Рішення № 88498019, 31.03.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.03.2020
Номер справи
160/1791/20
Номер документу
88498019
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2020 року Справа № 160/1791/20 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Лозицької І.О.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ в Дніпропетровській області в особі Територіального сервісного центру №1244 про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

14.02.2020 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до РСЦ МВС в Дніпропетровській області в особі Територіального сервісного центру № 1244, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ в Дніпропетровській області в особі Територіального сервісного центру № 1244 та зобов`язати провести державну реєстрацію легкового автомобіля марки «MERCEDES-BENZ», модель А-160, тип Універсал-В, чорного кольору, 1999 року випуску, НОМЕР_1 , власник ОСОБА_1 , шляхом внесення таких відомостей в Єдиний державний реєстр транспортних засобів;

- зобов`язати Регіональний сервісний центр Міністерства внутрішніх справ в Дніпропетровській області в особі Територіального сервісного центру № 1244 видати свідоцтво про державну реєстрацію транспортного засобу - легкового автомобіля марки «MERCEDES-BENZ», модель А-160, тип Універсал-В, чорного кольору, 1999 року випуску, НОМЕР_1 , ОСОБА_1 .

В обґрунтування позовних вимог зазначила, що з 11.03.2014 року є власником легкового автомобіля марки «MERCEDES-BENZ», модель А-160, тип Універсал-В, чорного кольору, 1999 року випуску, НОМЕР_2 , НОМЕР_1 , свідоцтво про державну реєстрацію НОМЕР_3 .

Позивач вказує, що у квітні 2017 року була зупинена працівниками Державної автомобільної інспекції, за результатом перевірки транспортного засобу позивача було з`ясовано, що реєстрація автомобіля була скасована в Регіональному сервісному центрі МВС в Тернопільській області. При цьому позивач зазначає, що автомобіль «двійник» було взято на облік в цьому ж сервісному центрі та зареєстровано на ім`я ОСОБА_2 , АР Крим.

Позивач зазначає, що станом на 31.02.2020 року територіальним сервісним центром № 6143 регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ в Тернопільській області така реєстрація скасована.

За поясненнями позивача, за заявою останньої Кам`янським відділом Національної поліції сформовано матеріал ЖЄОЗПВКП №2921 від 05.04.2017 року щодо дій невстановлених осіб з ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 290 КК України. Даний матеріал спрямовано до Тернопільського РВП Тернопільського ВП ГУНП в Тернопільській області.

Позивач зауважує, що Висновком експертного дослідження від 07.04.2017 року № 04/1244/829 проведеного Дніпропетровським науково-дослідним експертно-криміналістичним центром МВС України встановлено, що ідентифікаційні дані автомобіля позивача не змінювались, бланк свідоцтва про реєстрацію ТЗ серія САТ № 04/1244/4726 відповідає бланкам, які знаходяться в офіційному обігу. Аналогічний висновок зроблено 09.10.2019 року № 04/1244/4726 тим же Центром. Тобто, позивач вказує, що не встановлено жодного втручання з боку позивача в ідентифікаційні дані та реєстраційні документи автомобіля.

Позивач зазначає, що 31.01.2020 року звернулася за місцем проживання до територіального сервісного центру № 1244 Регіонального сервісного центру в Дніпропетровській області із заявою про переоформлення свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу. Листом від 31.01.2020 року №31/4-1244-04-14 позивача повідомлено про технічну неможливість заміни свідоцтва про державну реєстрацію транспортного засобу у зв`язку з тим, що згідно ЄДР ТЗ станом на 31.01.2020 року було проведено скасування реєстрації в ТСЦ МВС № 6143 РСЦ МВС в Тернопільській області на підставі висновку РСЦ МВС в Тернопільській області № 31/19-М-30 від 15.01.2020 року.

Таким чином, як зазначає позивач, скасувавши державну реєстрацію автомобіля-двійника, скасована реєстрація автомобіля позивача. Оскільки позивач позбавлена можливості розпоряджатися належним їй майном, позивач вважає, що її порушене право має бути відновленим.

