
Справа № 229/7412/19
Провадження №2/229/556/2020
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 березня 2020 р. м.Дружківка
Дружківський міський суд Донецької області у складі:
головуючого судді Панової Т.Л.
за участю секретаря
судового засідання Гумірової І.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Дружківка цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених грошових коштів,
ВСТАНОВИВ:
позивач звернувся до суду з зазначеним позовом і просить стягнути з відповідача надміру виплачені кошти щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг в розмірі 21 119,27грн, а також стягнути судові витрати в розмірі 1921грн.
Обгрунтовують вимоги таким. ОСОБА_1 був отримувачем щомісячної адресної допомоги внутрішньо-переміщеним особам з 27.10.2014року. Зареєстрований відповідач в АДРЕСА_1 , фактично перебуває в АДРЕСА_2 .
Грошова допомога була призначена відповідачеві
з 27.10.2014р по 26.04.2015р в сумі 1326,00грн;
з 27.04.2014р по 26.10.2015р в сумі 884грн;
з 27.10.2015р по 26.04.2016р в сумі 884грн;
з 28.04.2016р по 22.10.2016р в сумі 884грн;
з 28.10.2016р по 27.04.2017р в сумі 884грн;
19 травня 2017року відповідач звернувся до Управління з заявою про призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, у якій повідомив про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред"явив довідку про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб.
Грошова допомога призначена з 19.05.2017р по 18.11.2017р в сумі 884грн.
17 листопада 2017року заявник звернувся до Управління з заявою про призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, в якій повідомив про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги.
Грошова допомога призначена з 19 листопада 2017р по 18.05.2018р в сумі 884грн.
08 червня 2018р відповідач звернувся до Управління з заявою про призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, в якій повідомив про відсутність змін , що впливають на призначення грошової допомоги. З 04.06.2018р по 03.12.2018р призначена допомога в сумі 1000грн .
17 грудня 2018року заявник звернувся до Управління з заявою про призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк. Грошова допомога призначена з 17.12.2018р по 16.06.2019р в сумі 1000грн.
Згідно вимог п.11, п.12 Порядку "Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщенним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово комунальних послуг" уповноважений представник сім"ї, якому призначено грошову допомогу , зобов"язаний повідомити уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі: подання уповноваженим представником сім"ї заяви про припинення виплати грошової допомоги; виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
Під час проведення Державним соціальним інспектором Управління вибіркової перевірки правильності надання інформації, яку надав ОСОБА_1 , а саме на наявність у членів його сім"ї житлового приміщення , що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, у власності його дружини виявлено житлове приміщення, розташоване за адресою АДРЕСА_2 , про що складений відповідний акт від 17.05.2019р № 917.
На підставі виявлення недостовірних відомостей рішенням Управління від 17.05.2019р було припинено виплату грошової допомоги сім"ї ОСОБА_1 з 01.05.2019р, згідно п.6,п.12 Постанови № 505 КМУ від 01.10.2014, а також розпорядженням начальника управління від 15.05.2019року № 164 було пораховано надміру виплачену адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам за період з 03.06.2017 по 30.04.2019р в сумі 21 119,27грн.
Управлінням надіслано ОСОБА_1 лист повідомлення від 16.05.2019р про повернення переплачених коштів щомісячної адресної допомоги.
10 вересня 2019року Управлінням повторно надіслано ОСОБА_1 вимогу про погашення переплачених коштів. На теперішній час кошти в сумі 21 119,27грн відповідачем Управлінню не повернуті.
Ухвалою суду від 10.01.2020року відкрито провадження у даній цивільній справі. Визначено розгляд справи проводити в загальному порядку позовного провадження. Призначено підготовче засідання (а.с.31-32)
Ухвалою суду від 05 лютого 2020року закрито підготовче засідання та призначено дану цивільну справу до судового розгляду по суті (а.с.58)
В судове засідання сторони не з"явилися. Про дату, час, та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Позивач надав суду заяву про розгляд справи у відсутність представника позивача. Позовні вимоги підтримують в повному обсязі (а.с.36)
Відповідач надав суду відзив, в якому просить в задоволенні позовних вимог відмовити з посиланням на таке.
