
Справа № 752/10432/19
Провадження № 2-а/752/77/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10.02.2020 року Голосіївський районний суд м. Києвау складі судді Мазура Ю.Ю., за участю секретаря Воробйова І.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
У травні 2019 позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, в якому просить зобов`язати відповідача відповідно до рішення управління праці та соціального захисту населення Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації від 09.07.2018 року та 24.07.2018 року доплатити недоотримані кошти.
Свої вимоги мотивує тим, що позивач є ліквідатором аварії на ЧАЕС інвалід ІІ групи, І категорії. Захворювання пов`язане із Чорнобильською катастрофою. Проте позивач зазначила, що їй не виплачують доплату за шкоду заподіяну здоров`ю (одноразова компенсація за шкоду заподіяну здоров`ю).
З урахуванням вказаних обставин, позивач просить про зобов`язання відповідача вчинити певні дії.
Ухвалою Голосіївського районного суду м. Києва від 06.06.2019, відкрито провадження по справі за даним адміністративним позовом та постановлено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами на підставі ч. 6 ст. 12 КАС України, надано відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву і всіх письмових та електронних доказів (які можливо доставити до суду).
Представник відповідача надав до суду відзив на позовну заяву, в якій зазначив, що відповідач не є боржником по справі, враховуючи постанову Голосіївського районного суду м. Києва від 12.07.2017, а тому не має законних підстав щодо виконання зазначеної постанови. Тому просив відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Суд, всебічно, повно та об`єктивно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті на предмет їх належності, допустимості, достовірності у їх сукупності, вважає необхідним відмовити в задоволенні позову, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що постановою Голосіївського районного суду м. Києва від 29.11.2011, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 25.12.2012, задоволено позов ОСОБА_1 . Постановлено визнати протиправними дії управління праці та соціального захисту населення Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 одноразової компенсації за шкоду, заподіяну здоров`ю, згідно ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за 2011, як інваліду 2 групи 1 категорії аварії на Чорнобильській АЕС. Зобов`язано управління праці та соціального захисту населення Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації нарахувати ОСОБА_1 одноразову компенсацію за шкоду, заподіяну здоров`ю, в розмірі 45 мінімальних заробітних плат, визначаючи розмір мінімальної заробітної плати на момент виплати, відповідно до вимог ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за 2011, з урахуванням попередніх виплат. Зобов`язано Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління соціального захисту населення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) здійснити ОСОБА_1 виплату одноразової компенсації за шкоду, заподіяну здоров`ю, в розмірі 45 мінімальних заробітних плат, визначаючи розмір мінімальної заробітної плати на момент виплати, відповідно до вимог ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за 2011, з урахуванням попередніх виплат.
Постановою Голосіївського районного суду м. Києва від 12.07.2017, було зобов`язано Відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в м. Києві у повному обсязі виконати постанову Голосіївського районного суду м. Києві від 29.11.2011 № 2-а-4062/11.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 05.09.2017, апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації на постанову Голосіївського районного суду м. Києві від 12.07.2017 у справі № 752/9847/17 залишено без задоволення, а постанову Голосіївського районного суду м. Києві від 12.07.2017 у справі № 752/9847/17, без змін.
Ухвалою Голосіївського районного суду м. Києва від 11.06.2018, у задоволенні скарги Управління праці та соціального захисту населення Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації на постанову Голосіївського районного суду м. Києві, третя особа стягувач ОСОБА_1 , третя особа Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, на постанову про відкриття виконавчого провадження - відмовлено.
За правилами ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Згідно із ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», встановлено гарантії держави стосовно виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України «Про виконавче провадження», та особливості їх виконання.
Кабінетом Міністрів України з метою реалізації п. 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону Країни «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» прийнято постанову від 03.09.2014 № 440 «Про затвердження Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою».
Управлінням державної виконавчої служби Головного Управління юстиції в м. Києві на виконання Порядку було надіслано Повідомлення про прийняття до обліку рішення виконання якого гарантується державою від 23.10.2014 № 551/804-31.