Ухвалою суду від 04.03.2020 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, встановлено відповідачеві строк для надання відзиву на позов та докази на його обґрунтування.

Заперечуючи проти позову, відповідачем подано до суду відзив на позов, який долучено до матеріалів справи. Відповідач зазначає, що 31.01.2020 року позивач звернулася до ТСЦ МВС № 1244 з заявою про заміну свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу та номерних знаків на нього. Листом від 31.01.2020 року № 31/4-1244-М-14 позивачеві було відмовлено у заміні свідоцтва та номерних знаків, оскільки автомобіль позивача не зареєстрований в Єдиному державному реєстрі транспортних засобів.

На думку відповідача, у даному випадку позивачем оскаржується скасування державної реєстрації транспортного засобу, проведену 15.01.2020 року в ТСЦ МВС № 6143 – структурним підрозділом Регіонального сервісного центру МВС в Тернопільській області. Натомість в позовній заяві відповідачем визначено Регіональний сервісний центр МВС в Дніпропетровській області в особі ТСЦ МВС № 1244, який не здійснював скасування державної реєстрації, а лише повідомив позивача про неможливість видачі свідоцтва про реєстрацію та номерних знаків на незареєстрований автомобіль.

Відповідач вважає, що відмова, викладена у листі від 31.01.2020 року №31/4-1244-М-14, є законною та обґрунтованою, а відтак відсутні правові підстави для заміни свідоцтва про реєстрацію та номерних знаків на автомобіль, який не зареєстрований в Єдиному державному реєстрі транспортних засобів, тобто державну реєстрацію якого скасовано. Тому просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником легкового автомобіля «MERCEDES-BENZ», модель А-160, тип Універсал-В, чорного кольору, 1999 року випуску, VIN НОМЕР_4 , що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 від 11.03.2014 року, копія якого наявна в матеріалах справи.

Вказаний транспортний засіб було перереєстровано на ім`я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АР Крим.

З матеріалів справи вбачається, що за фактом виявлення перереєстрації вищевказаного автомобіля на ім`я громадянина ОСОБА_2 , Дніпровським відділенням поліції Кам`янського відділу Національної поліції було надіслано матеріал ЖЄОЗПВКП № 2921 від 05.04.2017 року за належністю та для прийняття рішення згідно чинного законодавствана адресу Тернопільського РВП Тернопільського ВП ГУНП в Тернопільській області.

Згідно з висновками експертного дослідження Дніпропетровського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру від 07.04.2017 року № 04/1244/829 та від 09.10.2019 року № 04/1244/4726, копії яких містяться в матеріалах справи, встановлено, що номер кузова WDB1680331J158734, номер двигуна НОМЕР_5 , ідентифікатор WDB1680331J158734, наданого на дослідження транспортного засобу MERCEDES-BENZ А 160 номерний знак НОМЕР_2 , не змінювалися. Бланк наданого на дослідження документа «Свідоцтво про реєстрацію ТЗ» серія САТ 765045 відповідає бланкам, які знаходяться в офіційному обігу.

З матеріалів справи вбачається, що позивач звернулася на адресу відповідача з заявою від 31.01.2020 року, в якій просила провести заміну свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу та номерних знаків автомобіля MERCEDES-BENZ А 160, номерний знак НОМЕР_2 , НОМЕР_4 .

Листом ТСЦ МВС № 1244 від 31.01.2020 року №31/4-1244-М-14 «Щодо переоформлення свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу» позивача повідомлено, що немає технічної можливості провести заміну свідоцтва САТ 765045 від 11 березня 2014 року на нове свідоцтво про реєстрацію на ім`я позивача та номерного знаку НОМЕР_2 із застосуванням відповідних програмних засобів ЄДР ТЗ, оскільки, згідно з ЄДР ТЗ станом на 31 січня 2020 року було проведено скасування реєстрації в ТСЦ МВС № 6143 РСЦ МВС в Тернопільській області на підставі висновку РСЦ МВС в Тернопільській області №31/19-М-30 від 15.01.2020 року.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не переоформлення свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу та номерних знаків легкового автомобіля MERCEDES-BENZ А 160, номерний знак НОМЕР_2 , НОМЕР_4 , позивач звернулася до суду з позовною заявою.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Згідно з ч. 2 ст. 3 Конституції України передбачено, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 16 Закону України від 30 червня 1993 року № 3353-XII «Про дорожній рух» встановлено, що водій зобов`язаний: мати при собі та на вимогу поліцейського, а водії військових транспортних засобів - на вимогу посадових осіб військової інспекції безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, пред`являти для перевірки посвідчення водія, реєстраційний документ на транспортний засіб, а у випадках, передбачених законодавством, - страховий поліс (сертифікат) про укладення договору обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.

