
Справа № 420/451/20
УХВАЛА
30 березня 2020 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Катаєва Е.В., розглянувши у порядку письмового провадження клопотання Міністерства юстиції України про продовження строку на подання заперечень по справі №420/451/20 за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Міністерства юстиції України (вул.Городецького,13, м. Київ, 01001) про визнання протиправним та скасування наказу,-
В С Т А Н О В И В:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа №420/202/20 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України про визнання протиправним та скасування наказу від 02.01.2020 року №5/к «Про накладення дисциплінарного стягнення»
Ухвалою суду від 27.01.2020 року позов залишений без руху та позивачу наданий строк для усунення недоліків.
Ухвалою суду від 03.02.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними матеріалами справи.
На електронну адресу суду 20.02.2020 року надійшло клопотання МЮУ про розгляд справи в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 21.02.2020 року відмовлено Міністерству юстиції України у задоволенні клопотання про розгляд в порядку загального позовного провадження справи №420/451/20.
До суду надійшли відзив на позов та відповідь на відзив.
17.03.2020 року на електронну адресу суду надійшло клопотання Міністерства юстиції України про продовження строку Міністерству на подання заперечень по справі №420/451/20 до закінчення проведення карантинних заходів.
В обґрунтування заяви позивач посилається на те, що Кабінетом Міністрів України прийнято ряд актів, зокрема: розпорядження Кабінету Міністрів України від 03.02.2020 № 93 «Про заходи щодо запобігання занесенню і поширенню на території України гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом 2019-пСоV», та постанова від 11.03.2020 №211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19», відповідно до яких з 12.03.2020 до 03.04.2020 на території України встановлено карантин та заборонено проведення масових заходів.
Відповідно до заяви Голови Ради суддів України щодо карантинних заходів, яка була розміщена 11.03.2020 на офійному веб-сайті Ради суддів України (http://rsu.gov.ua), розміщено звернення до громадян щодо утримання від участі у судових засіданнях, якщо слухання не передбачають обов`язкової присутності учасників сторін та щодо утримання від відвідування суду, якщо у громадян є ознаки будь-якого вірусного захворювання, та у зв`язку з необхідністю надання позивачу часу для ознайомлення із запереченнями відповідача щодо висновку експертів.
Крім того, листом від 16.03.2020 №9рс-186/20 Радою суддів України з метою убезпечення населення України від поширення гострих распіраторних захворювань та коронавірусу COVID-19, який віднесено до особливо небезпечних інфекційних хвороб, рекомендовано встановити особливий режим роботи судів України на період з 16.03.2020 по 03.04.2020, зокрема, щодо можливості відкладення розгляду справ з зв`язку із карантинними заходами.
Наказом Міністерства юстиції України від 16.03.2020 №654/7 «Про організацію роботи апарату Міністерства юстиції України в період карантину», з метою своєчасного і повного проведення профілактичних і протиепідемічних заходів в апараті Міністерства юстиції України вирішено дозволити з 16.03.2020 до 03.04.2020 виконання роботи у віддаленому доступі поза межами адміністративних будівель Міністерства.
Одночасно, після ознайомлення з відповіддю на відзив з`явилася необхідність в наданні додаткових доказів для підготовки заперечень, дані докази надаються через Департамент з питань судової роботи (далі - Департамент) Мін`юсту, які звертається до профільних самостійних структурних підрозділів Міністерства юстиції України для отримання документів, які необхідні для формування правової позиції у справі.
Таким чином, у зв`язку із тимчасовим переходом Міністерством юстиції України до виконання роботи у віддаленому доступі, подання до суду заперечень, а також документів, які підтверджують позицію Міністерства юстиції України, у строк, встановлений судом, не можливо.
Розглянувши клопотання МЮУ суд дійшов висновку про його часткове задоволення, виходячи з наступного.
Кабінетом Міністрів України застосовані в Україні заходи щодо запобігання занесенню і поширенню на території України гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом COVID-19, Радою суддів України з метою убезпечення населення України від поширення гострих распіраторних захворювань та коронавірусу COVID-19, який віднесено до особливо небезпечних інфекційних хвороб, рекомендовано встановити особливий режим роботи судів України, проте особливий режим роботи як судів так і інших органів, у тому числі МЮУ не виключає їх роботу та виконання ними службових обов`язків.
