
Справа №766/4479/20
н/п 1-кс/766/3076/20
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26.03.2020 року Слідчий суддя Херсонського міського суду Херсонської області Мусулевський Я.А., розглянувши клопотання старшого слідчого СВ Корабельного ВП ХВП ГУНП в Херсонській області Дем`янюк Д.О., погоджене з прокурором Херсонської місцевої прокуратури Шеремет Є.В. про передачу в управління майна, на яке накладено арешт по матеріалам кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12020230020000624 від 14.03.2020 року за ознаками кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ст. 15 ч. 2, ч. 2 ст. 364-1 КК України,-
ВСТАНОВИВ:
Слідчий СВ Корабельного ВП ХВП ГУНП в Херсонській області Дем`янюк Д.О. звернулася до слідчого судді з клопотанням про передачу в управління майна, на яке накладено арешт, в якому просила суд: передати Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (код ЄДРПОУ - 41037901) для здійснення заходів управління з метою забезпечення збереження нерухоме майно, що належить ТОВ «СП Агент-Експортер» а саме: майно у вигляді 20970 (двадцять тисяч дев`ятсот сімдесят) штук респіраторних масок з позначенням «3m VFlex Tm 9161E EN149:2001 FFP1NRD», на яке ухвалою 23.03.2020 слідчим суддею Херсонського міського суду накладено арешт; зобов`язати Національне агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (код ЄДРПОУ - 41037901), забезпечити реалізацію прав на управління з метою забезпечення збереження нерухоме майна.
В обґрунтування клопотання слідчий посилався на те, що слідчим відділенням Корабельного ВП ХВП ГУНП в Херсонській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №12020230020000624 від 14.03.2019 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст. 15 ч. 2, ч. 2 ст. 364-1 КК України.
Досудовим розслідування було встановлено, що 14.03.2020 до ЧЧ Корабельного ВП надійшло повідомлення про те, що 14.03.2020 керівництво ТОВ «СП «Агент-Експортер» зловживаючи своїм службовим повноваженням, порушуючи постанову КМУ № 214 від 11.03.2020 задекларував на експорт медичні маски класифікація яких зазначена в постанові як заборонені до експорту.
Вказаний факт 14.03.2020 року внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 12020230020000624 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ст. 15 ч. 2, ч. 2 ст. 364-1 КК України.
14.03.2020 в період часу із 14 год. 55 хв. до 15 год. 25 хв. старшим слідчим СВ Корабельного ВП ХВП ГУНП в Херсонській області Корзун С.В., проведено огляд місця події за адресою: м. Херсон, Аеропорт ЦА, асфальтована ділянка території біля будівлі аеропорту «Митний склад КП ХОР «Херсонські авіалінії», як невідкладну слідчу дію, у ході якого вилучено предмети кримінального правопорушення, що мають суттєве значення для повного та всебічного проведення досудового розслідування, а саме: 21000 (двадцять одна тисяча) штук респіраторних масок з позначенням «3m VFlex Tm 9161E EN149:2001 FFP1NRD», які упаковані в картонні коробки в кількості 35 (тридцять п`ять) штук, в кожній з яких знаходяться 40 (сорок) поліетиленових пакетів з розфасованими масками в кількості 15 (п`ятнадцять) штук в кожній. Вказані коробки опечатані контрольним талоном та печатками «№ 36.2 Для пакетів Корабельного ВП» які поміщено на зберігання в бокс № 15 за адресою: м. Херсон, вул. Стрітенська, 11.
В подальшому, з метою уточнення кількості вилучених респіраторних масок, 14.03.2020 в період часу із 16 год. 35 хв. до 17 год. 50 хв. старшим слідчим СВ Корабельного ВП ХВП ГУНП в Херсонській області Корзун С.В., проведено додатковий огляд місця події за адресою: м. Херсон, Аеропорт ЦА, асфальтована ділянка території біля будівлі аеропорту «Митний склад КП ХОР «Херсонські авіалінії». В ході проведення перерахунку встановлено, що в двох коробках знаходяться 39 (тридцять дев`ять) поліетиленових пакетів з розфасованими масками в кількості 15 (п`ятнадцять) штук в кожній.
Таким чином, в ході проведення огляду місця події, що мав місце 14.03.2020 за адресою: м. Херсон, Аеропорт ЦА, асфальтована ділянка території біля будівлі аеропорту «Митний склад КП ХОР «Херсонські авіалінії», було виявлено та вилучено 20970 (двадцять тисяч дев`ятсот сімдесят) штук респіраторних масок з позначенням «3m VFlex Tm 9161E EN149:2001 FFP1NRD», які зберігаються в картонних коробках в кількості 35 (тридцять п`ять) штук.
18.03.2020 до Херсонського міського суду Херсонської області було спрямовано клопотання про арешт тимчасово вилученого майна та 23.03.2020 винесено ухвалу про накладання арешту на вилучене майно, а саме на 20970 (двадцять тисяч дев`ятсот сімдесят) штук респіраторних масок з позначенням «3m VFlex Tm 9161E EN149:2001 FFP1NRD», які зберігаються в картонних коробках в кількості 35 (тридцять п`ять) штук.