Відповідно ст. 34 Закону України «Про дорожній рух» державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов`язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, а також відсутності будь-яких обтяжень, у тому числі за даними Державного реєстру обтяжень рухомого майна, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків.

Державний облік зареєстрованих транспортних засобів включає в себе процес реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про зареєстровані транспортні засоби та їх власників.

Державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування транспортні засоби усіх типів: автомобілі, автобуси, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, самохідні машини, причепи та напівпричепи до них, мотоколяски, інші прирівняні до них транспортні засоби та мопеди, що використовуються на автомобільних дорогах державного значення.

Державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України.

Власники транспортних засобів та особи, які використовують їх на законних підставах, зобов`язані зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів.

На транспортні засоби оформляються та видаються реєстраційні документи, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України, та закріплюються номерні знаки, які відповідають вимогам стандартів. Закупівля за державні кошти бланків реєстраційних документів та номерних знаків для транспортних засобів здійснюється відповідно до вимог законодавства тими органами, на які покладений обов`язок щодо їх реєстрації.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про дорожній рух» забороняється експлуатація незареєстрованих (неперереєстрованих) транспортних засобів, ідентифікаційні номери складових частин яких не відповідають записам у реєстраційних документах, знищені чи підроблені, без номерного знака або з номерним знаком, що не належить цьому засобу чи не відповідає вимогам стандартів, або з номерними знаками, які закріплені у не встановлених для цього місцях, закриті іншими предметами чи забруднені, що не дозволяє чітко визначити символи номерного знака з відстані 20 метрів, перевернуті чи не освітлені, а також транспортних засобів, що підлягають обов`язковому технічному контролю, але не пройшли його, та у випадках, передбачених законодавством, без чинного на території України поліса обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (страхового сертифіката "Зелена картка").

Пунктом 1 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів» затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998р. № 1388 (далі - Порядок № 1388, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), передбачено, що цим Порядком встановлюється єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків.

Згідно пункту 3 Поряду № 1388 державна реєстрація транспортних засобів проводиться територіальними органами з надання сервісних послуг МВС (далі - сервісні центри МВС) з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.

Державна реєстрація (перереєстрація), зняття з обліку транспортних засобів (крім транспортних засобів, визначених абзацом другим пункту 12 цього Порядку) сервісними центрами МВС може проводитися через центри надання адміністративних послуг, утворені відповідно до Закону України «Про адміністративні послуги», на основі рішень, узгоджених між сервісними центрами МВС та органами, які прийняли рішення про утворення центрів надання адміністративних послуг.

Відповідно до абзацу першого пункту 15 Порядку № 1388:

- під час проведення державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортні засоби (крім випадків реєстрації нових транспортних засобів, перереєстрації транспортних засобів у зв`язку із зміною найменування та адреси юридичних осіб, прізвища, імені чи по батькові, місця проживання фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, установлення газобалонного обладнання, видачі тимчасового реєстраційного талона під час передачі права користування та/або розпорядження транспортними засобами, вибракування їх у цілому) підлягають огляду фахівцями експертної служби МВС з метою звірення ідентифікаційних номерів їх складових частин з номерами, зазначеними в поданих власником для реєстрації документах;

- за результатами огляду в документах, які подаються для державної реєстрації, робиться відповідна відмітка або складається акт огляду;

