ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 березня 2020 року м. Київ №640/12400/19
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Вєкуа Н.Г., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу
за позовом Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції
до Міжнародної громадської організації "Об`єднана Сербська
Діаспора Євразії"
третя особа Служба безпеки України
про заборону та примусовий розпуск (ліквідацію) громадської організації,-
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Головне територіальне управління юстиції в м. Києві (01001, м. Київ, провулок Музейний, 2-д, код ЄДРПОУ 34691374) з позовом до Міжнародної організації "Об`єднана Сербська Діаспора Євразії" (04070, м. Київ, вул. Почайнинська, 70, кв. 21, код ЄДРПОУ 35961084), третя особа, яка не заявляє самостнійних вимог щодо предмету спору - Служба безпеки України (01601, м. Київ, вул. Володимирська, 33, код ЄДРПОУ 00034074), в якому просить заборонити та примусово розпустити (ліквідувати) Міжнародну громадську організацію "Об`єднана Сербська Діаспора Євразії" (зареєстрована Міністерством юстиції України 23.05.2008 року, свідоцтво № 2907, ЄДРПОУ 35961084, вул. Почайнинська,70 кв. 21, м. Київ, 04070).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 23.05.2019 року до Головного територіального управління юстиції у м. Києві надійшло доручення Міністерства юстиції України від 13.05.2019 року №5377/11255-26-19/19.4.1 щодо ініціювання процедури заборони діяльності Міжнародної організації "Об`єднана Сербська Діаспора Євразії" шляхом її примусового розпуску, оскільки відповідно до п.14 ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» виконання функцій державної реєстрації, зокрема громадських об`єднань, їх відокремлених підрозділів, громадських об єднань, що не мають статусу юридичної особи, підтвердження всеукраїнського статусу громадського об`єднання покладено на територіальні управління юстиції.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.07.2019 відкрито спрощене позовне провадження у справі, без повідомлення учасників справи (письмове провадження), встановлено відповідачу строк для надання відзиву та витребувано від останнього докази та відповідні матеріали.
09 січня 2020 року через канцелярію суду від представника Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Київ) надійшла заява про заміну позивача правонаступником, в якій заявник просить суд замінити позивача з Головного територіального управління юстиції у м. Києві на Центральне міжрегіональне управління Міністерства юстиції України (м. Київ).
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.01.2020 замінено позивача по справі з Головного територіального управління юстиції у м. Києві на його правонаступника - Центральне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Київ) (Код ЄДРПОУ 43315602, м. Київ, провулок Музейний, 2-Д, 01001).
Від Служби безпеки надійшли пояснення на позовну заяву Головного територіального управління юстиції у м. Києві, в яких підтримані позовні вимоги позивача та зазначено, що в діяльності МГО "Об`єднана Сербська Діаспора Євразії" вбачаються ознаки порушень норм діючого законодавства. Керівники та члени зазначеного об`єднання з метою посилення проросійських настроїв серед населення України проводять активну антиукраїнську інформаційно-пропагандиську діяльність шляхом поширення певних стереотипів щодо взаємовідносин між Україною та Росією, підтримують терористичну діяльність НЗФ т.зв. «Л/ДНР».
Відповідач не скористався наданим йому правом на подання до суду відзиву, а також не повідомив суд про причини неможливості його подання, з огляду на що, суд звертає увагу на положення ч. 4 ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якими, неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову. Крім того, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 6 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України).
Суд, розглянувши відповідно до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, дослідивши докази і письмові пояснення, викладених у заяві по суті справи, встановив наступне.
Судом встановлено, що 23.05.2008 року Міжнародна громадська організація «Об`єднана Сербська Діаспора Євразії» зареєстрована Міністерством юстиції України 15.07.2009, свідоцтво №2907, як міжнародна громадська організація, відповідно до свідоцтва про реєстрацію об`єднання громадян МГО «Об`єднана Сербська Діаспора Євразії» від 23.05.2008 №2907, в якому зазначено, що територією, на яку поширюється діяльність об`єднання є Україна, Російська Федерація, Республіка Сербія.
