Ухвала суду № 88462388, 27.03.2020, Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Дата ухвалення
27.03.2020
Номер справи
484/949/20
Номер документу
88462388
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

ПЕРВОМАЙСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД

МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

55213 Миколаївська область, м. Первомайськ, вул. І.Виговського, 18, тел/факс (05161) 4-26-20

е-mail: inbox@pm.mk.court.gov.uа

Справа 484/949/20

Провадження №2-о/484/86/20

У Х В А Л А

про залишення заяви без руху

27 березня 2020 року м. Первомайськ

Суддя Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області Хемич О.Б., розглянувши заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Первомайська міська рада Миколаївської області, ОСОБА_2 , про визнання особи обмежено дієздатною, встановлення піклування і призначення піклувальника,-

В С Т А Н О В И Л А:

Заявник ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про визнання її сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обмежено дієздатним, встановлення над ним піклування та призначення її піклувальником. Заявлені вимоги обгрунтовує тим, що її син зловживає спритними напоями та азартними іграми, має алкозалежність, з приводу чого лікувався в стаціонарі та з 2012 року перебуває на обліку у лікаря-нарколога. Заявник вказує, що внаслідок цього хронічного захворювання її син, ОСОБА_2 , не здатний повністю усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, пропиває гроші, рухоме та нерухоме майно, а тому в зв`язку з цим потребує стороннього нагляду. Просила призначити її піклувальником.

Відповідно до п.1 ч.2 ст.293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи.

Відповідно до ч.3 ст.294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені розділом IV цього кодексу

(Окреме провадження).

З огляду на викладене, заява про визнання фізичної особи обмежено дієздатною має відповідати як загальним вимогам, передбаченим ст.175 ЦПК України, так і змісту та формі заяви, передбаченим ст.297 ЦПК України.

Зокрема, ч.ч.1,2 ст. 297 ЦПК України встановлено такі вимоги до змісту заяви : 1. У заяві про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи мають бути викладені обставини, що свідчать про психічний розлад, істотно впливають на її здатність усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, чи обставини, що підтверджують дії, внаслідок яких фізична особа, яка зловживає спиртними напоями, наркотичними засобами, токсичними речовинами, азартними іграми тощо, поставила себе чи свою сім`ю, а також інших осіб, яких вона за законом зобов`язана утримувати, у скрутне матеріальне становище; 2. У заяві про обмеження права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїм заробітком, стипендією чи іншими доходами або позбавлення її цього права мають бути викладені обставини, що свідчать про негативні матеріальні, психічні чи інші наслідки для неповнолітнього здійснення ним цього права.

Дослідивши заяву та додані до неї документи, вважаю, що подана заявником ОСОБА_1 заява про визнання фізичної особи обмежено дієздатною підлягає залишенню без руху, оскільки не відповідає вимогам ст.ст.175, 177 ЦПК України, з наступних підстав.

Відповідно до ч.4 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.

Частиною 1 статті 299 ЦПК України передбачено, що справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, та представника органу опіки та піклування.

У своїй заяві ОСОБА_1 невірно вказала заінтересованою особою - Первомайську міську раду Миколаївської області, оскільки остання не є органом опіки та піклування.

Згідно з чинним законодавством України (ст. 34 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 № 280/97-ВР, Постанови КМУ України "Питання діяльності органів опіки та піклування, пов`язаної із захистом прав дитини" від 24 вересня 2008 р. № 866, Правил опіки та піклування, затверджених спільним наказом Державного комітету України у справах сім`ї та молоді, Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров`я України, Міністерства праці та соціальної політики України від 26.05.99 N 34/166/131/88) безпосереднє ведення справ щодо опіки і піклування покладається на районні, районні у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад, у тому числі об`єднаних територіальних громад.

Враховуючи зазначене, заінтересованою особою має виступати відповідний виконавчий орган міської ради із зазначенням адреси місцезнаходження, ідентифікаційного коду вказаної юридичної особи згідно відомостей в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, її відомих номерів засобів зв`язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти (п.2 ч.3 ст.175 ЦПК України).