- експертне дослідження транспортного засобу і реєстраційних документів на транспортний засіб (інших документів, які є підставою для реєстрації транспортного засобу) проводиться за заявою власника з метою визначення справжності ідентифікаційних номерів транспортного засобу і реєстраційних документів;

- експертне дослідження проводиться фахівцями експертної служби МВС або судовими експертами державних спеціалізованих установ, які мають присвоєну в установленому Законом України «Про судову експертизу» порядку кваліфікацію судового експерта з правом проведення досліджень за відповідними експертними спеціальностями;

- за результатами дослідження складається висновок експертного дослідження, який додається до документів, що подаються для державної реєстрації;

- установлення відповідності конструкції, перевірка за Єдиним державним реєстром транспортних засобів, автоматизованою базою даних про розшукувані транспортні засоби, банком даних Генерального секретаріату Інтерполу, перевірка відомостей про обмеження відчуження за Державним реєстром обтяжень рухомого майна та відомостей про документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, а також про реєстрацію місця проживання за Єдиним державним демографічним реєстром, відомостей про особу за Єдиним реєстром боржників, дійсності довіреності за Єдиним реєстром довіреностей проводяться уповноваженими особами сервісного центру МВС.

Після проведення перевірок на заяві власника транспортного засобу робиться запис щодо наявності або відсутності відомостей про розшук, арешт, заборону на зняття з обліку та/або перереєстрацію, відомостей про обмеження відчуження в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна, відомостей про особу в Єдиному реєстрі боржників, що засвідчується підписом уповноваженої особи сервісного центру МВС із зазначенням прізвища, імені, по батькові і дати (абзац другий пункту 15 Порядку № 1388).

У разі наявності відомостей про арешт або розшук транспортного засобу його реєстрація не проводиться (абзац третій пункту 15 Порядку № 1388).

Відповідно до абзацу п`ятого пункту 15 Порядку № 1388 державна реєстрація (перереєстрація), зняття з обліку транспортних засобів, крім випадків вибракування їх у цілому, без ідентифікаційного номера або із знищеними, пошкодженими (один чи кілька символів номера візуально не визначаються) чи підробленими (змінено один або кілька символів номера, замінено панель (табличку) або частину панелі (таблички) з номером) ідентифікаційними номерами складових частин (кузова, шасі, рами) не допускається. Перша державна реєстрація таких засобів, а також ввезених на митну територію України транспортних засобів, що розшукуються правоохоронними органами інших держав, не проводиться.

Не допускається державна реєстрація (перереєстрація), зняття з обліку транспортних засобів, крім випадків вибракування їх у цілому, номери двигунів яких мають ознаки навмисного знищення або підробки (крім випадків повернення транспортного засобу законному власнику із знищеним або підробленим ідентифікаційним номером двигуна після незаконного заволодіння таким засобом) (абзац сьомий пункту 15 Порядку № 1388).

За положеннями пункту 16 Порядку № 1388 на зареєстровані в уповноважених органах МВС транспортні засоби видаються свідоцтва про реєстрацію, а також номерні знаки (крім тимчасово ввезених на митну територію України транспортних засобів особистого користування), що відповідають державному стандарту України: два номерні знаки - на автотранспорт, один - на мототранспорт, мопед, причіп та напівпричіп, дозволи на встановлення на транспортних засобах спеціальних світлових і (або) звукових сигнальних пристроїв. У свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу ідентифікаційний номер двигуна не зазначається.

Свідоцтво про реєстрацію (технічний паспорт), технічний талон та номерні знаки старого зразка діють до їх заміни на свідоцтво про реєстрацію та номерні знаки нового зразка.

Замість утраченого або непридатного для користування свідоцтва про реєстрацію (технічного паспорта) і номерних знаків на підставі заяви власника або його представника видається нове свідоцтво про реєстрацію та номерні знаки (пункт 18 Порядку № 1388).

Відповідно до п. 33 Порядку № 1388 перереєстрація транспортних засобів проводиться у разі отримання свідоцтва про реєстрацію замість утраченого або не придатного для користування, зміни їх власників, місця стоянки, місцезнаходження або найменування власників - юридичних осіб, місця проживання або прізвища, імені чи по батькові фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, а також у разі зміни кольору, переобладнання транспортного засобу чи заміни кузова, інших складових частин, що мають ідентифікаційні номери.