Заявником не надано жодного доказу неможливості виконання покладених на нього обов`язків у зв`язку із карантинними заходами та тимчасовим переходом Міністерством юстиції України до виконання роботи у віддаленому доступі своїх повноважень.
Крім того, суд враховує, що справа №420/451/20 розглядається судом у спрощеному позовному провадженні без виклику осіб, розгляд справи здійснюється за наявними доказами без проведення судового засідання, тобто учасники справи не з`являються до суду, а заяви по суті направляють на адресу суду засобами зв`язку (електронного, поштового).
Між тим, представник відповідача просить продовжити строк на подання заперечень посилаючись на дотримання принципів рівності та змагальності адміністративного судочинства, а також для забезпечення повного та всебічного розгляду справи у справі № 420/451/20.
З урахуванням викладеного суд вважає можливим на підставі ст.121 КАС України продовжити строк на подання заперечень по справі та встановити його до 16.04.2020 року.
Строк розгляду даної справи встановлений КАС України - не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження, про що зазначено в ухвалі суду від 03.02.2020 року про відкриття провадження у даній справі.
Таким чином, справа повинна бути розглянута не пізніше 03.04.2020 року.
Відповідно до ст.32 цього Закону обмежувальні протиепідемічні заходи встановлюються місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування за поданням відповідного головного державного санітарного лікаря у разі, коли в окремому населеному пункті, у дитячому виховному, навчальному чи оздоровчому закладі виник спалах інфекційної хвороби або склалася неблагополучна епідемічна ситуація, що загрожує поширенням інфекційних хвороб. Обмеженням підлягають ті види господарської та іншої діяльності, що можуть сприяти поширенню інфекційних хвороб.
Види і тривалість обмежувальних протиепідемічних заходів встановлюються залежно від особливостей перебігу інфекційної хвороби, стану епідемічної ситуації та обставин, що на неї впливають.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 03.02.2020 № 93 «Про заходи щодо запобігання занесенню і поширенню на території України гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом 2019-пСоV», та постановою від 11.03.2020 №211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» з 12.03.2020 до 03.04.2020 на території України було встановлено карантин та заборонено проведення масових заходів, що суд вважає необхідним врахувати при розгляді вказаної справи.
Згідно з п.1 ч.2 ст.236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі захворювання учасника справи, підтвердженого медичною довідкою, що перешкоджає прибуттю до суду, якщо його особиста участь буде визнана судом обов`язковою, - до одужання.
Інших підстав для зупинення провадження КАС України не встановлює, у тому числі на випадок поширенням інфекційних хвороб, яке перешкоджає своєчасному розгляду справи.
Відповідно до ч.6 ст.7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
Водночас, при повній або частковій відсутності норм, які регулюють певні суспільні відносини, можливо застосувати аналогію закону, тобто, вирішення справи або окремого юридичного питання на основі правової норми, розрахованої на схожі випадки.
Слід зазначити, що застосування аналогії забороняється, якщо вона прямо заборонена законом, чи якщо закон пов`язує настання юридичних наслідків з наявністю конкретних норм.
Зважаючи на вищевикладене, суд вважає за необхідне з метою збереження та дотримання строків розгляду справи застосувати аналогію положення закону п. 1 ч. 2 ст. 236 КАС України, що є найбільш приближеним за змістом до ситуації, що склалася на території України та Одеської області та продовжити Міністерству юстиції України строк на подання заперечень по справі №420/451/20, встановивши строк для їх подання до 16 квітня 2020 року із зупиненням провадження по справі на вказаний строк.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 7, 118-121, 236, 248, 256 КАС України, суд,-
У Х В А Л И В:
Клопотання Міністерства юстиції України про продовження строку на подання заперечень по справі №420/451/20 задовольнити частково.
Продовжити Міністерству юстиції України строк на подання заперечень по справі №420/451/20, встановивши строк для їх подання до16 квітня 2020 року.
Зупинити провадження по справі №420/451/20 за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Міністерства юстиції України (вул.Городецького,13, м. Київ, 01001) про визнання протиправним та скасування наказу до 16.04.2020 року.
Повідомити Міністерству юстиції України у разі неподання заперечень у встановлений судом строк справа буде розглянута на підставі наявних доказів у встановлений КАС України строк.
Ухвала набирає законної сили у порядку ст.256 КАС України.
Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки встановлені ст.ст. 293-295 КАС України.
Суддя Е.В.Катаєва