Також в ході досудового розслідування було допитано:
- головного державного інспектора Чорноморської митниці Держмитслужби ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який пояснив, що 14.03.2020 ближче до обіду за розпорядженням старшого зміни співробітника ОСОБА_2 він зайшов у програму «Інспектор» (автоматизована система митного оформлення) де побачив, що в програмі знаходиться декларація для оформлення експортного вантажу до країни Ізраїль. Прийнявши до роботи декларацію та взявши її в обробку ОСОБА_1 почав вивчати надані електронні документи стороною – експортером. В документах був зовнішньоекономічний контракт, інвойс, пакувальний лист та накладна. Також програмою було автоматично сформовано повідомлення про необхідність здійснення додаткових заходів щодо перевірки наданих до митного оформлення документів (автоматизованою системою перевіряються вказані документи за системою ризику вантажу що перевозиться), а саме необхідність надання декларантом оригіналів супровідних документів. Вказане повідомлення було через те, що раніше стороні – декларанту вже було декілька разів відмовлено у перевезенні вантажу на інші вантажі. ОСОБА_1 також переглянув надані документи, та побачив, що вантаж який перевозиться це є готові текстильні вироби маски для обличчя для захисту від пилу, запахів тощо, не оснащені змінним фільтром, але такі, що складаються з декількох шарів нетканих матеріалів зі ступенем захисту FFP1. Далі ОСОБА_1 відправив на електронну адресу декларанта запит про надання оригіналів документів та зазначив, що термін надання документів встановлений Митним кодексом України становить 4 години. Через чотири години стороною – експортером такі документи надані не були, у зв`язку з чим ОСОБА_1 було складено картку – відмову в оформленні митної декларації на експортуємий товар;
- директора ФОП « ОСОБА_3 » ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який пояснив, що 06.03.2020 до нього звернулась директор ТОВ «СП Агент-Експортер» ОСОБА_4 з приводу оформлення договору про надання послуг з митно – брокерського обслуговування для експорту товару за авіанакладною. Товар представляв собою лицьові маски в кількості 21000 штука які за контрактом придбала фірма з Республіки Естонія, місце призначення вантажу – Ізраїль. Після цього ОСОБА_3 перевірив експортуємий товар який зазначений в документах, а саме за класифікатором УКТЗЕД, нормативними документами щодо можливих заборон на експорт товарів. Провівши перевірку, заборон на експорт вказаного товару виявлено не було та ОСОБА_3 підготовив декларацію про товар який планується експортувати. Після цього така декларація була відправлена на електрону адресу митної служби (митного поста), в даному випадку на митний контроль аеропорту в м. Херсоні. В авіанакладній одразу ж вказується дата вильоту (перевезення) яке бронюється заздалегідь з авіаперевізником, а саме 15.03.2020 р., та 14.03.2020 р. зранку ОСОБА_3 подав таку декларацію до митного поста. Через декілька годин йому прийшло повідомлення про те, що декларація взята в обробку. В цей час ОСОБА_3 вже знаходився на території аеропорту для того щоб проконтролювати подальше оформлення документів та переміщення товару до митного складу. Коли вантаж знаходився біля воріт на територію митного складу, він знаходився біля митних інспекторів які повідомили, що на територію приїхали співробітники поліції. Співробітники поліції повідомили, що на телефонну лінію «102» надійшло повідомлення про те, що намагаються експортувати маски, які підпадають під заборону такого експорту.
23.03.2020 року вилучене майно у вигляді 20970 (двадцять тисяч дев`ятсот сімдесят) штук респіраторних масок з позначенням «3m VFlex Tm 9161E EN149:2001 FFP1NRD», які зберігаються в картонних коробках в кількості 35 (тридцять п`ять) штук визнано речовими доказами у вказаному кримінальному провадженні.
Так, вартість об`єктів нерухомості значно перевищує 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб так, як згідно офіційного курсу НБУ курс долара до гривні складає 25,858 гривень становить 1 млн. 60 тис. гривень.
Слідчий в судове засідання не з`явився. Надав до суду заяву, в якій просив провести розгляд клопотання за його відсутності. Клопотання підтримує у повному обсязі, просить задовольнити його з підстав викладених у ньому.
Відповідно до ст. 107 ч.4 КПК України, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснювалось.
Слідчий суддя, вивчивши клопотання та надані в його обґрунтування матеріали, приходить до наступних висновків.
Статтею 2 КПК України передбачено, що завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Відповідно до статті 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Частиною 1 першої статті 170 КПК України передбачено, що арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.
Так, згідно з абзацом сьомим частини шостої статті 100 КПК України, речові докази вартістю понад 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, якщо це можливо без шкоди для кримінального провадження, передаються за письмовою згодою власника, а в разі її відсутності - за рішенням слідчого судді, суду Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, для здійснення заходів з управління ними з метою забезпечення їх збереження або збереження їхньої економічної вартості, а речові докази, зазначені в абзаці першому цієї частини, такої самої вартості - для їх реалізації з урахуванням особливостей, визначених законом.