У разі перереєстрації транспортного засобу свідоцтво про реєстрацію підлягає заміні на загальних підставах (пункт 33 Порядку № 1388).

Приписами п.п. 1.1 і 1.2 Інструкції про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них, затвердженої Наказом МВС 11.08.2010р. № 379, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 січня 2011 року за № 123/18861 (далі - Інструкція № 379), визначено, що ця Інструкція встановлює порядок здійснення центрами надання послуг, пов`язаних з використанням автотранспортних засобів (далі - Центри), державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортних засобів (далі - ТЗ), оформлення і видачі свідоцтв про реєстрацію ТЗ, тимчасових реєстраційних талонів (далі - реєстраційні документи) та номерних знаків на ТЗ.

Ця Інструкція розроблена відповідно до Закону України "Про дорожній рух", Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001р. № 1306 (із змінами) (далі - Правила дорожнього руху), Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.98р. № 1388 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 23.12.2009р. № 1371) (далі - Порядок).

Пунктом 3.1 Інструкції № 379, передбачено, що реєстрація ТЗ проводиться працівниками Центру відповідно до вимог пунктів 6-32 Порядку.

Для проведення реєстрації ТЗ посадовими особами Центру приймаються до розгляду письмові заяви власників ТЗ - фізичних або юридичних осіб, зразки яких наведено в додатках 1, 2 до цієї Інструкції. У заявах юридичних осіб обов`язково зазначаються прізвище, ім`я, по батькові (далі - П.І.Б.) особи, якій доручається провести оформлення ТЗ та зразок її підпису, а на заяві ставляться підпис уповноваженої посадової особи (із зазначенням посади, П.І .Б. ) та відбиток печатки юридичної особи.

Заяви можуть подаватися за допомогою каналів електронного зв`язку.

Реєстрація ТЗ здійснюється на підставі заяви власника, документа, що посвідчує його особу, правомірність придбання ТЗ, відповідність конструкції ТЗ встановленим вимогам безпеки дорожнього руху.

При зверненні особи, уповноваженої в установленому порядку власником - фізичною особою ТЗ здійснювати реєстрацію ТЗ, обов`язково подається примірник нотаріально посвідченої довіреності.

Після прийняття заяви посадовою особою Центру проводяться огляд ТЗ, перевірка документів та транспортного засобу за наявними базами даних АІС та в разі прийняття рішення щодо реєстрації після сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів (обов`язкових платежів), а також внесення в установленому порядку платежів за проведення огляду транспортних засобів, державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків.

Згідно з п. 3.7 Інструкції № 379 передбачено, що огляд ТЗ працівником Центру проводиться за місцем реєстрації ТЗ. За письмовою заявою власника ТЗ, у разі технічної несправності ТЗ зазначений огляд проводиться з виїздом до місця його знаходження.

За результатами огляду на заяві (додаток 1 або 2) уповноважена посадова особа Центру робить відповідну відмітку (із зазначенням П.І.Б. і дати проведення огляду) або складає акт технічного огляду ТЗ (додаток 3), який долучається до матеріалів реєстраційної справи.

Відповідно до п. 3.11 вказаної Інструкції встановлено, що після проведення всіх перевірок у заяву (додатки 1 або 2) про реєстрацію ТЗ уповноваженою посадовою особою Центру, яка приймає рішення, вноситься чіткий запис про прийняте щодо реєстрації ТЗ рішення, яке підтверджується підписом із зазначенням П.І.Б. та дати.

Запис про відмову в реєстрації ТЗ із зазначенням мотивованих підстав відмови також вноситься в цю заяву, копія якої повертається власнику ТЗ або його представнику. На прохання заявника складається окрема письмова відповідь про підставу відмови в реєстрації ТЗ, яка підписується уповноваженою посадовою особою та реєструється в установленому порядку.

Такий порядок застосовується також при наданні відмови у видачі інших реєстраційних документів і номерних знаків ТЗ.

