
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 березня 2020 року ЛуцькСправа № 140/231/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Димарчук Т.М.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФ України у Волинській області, відповідач) про визнання неправомірними дій щодо не зарахування до пільгового страхового стажу періодів роботи на ДП "Шахта №1 Нововолинська" з 01.06.2015 по 31.08.2015 та на ВП "Шахта №9 Нововолинська" ДП "Волиньвугілля" з 01.03.2017 по 30.09.2019, що дає право на призначенні пільгової пенсії за віком згідно з пунктом 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування"; про зобов`язання зарахувати до пільгового страхового стажу ОСОБА_1 періодів роботи на ДП "Шахта №1 Нововолинська" з 01.06.2015 по 31.08.2015 та на ВП "Шахта №9 Нововолинська" ДП "Волиньвугілля" з 01.03.2017 по 30.09.2019 для призначення пільгової пенсії за віком відповідно до пункту 3 частини 1 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та призначити пенсію за віком на пільгових умовах з часу звернення за призначенням пенсії з 21.10.2019.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 21.10.2019 позивач звернувся до ГУ ПФ України у Волинській області, із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №1 відповідно до пункту 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". 19.11.2019 позивачу повідомлено про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №1 згідно з статтею 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового страхового стажу, оскільки, згідно поданих позивачем документів та даних, що містяться в системі персоніфікованого обліку, страховий стаж позивача становить 33 роки 06 місяців 21 день, а до стажу роботи, який дає право на призначення пільгової пенсії за Списком №1 зараховано лише 12 років 07 місяців 07 днів роботи в шахті на провідних професіях.
Позивач вказує, що період підземної роботи, що дає право на призначення йому пенсії на пільгових умовах складає 19 років 6 місяців 21 день з урахуванням кратності, що підтверджується розрахунком до протоколу.
Крім того, відповідачем повідомлено про відмову у зарахуванні до пільгового страхового стажу за Списком №1 періодів роботи з 01.06.2015 по 31.08.2015 на шахті №1 «Нововолинська» та з 01.03.2017 по 30.09.2019 у ВП №9 «Нововолинська» ДП "Волиньвугілля" у зв`язку з тим, що ДП "Шахта №1 Нововолинська" та ВП "Шахта №9 Нововолинська" ДП "Волиньвугілля" не сплачено за позивача єдиний соціальний внесок за вказані періоди. Відсутність даних про сплату внесків, що містяться в індивідуальних відомостях про застраховану особу за номером облікової картки позивача не дає можливості врахувати вказані періоди роботи для призначення пенсії.
Позивач вказує на те, що страхувальники (роботодавці) ДП "Шахта №1 Нововолинська" та ВП "Шахта №9 Нововолинська" ДП "Волиньвугілля" щомісячно здійснювали відрахування страхових внесків із заробітної плати позивача та сплачували страхові внески за нього, а факт не зарахування сум страхових внесків на банківський рахунок Пенсійного фонду, за відсутності його вини, не є підставою для відмови у зарахуванні до пільгового страхового стажу періодів роботи на ДП "Шахта №1 Нововолинська" з 01.06.2015 по 31.08.2015 та на ВП "Шахта №9 Нововолинська" ДП "Волиньвугілля" з 01.03.2017 по 30.09.2019.
З наведених підстав просив позов задовольнити та стягнути з ГУ ПФ України у Волинській області витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 3000,00 грн.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 27.01.2020 прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) (а.с.45).
У відзиві на позов від 12.02.2020 №4435/06-10-39 представник відповідача позовні вимоги не визнала та просила відмовити в їх задоволенні (а.с.50-56). В обґрунтування своєї позиції вказала, що ОСОБА_1 21.10.2019 звернувся до ГУ ПФ України у Волинській області із заявою про призначення пенсії за віком на підставі частини 3 статті 114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.
19.11.2019 управлінням було прийнято рішення про відмову у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу та роз`яснено порядок зарахування періодів роботи до страхового стажу, а також зазначено, що згідно наданих позивачем документів стаж ОСОБА_1 становить 33 роки 06 місяців 21 день, в тому числі робота в шахті на провідних професіях за Списком №1 - 12 років 07 місяців 07 днів.
