Рішення № 88496801, 24.03.2020, Господарський суд Житомирської області

Дата ухвалення
24.03.2020
Номер справи
906/1148/19
Номер документу
88496801
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

_________

____________

10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,

E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, веб-сайт: http://zt.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"24" березня 2020 р. м. Житомир Справа № 906/1148/19

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді Маріщенко Л.О.

секретар судового засідання: Малярчук Р.А.

за участю представників сторін:

від позивача: не з`явився

від відповідача: не з`явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу

за позовом Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз"

до Комунального підприємства "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради

про стягнення 305 758,03 грн.

АТ "Оператора газорозподільної системи "Житомиргаз" звернулось до господарського суду Житомирської області з позовом до КП "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради про стягнення 305 758,03 грн вартості необлікованого об`єму природного газу.

Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем вимог підпункту 4 пункту 2 глави 2 розділу XI Кодексу ГРМ - пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим.

Ухвалою суду від 25.11.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі 906/1148/19 за правилами загального позовного провадження і призначено підготовче засідання.

11.12.2019 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить в позові відмовити за відсутності його вини щодо пропущення строку проведення періодичної повірки вузла обліку природного газу з 15.04.2019, оскільки не міг передбачити продовження місцевою владою опалювального сезону до 22.04.2019. Також відповідач послався на відсутність правових підстав для подання позову, його належного обґрунтування згідно підтверджуючих доказів.

19.12.2019 до суду від позивача надійшла заява про відкладення розгляду справи у зв`язку з підготовкою відповіді на відзив.

19.12.2019 до суду від відповідача надійшла заява про розгляд справи без участі представника відповідача.

У судовому засіданні 19.12.2019 суд ухвалив відкласти підготовче засідання на 28.01.2020

28.01.2020 від позивача надійшла заява про збільшення позовних вимог, відповідно до якої збільшив розмір позовних вимог на 6 399, 16 грн, у зв`язку з чим просить стягнути з Комунального підприємства "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської на користь Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" вартість необлікованого об`єму природного газу у розмірі 312 157,19 грн, нараховані згідно протокольного рішення засідання Комісії з розгляду актів про порушення від 30.05.2019 на підставі актів перевірки від 24.04.2019 , та судовий збір у сумі 4 682,35 грн.

Згідно ч.2 п.2 ст.46 ГПК України, позивач вправі збільшити або зменшити розмір позовних вимог - до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.

Ухвалою суду від 28.01.2020 прийнято до розгляду заяву про збільшення позовних вимог та продовжено строк підготовчого провадження до 25.02.2020.

Розгляд справи здійснюється в межах заяви про збільшення позовних вимог.

25.02.2020 до суду від відповідача надійшла заява № 609/6, відповідно до якої відповідач просить суд про розгляд справи без участі представника відповідача у зв`язку із зайнятістю останнього.

Ухвалою суду від 25.02.2020підготовче провадження у справі №906/1148/19 було закрито та призначено справу до судового розгляду по суті на "24" березня 2020.

В судове засідання 24.03.2020 представники сторін не з`явились, але надіслали до суду клопотання про розгляд справи №906/1148/18 по суті без їх участі із прийняттям рішення у справі.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши наявні у справі докази у сукупності та давши їм відповідну правову оцінку, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, виданої згідно з Постановою НКРЕКП від 29.06.2017 № 847, АТ "Житомиргаз" надає послуги з розподілу природного газу в межах території міста Житомир та Житомирської області (крім міста Коростишів та Коростишівського району), а також території сіл Бухни та Морозівка Погребищанського району та села Махаринці Козятинського району Вінницької області, де знаходиться газорозподільна система, що перебуває у власності, господарському віданні, користуванні чи експлуатації АТ "Житомиргаз".

Згідно з пунктом 35 частини першої статті 1 Закону України "Про ринок природного газу", розподіл природного газу - це господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов`язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою її фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу.

У розумінні пункту 17 частини першої статті 1 Закону України "Про ринок природного газу" АТ "Житомиргаз" є оператором газорозподільної системи.