11 червня 2008 року Міжнародна громадська організація «Об`єднана Сербська Діаспора Євразії» зареєстрована в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань за №10711020000024737.
06 травня 2019 року до Міністерства юстиції України надійшов лист Служби безпеки України від 19.04.2019 року №5/3/1-5156, щодо протиправної діяльності МГО «Об`єднана Сербська Діаспора Євразії» та проханням ініціювати процедуру заборони діяльності шляхом її примусового розпуску (ліквідації).
23 травня 2019 року до Головного територіального управління юстиції у м. Києві надійшло доручення Міністерства юстиції України від 13.05.2019 року №5377/11255-26-19/19.4.1 щодо ініціювання процедури заборони діяльності Міжнародної організації "Об`єднана Сербська Діаспора Євразії" шляхом її примусового розпуску, оскільки відповідно до п.14 ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» виконання функцій державної реєстрації, зокрема громадських об`єднань, їх відокремлених підрозділів, громадських об єднань, що не мають статусу юридичної особи, підтвердження всеукраїнського статусу громадського об`єднання покладено на територіальні управління юстиції.
Зважаючи на встановлені відомості про діяльність Міжнародної громадської організації "Об`єднана Сербська Діаспора Євразії", що суперечить чинному законодавству України, зокрема, статтям 36, 37 Конституції України, ст. 4 Закону України «Про громадські об`єднання», та ураховуючи лист Служби безпеки України від 19.04.2019 року №5/3/1-5156, позивач у встановлений законом порядок звернулось до суду з позовом про заборону та примусовий розпуск (ліквідацію) громадської організації.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 10 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на свободу вираження поглядів. Це право включає свободу дотримуватися своїх поглядів, одержувати і передавати інформацію та ідеї без втручання органів державної влади і незалежно від кордонів. Ця стаття не перешкоджає державам вимагати ліцензування діяльності радіомовних, телевізійних або кінематографічних підприємств.
Здійснення цих свобод, оскільки вони пов`язані з обов`язками і відповідальністю, можуть підлягати таким формальностям, умовам, обмеженням або санкціям, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров`я чи моралі, для захисту репутації чи прав інших осіб, для запобігання розголошенню конфіденційної інформації або для підтримання авторитету і безсторонності суду.
Положеннями ст. 11 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен має право на свободу мирних зібрань і свободу об`єднання з іншими особами, включаючи право створювати профспілки та вступати до них для захисту своїх інтересів.
Здійснення цих прав не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров`я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.
Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про громадські об`єднання» (далі Закон) громадське об`єднання може бути заборонено судом за позовом уповноваженого органу з питань реєстрації в разі виявлення ознак порушення громадським об`єднанням вимог статей 36, 37 Конституції України, статті 4 цього Закону.
Відповідно до ст. 36 Конституції України громадяни України мають право на свободу об`єднання у політичні партії та громадські організації для здійснення і захисту своїх прав і свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів, за винятком обмежень, встановлених законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров`я населення або захисту прав і свобод інших людей.
Статтею 37 Конституції України передбачено, що утворення і діяльність політичних партій та громадських організацій, програмні цілі або дії яких спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, на розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров`я населення, забороняються. Політичні партії та громадські організації не можуть мати воєнізованих формувань. Не допускається створення і діяльність організаційних структур політичних партій в органах виконавчої та судової влади і виконавчих органах місцевого самоврядування, військових формуваннях, а також на державних підприємствах, у навчальних закладах та інших державних установах і організаціях. Заборона діяльності об`єднань громадян здійснюється лише в судовому порядку.
Приписами п. 1 ч. 2 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.07.2014 № 228 визначено, що Міністерство юстиції України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
Міністерство юстиції України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, зокрема, що реалізує державну правову політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи.
Так, згідно п. 14 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» суб`єктом державної реєстрації є Міністерство юстиції України - у разі державної реєстрації політичних партій, всеукраїнських професійних спілок, їх об`єднань, всеукраїнських об`єднань організацій роботодавців; відокремлених підрозділів іноземних неурядових організацій, представництв, філій іноземних благодійних організацій, постійно діючих третейських судів, засновниками яких є всеукраїнські громадські організації, всеукраїнських творчих спілок, символіки громадських формувань.