Звернення громадян або юридичних осіб з питань, пов`язаних із проведенням реєстрації ТЗ, розглядаються в порядку і терміни, що встановлені Законом України "Про звернення громадян" ( 393/96-ВР ).

Приписами п. 4.4 Інструкції № 379 передбачено, що у разі втрати (викрадення) свідоцтва про реєстрацію ТЗ (технічного паспорта) посадовими особами Центру приймаються до розгляду письмові заяви власників ТЗ, зразки яких наведено в додатках 1, 2. Такі заяви можуть прийматись від осіб, уповноважених у встановленому порядку отримувати нові свідоцтва про реєстрацію ТЗ, за винятком випадків, коли в Центрі наявна інформація про анулювання таких повноважень.

При цьому виконуються дії, передбачені пунктами 3.1-3.6, 3.9, 3.11-3.13, 3.15-3.18 глави 3 цієї Інструкції.

Попередньо до бази даних АІС "Документ" вноситься інформація про втрату (викрадення) свідоцтва про реєстрацію ТЗ (технічного паспорта), про що на заяві (додаток 1 або 2) робиться відповідний запис та ставиться підпис уповноваженої посадової особи Центру із зазначенням дати та часу внесення інформації до бази даних АІС. До матеріалів справи долучається пояснення власника ТЗ (акт службового розслідування для юридичної особи) щодо його втрати.

Власнику ТЗ (уповноваженій особі) видається нове свідоцтво про реєстрацію ТЗ згідно з пунктом 18 Порядку.

Факт отримання нового свідоцтва про реєстрацію ТЗ підтверджується підписом власника ТЗ (уповноваженої особи) у книзі обліку зареєстрованих ТЗ або на заяві при автоматизованому процесі виконання реєстраційних дій. Втрачені свідоцтва про реєстрацію ТЗ (технічні паспорти), які надійшли до Центру після видачі власнику нового свідоцтва про реєстрацію ТЗ, знищуються відповідно до вимог пункту 10.9 глави 10 цієї Інструкції, та вносяться корективи до бази даних АІС "Документ".

Пунктом 1 розділу І Положення про територіальний сервісний центр МВС, затвердженого Наказ Міністерства внутрішніх справ України 29.12.2015 № 1646, Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 28 січня 2016 р. за № 156/28286 (далі - Положення №1646), визначено, що територіальний сервісний центр МВС (далі - ТСЦ МВС) є структурним підрозділом територіального органу МВС - регіонального сервісного центру МВС (далі - РСЦ МВС).