Відповідно до пунктів 1.3, 2.1, 2.3. Типового договору розподілу природного газу, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2498, цей Договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633,634, 641 та 642 Цивільного Кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання споживача до умов цього договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього договору.

За цим договором оператор ГРМ зобов`язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором.

При вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов`язуються керуватися Законом України "Про ринок природного газу" та Кодексом газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРМ). Оператор ГРМ зобов`язується вносити зміни та оновлювати інформацію, що розміщена на його сайті, зокрема, чинну редакцію тексту цього договору та Кодексу газорозподільних систем.

Так, між ПАТ "Житомиргаз" (АТ "Житомиргаз") та КП "Житомиртеплокомуненерго" укладено договір шляхом надання споживачем підписаної заяви-приєднання № 0942029ЛРАТ016 від 01.01.2016.

За нормою п. 5.2 договору, визначення об`єму розподілу та споживання природного газу по споживачу здійснюється на межі балансової належності між оператором ГРМ та споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві - приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених кодексом ГРМ та цим договором.

Відповідно до визначень, що наведені у п. 4 гл. 1 розд. І Кодексу ГРМ, повірка лічильника газу - встановлення придатності до застосування лічильника газу на підставі результатів контролю його метрологічних характеристик, що здійснюється в установленому законодавством порядку.

Пунктом 17 статті 1 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" визначено, що періодична повірка засобів вимірювальної техніки - повірка, що проводиться протягом періоду експлуатації засобів вимірювальної техніки через встановлений проміжок часу (міжповірочний інтервал).

Згідно з п. 1. п. 2 гл. 7 роз. 10 Кодексу ГРМ власники ЗВТ, що є елементами комерційних ВОГ, зобов`язані забезпечити належний контроль за строками спливу міжповірочних інтервалів ЗВТ та організацію проведення їх періодичної повірки. Здійснення періодичної повірки ЗВТ забезпечується власником ЗВТ за власний рахунок.

Для належної організації періодичної повірки власних ЗВТ, що входять до складу комерційного ВОГ, споживач повинен:

1) завчасно (до дати прострочення періодичної повірки) направити оператору ГРМ письмове повідомлення (зразок якого Оператор ГРМ має опублікувати на своєму веб-сайті) про дату та час демонтажу ЗВТ на повірку (або його повірку на місці установки) та необхідність забезпечення представником оператора ГРМ розпломбування ЗВТ. Звернення має бути направлене не пізніше десяти робочих днів до запланованої дати;

2) забезпечити на дату демонтажу ЗВТ на повірку (або його повірку на місці встановлення) доступ представникам Оператора ГРМ до ЗВТ для його розпломбування та складання відповідного акта розпломбування:

3) у разі якщо повірка ЗВТ буде здійснюватися не на місці його встановлення, забезпечити за власний рахунок демонтаж/монтаж ЗВТ, його транспортування та державну повірку. Про дату і час встановлення повіреного ЗВТ споживач завчасно має письмово повідомити Оператора ГРМ та забезпечити присутність представника Оператора ГРМ під час монтажу повіреного ЗВТ.

Згідно із пп. 4 п. 7.2. Договору АТ "Житомиргаз" має право перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі встановленого на об`єкті споживача, у порядку, визначеному Кодексом ГРМ.

Пунктом 1 глави 9 розділу 10 Кодексу ГРМ встановлено, що суміжні суб`єкти ринку природного газу, зокрема Оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об`єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо, зокрема, відповідності умовам експлуатації та узгодженій проектній документації чи умовам договору.

Однак, як зазначає позивач в позовній заяві споживачем не дотримано вимог чинних нормативно-правових актів України щодо виконання обов`язку з організації проведення періодичної повірки належного йому ЗВТ, а саме ультразвукового лічильника газу "Курс 01 G1000" № 14108.

Так з матеріалів справи вбачається, що АТ "Житомиргаз" було проведено перевірку вузла обліку природного газу відповідача на об`єкті, що знаходиться за адресою: м. Житомир, пр. Миру, 22, 24.04.2019.

Дана обставина підтверджується Актом перевірки вузла обліку природного газу № 140154 від 24.04.2019, який підписано старшим майстром відповідача без будь-яких зауважень та заперечень.