На момент звернення позивача з заявою, за даними системи персоніфікованого обліку інформація про сплату страхових внесків за період з 01.06.2015 по 31.08.2015 роки ДП "Шахта №1 Нововолинська" та з 01.03.2017 по 30.09.2019 ВП "Шахта №9 Нововолинська" ДП "Волиньвугілля" відсутня, тому правових підстав для зарахування до пільгового та страхового стажу вказаного періоду для призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно з статтею 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" немає. Також безпідставною є вимога про призначення пенсії за віком на пільгових умовах на підставі частини 3 статті 114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” у зв`язку з відсутністю у позивача необхідного пільгового стажу.
З наведених підстав просила відмовити у задоволенні позовних вимог та відмовити у стягненні з відповідача витрат на правову допомогу.
Дослідивши письмові докази, а також пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов слід задовольнити частково з наступних мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 21.10.2019 звернувся до ГУ ПФ України у Волинській області, із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно з частиною 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". До заяви були додані наступні документи: військовий квиток; довідка з СПОВ про заробітну плату з 01.07.2000 по день звернення; довідка про присвоєння ідентифікаційного коду; документ про нагородження знаком Почесний донор України та СРСР; документи про стаж, що визначені Порядком №637 від 12.08.1993; трудова книжка або документи про стаж; паспорт громадянина України; заява про призначення/перерахунок пенсії (а.с.57-66,70-86-108).
19.11.2019 №24420/02-39 ГУ ПФ України у Волинській області повідомило позивача, що згідно наданих ОСОБА_1 документів та даних, що містяться в даних персоніфікованого обліку, його страховий стаж становить 33 роки 06 місяців 21 день, в тому числі 12 років 07 місяців 07 днів - робота в шахті на провідних професіях. Відповідач вказав, що в індивідуальних відомостях про застраховану особу за номером облікової картки ОСОБА_1 відсутня інформація про сплату страхових внесків ДП "Шахта №1 Нововолинська" з 01.06.2015 по 31.08.2015 та на ВП "Шахта №9 Нововолинська" ДП "Волиньвугілля" з 01.03.2017 по 30.09.2019.
Враховуючи вищезазначене, Головним управлінням прийняте рішення відмовити позивачу в призначенні пенсії за віком відповідно до частини 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу (а.с.11).
Позивач, не погодившись з відмовою ГУ ПФ України у Волинській області у зарахуванні до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком №1 спірних періодів роботи на ДП "Шахта №1 Нововолинська" та ВП "Шахта №9 Нововолинська" ДП "Волиньвугілля" та призначенні пільгової пенсії за віком згідно з частиною 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На переконання суду, відповідач не в повній мірі довів правомірність оскаржуваних в даній адміністративній справі дій та рішень, з огляду на таке.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383 (далі - Порядок №383) передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 №461 (зі змінами) затверджено Список №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Список №1) в переліку яких значиться: " машиніст гірничих виїмкових машин ".
Як вбачається з трудової книжки ОСОБА_1 НОМЕР_1 , позивач 02.06.2015 прийнятий на роботу машиністом гірничих виїмкових машин 6 розряду з повним робочим днем під землею на ДП "Шахта №1 Нововолинська" (наказ №1-к від 02.06.2015); 12.09.2015 звільнений за власним бажанням з ДП "Шахта №1 Нововолинська" (наказ №61-к від 14.09.2015); 07.03.2017 прийнятий на роботу машиністом гірничих виїмкових машин 6 розряду з повним робочим днем під землею на ВП "Шахта №9 Нововолинська" ДП "Волиньвугілля" (наказ №28-к від 07.03.2017) де працює по сьогодні (а.с.84,86).
Довідкою ДП "Шахта №1 Нововолинська" про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 19.09.2019 №182 стверджується, що позивач в період з 02.06.2015 по 12.09.2015 виконував підземні роботи в шахті за посадою машиніст гірничих виїмкових машин, що передбачена Списком №1. Довідкою ВП "Шахта №9 Нововолинська" ДП "Волиньвугілля" про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 17.10.2019 №277 стверджується, що позивач в період з 17.03.2017 по 17.10.2019 (день видачі довідки) виконував підземні роботи в шахті за посадою машиніст гірничих виїмкових машин, що передбачена Списком №1 (а.с.101-102,104-105).