На виконання зазначеного повідомлення, на підставі рішення Управління соціального захисту населення Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації, Центром було надано довідку про розрахункову суму до виплати за рішенням суду. Згідно платіжного доручення Головного управління державної казначейської служби України в м. Києві від 01.06.2017 заборгованість по судовій справі № 2-а-4062/11 погашена, постанова Голосіївського районного суду м. Києві від 29.11.2011, є виконаною.
Як вбачається з матеріалів справи рішенням Управління праці та соціального захисту населення Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації на постанову Голосіївського районного суду м. Києві від 09.07.2018 та від 24.07.2018 зазначено, що на виконання ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 05.09.2017, нарахувати одноразову компенсацію за шкоду заподіяну здоров`ю в розмірі 45 мінімальних заробітних плат на момент виплати, із урахуванням розмірі мінімальної заробітної плати за 2017 рік. Мінімальна заробітна плата у 2017 році складає 3200 грн. 3200 грн х 45 = 144000 грн з урахуванням проведених виплат.
Відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії - інвалідам 2 групи виплачується в розмірі 45 мінімальних заробітних плат. Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати, (п. 7 ст. 48).
У відповідності до ст. 71 Закону, дія положень цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України, передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У Рішенні від 09.07.2007 № 6-рп/2007 (права про соціальні гарантії громадян), Конституційний Суд України встановив, що утверджуючи і забезпечуючи права і свободи громадян, держава окремими законами України встановила певні соціальні пільги, компенсації і гарантії, що є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права, а тому відповідно до ч. 2 ст. 6 та ч. 2 ст. 19,ч. 1 ст. 68 Конституції України, вони є загальнообов`язковими, однаковою мірою мають додержуватися органами державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовими особами. Невиконання державою своїх соціальних зобов`язань щодо окремих осіб ставить громадян у нерівні умови, підриває принцип довіри особи до держави, що закономірно призводить до порушення принципів соціальної, правової держави. Принципи соціальної держави втілено також у ратифікованих Україною міжнародних актах: Міжнародному пакті про економічні, соціальні і культурні права 1966 року, Європейській соціальній хартії (переглянутій) 1996 р., Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 р., та рішеннях Європейського суду з прав людини. Зокрема, згідно зі ст. 12 Європейської соціальної хартії(переглянутої) 1996 р. держава зобов`язана підтримувати функціонування системи соціального забезпечення, її задовільний рівень, докладати зусиль для її поступового посилення тощо.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку», громадяни, здоров`ю та майну яких завдано шкоди, зумовленої негативним впливом іонізуючого випромінювання під час використання ядерної енергії, мають право на її відшкодування в повному обсязі відповідно до законодавства.
Згідно ст. 255 КАС України, постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили є обов`язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Як вбачається з матеріалів справи боржник належним чином рішення судів «здійснити нарахування одноразової компенсації за шкоду, заподіяну здоров`ю, в розмірі 45 мінімальних заробітних плат визначаючи розмір мінімальної заробітної плати на момент виплати» не виконав, та виплатив стягувачу значно меншу грошову суму.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із п.п. 1, 2 ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.
Оцінюючи належність, допустимість та достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів в їх сукупності, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 94 КАС України, оскільки сторони звільнені від оплати судового збору, судові витрати компенсуються за рахунок коштів Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 241-244, 246 КАС України, -
В И Р І Ш И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Зобов`язати Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат відповідно до рішень Управління праці та соціального захисту населення Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації від 09.07.2018 року та від 24.07.2018 року, а саме на виконання ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 05.09.2017 року, нарахувати одноразову компенсацію за шкоду заподіяну здоров`ю в розмірі 45 мінімальних заробітних плат на момент виплати, із урахуванням розмірі мінімальної заробітної плати за 2017 рік. Мінімальна заробітна плата у 2017 році складає 3200 грн. 3200 грн х 45 = 144000 грн. з урахуванням проведених виплат, доплатити недоотримані позивачем кошти.
Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду через Голосіївський районний суд м. Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частину рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту судового рішення.
Суддя: Ю.Ю. Мазур