Постанова № 884654, 02.08.2007, Господарський суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
02.08.2007
Номер справи
6/221
Номер документу
884654
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

"02" серпня 2007 р.

Справа № 6/221

Суддя господарського суду Кіровоградської області Баранець О.М. розглянув матеріали

за позовом: Прокурора Кіровоградського району в інтересах держави, в особі Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, м. Кіровоград

до відповідача: Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1

про стягнення 19641,80 грн.

Представники сторін:

від прокуратури - Гершкул І.М., посвідчення № 458;

від позивача - Пилипенко О.І., довіреність № 04-04/21 від 11.01.2007 року;

від відповідача - ОСОБА_2, довіреність НОМЕР_1.

Час прийняття постанови - 17 год. 10 хв.

Прокурором Кіровоградського району подано позов в інтересах держави, в особі Кіровоградського обласного Фонду соціального захисту інвалідів, про стягнення з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 в дохід державного бюджету несплачені в добровільному порядку адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів за 2006 рік в сумі 19641,80 грн.

Відповідач заперечує проти задоволення позову. Умовою сплати адміністративно-господарських за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів є наявність прибутку у підприємстві. Вказана обставина під час подання адміністративного позову не встановлена.

Розглянувши матеріали даної справи, заслухавши пояснення представників прокуратури, позивача та відповідача, здійснивши оцінку наявних в матеріалах справи доказів, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону. Виконанням нормативу робочих місць вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, інвалідів, для яких це місце роботи є основним (ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні").

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Сплату адміністративно-господарських санкцій і пені підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, проводять відповідно до закону за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов'язкових платежів). Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу. У разі несплати адміністративно-господарських санкцій або пені чи неможливості їх сплати за рішенням господарського суду їх стягнення в примусовому порядку може бути звернено на майно підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, в порядку, передбаченому законом (ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні").

Згідно Положення про Кіровоградське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, затвердженого Директором Фонду соціального захисту інвалідів від 10.06.2004 року (а.с. 5-6), Кіровоградське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів є територіальним органом Фонду соціального захисту інвалідів і має статус юридичної особи. Відповідно до покладених на нього завдань здійснює в установленому порядку виконання загальнодержавних програм соціального захисту інвалідів та фінансування заходів соціальної, трудової, фізкультурно-спортивної реабілітації.

Відділення здійснює на території області контроль за додержанням підприємствами, установами і організаціями всіх форм власності і господарювання нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.

Порядком подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 70 від 31.01.2007 року, встановлено, що звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом. Інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Порядком сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 70 від 31.01.2007 року, встановлено, що роботодавці сплачують суму адміністративно-господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту інвалідів (далі - відділення Фонду) за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців на балансовий рахунок 3510 в установах Національного банку, відкритий в органах Державного казначейства, або на балансовий рахунок 2510 в установах комерційних банків до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. У разі коли роботодавець не одержує прибутку, сума адміністративно-господарських санкцій сплачується за рахунок інших джерел відповідно до законодавства.

Відповідач своєчасно подав звіт, але до 15.04.2007 року самостійно не сплатив в повному обсязі штрафні санкції. Заборгованість по сплаті штрафних санкцій до відділення складає в сумі 19641,80 грн.

Як вбачається зі звіту "Про зайнятість та працевлаштування інвалідів" у 2006 році, наданого відповідачем до відділення, на підприємстві працює 119 штатних працівників особового складу, отже виходячи з наведеного на підприємстві повинно працювати 5 інвалідів.

Згідно звіту відповідача фонд оплати праці штатних працівників становить 475400,00 грн. (код рядка 04), при цьому на підприємстві середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу складає 119 осіб (код рядка 01), тому середньорічна заробітна плата штатного працівника дорівнює 3994,96 грн.

З огляду на те, що на підприємстві відповідача середньорічна заробітна плата штатного працівника дорівнює 3994,96 грн., а кількість робочих місць на яких не працевлаштовані інваліди - 5 робочих місць, тому розмір штрафних санкцій становить: 3994,96 х 5 = 19974,80 грн.

Відповідачем частково сплачена сума заборгованості в сумі 333,00 грн.

Будь-яких доказів, які свідчили б про вжиття відповідачем заходів щодо створення робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2006 році, до суду відповідачем не надано.

Кіровоградський міськрайонний центр зайнятості листом НОМЕР_2 повідомив Кіровоградське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, що гр. ОСОБА_1 вакансії для працевлаштування інвалідів до центру зайнятості не продавав (а.с. 25).

Відповідач не надав суду доказів про те, що у 2006 році ним були працевлаштовані інваліди в кількості 5 осіб.

Відповідачем не подано господарському суду наступних доказів які б свідчили про інформування відповідачем місцеві органи соціального захисту населення про створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може застосовуватись праця інвалідів.

З огляду на викладене та враховуючи відсутність в матеріалах справи доказів, що підтверджують сплату штрафних санкцій в сумі 19641,80 грн., позовні вимоги заявлені обґрунтовано і повністю підлягають задоволенню.

Посилання відповідача на те, що в зв'язку з відсутністю прибутку за звітний період до нього не можуть бути застосовані штрафні санкції, є безпідставним, оскільки відповідно до вимог статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів" у разі несплати адміністративно-господарських санкцій або пені чи неможливості їх сплати за рішенням господарського суду їх стягнення в примусовому порядку може бути звернено на майно підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, в порядку, передбаченому законом.

Крім того, Порядком сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 70 від 31.01.2007 року, визначено, що у разі коли роботодавець не одержує прибутку, сума адміністративно-господарських санкцій сплачується за рахунок інших джерел відповідно до законодавства.

Прокурор Кіровоградського району належним чином обгрунтував необхідність звернення з адміністративним позовом до господарського суду, в інтересах держави, в особі Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, про стягнення з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 в дохід державного бюджету несплачені в добровільному порядку адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів за 2006 рік в сумі 19641,80 грн.

Керуючись ст. ст. 160, 162, 163, ч.ч. 1-4 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, п. 6 "Прикінцевих та перехідних положень" Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 в дохід державного бюджету (рахунок № 31219230700194, одержувач коштів - УДК у Кіровоградському районі, код одержувача - 23684886, банк одержувача - ГУДКУ у Кіровоградській області, МФО 823016, код бюджетної класифікації 21081100), - несплачені в добровільному порядку адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу по створенню робочих місць для працевлаштування інвалідів за 2006 рік в сумі 19641,80 грн.

3. Після набрання судовим рішенням законної сили, за заявою стягувача, буде виданий виконавчий лист.

4. Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через господарський суд Кіровоградської області. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України з дня складання в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, і копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

 

Суддя