Крім того, ОСОБА_1 до заяви було надано копії витягів з наказів по ВП Шахтоуправління «Нововолинське» №40 від 05.02.2015 та по ВП "Шахта №9 Нововолинська" ДП "Волиньвугілля" №131 від 28.05.2015 "Про результати проведення атестації робочих місць", якими затверджено перелік робочих місць, професій та посад, працівників, котрим у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення" призначене пільгове пенсійне забезпечення, передбачене Списком №1, та в якому професію машиніст гірничих виїмкових машин віднесено до Списку №1 (а.с.25-26).
Як вбачається із матеріалів справи, спір між сторонами виник з приводу не зарахування до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком №1 для призначення пенсії по віку на пільгових умовах періоду роботи позивача роботи на ДП "Шахта №1 Нововолинська" з 01.06.2015 по 31.08.2015 та на ВП "Шахта №9 Нововолинська" ДП "Волиньвугілля" з 01.03.2017 по 30.09.2019 у зв`язку з відсутністю у відповідача даних про сплату страхових внесків по ЄСВ.
Законом України, що визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, є Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі Закон № 1058-IV).
За приписами статті 1 Закону №1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування;
страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;
страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування;
страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Відповідно до частини першої статті 21 Закону №1058-IV з метою обліку застрахованих осіб, учасників накопичувальної системи пенсійного страхування та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування та накопичувальній системі пенсійного страхування у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування здійснюється персоніфікований облік.
Згідно із абзацом першим частини першої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Як передбачено частиною другою статті 24 Закону № 1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року (частина третя статті 24 Закону №1058-IV застосовується з 01 жовтня 2017 року).
Відповідно до частини четвертої статті 42 Закону №1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Згідно із частиною першою статті 15 Закону №1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески (частина друга статті 20 Закону №1058-IV).
Як передбачено частинами четвертою - шостою, дев`ятою, десятою статті 20 Закону №1058-IV, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб`єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов`язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Крім того, згідно із частиною шостою статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 №2464-VI (з наступними змінами та доповненнями) за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Як вбачається із записів у трудовій книжці та з довідок про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній ОСОБА_1 в період з 02.06.2015 по 12.09.2015 працював на ДП "Шахта №1 Нововолинська" та з 07.03.2017 по 17.10.2019 позивач працював на ВП "Шахта №9 Нововолинська" ДП "Волиньвугілля", за що позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, з якої нараховувався ЄСВ.
Головне управління ДПС у Волинській області на запит суду листом від 03.03.2020 №6252/10/03-20-56-33-10 повідомило, що у ДП "Шахта №1 Нововолинська" та у ВП "Шахта №9 Нововолинська" ДП "Волиньвугілля" станом на 03.03.2020 наявна заборгованість з єдиного внеску. ОСОБА_1 за період з червня 2015 року по серпень 2015 року був включений до поданої ДП "Шахта №1 Нововолинська" звітності про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та за період з березня 2017 року по вересень 2019 року був включений до поданої ВП "Шахта №9 Нововолинська" ДП "Волиньвугілля" звітності про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Одночасно ГУ ДФС у Волинській області повідомило, що відповідно до пункту 6 статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Крім того, листом від 03.02.2020 №148/14 ДП "Шахта №1 Нововолинська" на запит суду повідомило, що підприємство вчасно подавало звіти про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з часу утворення 02.06.2015 внаслідок реорганізації Відокремленого підрозділу «Шахтоуправління «Нововолинське». До вказаної вище звітності було внесено відомості про нараховану заробітну плату застрахованої особи ОСОБА_1 . Заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування існує з часу утворення підприємства. ДП "Шахта №1 Нововолинська" утворилось 02.06.2015 внаслідок реорганізації ВП «Шахтоуправління" «Нововолинське» ДП «Волиньвугілля", з заборгованістю по ЄСВ згідно передавального балансу в сумі 13 205 тис. грн.
