ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
| "21" серпня 2007 р. | Справа № 9/243 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Шевчук О.Б.,при секретарі судового засідання Безчасній Н.Г. розглянув у відкритому попередньому судовому засіданні справу № 9/243 за позовом: фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1, до відповідача: Олександрійської міської ради, Кіровоградська область, м. Олександрія, пр. Леніна, 59, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: відділу земельних ресурсів в м. Олександрія, Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Леніна, 59, про визнання протиправним рішення,
ПРЕДСТАВНИКИ: від позивача - ОСОБА_2., довіреність № НОМЕР_15 від 18.07.07р., представник; від відповідача - Безлюдько В.І., довіреність № 1-19/1 від 29.12.06р., представник; від третьої особи - участі не брав;
Час прийняття постанови: 11:20 год.
Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 подано позов про визнання протиправним та скасування рішення Олександрійської міської ради від 02.03.2007 року № НОМЕР_1 в частині відхилення рішення щодо надання позивачу згоди на збір вихідної документації для попереднього погодження місця розташування земельної ділянки на пл. Кірова в м. Олександрії, Кіровоградської області, для облаштування тимчасової стоянки автомобілів на 50 місць. Відповідач позов не визнав, вважає його необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню. Третя особа, надіслала письмові пояснення, а також клопотання від 20.08.2007 року (вх. № 02-05/НОМЕР_134 від 21.08.2007 року), згідно якого просить провести судове засідання за відсутності повноважного представника останньої. Розглянувши і дослідивши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача і представника відповідача, господарський суд
В С Т А Н О В И В : 01.12.2006 року фізична особа - підприємець ОСОБА_1 звернувся до Олександрійської міської ради з заявою про виділення земельної ділянки площею 1500 кв.м. в оренду строком на 10 років для облаштування тимчасової стоянки автомобілів, яка знаходиться в районі пл. Кірова в м. Олександрії. 02.03.2007 року Олександрійською міською радою прийнято рішення №НОМЕР_1 "Про погодження місця розташування земельних ділянок", яким відхилено проект рішення, в тому числі щодо надання згоди фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 здійснити збір вихідної документації для попереднього погодження місця розташування земельної ділянки на пл. Кірова для облаштування тимчасової стоянки автомобілів, до затвердження положення про набуття права на землю на конкурентних засадах. Частинами 1, 2, 3 та 5 статті 93 Земельного кодексу України передбачено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності; земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземним громадянам і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам; оренда земельної ділянки може бути короткостроковою - не більше 5 років та довгостроковою - не більше 50 років; орендодавцями земельних ділянок є їх власники або уповноважені ними особи. Частиною 3 ст. 124 Земельного кодексу України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому ст. 118, 123 Земельного кодексу України. Відповідно до ч.1 ст.123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок юридичним особам у постійне користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування за проектами відведення цих ділянок. При цьому Земельним кодексом України визначений перелік документів, що додаються до клопотання під час звернення до органів місцевого самоврядування для одержання згоди на розроблення проекту відведення земельної ділянки. Частинами 3, 4 статті 123 Земельного кодексу України визначено, що юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у постійне користування із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради. До клопотання про відведення земельної ділянки додаються матеріали, передбачені частиною п'ятнадцятою статті 151 Земельного кодексу, документи, що обґрунтовують її розмір, призначення та місце розташування. Частиною 15 ст.151 Земельного кодексу України, встановлено, що матеріали погодження місця розташування об'єкта повинні включати: викопіювання з генерального плану або іншої містобудівної документації населеного пункту, копію плану земельної ділянки з нанесенням на ній варіантів розміщення об'єкта. Із матеріалів справи вбачається, що позивач звертався до Олександрійської міської ради з заявою від 01.12.2006 року про виділення земельної ділянки. Крім того, як вбачається із матеріалів, наданих Олександрійським міським відділом земельних ресурсів, позивачем до цього клопотання було додано копію плану земельної ділянки з нанесенням на ній варіанту розміщення об'єкта із зазначенням загальної площі та викопіювання із генерального плану м. Олександрії, із зазначенням земельної ділянки, яку позивач бажає взяти в оренду. Отже, позивачем дотримано порядку одержання згоди органу місцевого самоврядування на розробку проекту відведення земельної ділянки, визначеного ст.ст. 118, 123 ЗК України. Частиною 5 ст. 123 Земельного кодексу України передбачено, що відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки. Проте, Олександрійською міською радою не розглянуто заяву позивача та не прийнято відповідне рішення у визначений законодавством строк. Підготовлений проект рішення про задоволення заяви позивача відхилено сесією Олександрійської міської ради (рішенням №НОМЕР_1 від 02.03.2007 року) до затвердження положення про набуття права на землю на конкурентних засадах. Господарський суд враховує, що частинами 1 та 2 статті 6 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі; у разі набуття права оренди земельної ділянки на конкурентних засадах підставою для укладення договору оренди є результати аукціону чи конкурсу. Відповідно до правил частин 6 та 7 статті 16 Закону України "Про оренду землі" у разі надходження двох або більше заяв (клопотань) на оренду однієї і тієї самої земельної ділянки, що перебуває в державній або комунальній власності, відповідні органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування проводять аукціон або конкурс щодо набуття права оренди земельної ділянки, якщо законом не встановлено інший порядок; порядок проведення конкурсу чи аукціону та набуття права оренди земельної ділянки на конкурентних засадах визначається законодавством. Але, як свідчать матеріали справи та пояснення учасників судового процесу, заява про збір вихідної документації для попереднього погодження місця розташування земельної ділянки на пл. Кірова в м. Олександрії надійшла тільки від фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, тому застосування до правовідносин, які склались між сторонами, правил набуття права на землю на конкурентних засадах, як обгрунтування відхилення проекту рішення про надання згоди на розробку проекту відведення земельної ділянки в оренду, є неправомірним. Таким чином, господарський суд прийшов до висновку, про обґрунтованість позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення Олександрійської міської ради № НОМЕР_1 від 02.03.2007 року щодо відхилення рішення на надання згоди позивачу здійснити збір вихідної документації для попереднього погодження місця розташування земельної ділянки на пл. Кірова в м. Олександрії для облаштування тимчасової стоянки автомобілів. Відповідач не довів, як того вимагає ч.2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, правомірність оспорюваного рішення. За викладених обставин, позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі. Керуючись ст. ст. 71, 160, 162, 163, 167, 186, 254, пунктом 6 розділу 7 "Прикінцеві та перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд
П О С Т А Н О В И В : Позов задовольнити повністю. Визнати протиправним та скасувати рішення Олександрійської міської ради №НОМЕР_1 від 02.03.2007 року "Про погодження місця розташування земельних ділянок" в частині відхилення рішення щодо надання згоди на збір вихідної документації для попереднього погодження місця розташування земельної ділянки на пл. Кірова в м. Олександрії, Кіровоградської області для облаштування тимчасової стоянки автомобілів. Стягнути з місцевого бюджету міста Олександрії (Олександрійська міська рада, 28000, м. Олександрія, пр. Леніна, 59, ідентифікаційний код 24146085) на користь фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2) - 3 грн. 40 коп. судових витрат. Після набрання судовим рішенням законної сили за заявою стягувача видати виконавчий лист. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили. Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції протягом десяти днів з дня виготовлення її в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копію постанови направити сторонам.
|