Крім цього, відповідно до п. 5 ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити зазначення доказів, що підтверджують обставини, якими заявник ОСОБА_1 обґрунтовує свою вимогу про призначення її піклувальником над її сином ОСОБА_2 , зокрема, її можливість бути піклувальником, з огляду на те, що за змістом ч.ч.2,4 ст.63 ЦК України піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю, з урахуванням особистих стосунків між нею та підопічним, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника.

Згідно положень п.п.1,2 ч.1 ст.64 ЦПК України піклувальником не може бути фізична особа, яка позбавлена батьківських прав (якщо ці права не були поновлені), поведінка та інтереси якої суперечать інтересам фізичної особи, яка потребує піклування.

Разом з тим, згідно п.3.2 «Правил опіки та піклування», затверджених Наказом Державного комітету України у справах сім`ї та молоді, Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров`я України, Міністерства праці та соціальної політики України від 26.05.1999 року №34/166/131/88 (далі - Правила опіки та піклування), піклувальниками не можуть бути особи, які: визнані в установленому порядку недієздатними або обмежено дієздатними; перебувають на обліку або лікуються в психоневрологічних та наркологічних закладах; раніше були опікунами чи піклувальниками та з їх вини опіку чи піклування було припинено; позбавлені батьківських прав; інтереси яких суперечать інтересам осіб, що підлягають опіці; засуджені за скоєння тяжкого злочину.

Відповідно до ч.5 ст.177 ЦПК України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Проте, всупереч вказаним нормам, заявником ОСОБА_1 жодного письмового доказу на підтвердження можливості бути піклувальником до заяви додано не було.

Крім цього, заявником ОСОБА_1 не зазначено у заяві відомостей про наявність сім`ї та(або) інших осіб, які знаходяться на утриманні у гр.-на ОСОБА_2 , відносно якого ставиться питання про обмеження дієздатності, тоді, коли з матеріалів, доданих до заяви, вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , одружений.

Також заявник ОСОБА_1 , на підтвердження обставин, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, не надала суду доказів на підтвердження скрутного матеріального становища в сім`ї особи, обмежуваної в дієздатності. Разом з тим, не підтверджено причинного зв`язку між зловживанням спиртними напоями і скрутним матеріальним становищем сім`ї. Відсутні докази щодо сукупного доходу сім`ї, включаючи доходи самого громадянина ОСОБА_2 , відносно якого порушена справа про обмеження в дієздатності.

В заяві ОСОБА_1 зазначає, що її син як алкозалежна особа з 2012 року знаходиться на обліку у лікаря-нарколога, проте ніяких доказів на підтвердження цього не надала.

Відповідно до ч.4 ст.177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Разом з тим, згідно ч.4 ст.175 ЦПК України якщо позовна заява подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення позивача від сплати судового збору.

Проте заявник ОСОБА_1 до своєї заяви не додала документ на підтвердження сплати судового збору та не зазначила підстав звільнення її від його сплати. В своїй заяві вона лише вказала, що витрат по справі немає, посилаючись на ч.2 ст. 299 ЦПК України.

Однак, ці посилання заявника на ч.2 ст.299 ЦПК України є хибними, оскільки положення даної статті поширюється на судові витрати, пов`язані саме з провадженням справи про визнання особи недієздатною та не стосується судового збору, який згідно ч.1 ст.133ЦПК України належить до судових витрат, а не до витрат, пов`язаних з розглядом справи, якими є: витрати на професійну правничу допомогу; пов`язані із залученням свідків,спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.

Так, згідно положень ч.1 ст.4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Законом України «Про державний бюджет України на 2020 рік» (на дату звернення позивача до суду) прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 1 січня 2020 року був визначений у розмірі 2102 грн 00 коп.

Відповідно до п.п.4 п.1 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» за подання фізичною особою до суду заяви у справах окремого провадження встановлюється ставка судового збору - 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 420 грн 40 коп (2102,00 грн х 0,2).