За період його перебування на обліку в УСЗН Дружківської міської ради , як внутрішньо переміщеної особи - отримувача щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, редакція Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішнь переміщенним особам для покриття витрат на проживання неодноразово змінювалася.
Він звертався до УСЗН із заявами про призначення щомісячної адресної допомоги заповнюючи відповідний бланк, заздалегідь надрукованих позивачем заяв, а саме 27.04.2015р, 05.11.2015р, 28.01.2016р та 28.10.2016р., і під час заповнення бланків, заздалегідь надрукованої заяви, позивач не вимагав від нього надання будь-якої додаткової інформації, чи документів.
19.05.2017р він в чергове звернувся до УСЗН. Під час заповнення даної заяви, на вимогу спеціаліста управління, під його диктовку, ним було зазначено наступне: я, та члени моєї родини не маємо на депозитному банківському рахунку коштів у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, також не маємо у власності житлових приміщень, розташованих в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України.
Наявність у власності його дружини частини домоволодінян в м.Дружківка не тягнуло правових наслідків щодо вирішення питання про надання допомоги, згідно вимог, які було передбачено п.6 Порядку , оскільки м.Дружківка віднесено до району проведення АТО, і він не міг передбачити подальших змін у діючому законодавстві.
В наступному , він тричи звертався до УСЗН із заявами про призначення та подовження щомісячної адресної допомоги шляхом заповнення заздалегідь надрукованого бланку відповідної заяви, а саме: 17.11.2017р, 04.06.2018р, 17.12.2018р. Зазначені бланки заяв, також містили заздалегідь надруковану інформацію, навпроти якої, передбачалося лише здійснення його особистого підпису.
Зокрема в бланках заяв від 17.11.2017,.04.06.2018,.17.12.2018 надруковано : - я, та члени моєї родини не маємо у власності житлових приміщень , розташованих в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України.
Ставлячи власний підпис навпроти зазначеної інформації, він усвідомлював, що в його сім"ї , з часу подання попередньої заяви, не відбулося змін, щодо набуття у власність нерухомого майна, чи його частини.
Спеціалістами УСЗН жодного разу , під час подання ним заяв, не було надано роз"яснень, щодо змін діючого законодавства - Порядку надання щомісячної адресної допомоги ВПО для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг передбачено.
Вважає, що в його діях не містилося фактів свідомого надання неправдивих відомостей.
Призначення та виплата щомісячної адресної допомоги здійснювались позивачем добровільно за відсутності рахункової помилки, а її виплаті не передували недобросовісні дії з його боку. Тому відсутні підстави для стягнення надміру сплачених сум допомоги.
Суд, дослідивши докази по справі, вважає позов таким, що підлягає задовленню.
Судом встановлено, що 23.10.2014року ОСОБА_1 звернувся до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради із заявою про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення АТО. В заяві зазначає місце фактичного перебування з 09 червня 2014р - АДРЕСА_2 . Як члена сім"ї, в заяві зазначає доньку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В заяві, у відповідній графі щодо наявності у заявника або будь-кого з членів сім"ї у володінні житлового приміщення , розташованого в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України та районів проведення антитерористичної операції, відповідач зазначив, що немає у володінні житлових приміщень (а.с.25)
27.10.2014 року відповідач вперше звернувся до Управління з заявою про призначення йому щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на житлово-комунальні послуги. На підставі цієї заяви рішенням позивача від 27.10.2014 відповідачу, на склад сім"ї : ОСОБА_1 , донька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на період з 27.10.2014 року по 26.04.2015 року призначено грошову допомогу в сумі 1326 грн. щомісячно. В заяві, у відповідній графі щодо наявності житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та район проведення антитерористичної операції відповідач власноруч зазначив, що ні у нього, ні у членів його сім`ї такого житла немає. Заява підписана заявником ОСОБА_1 власноручно (а.с.26).
В подальшому відповідач звертався з відповідними заявами про призначення грошової допомоги на наступні шість місяців, в яких повідомляв про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги.
За рішеннями позивача, відповідачеві призначалася грошова допомога у періоди з 27.04.2014р по 26.10.2015р в сумі 884грн;
з 27.10.2015р по 26.04.2016р в сумі 884грн;
з 28.04.2016р по 22.10.2016р в сумі 884грн;
з 28.10.2016р по 27.04.2017р в сумі 884грн (а.с.20-24).