Відповідно до Акту перевірки вузла обліку природного газу № 140154 від 24.04.2019 на об`єкті відповідача, що по пр. Миру 22, м. Житомир, виявлено факт прострочення повірки лічильника газу "Курс 01 G1000" № 14108.

Відповідно до витягу з паспорта на ультразвуковий лічильник газу "Курс 01 G1000" № 14108, датою проведення державної повірки даного лічильника є 14.04.2017. Міжповірочний інтервал лічильника газу визначено 2 роки.

Таким чином у ході перевірки 24.04.2019 було виявлено порушення відповідачем вимог підпункту 4 пункту 2 глави 2 розділу XI Кодексу ГРМ - пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим.

Згідно з п. 1 гл. 5 розд. XI Кодексу ГРМ, у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.

Представником АТ "Житомиргаз" було складено Акт про порушення № 140154/п від 24.04.2019, яким зафіксовано порушення пп, 4 п. 2 гл. 2 розд. 11 Кодексу ГРМ.

У подальшому, відповідно до п 8 гл. 5 розд. 11 Кодексу ГРМ, акт про порушення № 140154/п від 24.04.2019 було передано на розгляд комісії АТ "Житомиргаз" з розгляду актів про порушення та розгляду питань щодо перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об`ємів природного газу.

Комісією АТ "Житомиргаз" від 30.05.2019 було задоволено акт про порушення № № 140154/п від 24.04.2019 та змінено режим нарахування, а саме визначено об`єм необлікованого природного газу відповідно до пп. 1 п. 4 гл. 4 розд. 11 Кодексу ГРМ.

Підпунктом 1 п. 4 гл. 4 розд. 11 Кодексу ГРМ унормовано, що при визначенні лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску) непридатними до застосування за результатами позачергової або експертної повірки, а також при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача об`єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ. У разі якщо дату виходу з ладу ЗВТ неможливо достовірно визначити, перерахунок проводять з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ.

Відповідно до пп. 1 п. 11 гл. 5 розд. 11 Кодексу ГРМ, при задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.

При складанні акта-розрахунку враховується таке:

1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу.

Так, АТ "Житомиргаз" було здійснено розрахунок необлікованого об`єму природного газу з 07 год. 00 хв. 15.04.2019, тобто з дати початку прострочення періодичної повірки та виходячи із номінальної потужності котла ДКВР 10-13 номінальною потужністю 750,86 м. куб. на годину, по 22.04.2019 05 год. 00 хв. (момент припинення споживання природного газу) та складений акт-розрахунок від 30.05.2019 на суму 305 758,03 грн.

Крім того, як вбачається з матеріалів справи 24.04.2019 також було проведено перевірку вузла обліку природного газу відповідача на об`єкті, що знаходиться за адресою: м. Житомир, вул. Селецька, 5. Дана обставина підтверджується Актом перевірки вузла обліку природного газу № 11184 від 24.04.2019, який підписано представником Відповідача без будь-яких зауважень та заперечень.

Діючи у відповідності до п. 1 гл. 5 розд. XI Кодексу ГРМ, представником АТ "Житомиргаз" було складено акт про порушення № 11184/П від 24.04.2019, яким зафіксовано різницю в показах лічильника газу та коректора об`єму газу Відповідача.

Також 24.04.2019 було проведено перевірку вузла обліку природного газу відповідача на об`єкті, що знаходиться за адресою: м. Житомир, майдан Польовий, 7. Дана обставина підтверджується актом перевірки вузла обліку природного газу № 11183 від 24.04.2019, який підписано представником відповідача.

Після проведення перевірки було складено акт про порушення № 11183/П від 24.04.2019, яким зафіксовано різницю в показах лічильника газу та коректора об`єму газу Відповідача.

У подальшому, відповідно до п. 8 гл. 5 розд. 11 Кодексу ГРМ, акти про порушення № 11184/П та № 11183/П від 24.04.2019 було передано на розгляд комісії АТ "Житомиргаз" з розгляду актів про порушення та розгляду питань щодо перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об`ємів природного газу.

Згідно із п. 11 гл. 5 розд. 11 Кодексу ГРМ за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.

