Рішення № 88468677, 27.03.2020, Маньківський районний суд Черкаської області

Дата ухвалення
27.03.2020
Номер справи
701/1566/19
Номер документу
88468677
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа №701/1566/19

Номер провадження2/701/69/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 березня 2020 року Маньківський районний суд, Черкаської області

в складі: головуючого - судді - А. І. Костенка

за участю секретаря - Е. М. Киряхно

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Маньківка справу за позовом Управління соціального захисту населення Маньківської РДА до ОСОБА_1 про стягнення коштів (державна соціальна допомога малозабезпеченим сім?ям та допомога одинокій матері),

В С Т А Н О В И В :

Представник позивача звернувся до суду з позовом про стягнення коштів (державна соціальна допомога малозабезпеченим сім?ям та допомога одинокій матері).

На підставу своїх вимог спирається на те, що 20.01.2018 року відповідачка звернулася до управління соціального захисту населення Маньківської районної державної адміністрації із заявою на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім?ям та допомоги одинокій матері. В декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги відповідачка вказала доходи: орендна плата за один земельний пай, заробітна плата чоловіка, стипендія дочки. На підставі наданих документів та проведеного розрахунку, відповідачці призначено допомогу одинокій матері з урахуванням доходів сім?ї з по 04.02.2018 в розмірі 212,32 грн., з 05.02.2018 по 30.06.2018 в розмірі 114,32 грн. Також призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім?ї з 01.01.2018 року по 04.02.2018 в розмірі 3612,75 грн., з 05.02.2018 по 17.05.2018 в розмірі 3112,75 грн., з 18.05.2018 по 30.06.2018 в розмірі 3362,75 грн. 10.07.2018 року відповідач знову подала заяву та декларацію про доходи сім?ї для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім?ям на наступний термін. В декларації вказала дохід від одного земельного паю, зарплату чоловіка. Державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім?ям призначено з 01.07.2018 по 28.11.2018 в розмірі 2238,44 грн. та з 29.11.2018 по 31.12.2018 в розмірі 2598,41 грн. 23.01.2019 року відповідачка знову звернулася за призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім?ям. В декларації про доходи вказала дохід від оренди одного земельного паю площею 2,5616 га. Допомога призначена з 01.01.2019 по 30.06.2019 в розмірі 4344,92 грн. При проведенні верифікації доходів одержувачів соціальних виплат в червні 2019 року встановлено відповідачка має дохід від оренди другого земельного паю площею 0,8087 га, який не був вказаний в декларації про доходи сім?ї. В 2017 році відповідач отримала від ТОВ «Кищенці» орендну плату в розмірі 7929,53 грн., в 2018 році отримала 3618,75 грн. Після перерахунку державних допомоги з урахуванням доходу від оренди земельного паю площею 0,8087 га, розмір державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім?ям з 01.01.2018 по 04.02.2018 становив 2951,95 грн., з по 17.05.2018 розмір допомоги 2451,95 грн., з 18.05.2018 по розмір допомоги 2701,95 грн. З 01.07.2018 по 28.11.2018 розмір допомоги 1577,65 грн., з 29.11.2018 по 30.11.2018 розмір допомоги 1937,62 грн., з 01.12.2018 по 31.12.2018 розмір допомоги 2288,71 грн. З 01.01.2019 по 30.06.2019 допомога призначена в розмірі 4043,36 грн. Допомога одинокій матері з урахуванням доходів сім?ї після перерахунку з 01.01.2018 по 04.02.2018 призначена в розмірі 117,97 грн., з по 30.06.2018 в розмірі 19,93 грн. Загальний розмір незаконно отриманої державної соціальної допомоги з 01.01.2018 по 30.06.2019 становить 9738,90 грн. Переплата по допомозі одинокій матері за період з 01.01.2018 по 30.06.2018 становить 566,34 грн. Про виявлення прихованого доходу від оренди земельного паю відповідачка була повідомлена по телефону та при особистій зустрічі в липні 2019 року. Вона зобов?язалася добровільно повернути незаконно отримані державні кошти, але до вересня кошти не повернула. 23.09.2019 року за № 04/1696 відповідачу направлено офіційне повідомлення з вимогою повернення надмірно отриманих коштів в термін до 25.10.2019 року. Оскільки в зазначений термін переплата не була повернена, управління звернулося до голови с. Кищенці з проханням особисто повідомити відповідача про необхідність повернення державних коштів. Відповідачка прибула до управління, визнала, що отримала повідомлення про необхідність повернення переплати, але категорично відмовилася її повертати. Свою відмову вона мотивує тим, що офіційно не оформила свідоцтво про право на спадщину на дану частку земельного паю, але орендну плату отримала. За даними державної фіскальної служби, відповідачка в 2017 році отримала орендну плату від ТОВ «Кищенці» двома сумами: 8650,00 грн., які вказала в декларації про доходи сім?ї та 7929,53 грн., які приховала. В 2018 році відповідачка отримала орендну плату в розмірі 14475,00 грн., згідно інформації державної фіскальної служби. В декларацію про доходи внесла лише 10856,25 грн., приховавши 3618,75 грн. Довідками з ТОВ «Кищенці» від 11.07.2019 № 129/1, від 11.07.2019 № 129, від 12.07.2019 № 129/5, підтверджено отримання відповідачкою доходу від оренди земельного паю згідно договорів № 26253110 та № 040879000194, за дві земельні частки паю. Оскільки відповідачка категорично відмовилася повертати надмірно отриману державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім?ям та допомогу одинокій матері, що і змусило представника позивача звернутись з відповідним позовом до суду.

