
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження у справі
30.03.2020 Справа № 920/276/20
Господарський суд Сумської області у складі судді Яковенка В.В., перевіривши матеріали позовної заяви № б/н від 18.03.2020
за позовом: товариства з обмеженою відповідальністю «ЛАНГР» (40021, м. Суми, пров. Громадянський, 1, ідентифікаційний код 37430609)
до відповідачів: 1) фізичної особи-підприємця Хроменка Олега Миколайовича ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 );
2) державного кадастрового реєстратора Міськрайонного управління у м. Сумах та Сумському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області Гуленка Юрія Євгеновича (40022, м. Суми, вул. Супруна, 32)
про встановлення факту неякісного проведення землеустрою та скасування реєстрації земельної ділянки,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовною заявою до відповідача, в якій просить суд визнати факт неякісного проведення землеустрою інженером-землевпорядником фізичною особою-підприємцем Хроменко Олегом Миколайовичем при розробці технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) Сумської обласної організації товариства сприяння обороні України для учбових цілей за адресою: АДРЕСА_2 та скасувати реєстрацію земельної ділянки кадастровий номер 5910136300:12:002:0043 площею 0,9574 га цільового призначення - 03.02 для будівництва та обслуговування будівель закладів освіти, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , яка зареєстрована на підставі незаконної технічної документації розробленої інженером-зелевпорядником Хроменко О.М. , код НОМЕР_1 , сертифікат 001330 з одночасним припиненням зареєстрованих речових прав, їх обтяжень у зв`язку з їх відсутністю; витребувати в Міськрайонного управління у м. Сумах та Сумському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (40022, м. Суми, вул. Супруна, 32) копію поземельної книги земельної ділянки кадастровий номер 5910136300:12:002:0043, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2.
Разом з тим у позовній заяві позивач зазначив третіх осіб: Освітній заклад Сумська автомобільна школа ТСО України, Громадська організація «Сумська обласна організація товариства сприяння обороні України», Сумська міська рада.
Як убачається з позову заявник, вимагаючи визнати факт неякісного проведення землеустрою, не погоджується та/або оскаржує дії інженера-землевпорядника фізичної особи-підприємця Хроменка О.М. під час розробки технічної документації із землеустрою.
Відповідно до ч.2 ст.26 Закону України "Про землеустрій" розробниками документації із землеустрою, зокрема, є фізичні особи - підприємці, які володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та є сертифікованими інженерами-землевпорядниками, відповідальними за якість робіт із землеустрою.
Розробники документації із землеустрою несуть відповідно до закону відповідальність за достовірність, якість і безпеку заходів, передбачених цією документацією. У разі невиконання або неналежного виконання умов договору при здійсненні землеустрою, розробники документації із землеустрою несуть відповідальність, передбачену договором і законом (ч.3,4 ст.28 вказаного Закону).
Поряд з цим статтею 123 Земельного кодексу України визначено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування (ч.1). Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об`єднання) (ч.2). Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою (ч.3). Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) (ч.4). Рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються: затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності); надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (ч.11). Підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів. Зміна типу акціонерного товариства або перетворення акціонерного товариства в інше господарське товариство не є підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою або технічної документації із землеустрою (ч.14).
Таким чином, перевірка та визначення відповідності розробленого землеустрою чинному законодавству віднесено до компетенції органу місцевого самоврядування шляхом прийняття відповідного рішення.
При цьому вимоги щодо правомірності набуття третьою особою права на постійне користування згаданою вище ділянкою та/або порушення прав позивача на неї у позові відсутні.
Відповідно до ч.1 ст.2 Господарського процесуального кодексу України (далі ГПК України) завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
Згідно з ч.2 ст.4 ГПК України юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
У відповідності до п.10 ч.1 ст.20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах щодо оскарження актів (рішень) суб`єктів господарювання та їх органів, посадових та службових осіб у сфері організації та здійснення господарської діяльності, крім актів (рішень) суб`єктів владних повноважень, прийнятих на виконання їхніх владних управлінських функцій, та спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем.
З урахуванням викладеного спір у цій справі за першою вимогою не має ознак приватноправового та не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.
Зі змісту другої позовної вимоги і мотивів, якими керувався позивач, звертаючись з нею, убачається, що предметом у цій справі також є законність дій і дотримання другим відповідачем порядку та процедури державної реєстрації земельної ділянки на підставі неправильно, на думку позивача, розробленої, виготовленої, сформованої та поданої третіми особами документації із землеустрою.
Судом з`ясовано, що за аналогічних обставин 28.02.2020 ухвалою господарського суду Сумської області відмовлено у відкритті провадження у справі №920/192/20 за позовом ТОВ "ЛАНГР" до Сумської міської ради, державного реєстратора Міськрайонного управління у м. Сумах та Сумському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, за участю третіх осіб: Освітній заклад Сумська автомобільна школа ТСО України, Громадська організація «Сумська обласна організація товариства сприяння обороні України», сертифікований інженер-землевпорядник Хроменко Олег Миколайович , про скасування реєстрації земельної ділянки.