Законом України «Про громадські об`єднання» визначено правові та організаційні засади реалізації права на свободу об`єднання, гарантованого Конституцією України та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, порядок утворення, реєстрації, діяльності та припинення громадських об`єднань.
Відповідно до ч. ч. 1-3 ст. 4 Закону України «Про громадські об`єднання» утворення і діяльність громадських об`єднань, мета (цілі) або дії яких спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров`я населення, пропаганду комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їхньої символіки, забороняються. Громадські об`єднання не можуть мати воєнізованих формувань. Інші обмеження права на свободу об`єднання, у тому числі на утворення і діяльність громадських об`єднань, можуть бути встановлені виключно законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров`я населення або захисту прав і свобод інших людей.
Як було встановлено судом вище, 06 травня 2019 року до Міністерства юстиції України надійшов лист Служби безпеки України від 19.04.2019 року №5/3/1-5156, щодо протиправної діяльності МГО «Об`єднана Сербська Діаспора Євразії» та проханням ініціювати процедуру заборони діяльності шляхом її примусового розпуску (ліквідації).
З даного листа вбачається, що спецслужбами, урядовими та недержавними структурами Російської Федерації, окрім відкритої прямої агресії на Сході України, використовуються інструменти т.зв. «м`якої сили» у вигляді наявного потенціалу проросійської спрямованості. Службою Безпеки України встановлено, що з використанням легалізованих громадсько-політичних об`єднань, науково-експертного, освітянського середовища, інших інформаційних майданчиків формуються механізм впливу на громадську думку з метою дестабілізації в державі. Окремі ознаки вищезазначеного спостерігаються в діяльності Міжнародної громадської організації «Об`єднана Сербська Діаспора Євразії».
Керівник МГО ОСОБА_1 . ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець м. Прибой колишньої Республіки Югославія, один з найактивніших громадських діячів проросійського спрямування, який за завданням російських кураторів організовував та координував антиукраїнські акції у Дніпропетровській області.
Зазначено, що ОСОБА_1 проводив періодично зустрічі з представниками державних та неурядових структур РФ, від яких отримував вказівки щодо організації заходів з дестабілізації.
ОСОБА_1 є активним прибічником т.зв. «руського миру» та перебуваючи на території Республіки Сербія та використовуючи мережу Інтернет та засоби масової інформації, підтримує діяльність терористичних організацій т.зв. «Л/ДНР», проводить активну антиукраїнську діяльність, виступаючи з критикою української влади та про європейського шляху розвиту нашої держави, акцентує увагу на нібито розвитку неофашистських рухів в Україні.
Надавав матеріальну підтримку сербським бойовикам, які приймали участь у захопленні влади в АР Крим у лютому-березні 2014 року.
Також, Службою Безпеки України отримано дані про те, що діяльність відділень вищевказаної організації в Республіках Чорногорія та Сербія на даний час припинено.
Крім того, у загальному доступі в мережі Інтернет наявні розміщені відомості щодо протиправної діяльності ОСОБА_2 , а саме:
- за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_2 у своєму інтерв`ю проросійському телевізійному каналу « Newsfront » телеведучий називає ОСОБА_2 «другом» і «соратником». У даному інтерв`ю ОСОБА_1 негативно аналізує дії влади та обурений тим, що політики та інші діячі Сербії мають дипломатичні зв`язки з воргом та незаконним Президентом України.
- за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3, у своєму інтерв`ю ОСОБА_1 зазначив, що бачив «нацистів» та «фашистів» з України, в яких на одязі зображені українські герби та що ці вони намагаються маніпулювати патріотами із Сербії. Також, керівник громадської організації також висловлює співчуття росіянам, які є постраждалими від українських терористів.
Також наявні матеріали щодо проросійськи налаштованої антиукраїнської політики засновника та керівника Міжнародної громадської організації «Об`єднана Сербська Діаспора Євразії» у мережі Інтернет за низкою посилань.