Представник позивача до суду не з`явився, але згідно письмової заяви просить справу розглядати у його відсутність та підтримує позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідачка в судове засідання не з`явилася, але згідно письмової заяви позов не визнала, заперечувала проти його задоволення та просила справу слухати у її відсутності.

Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів. Враховуючи вищевикладене та приписи ст. 223 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу без участі осіб, які в судове засідання не з`явилися, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду. У зв`язку з неявкою в судове засіданні всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обстаини та відповідні їм правовідносини: 20.01.2018 року відповідачка звернулася до управління соціального захисту населення Маньківської районної державної адміністрації із заявою на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім?ям та допомоги одинокій матері (а.с. 4). В декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги відповідачка вказала доходи: орендна плата за один земельний пай, заробітна плата чоловіка, стипендія дочки (а.с. 5). На підставі наданих документів та проведеного розрахунку, відповідачці призначено допомогу одинокій матері з урахуванням доходів сім?ї з по 04.02.2018 в розмірі 212,32 грн., з 05.02.2018 по 30.06.2018 в розмірі 114,32 грн. Також призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім?ї з 01.01.2018 року по 04.02.2018 в розмірі 3612,75 грн., з 05.02.2018 по 17.05.2018 в розмірі 3112,75 грн., з 18.05.2018 по 30.06.2018 в розмірі 3362,75 грн. 10.07.2018 року відповідач знову подала заяву та декларацію про доходи сім?ї для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім?ям на наступний термін. В декларації вказала дохід від одного земельного паю, зарплату чоловіка. Державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім?ям призначено з 01.07.2018 по 28.11.2018 в розмірі 2238,44 грн. та з 29.11.2018 по 31.12.2018 в розмірі 2598,41 грн. 23.01.2019 року відповідачка знову звернулася за призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім?ям. В декларації про доходи вказала дохід від оренди одного земельного паю площею 2,5616 га. Допомога призначена з 01.01.2019 по 30.06.2019 в розмірі 4344,92 грн. При проведенні верифікації доходів одержувачів соціальних виплат в червні 2019 року встановлено відповідачка має дохід від оренди другого земельного паю площею 0,8087 га, який не був вказаний в декларації про доходи сім?ї. В 2017 році відповідач отримала від ТОВ «Кищенці» орендну плату в розмірі 7929,53 грн., в 2018 році отримала 3618,75 грн. Після перерахунку державних допомоги з урахуванням доходу від оренди земельного паю площею 0,8087 га, розмір державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім?ям з 01.01.2018 по 04.02.2018 становив 2951,95 грн., з по 17.05.2018 розмір допомоги 2451,95 грн., з 18.05.2018 по розмір допомоги 2701,95 грн. З 01.07.2018 по 28.11.2018 розмір допомоги 1577,65 грн., з 29.11.2018 по 30.11.2018 розмір допомоги 1937,62 грн., з 01.12.2018 по 31.12.2018 розмір допомоги 2288,71 грн. З 01.01.2019 по 30.06.2019 допомога призначена в розмірі 4043,36 грн. Допомога одинокій матері з урахуванням доходів сім?ї після перерахунку з 01.01.2018 по 04.02.2018 призначена в розмірі 117,97 грн., з по 30.06.2018 в розмірі 19,93 грн. Загальний розмір незаконно отриманої державної соціальної допомоги з 01.01.2018 по 30.06.2019 становить 9738,90 грн. Переплата по допомозі одинокій матері за період з 01.01.2018 по 30.06.2018 становить 566,34 грн. Про виявлення прихованого доходу від оренди земельного паю відповідачка була повідомлена по телефону та при особистій зустрічі в липні 2019 року. Вона зобов?язалася добровільно повернути незаконно отримані державні кошти, але до вересня кошти не повернула. 23.09.2019 року за № 04/1696 відповідачу направлено офіційне повідомлення з вимогою повернення надмірно отриманих коштів в термін до 25.10.2019 року (а.с. 29). Оскільки в зазначений термін переплата не була повернена, управління звернулося до голови с. Кищенці з проханням особисто повідомити відповідача про необхідність повернення державних коштів. Відповідачка прибула до управління, визнала, що отримала повідомлення про необхідність повернення переплати, але категорично відмовилася її повертати. Свою відмову вона мотивує тим, що офіційно не оформила свідоцтво про право на спадщину на дану частку земельного паю, але орендну плату отримала. За даними державної фіскальної служби, відповідачка в 2017 році отримала орендну плату від ТОВ «Кищенці» двома сумами: 8650,00 грн., які вказала в декларації про доходи сім?ї та 7929,53 грн., які приховала. В 2018 році відповідачка отримала орендну плату в розмірі 14475,00 грн., згідно інформації державної фіскальної служби. В декларацію про доходи внесла лише 10856,25 грн., приховавши 3618,75 грн. Довідками з ТОВ «Кищенці» від 11.07.2019 № 129/1, від 11.07.2019 № 129, від 12.07.2019 № 129/5, підтверджено отримання відповідачкою доходу від оренди земельного паю згідно договорів № 26253110 та № 040879000194, за дві земельні частки паю (а.с. 26, 23, 24). Оскільки відповідачка категорично відмовилася повертати надмірно отриману державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім?ям та допомогу одинокій матері. Відповідно до ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення. Також, відповідно до п. 12 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого Постановою КМУ №250 від 24.02.2003, у разі коли особами, які входять до складу сім`ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення. Згідно п.п. 1 п. 25 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого Постановою КМУ №250 від 24.02.2003, виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється: якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення. Відповідно ст. 5 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім?ям», Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім?ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 (зі змінами), розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім?ї та її середньомісячним сукупним доходом. Згідно ст. 18 - 3, розділу V- А Закону України «Про державну допомогу сім?ям з дітьми», допомога на дітей одиноким матерям надається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім?ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. В ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім?ям з дітьми»,згаданого закону щодо відповідальності громадян за недостовірність документів, поданих для призначення державної допомоги вказано: одержувачі державної допомоги зобов?язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян ( у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, тощо), стягуються згідно з законом. Пунктом 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого Постановою КМУ №1751 від 27.12.2001 визначено, що особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо).

