Ухвала суду № 88486835, 13.03.2020, Сіверськодонецький міський суд Луганської області (до 25.04.2025 - Сєверодонецький міський суд Луганської області)

Дата ухвалення
13.03.2020
Номер справи
428/12217/19
Номер документу
88486835
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа №428/12217/19

Провадження №2/428/771/2020

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 березня 2020 року м. Сєвєродонецьк

Сєвєродонецький міський суд Луганської області в складі:

головуючого судді Кордюкової Ж.І.,

за участю секретаря Чумак Ю.А.,

позивача ОСОБА_1 ,

представника відповідача ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження клопотання Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області про закриття провадження у цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області про визнання звільнення незаконним, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, -

встановив:

Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області звернулось до суду з клопотанням про закриття провадження у цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області про визнання звільнення незаконним, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

Клопотання обґрунтоване тим, що розгляд зазначеної цивільної справи не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, оскільки між сторонами виник публічно-правовий спір, оскільки Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометрометеорологічної діяльності.

Позивач обіймала посаду начальника управління економіки та фінансів (головного бухгалтера) Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області та як посадова особа територіального органу державної влади була наділена владно-управлінськими повноваженнями, здійснювала владні управлінські функції.

Зазначене свідчить про те, що між сторонами, як між територіальним органом виконавчої влади та суб`єктом владних повноважень виник спір, який носить публічно-правовий характер.

Відповідач просив суд про закриття провадження у цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області про визнання звільнення незаконним, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

В судовому засіданні представник відповідача Придатко С.В. підтримав зазначене клопотання, підтвердив доводи, наведені в його обґрунтування. Додатково зазначив, що аналогічна позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного суду від 06.02.2018 року по справі №686/13410/16-ц.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 заперечувала проти задоволення клопотання, зазначила, що між нею та відповідачем існує спір з приводу захисту її порушених трудових справ. Судом вже розглядалась справа в порядку цивільного судочинства за її позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області щодо скасування дисциплінарного стягнення. Підстав для закриття провадження немає.

Вислухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

В провадженні Сєвєродонецького міського суду Луганської області знаходиться цивільна справа за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області про визнання звільнення незаконним, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

Згідно даних трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 , з 02.02.2015 року було переведено на посаду начальника управління економіки та фінансів (головного бухгалтера) Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області.

Згідно з п.1, 7 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановю КМУ від 16.12.2015 року№1052 Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.

ДСНС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Статтею 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Пунктом 2 ч.1 ст.4 КАС України встановлено, що публічно-правовий спір - спір, у якому:

хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або

хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або

хоча б одна сторона є суб`єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв`язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб`єкта владних повноважень або іншої особи.

Публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування (п.17 ч.1 ст.3 КАС України).

Статтею 1 Закону України «Про державну службу» встановлено, що державна служба - це публічна, професійна, політично неупереджена діяльність із практичного виконання завдань і функцій держави, зокрема щодо:

1) аналізу державної політики на загальнодержавному, галузевому і регіональному рівнях та підготовки пропозицій стосовно її формування, у тому числі розроблення та проведення експертизи проектів програм, концепцій, стратегій, проектів законів та інших нормативно-правових актів, проектів міжнародних договорів;

2) забезпечення реалізації державної політики, виконання загальнодержавних, галу

3) забезпечення надання доступних і якісних адміністративних послуг;

4) здійснення державного нагляду та контролю за дотриманням законодавства;

5) управління державними фінансовими ресурсами, майном та контролю за їх використанням;

6) управління персоналом державних органів;

7) реалізації інших повноважень державного органу, визначених законодавством.

Державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов`язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.

Статтею 21 Закону України «Про державну службу» вступ на державну службу здійснюється шляхом призначення громадянина України на посаду державної служби за результатами конкурсу.

Прийняття громадян України на посади державної служби без проведення конкурсу забороняється, крім випадків, передбачених цим Законом.

Особа, яка вступає на посаду державної служби вперше, набуває статусу державного службовця з дня публічного складення нею Присяги державного службовця, а особа, яка призначається на посаду державної служби повторно, - з дня призначення на посаду.

Судом не було встановлено, що позивач ОСОБА_1 має статус державного службовця, оскільки в її трудовій книжці відсутні відомості про те, що вона була прийнята на посаду начальника управління економіки та фінансів (головного бухгалтера) Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області за результатами конкурсу та склала Присягу державного службовця.

Той факт, що позивач обіймала посаду начальника управління економіки та фінансів (головного бухгалтера) у Головному управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області, яке є територіальним органом державної виконавчої влади не є беззаперечним свідченням того, що між сторонами існує публічно-правовий спір, оскільки цей спір виник не у зв`язку із виконанням або невиконанням такою однією зі сторін публічно-владних управлінських функцій.

Позивач звернулась до суду з позовом задля захисту своїх трудових прав, оскільки вважає, що її звільнення відбулось з порушенням норм чинного КЗпП України.

Абзацем 1 ч.1 ст.19 ЦПК України встановлено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Таким чином, цивільна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області про визнання звільнення незаконним, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

При цьому посилання позивача на правову позицію, викладену у постанові Великої Палати Верховного суду від 06.02.2018 року по справі №686/13410/16-ц, є помилковим, оскільки спір, який розглядався був публічно-правовим, т.я. стосувався проходження позивачем публічної служби.

Пунктом 1 ч.1 ст.255 ЦПК України встановлено, що суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

За таких обставин відсутні підстави для закриття провадження у справі, що має наслідком відмову в задоволенні клопотання позивача.

Керуючись ст.ст. 255, 262, 353-355, Перехідними положеннями ЦПК України суд,-

ПОСТАНОВив:

Відмовити в задоволенні клопотання про закриття провадження у цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області про визнання звільнення незаконним, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

Ухвала окремо оскарженню не підлягає та набирає законної з моменту її підписання суддею, заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Повний текст ухвали складено 18.03.2020 року.

Суддя Ж. І. Кордюкова