За приписами статті 20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на майно (рухоме та нерухоме, в тому числі землю), реєстрації або обліку прав на майно, яке (права на яке) є предметом спору, визнання недійсними актів, що порушують такі права, крім спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, та спорів щодо вилучення майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, а також справи у спорах щодо майна, що є предметом забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці (п.6 ч.1); справи у спорах щодо оскарження актів (рішень) суб`єктів господарювання та їх органів, посадових та службових осіб у сфері організації та здійснення господарської діяльності, крім актів (рішень) суб`єктів владних повноважень, прийнятих на виконання їхніх владних управлінських функцій, та спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем(п.10 ч.1); вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, визнання недійсними актів, що порушують права на майно (майнові права), якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав чи спору, що виник з корпоративних відносин, якщо цей спір підлягає розгляду в господарському суді і переданий на його розгляд разом з такими вимогами (п.13 ч.1).
У відповідності до ч. 12 ст. 30 ГПК України вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо розгляд таких вимог віднесений до юрисдикції господарського суду, розглядаються господарським судом, визначеним за правилами підсудності щодо розгляду спору, похідними від якого є такі вимоги.
Як слідує з тексту позовної заяви, звертаючись до суду з нею позивач, хоча і посилається в обґрунтування позовних вимог на те, що у нього за наявності декларації про готовність об`єкта до експлуатації не оформлено право власності на нерухомість за адресою: АДРЕСА_2 , оскільки у нього відсутнє право власності або користування земельною ділянкою, на якій споруджено об`єкт нерухомого майна, він жодних вимог щодо вказаної землі не заявляє, не зазначає яке його право порушено, а відтак, фактично, при вирішенні заявлених позивачем позовних вимог суд повинен перевірити та встановити виключно правомірність рішення про державну реєстрацію земельної ділянки та відповідних дій реєстратора під час його прийняття.
Відносини, пов`язані з державною реєстрацією земельної ділянки, регулюються Законом України «Про Державний земельний кадастр» (далі Закон).
Відповідно до частини першої статті 1 Закону державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.
Згідно зі статтею 9 Закону внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Державний кадастровий реєстратор є державним службовцем. Державний кадастровий реєстратор: здійснює реєстрацію заяв про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, надання таких відомостей; перевіряє відповідність поданих документів вимогам законодавства; формує поземельні книги на земельні ділянки, вносить записи до них, забезпечує зберігання таких книг; здійснює внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надає відмову у їх внесенні; присвоює кадастрові номери земельним ділянкам; надає відомості з Державного земельного кадастру та відмову у їх наданні; здійснює виправлення помилок у Державному земельному кадастрі; передає органам державної реєстрації речових прав на нерухоме майно відомості про земельні ділянки. Державний кадастровий реєстратор має доступ до всіх відомостей Державного земельного кадастру, самостійно приймає рішення про внесення відомостей до нього, надання таких відомостей, про відмову у здійсненні таких дій. Втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян чи їх об`єднань у діяльність Державного кадастрового реєстратора забороняється, крім випадків, встановлених цим Законом.
У відповідності до частини другої статті 39 Закону рішення, дії або бездіяльність Державного кадастрового реєстратора можуть бути оскаржені: до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин на території дії повноважень відповідного Державного кадастрового реєстратора, та до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.
Ураховуючи наведене, Сумська міська рада та державний кадастровий реєстратор є суб`єктами владних повноважень, а правовідносини, які виникають між ними та заявником, - публічно-правовими. Захист прав та інтересів відповідного заявника від порушень з боку цих суб`єктів владних повноважень є завданням адміністративного судочинства та має відбуватися у відповідному порядку.
Пунктом 1 частини 1 статті 175 ГПК України визначено, що суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.
За таких обставин, суд вважає за необхідне у відкритті провадження відмовити.
Роз`яснити позивачу про те, що даний спір віднесено до юрисдикції Сумського окружного адміністративного суду.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 175, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд,
УХВАЛИВ:
1. У відкритті провадження за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ЛАНГР» про встановлення факту неякісного проведення землеустрою та скасування реєстрації земельної ділянки відмовити.
2. Позовну заяву № б/н від 18.03.2020 (вх. № 987 від 23.03.2020) товариства з обмеженою відповідальністю «ЛАНГР» повернути позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена у порядку, встановленому статтею 256 ГПК України.
Додаток: позовна заява № б/н від 18.03.2020 з додатками на 55-ти аркушах, в тому числі: квитанція № 250 від 21.02.2020 про сплату судового збору.
Ухвалу складено та підписано 30.03.2020.
Суддя В.В. Яковенко