Листом від 26.02.2020 №90 ВП "Шахта №9 Нововолинська" ДП "Волиньвугілля" на запит суду повідомило, що в звітах про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого ЄСВ за період з 01.03.2017 по 30.09.2019 подавались і були внесені відомості про ОСОБА_1 . За вказаний період є заборгованість ВП "Шахта №9 Нововолинська" ДП "Волиньвугілля" зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з жовтня 2019 року по теперішній час.
Таким чином, відсутність за даними системи персоніфікованого обліку відомостей про сплату страхових внесків обумовлена тим, що у ДП "Шахта №1 Нововолинська" та у ВП "Шахта №9 Нововолинська" ДП "Волиньвугілля" наявна заборгованість зі сплати страхових внесків, відтак зарахування поточних платежів відбувалося в рахунок погашення заборгованості.
Системний аналіз вказаних вище нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку про те, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески. При цьому, на переконання суду, виходячи із змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків (у зв`язку із чим утворилася заборгованість зі сплати таких внесків) тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи сплачені страхові внески зараховувалися в рахунок сплати заборгованих страхувальником сум недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Отже, судом встановлено і це підтверджується відповідними письмовими доказами, що в період з 02.06.2015 по 31.08.2015 та з 07.03.2017 по 30.09.2019 позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу нараховувалися страхові внески; ОСОБА_1 був включений до звітності ДП "Шахта №1 Нововолинська" та ВП "Шахта №9 Нововолинська" ДП "Волиньвугілля" про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування до органів доходів та зборів, тому у відповідача відсутні підстави не зараховувати до його страхового (пільгового) стажу за Списком №1 період роботи з 02.06.2015 по 31.08.2015 на ДП "Шахта №1 Нововолинська" та з 07.03.2017 по 30.09.2019 на ВП "Шахта №9 Нововолинська" ДП "Волиньвугілля".
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги про зарахування до пільгового страхового стажу ОСОБА_1 періодів роботи з 02.06.2015 по 31.08.2015 на ДП "Шахта №1 Нововолинська" та з 07.03.2017 по 30.09.2019 на ВП "Шахта №9 Нововолинська" ДП "Волиньвугілля" підставні та підлягають до задоволення.
Щодо позовних вимог про зобов`язання ГУ ПФ у Волинській області призначити пільгову пенсію за віком відповідно до частини 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 21.10.2019 суд вказує наступне.
Відповідно до частини 1 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до частини 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
Позивач вважає, що період роботи на підземних роботах, що дає право на призначення йому пенсії на пільгових умовах складає 19 років 6 місяців 21 день з урахуванням кратності, однак вказане твердження є помилковим з огляду на наступне.
З матеріалів пенсійної справи, відзиву та додаткових пояснень ГУ ПФ України у Волинській області вбачається, що страховий (пільговий) стаж позивача на підземних та відкритих гірничих роботах та металургії для призначення пенсії на пільгових умовах незалежно від віку згідно ч. 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" становить 12 років 7 місяців 7 днів (при необхідному пільговому стажі 20 років).
Таким чином, навіть з зарахуванням до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком №1 періоду роботи з 02.06.2015 по 31.08.2015 на ДП "Шахта №1 Нововолинська" (2 місяці 29 днів) та з 07.03.2017 по 30.09.2019 на ВП "Шахта №9 Нововолинська" ДП "Волиньвугілля" (2 роки 6 місяців 25 днів) позивач не набув права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до частини 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.
Відтак, з наведених вище підстав, позовні вимоги належить задовольнити частково шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у зарахуванні ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком №1 періоду роботи з 02.06.2015 по 31.08.2015 на ДП "Шахта №1 Нововолинська" та з 07.03.2017 по 30.09.2019 на ВП "Шахта №9 Нововолинська" ДП "Волиньвугілля" та зобов`язання зарахувати до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком №1 період роботи з 02.06.2015 по 31.08.2015 на ДП "Шахта №1 Нововолинська" та з 07.03.2017 по 30.09.2019 на ВП "Шахта №9 Нововолинська" ДП "Волиньвугілля. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
Відповідно до ч.3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Згідно з частиною п`ятою статті 134 КАС України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Як передбачено частинами шостою, сьомою статті 134 КАС України, у разі недотримання вимог частини п`ятої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Відповідно до частини шостої статті 134 КАС України у разі недотримання вимог частини 5 цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.