Вказані матеріали підтверджують проросійську налаштованість членів МГО «Об`єднана Сербська Діаспора Євразії».
Окрім зазначеного, з акту огляду від 14.08.2019 року проведеного старшим оперуповноваженим в ОВС 1 відділу Управління «Н» ДЗНД СБ України полковником Прокопенко С.В. за ввіреною лінією роботи, в службовому приміщенні №307 адміністративної будівлі , вбачається, що на інтернет -ресурсі знаходиться стаття під назвою : «Створена коаліція «Руська весна» в якій зазначено про проведення 13.03.2014 року в м. Москва в «Фонді слов`янської писемності та культури» наради представників патріотичних сил з відпрацюванням спільних позицій по відношенню до України - «Російська мобілізація».
Статтею 25 Закону України «Про громадські об`єднання» визначені способи припинення діяльності громадського об`єднання. Припинення діяльності громадського об`єднання здійснюється: 1) за рішенням громадського об`єднання, прийнятим вищим органом управління громадського об`єднання, шляхом саморозпуску або реорганізації шляхом приєднання до іншого громадського об`єднання такого самого статусу; 2) за рішенням суду про заборону (примусовий розпуск) громадського об`єднання.
Припинення діяльності громадського об`єднання зі статусом юридичної особи має наслідком припинення цієї юридичної особи у порядку, встановленому Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
Відповідно до статті 28 Закону України «Про громадські об`єднання» громадське об`єднання може бути заборонено судом за позовом уповноваженого органу з питань реєстрації в разі виявлення ознак порушення громадським об`єднанням вимог статей36, 37 Конституції України, статті 4 цього Закону. Заборона громадського об`єднання має наслідком припинення його діяльності у порядку, встановленому цим Законом, та виключення з Реєстру громадських об`єднань.
Стосовно позовних вимог щодо примусового розпуску (ліквідації) громадської організації «Об`єднана Сербська Діаспора Євразії », суд зазначає наступне. Законом передбачено право суду прийняти рішення про заборону діяльності, у відповідності до ст. 28 Закону. Враховуючи, що дії громадської організації суперечать основним засадам діяльності громадської організації, визначеної власним Статутом, суперечить вимогам ст. 4 Закону, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги про заборону діяльності громадської організації підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із ч. ч. 1-3 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до пункту 5 Керівних принципів щодо заборони та розпуску політичних партій та подібних заходів, ухвалених Венеціанською Комісією на її 41 пленарній сесії (Венеція, 10-11 грудня 1999 року), заборона чи розпуск політичних партій як дуже далекосяжний захід повинен застосовуватися з крайньою стриманістю. Перш ніж звертатися до компетентного судового органу щодо заборони чи розпуску партії, уряд чи інший орган влади повинен оцінити, беручи до уваги ситуацію в конкретній країні, чи ця партія дійсно становить небезпеку вільному і демократичному політичному порядку або правам окремих осіб і чи таку небезпеку не можна усунути іншими, менш радикальними заходами.
Виходячи із основних позицій практики Європейського Суду з прав людини за результатами розгляду справ щодо обмеження свободи об`єднань, основними критеріями обґрунтованості таких обмежень є встановлення таких обмежень законом, зазначені обмеження повинні переслідувати законні цілі та бути необхідними у демократичному суспільстві.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги, у даному випадку, підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись положеннями ст. ст. 2, 7, 9, 11, 44, 72-78, 79,139, 241-246, 255, 263, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Головного територіального управління юстиції в м. Києві (01001, м. Київ, провулок Музейний, 2-д, код ЄДРПОУ 34691374) задовольнити повністю.
Заборонити та примусово розпустити (ліквідувати) Міжнародну громадську організацію "Об`єднана Сербська Діаспора Євразії" (зареєстрована Міністерством юстиції України 23.05.2008 року, свідоцтво № 2907, ЄДРПОУ 35961084, вул. Почайнинська,70 кв. 21, м. Київ, 04070).
Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295-297 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя Н.Г. Вєкуа