Відповідно до розділу ІІ Положення №1646 передбачено, що ТСЦ МВС відповідно до чинного законодавства: надає платні та безоплатні послуги; здійснює комплекс заходів, пов`язаних з проведенням державної реєстрації (перереєстрації) та зняттям з обліку призначених для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування транспортних засобів усіх типів; здійснює контроль за відповідністю конструкції транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, за дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати зборів (обов`язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також ведення їх обліку; видає свідоцтва про допуск транспортних засобів до перевезення небезпечних вантажів; проводить реєстрацію (перереєстрацію) транспортних засобів з видачею свідоцтв про реєстрацію, тимчасових реєстраційних талонів (далі - реєстраційні документи) та номерних знаків на транспортні засоби, здійснення обміну реєстраційних документів та номерних знаків на транспортні засоби, зняття з обліку зареєстрованих транспортних засобів; здійснює в установленому порядку державний облік зареєстрованих транспортних засобів юридичних та фізичних осіб - власників транспортних засобів і формування Єдиного державного реєстру МВС; вносить до Єдиного державного реєстру МВС інформацію про накладення або зняття встановлених у визначеному законодавством порядку обмежень щодо транспортних засобів або їх власників; приймає та передає в РСЦ МВС для направлення до ГСЦ МВС заявки на виготовлення індивідуальних номерних знаків транспортних засобів; видає індивідуальні номерні знаки власникам транспортних засобів за прийнятими заявками; приймає та передає в РСЦ МВС документи для направлення на погодження до ГСЦ МВС заявок на проведення дублювання первинних ідентифікаційних номерів чи нанесення спеціальних індивідуальних номерів на складові частини транспортних засобів; видає та продовжує термін дії свідоцтв про допущення транспортних засобів до перевезення небезпечних вантажів; проводить огляд транспортних засобів для здійснення процедури їх переобладнання; проводить перевірку придатності транспортних засобів для видачі свідоцтв про допущення транспортних засобів до перевезення визначених небезпечних вантажів; проводить обстеження транспортних засобів на відповідність кольорографічних схем, написів та емблем; взаємодіє з фахівцями експертної служби МВС під час здійснення комплексу заходів із проведення державної реєстрації (перереєстрації) та зняття з обліку транспортних засобів; приймає іспити на право керування транспортними засобами всіх категорій, здійснює видачу та обмін національного й міжнародного посвідчень водія на право керування транспортними засобами відповідної категорії та вносить інформацію до Єдиного державного реєстру МВС; здійснює ведення обліку надходження, витрачання, наявності номерних знаків і бланкової продукції, а також надання в РСЦ МВС інформації про їх потребу; забезпечує зберігання посвідчення водія на право керування транспортними засобами у разі позбавлення особи права на керування транспортним засобом, а також копій документів про позбавлення спеціального права; забезпечує повернення посвідчення водія на право керування транспортними засобами після закінчення строку позбавлення спеціального права та успішного складання іспитів; здійснює облік закладів, які здійснюють підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів та контроль за їх діяльністю; веде реєстр підприємств, установ, організацій та інших суб`єктів господарювання, які здійснюють торгівлю транспортними засобами та їх складовими частинами, що мають ідентифікаційні номери; перевіряє суб`єктів господарювання щодо відповідності матеріально-технічної бази та документації встановленим вимогам до діяльності, пов`язаної з реалізацією транспортних засобів, з видачею акта (висновку); визначає стан матеріально-технічної бази закладів, що проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів; забезпечує формування в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, загальнодержавної бази даних про результати обов`язкового технічного контролю транспортних засобів на підставі інформації про результати перевірки технічного стану транспортного засобу, що надається суб`єктами проведення обов`язкового технічного контролю, та інформації про укладення договорів обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, що підлягають обов`язковому технічному контролю, що надається страховиками; здійснює прийом фізичних або юридичних осіб і розгляд звернень громадян з усіх питань, що належать до повноважень ТСЦ МВС; забезпечує присутність адміністраторів при укладанні та оформленні безпосередньо в ТСЦ МВС договорів, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортні засоби; здійснює контроль за додержанням законодавства у сфері своєї діяльності у встановлених законодавством випадках; проводить щомісячні внутрішні перевірки матеріалів, що стали підставами для державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортних засобів, оформлення та видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них, приймання іспитів для отримання права керування транспортними засобами та видачі посвідчень водія, свідоцтв про допущення транспортних засобів до перевезення визначених небезпечних вантажів; сприяє підвищенню якості послуг, що надаються ТСЦ МВС; розробляє та надає в РСЦ МВС пропозиції щодо покращення діяльності ТСЦ МВС; розробляє та надає в РСЦ МВС пропозиції щодо матеріального і технічного забезпечення роботи ТСЦ МВС; виконує інші функції відповідно до чинного законодавства.

З передбачених розділом ІІ Положення №1646 основних функцій територіальних сервісних центрів МВС випливає, що, у розумінні Інструкції № 379, вони є центрами надання послуг, пов`язаних з використанням автотранспортних засобів, державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортних засобів, оформлення і видачі свідоцтв про реєстрацію ТЗ, тимчасових реєстраційних талонів та номерних знаків на ТЗ.

З огляду на те, що Інструкція № 379 розроблена відповідно до Порядку № 1388, суд вважає за необхідне застосувати цю Інструкцію до спірних правовідносин.

Таким чином, суд доходить висновку, що відповідачем розглянуто заяву позивача без врахування всіх істотних обставин, що мають значення.