Комісією АТ "Житомиргаз" від 30.05.2019 було задоволено акти про порушення № 11184/П та № 11183/П від 24.04.2019 та змінено режим нарахування, а саме визначено об`єм необлікованого природного газу відповідно до п. 5 гл. 4 розд. 11 Кодексу ГРМ.

За результатами проведених засідань комісії АТ "Житомиргаз" було здійснено розрахунок необлікованого об`єму природного газу з 07 години 01.04.2019 по 07 годину 24.04.2019, тобто з початку розрахункового періоду по час проведення перевірки, про що були складені акти розрахунки від 30.05.2019 на суму 3 044,26 грн та на суму 3 354,90 грн.

Згідно із п. 12 гл. 5 розд. 11 Кодексу ГРМ, вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку

Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.

Беручи до уваги вищевказане, 14.06.2019 року листом за вихідним № 10003.2-СЛ-9812-0619 відповідачу доведено до відома про рішення Комісії АТ «Житомиргаз» від 30.05.2019 шляхом надсилання відповідних актів-розрахунків від 30.05.2019 та рахунків на оплату на загальну суму 312 157,19 грн.

У відповіді від 09.07.2019 №2519/18 на отриманий лист відповідач зазначив, що АТ "Житомиргаз" не є постачальником природного газу для відповідача, отже для взяття до розрахунку донарахованого обсягу природного газу просить надати договір на постачання природного газу КП "Житомиртеплокомуненерго" та відповідні акти приймання - передачі природного газу.

З врахуванням відмови відповідача від оплати вартості недооблікованого газу позивача звернутись до господарського суду із даним позовом для захисту своїх порушених прав та охоронюваних законом інтересів.

У відповідності до ст.11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а підставою виникнення цивільних прав та обов`язків є договори та інші правочини. Правочин, різновидом якого є договори - основний вид правомірних дій це волевиявлення осіб, безпосередньо спрямовані на виникнення, зміну або припинення цивільних прав і обов`язків. При цьому, ст.12 ЦК України передбачає, що особа здійснює свої цивільні права вільно на власний розсуд.

Відповідно до ст.175 Господарського кодексу України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управлена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку. Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Крім того, відповідно до частини першої статті 222 ГК України учасники господарських відносин, що порушили майнові права або законні інтереси інших суб`єктів, зобов`язані поновити їх, не чекаючи пред`явлення їм претензії чи звернення до суду.

Відповідно до ст.509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певні дії (сплатити гроші), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. При цьому, зобов`язання виникають з підстав, встановлених ст.11 цього Кодексу, у тому числі із договору.

Згідно ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами. Припинення зобов`язання на вимогу однієї із сторін в силу положень ч.2 ст.598 цього Кодексу допускається лише у випадках, встановлених договором або законом.

Стаття 712 Цивільного кодексу України передбачає, що за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості регулювання укладення та виконання договорів поставки, у тому числі договору поставки товару для державних потреб.

Відповідно до ст.655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Згідно ст.656 Цивільного кодексу України предметом договору купівлі-продажу може бути товар, який є у продавця на момент укладення договору або буде створений (придбаний, набутий) продавцем у майбутньому. Предметом договору купівлі-продажу можуть бути майнові права. До договору купівлі-продажу майнових прав застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не випливає із змісту або характеру цих прав. Предметом договору купівлі-продажу може бути право вимоги, якщо вимога не має особистого характеру.

До договору купівлі-продажу права вимоги застосовуються положення про відступлення права вимоги, якщо інше не встановлено договором або законом. До договору купівлі-продажу на біржах, конкурсах, аукціонах (публічних торгах), договору купівлі-продажу валютних цінностей і цінних паперів застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено законом про ці види договорів купівлі-продажу або не випливає з їхньої суті. Особливості договору купівлі-продажу окремих видів майна можуть встановлюватися законом.

Згідно вимог ст.ст.525, 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу. Одностороння відмова від виконання зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається. В свою чергу, порушенням зобов`язання, відповідно до ст.610 Цивільного кодексу України, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Згідно підпункту 4 пункту 2 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2494, до порушень, внаслідок яких Оператор ГРМ змінює встановлений режим нарахування об`ємів (обсягів) розподіленого природного газу споживачу, належить пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим.