19.05.2017року відповідач знову звертається до позивача із заявою, в якій просить призначити щомісячну адресну допомогу особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на наступний 6місячний строк. В заяві власноручно заявником зазначено, що він, та члени його сім"ї не мають на депозитному банківському рахунку коштів у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, також не мають у власності житлових приміщень, розташованих в районах, інших ніж тимчасово окупована територія.
На підставі цієї заяви відповідачу, відповідно до рішення позивача було призначено допомогу на період з 19.05.2017 року по 18.11.2017 року в сумі 884 грн. щомісячно. (а.с.19).
Наступна заява відповідача про призначення грошової допомоги на подальший шестимісячний строк надійшла до Управління 17.11.2017 року. На підставі цієї заяви згідно рішення позивача від 21.12.2017 відповідачу було призначено грошову допомогу в сумі 884 грн. щомісячно на період з 19.11.2017 року по 18.05.2018 року. В заяві відповідача вказано на відсутність у нього або будь-кого з членів його сім`ї у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України.(а.с.18).
Такі ж відомості зазначені відповідачем і в заявах про призначення адресної допомоги від 04.06.2018 року та від 17.12.2018 року, на підставі яких відповідачу було призначено грошову допомогу на періоди з 04.06.2018 року по 03.12.2018 року, та з 17.12.2018 року по 16.06.2019 року в сумі 1000 грн щомісячно (а.с.16-17).
Згідно особового рахунку № НОМЕР_1 на ім"я відповідача ОСОБА_1 розмір загальної суми виплачених відповідачу коштів щомісячної адресної допомоги за період з 03.06.2017 року по 30.04.2019 року становить 21 119,27 грн. (а.с.12).
Рішенням Управління від 15.05.2019 року виплату щомісячної адресної допомоги відповідачу ОСОБА_1 припинено відповідно до п.6 та п.12 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам від 01.10.2014 №505 у зв`язку з придбання житлового приміщення. (а.с.12 зв.стор).
Судом встановлено, що відповідач з 18 травня 2013року перебуває у шлюбі з ОСОБА_4 . (а.с.48)
Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно , Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об"єктів нерухомого майна щодо суб"єкта ОСОБА_4 з 04.09.2015року є власником 1/3 частки житлового будинку за адресою АДРЕСА_2 (а.с.14)
Факт наявності права власності на частку будинку по АДРЕСА_2 у його дружини, відповідач не заперечує.
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території. Гарантії прав, свобод та законних інтересів осіб, які переселилися з тимчасово окупованої території України та перебувають на території України на законних підставах, визначаються Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».
Згідно ч. 1 ст. 9 зазначеного Закону внутрішньо переміщена особа має право, зокрема на: сприяння органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб`єктами приватного права у пошуку та возз`єднанні членів сімей, які втратили зв`язок внаслідок внутрішнього переміщення; безпечні умови життя і здоров`я; створення належних умов для її постійного чи тимчасового проживання; забезпечення органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб`єктами приватного права можливості безоплатного тимчасового проживання (за умови оплати особою вартості комунальних послуг) протягом шести місяців з моменту взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; для багатодітних сімей, інвалідів, осіб похилого віку цей термін може бути продовжено.
Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505. (далі по тексту Порядок)
Пунктом 2 Порядку визначено, що грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Відповідно до п. 3 Порядку, грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім`ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім`ї.
Для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім`ї подає до уповноваженого органу або установи уповноваженого банку (у випадку, передбаченому пунктом 5 цього Порядку) заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред`являє довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб усіх членів сім`ї.
Відповідно до п. 11 Порядку уповноважений представник сім`ї, якому призначено грошову допомогу, зобов`язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.
Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім`ї на вимогу уповноваженого органу.
У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Випадки, коли грошова допомога не призначається, встановлені п. 6 Порядку, редакція якого неодноразово змінювалася.
Так, 23 квітня 2015 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 31 березня 2015 року № 212, якою внесені зміни до абз. 2 п. 6 Порядку, з урахуванням яких було передбачено, що грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім`ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.
03 червня 2017 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 31 травня 2017 року № 370, якою абз. 2 п. 6 Порядку викладено в редакції, відповідно до якої грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто із членів сім`ї має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану.