При цьому, суд не приймає до уваги твердження відповідача, щодо фактичного оскарження позивачем скасування державної реєстрації транспортного засобу, проведеної структурним підрозділом Регіонального сервісного центру МВС в Тернопільській області, оскільки в даній справі предметом спору є зобов`язання видачі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, за чим зверталася позивач саме до відповідача.

Суд зазначає, що матеріалами справи підтверджується, що у зв`язку зі зняттям з реєстрації автомобіля-двійника в Тернопільській області, ОСОБА_1 зверталася до відповідача із заявою про заміну свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу та номерних знаків.

Відповідно до п. 24 Порядку № 1388 Реєстрація (перереєстрація), зняття з обліку транспортних засобів здійснюється за місцем звернення власника або його уповноваженої особи незалежно від місця реєстрації (проживання) фізичної особи чи місцезнаходження юридичної особи. При цьому, в реєстраційних документах зазначається місце реєстрації (проживання) фізичної особи (для внутрішньо переміщених осіб - місце проживання на підставі відповідних документів) або місцезнаходження та стоянки юридичної особи, за якою реєструється транспортний засіб.

Щодо позовної вимоги визнати протиправною бездіяльність Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ в Дніпропетровській області в особі Територіального сервісного центру № 1244, суд вважає її такою, що не підлягає задоволенню, оскільки відповідачем було розглянуто заяву позивача та надано відповідь на неї, тобто вчинено певні дії щодо розгляду спірного питання.

Разом з цим суд звертає увагу, що саме до повноважень суб`єкта владних повноважень (Центру) віднесено прийняття рішення про реєстрацію та/або перереєстрацію транспортних засобів та видачу свідоцтва за наслідком розгляду поданої у встановленому порядку заяви.

Отже, такі повноваження є дискреційними, тобто такими, які дають можливість на власний розсуд суб`єкту владних повноважень визначити повністю або частково зміст рішення або вибрати один з кількох варіантів прийняття рішень, передбачених нормативно-правовим актом. Обмежуючим фактором для рішень представників влади згідно з визначенням дискреційних повноважень є закон і справедливість.

Враховуючи вищезазначене, суд відмовляє в задоволенні позовних вимог в частині зобов`язати відповідача видати нове свідоцтво, оскільки заява позивача розглянута була не в повному обсязі, висновки, які зроблені відповідачами є необґрунтованими, зроблені без урахування всіх обставин, дії, що передбачені Інструкцією №379.

При цьому, суд зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Враховуючи те, що законодавець чітко визначив порядок та підстави для проведення реєстрації та/або перереєстрації транспортного засобу та видачу свідоцтва, а також випадки відмови в проведенні таких дій, керуючись ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та вважає за необхідне зобов`язати Регіональний сервісний центр Міністерства внутрішніх справ в Дніпропетровській області в особі Територіального сервісного центру № 1244 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 31.01.2020 року, зареєстровану за № М-14 із урахуванням висновків суду, прийнятих в межах даної справи.

З приводу розподілу судових витрат суд зазначає, що відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду в розмірі 845,00 грн., що документально підтверджується квитанцією № N0LEJ5278M від 06.02.2020 року.

Отже, оскільки позовні вимоги задоволено частково, сплачений судовий збір за подачу позову до суду підлягає частковому стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Регіонального сервісного центру МВС в Дніпропетровській області в розмірі 420,40 грн.

Керуючись ч. 2 ст. 9, ст.ст. 72-77, 139, 242-243, 245-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ в Дніпропетровській області в особі Територіального сервісного центру №1244 про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Зобов`язати Регіональний сервісний центр Міністерства внутрішніх справ в Дніпропетровській області в особі Територіального сервісного центру № 1244 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 31.01.2020 року, зареєстровану за № М-14 з урахуванням висновків суду.

У іншій частині позовних вимог – відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_6 ) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 420,40 грн. (чотириста двадцять гривень сорок копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Регіонального сервісного центру МВС в Дніпропетровській області (49041, м. Дніпро, пр. Праці, 16, код ЄДРПОУ 40112155).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд, відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складений 31.03.2020 року.

Суддя І.О. Лозицька