У випадках, передбачених пунктами 2, 4 та абзацом сьомим частини шостої цієї статті, слідчий за погодженням із прокурором або прокурор звертається з відповідним клопотанням до слідчого судді місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого здійснюється досудове розслідування, або до суду під час судового провадження, яке розглядається згідно із статтями 171-173 цього Кодексу. Прокурор у випадку, передбаченому абзацом сьомим частини шостої цієї статті, не пізніше наступного робочого дня з моменту постановлення ухвали слідчого судді, суду надсилає копію цієї ухвали Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, із зверненням щодо прийняття активів, а також вживає невідкладних заходів щодо передачі цих активів Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.
Частиною першою статті 2 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» передбачено, що Національне агентство є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері виявлення та розшуку активів, на які може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, та/або з управління активами, на які накладено арешт або які конфісковано у кримінальному провадженні.
У пункті 4 частини першої статті 9 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів`зазначається, що на Національне агентство покладено функцію з проведення оцінки, ведення обліку та управління активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні.
За абзацом четвертим частини першої статті 1 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів», управляючи активами, Національне агентство забезпечує збереження активів, на які накладено арешт у кримінальному провадженні, та їх економічної вартості.
Відповідно до частини третьої статті 21 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів», управління активами, зазначеними у частині першій цієї статті, здійснюється Національним агентством на умовах ефективності, а також збереження та збільшення їх економічної вартості.
Відповідно до абзацу другого частини першої статті 19 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів», активи, визначені приймаються в управління на підставі ухвали слідчого судді, суду чи згоди власника активів.
Згідно з частиною другою статті 19 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів», у разі прийняття в управління активів, які чи права на які та їх обтяження підлягають державній реєстрації, Національне агентство надсилає того самого дня інформацію про накладення арешту на активи органам, що ведуть державні реєстри таких активів, прав на них або їх обтяжень.
Вимогами абзацу другого частини другої статті 21 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» передбачено, що управління активами здійснюється на підставі договору, укладеного відповідно до глави 70 Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, між Національним агентством та управителем визначеним за результатами конкурсу відповідно до абзацу першого частини другої зазначеної статті Закону.
Згідно з частиною четвертою статті 21 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів», майно, в тому числі у вигляді предметів чи великих партій товарів, зберігання якого через громіздкість або з інших причин неможливе без зайвих труднощів, або витрати із забезпечення спеціальних умов зберігання якого чи управління яким співмірні з його вартістю, або яке швидко втрачає свою вартість, а також майно у вигляді товарів або продукції, що піддаються швидкому псуванню, підлягає реалізації за цінами щонайменш не нижче ринкових.
У разі надходження винесеного у межах наданих законом повноважень рішення прокурора, а також судового рішення, що набрало законної сили, яким скасовано арешт прийнятих в управління активів, Національне агентство у триденний строк повертає їх законному власнику.
Вимогами статті 24 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів», встановлено, що надходження від здійснюваного Національним агентством управління активами, а також кошти, одержані на підставі міжнародних угод щодо розподілу та повернення активів в Україну, перераховуються до державного бюджету.
Як вбачається з матеріалів доданих до клопотання 23.03.2020 року слідчим суддею Херсонського міського суду Херсонської області винесено ухвалу про накладання арешту на вилучене майно, а саме на 20970 (двадцять тисяч дев`ятсот сімдесят) штук респіраторних масок з позначенням «3m VFlex Tm 9161E EN149:2001 FFP1NRD», які зберігаються в картонних коробках в кількості 35 (тридцять п`ять) штук.
Таким чином, враховуючи те, що з метою збереження економічної вартості майна, на яке накладено арешт, неможливістю самостійно здійснити управління вказаним майном, запобігти можливості знищення, відчуження майна, необхідно передати Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів з метою забезпечення збереження майна, яке належить ТОВ «СП Агент-Експортер», а саме майно у вигляді 20970 (двадцять тисяч дев`ятсот сімдесят) штук респіраторних масок з позначенням «3m VFlex Tm 9161E EN149:2001 FFP1NRD», на яке ухвалою слідчого судді Херсонського міського суду Херсонської області 23.03.2020 накладено арешт, в зв`язку із чим, клопотання підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 100 КПК України, ЗУ «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» слідчий суддя –
УХВАЛИВ:
Клопотання - задовольнити
Передати Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (код ЄДРПОУ - 41037901) для здійснення заходів управління з метою забезпечення збереження нерухоме майно, що належить ТОВ «СП Агент-Експортер» а саме: майно у вигляді 20970 (двадцять тисяч дев`ятсот сімдесят) штук респіраторних масок з позначенням «3m VFlex Tm 9161E EN149:2001 FFP1NRD», на яке ухвалою 23.03.2020 слідчим суддею Херсонського міського суду накладено арешт.
Зобов`язати Національне агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (код ЄДРПОУ - 41037901), забезпечити реалізацію прав на управління з метою забезпечення збереження нерухоме майна.
Ухвала оскарженню не підлягає.
СуддяЯ. А. Мусулевський