07 липня 2017 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 04 липня 2017 року № 453, якою абз. 2 п. 6 Порядку після слів "членів сім`ї" доповнено словами "(крім сімей, до складу яких входять військовослужбовці з числа внутрішньо переміщених осіб, які захищають незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції)".
08 вересня 2018 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 05 вересня 2018 року № 713, якою абз. 2 п. 6 Порядку викладено в редакції, відповідно до якої грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто із членів сім`ї (крім сімей, до складу яких входять військовослужбовці з числа внутрішньо переміщених осіб, які захищають незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та беруть безпосередню участь у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації) має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану.
Отже, відповідно до наведених норм права при наявності у членів сім`ї заявника житлових приміщень в районі проведення антитерористичної операції (тобто житлових приміщень, що розташовані в населених пунктах, на території яких здійснювалася антитерористична операція), на що посилався позивач, грошова допомога призначалася в період до 03 червня 2017 року.
З 03 червня 2017 року при таких обставинах грошова допомога не призначається.
Отже, з 03 червня 2017 року наявність житлового приміщення/частки в районі проведення антитерористичної операції є підставою для відмови в призначенні щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Як вже зазначав суд , дружина відповідача ОСОБА_4 , має право власності на 1/3 частку нерухомого майна - житловий будинок, за адресою: АДРЕСА_2 .
Перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, був затверджений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року №1053-р, дію якого зупинено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2014 року №1079-р.
Вказаний Перелік втратив чинність у зв`язку з набранням чинності Переліком населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, що затверджений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року №1275-р.
До вказаних Переліків внесено, зокрема м.Дружківка, де розташовано житлове приміщення дружини відповідача.
Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та Перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення затверджені розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085-р.
До вказаних Переліків населений пункт, де розташовано житлове приміщення дружини відповідача, не внесено.
З огляду на наведене при наявності житлового приміщення, яке розташоване в населеному пункті, на території якого здійснювалася антитерористична операція, за відсутності інших виключень, що передбачені абз. 2 п. 6 Порядку, відповідач мав право на отримання щомісячної адресної допомоги в період до 03 червня 2017 року.
Відповідач як уповноважений представник сім`ї про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин, в порядку, передбаченому п. 11 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505, позивача не повідомляв.
Більш того, в своїх заявах, він зазначав про відсутність у нього та членів його родини у власності житлових приміщень, розташованих в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України. (а.с.16-19)
З огляду на наведене позивач, як уповноважений орган, зобов"язаний був направити відповідачу відповідну вимогу (п. 11 вказаного Порядку).
Позивач вимагав у відповідача повернути виплачену йому адресну допомогу за період з 03.06.2017 по 30.04.2019 у певній сумі. (а.с.10-11)
Проте відповідачем така вимога не задоволена .
З урахуванням викладеного суд погоджується з доводами позивача, що державна допомога за період з 03.06.2017 по 30.04.2019 в розмірі 21 119,27грн. отримана відповідачем незаконно, так як в цей період дружина відповідача мала на праві власності частку житла, розташованого у м.Дружківка, про що відповідач не повідомив позивача. Отже, вказана сума підлягає поверненню.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат відповідно до ст. 141 ЦПК України, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача сплачений ним при подачі до суду судовий збір в розмірі 1921 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 11, 12, 13, 76-81, 133, 141, 259, 263-265, 268, 289 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
позов управління соціального захисту населення Дружківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених грошових коштів задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , який зареєстрований АДРЕСА_3 , проживає за адресою: АДРЕСА_4 , на користь управління соціального захисту населення Дружківської міської ради, ЄДРПОУ 26010987, що знаходиться за адресою вул. Машинобудівників, 64, м.Дружківка, Донецька область, суму надміру виплачених коштів щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово- комінальних послуг в розмірі 21119 (двадцять одна тисяча сто дев`ятнадцять) грн. 27 коп., судові витрати в сумі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Донецького апеляційного суду шляхом подання в 30денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Вступна та резолютивна частини рішення складені в нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 23.03.2020 року.
Суддя: Т.Л. Панова
повний текст рішення складено 30.03.2020р
Суддя: Т.Л. Панова