У позовній заяві позивач просить стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір у розмірі 1681,60 грн та витрати на правову допомогу у розмірі 3000,00 гривень.
Перевіряючи доводи сторін та докази, якими позивач підтверджує понесені витрати, суд встановив, що сплата судового збору у сумі 1681,60 грн підтверджуються квитанцією від 20.01.2019 №1008433390.
Як вбачається із доданих письмових доказів, а саме: договору про надання правової допомоги від 17.12.2019 (а.с.36); додаткової угоди від 17.01.2020 до договору про надання правової допомоги від 17.12.2019 (а.с.38); квитанції до прибуткового касового ордера від 17.01.2020 №4 (а.с.39), адвокатом Сацюк І.В. було надано послуги ОСОБА_1 на суму 3 000,00 грн.
Як вбачається з додаткової угоди від 17.01.2020 до договору про надання правової допомоги від 17.12.2019, сторонами обумовлено, що вартість 1 год витраченого часу становить 500,00 грн.
Адвокатом Сацюк І.В. надано наступні послуги: усна юридична консультація та ознайомлення з матеріалами справи (1 год) – 500,00 грн; аналіз законодавства, що регулює спірні правовідносини (1 год) – 500,00 грн; підготовка змісту позовної заяви з оформленням відповідних додатків (4 год) 2 000,00 грн.
При вирішенні питання щодо розподілу витрат, пов`язаних з правовою допомогою адвоката, суд враховує те, що провадження у справі здійснювалося в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
Також, судом враховано відомості Єдиного державного реєстру судових рішень http://reestr.court.gov.ua, за даними яких мають місце оприлюднення численних судових рішень судів різних інстанцій з аналогічного предмету спору та аналогічними мотивами тим, що приведені у адміністративному позові названого позивача, що спрощувало роботу адвоката при підготовці даного адміністративного позову.
Окрім того, відповідно до статті 12 КАС України дана категорія справи відноситься до незначної складності.
З огляду на вказані обставини справи, суд дійшов висновку, що визначений проміжок часу у підготовці даного позову тривалістю у 4 години та вартістю таких послуг у розмірі 2 000 грн за наявності в Єдиному державному реєстрі судових рішень з аналогічних спорів реєстрі не є співмірним зі складністю справи та обсягом виконаних адвокатом робіт (наданих послуг).
Крім того, аналіз законодавства, попередня консультація з приводу спірних правовідносин включається до витрат пов`язаних з підготовкою позовної заяви.
Відтак, керуючись критеріями, що визначені частинами сьомою-дев`ятою статті 139 КАС України, суд вправі зменшити розмір судових витрат на професійну правничу допомогу адвоката з урахуванням конкретних обставин справи та з огляду на розумну необхідність судових витрат для конкретної справи.
Разом з тим, відповідно до частини 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Відтак враховуючи наведене, та часткове задоволення позову суд дійшов висновку, що на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ у Волинській області необхідно стягнути судові витрати у розмірі 840, 80 грн, сплачені квитанцією від 20.01.2019 №1008433390 та витрати на правову допомогу в сумі 500 грн.
Отже, решту витрат у сумі 2500,00 грн повинен понести позивач.
Керуючись статтями 139, 243-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити дії, задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови у зарахуванні ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком №1 періоду роботи з 02.06.2015 по 31.08.2015 на ДП "Шахта №1 Нововолинська" та з 07.03.2017 по 30.09.2019 на ВП "Шахта №9 Нововолинська" ДП "Волиньвугілля".
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком №1 періоди роботи з 02.06.2015 по 31.08.2015 на ДП "Шахта №1 Нововолинська" та з 07.03.2017 по 30.09.2019 на ВП "Шахта №9 Нововолинська" ДП "Волиньвугілля".
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області судові витрати у розмірі 840,80 грн (вісімсот сорок гривень 80 копійок) та витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 500 грн (п`ятсот гривень 00 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026 Волинська область, місто Луцьк, вул. Кравчука, 22-В, код ЄДРПОУ 13358826)
Суддя Т.М. Димарчук