Відповідно до ч. 1 ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Згідно ч. 1 ст. 1212 Цивільного кодексу України, особа яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави, зобов`язана повернути потерпілому це майно. Внаслідок того, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям та державна допомога сім`ям з дітьми, а саме допомога на дітей одиноким матерям, ОСОБА_1 , були виплачені з порушенням встановлених порядків по їх виплаті, державі нанесено збиток тим, що бюджетні кошти були використані не за призначенням і підлягають стягненню.

В даному випадку органом, який уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах є Управління соціального захисту населення Маньківської РДА..

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12, 77, 78, 81, 141, 263, 265 ЦПК України, ст. 1166, 1212, ЦК України, Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», суд, -

В И Р І Ш И В :

Позов задоволити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 , іпн НОМЕР_1 на користь Управління соціального захисту населення Маньківської районної державної адміністрації (вул. Соборна, 3, смт. Маньківка Черкаської області) державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім?ям в розмірі 9738,90 грн., на рахунок: НОМЕР_2, МФО 854018, Код 03195837 Банк ГУДКСУ в Черкаській області.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 , іпн НОМЕР_1 користь Управління соціального захисту населення Маньківської районної державної адміністрації допомогу одинокій матері в розмірі 566,34 грн., на рахунок: НОМЕР_3, МФО 854018, Код 03195837 Банк ГУДКСУ в Черкаській області.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 , іпн НОМЕР_1 на користь Управління соціального захисту населення Маньківської районної державної адміністрації судовий збір в розмірі 1921,00 грн., на рахунок: НОМЕР_4, МФО 854018, Код 03195837 Банк ГУДКСУ в Черкаській області.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Черкаського апеляційного суду через Маньківський районний суд Черкаської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження.

Суддя А. І. Костенко