області.
Згідно статті 49 Конституції України охорона здоров`я забезпечується державним фінансуванням відповідних соціально-економічних, медико-санітарних і оздоровчо-профілактичних програм. Держава створює умови для ефективного і доступного для всіх громадян медичного обслуговування. У державних і комунальних закладах охорони здоров`я медична допомога надається безоплатно; існуюча мережа таких закладів не може бути скорочена. Держава сприяє розвиткові лікувальних закладів усіх форм власності.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в пункті 33 постанови від 21 жовтня 2019 року в справі №810/4274/17 щодо позовних вимог з приводу зупинення діяльності медичного закладу районного рівня, зазначив, що вказане передбачає обмеження конституційного права громадян, передбаченого статтею 49 Конституції України та може вплинути на реалізацію обов`язків держави щодо створення умов для ефективного і доступного для всіх громадян медичного обслуговування.
Керуючись частиною 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, Івано-Франківський окружний адміністративний суд, враховуючи вказані висновки щодо застосування норм права, викладені в постанові Верховного Суду в справі №810/4274/17, зазначає, що зупинення та заборона експлуатації певних будівель Комунального некомерційного підприємства "Долинська багатопрофільна лікарня" Долинської районної ради Івано-Франківської області обмежує конституційне права громадян, передбачене статтею 49 Конституції України та може вплинути на реалізацію обов`язків держави щодо створення умов для ефективного і доступного для всіх громадян медичного обслуговування.
Водночас, наведені відповідачем твердження щодо вжиття необхідних заходів, спрямованих на дотримання безпеки в будівлях терапевтичного відділу, неврологічного відділу, головного корпусу (поліклініка), інфекційного відділу, господарського корпусу, будівлі кухні-пральної, лабораторії за адресою: вул. О.Грицея, 15, м. Долина, Івано-Франківська обл.; будівлі дитячого відділу за адресою: вул. Антоновича, 23, м. Долина, Івано-Франківська обл.; будівлі стомат-поліклініки за адресою: вул. Б.Хмельницького, 2, м. Долина, Івано-Франківська обл., Комунального некомерційного підприємства "Долинська багатопрофільна лікарня" Долинської районної ради Івано-Франківської області, свідчать про часткове усунення виявлених позивачем порушень вимог законодавства, що свідчить про відсутність підстав для застосування крайнього заходу реагування у вигляді зупинення роботи відповідача, виходячи з вимог принципу співмірності обраного заходу реагування тим порушенням, які виникли та тим, які залишилися не усунутими на час розгляду справи, а також з огляду на призначення підприємства, яке пов`язане з забезпеченням медичного обслуговування громадян.
Підсумовуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області є необґрунтованими і не підлягають задоволенню, оскільки обраний позивачем захід реагування, який має бути застосований судом до відповідача, не відповідає критеріям законності і пропорційності у зв`язку із надлишковим характером способу захисту публічного інтересу та обмеженням конституційного права громадян, передбаченого статтею 49 Конституції України.
Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відмови в задоволенні позову розподілу судових витрат не передбачено.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 38555228, вул. Франка, 6, м. Івано-Франківськ, 76018) до Комунального некомерційного підприємства "Долинська багатопрофільна лікарня" Долинської районної ради Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 01993457, вул. О.Грицей, 15, м. Долина, Івано-Франківська обл., 77520) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Григорук О.Б.