Відповідно до пункту 12 глави 5 розділу 11 Кодексу ГРМ вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.

Якщо об`єм та/або вартість необлікованого (донарахованого) природного газу буде оскаржуватися споживачем (несанкціонованим споживачем) у судовому порядку, тоді до винесення остаточного рішення у судовій справі заборгованість за необлікований (донарахований) об`єм природного газу не вважається простроченою.

Відповідачем не надано суду підтвердження оскарження ним об`єму та/або вартості необлікованого (донарахованого) природного газу в судовому порядку.

Доводи відповідача щодо відсутності його вини у пропущенні строку періодичної повірки лічильника, оскільки рішенням виконавчого комітету Житомирської міської ради № 348 від 15.04.2019 опалювальний сезон 2018-2019 років був продовжений до 22.04.2019 суд вважає помилковими.

Відповідно до пункту 1 глави 7 розділу 10 Кодексу ГРС власники ЗВТ, що є елементами комерційних ВОГ, зобов`язані забезпечити належний контроль за строками спливу міжповірочних інтервалів ЗВТ та організацію проведення їх періодичної повірки. Здійснення періодичної повірки ЗВТ забезпечується власником ЗВТ за власний рахунок.

Підпункти 1, 2 пункту 2 глави 7 розділу 10 Кодексу ГРС для належної організації періодичної повірки власних ЗВТ, що входять до складу комерційного ВОГ, споживач повинен завчасно (до дати прострочення періодичної повірки) направити Оператору ГРМ письмове повідомлення (зразок якого Оператор ГРМ має опублікувати на своєму веб-сайті) про дату та час демонтажу ЗВТ на повірку (або його повірку на місці установки) та необхідність забезпечення представником Оператора ГРМ розпломбування ЗВТ. Звернення має бути направлене не пізніше десяти робочих днів до запланованої дати; забезпечити на дату демонтажу ЗВТ на повірку (або його повірку на місці встановлення) доступ представникам Оператора ГРМ до ЗВТ для його розпломбування та складання відповідного акта розпломбування.

У разі якщо повірка ЗВТ буде здійснюватися не на місці його встановлення, споживач повинен забезпечити за власний рахунок демонтаж/монтаж ЗВТ, його транспортування та державну повірку. Про дату і час встановлення повіреного ЗВТ споживач завчасно має письмово повідомити Оператора ГРМ та забезпечити присутність представника Оператора ГРМ під час монтажу повіреного ЗВТ (підпункт 3 пункту 2 глави 7 розділу Х Кодексу ГРС).

Таким чином, саме на відповідача, як власника комерційного ВОГ, покладається обов`язок дотримання строків періодичної повірки лічильника та завчасного звернення з цією метою до Оператора ГРМ.

Згідно зіст.73 Господарського процесуального Кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно дост.74 Господарського процесуального Кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Приписамист. 79 Господарського процесуального Кодексу Українипередбачено, що наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до п. 1ст. 86 Господарського процесуального Кодексу України, Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Відповідно до п. 58 рішення ЄСПЛ Справа "Серявін та інші проти України" (Заява №4909/04) від 10.02.2010 р. у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) від 09.12.1994р., серія A, №303-A, п.29).

Враховуючи усе вищевикладене, оцінюючи докази у справі в їх сукупності, законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог та стягнення з відповідача 312 157,19 грн вартості необлікованого об`єму природного газу.

Витрати по сплаті судового збору відповідно до ст. 129 ГПК України покладаються на відповідача.

Керуючись статтями 123, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-

ВИРІШИВ:

1.Позов задовольнити.

2.Стягнути з Комунального підприємства "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради (10014, м. Житомир, вул. Київська,48, код ЄДРПОУ 35343771) на користь Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи"Житомиргаз" 10002, м. Житомир, вул. Фещенко - Чопівського,35, код ЄДРПОУ 03344071) - 312 157,19 грн вартості необлікованого об`єму природного газу та 4 682,35 грн судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено: 30.03.20

Суддя Маріщенко Л.О.

Віддрукувати:

1- в справу

2-3 - сторонам ( рек. з повід.)