Так, відповідно до ч.ч.1,2 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення заяви без руху. В ухвалі про залишення заяви без руху зазначаються недоліки заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху.

Враховуючи вищенаведене, заяву ОСОБА_1 слід залишити без руху і надати заявнику строк десять днів з дня вручення ухвали для усунення недоліків, а саме у заяві необхідно вказати:

1) заінтересованою особою - відповідний виконавчий орган міської ради із зазначенням адреси місцезнаходження, ідентифікаційного коду вказаної юридичної особи згідно відомостей в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, її відомих номерів засобів зв`язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти.

2) докази, що підтверджують обставини, якими заявник ОСОБА_1 обґрунтовує свою вимогу про призначення її піклувальником над її сином ОСОБА_2 , які мають бути додані до заяви, зокрема: докази, що підтверджують її можливість бути піклувальником та виконувати обов`язки піклувальника (подання органу опіки та піклування за результатами розгляду поданої ОСОБА_1 заяви про можливість призначення її піклувальником,в якому має міститись висновок про доцільність призначення її піклувальником та можливість виконання нею опікунських обов`язків за результатами оцінки органом опіки та піклування відомостей (документів), передбачених п.3.3 Правил опіки та піклування, або докази звернення з цього питання до органу опіки та піклування для отримання висновку щодо можливості бути піклувальником та стан розгляду заяви; документи на підтвердження: не перебування заявника на обліку у лікарів нарколога чи психіатра, стану здоров`я заявника та відсутності у неї судимостей, володіння заявником на праві власності або користування житловим будинком (квартирою); придатності вказаного житла для проживання в ньому, що має підтверджуватись відповідним актом обстеження тощо); відомості про наявність сім`ї та (або) інших осіб, які знаходяться на утриманні у гр.-на ОСОБА_2 , відносно якого ставиться питання про обмеження дієздатності; докази на підтвердження скрутного матеріального становища в сім`ї особи, обмежуваної в дієздатності, причинного зв`язку між зловживанням спиртними напоями і скрутним матеріальним становищем сім`ї; докази щодо сукупного доходу сім`ї, включаючи доходи самого громадянина ОСОБА_2 , відносно якого порушена справа про обмеження в дієздатності; докази, що підтверджують перебування ОСОБА_2 на обліку у лікаря-нарколога.

3) підстави звільнення заявника від сплати судового збору відповідно до Закону України «Про судовий збір» (далі - Закон), а також (за наявності) додати до заяви документ (ти), що підтверджує підстави звільнення її від сплати судового збору.

У разі не зазначення в поданій до суду заяві підстав звільнення від сплати судового збору відповідно до Закону, заявник має додати до заяви документ, що підтверджує сплату нею судового збору у встановленому Законом порядку і розмірі.

Таким чином, заявнику ОСОБА_1 у необхідно сплатити судовий збір за подану до суду заяву у розмірі 420 грн. 40 коп. за наступними реквізитами:

Отримувач коштів - Первомай.УК/Первомайський р-н/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38011820, Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) - 899998, рахунок отримувача - UA708999980313171206000014294, код класифікації доходів бюджету - 22030101, найменування податку, збору, платежу - судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050), наявність відомчої ознаки - 00 Без деталізації за відомчою ознакою.

Оригінал платіжного документу надати безпосередньо до суду.

Враховуючи положення п.п.3, 4 ч.5 ст.12 ЦПК України, вважаю за необхідне роз`яснити заявнику її право подати до суду клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору з підстав, передбачених ч.1 ст.8 Закону України «Про судовий збір», зокрема, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або

2) позивачами є:

а) військовослужбовці;

б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;

в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;

г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї;

ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або

3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.

На підставі, зазначеній у ч.1 ст.8 Закону України «Про судовий збір» суд також може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати.

Відповідно до ч.ч.2, 3 ст.185 ЦПК України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

Якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, сплатить суму судового збору, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.

З урахуванням викладеного, суддею в ухвалі про залишення заяви без руху зазначені недоліки заяви та спосіб їх усунення.

Відповідно до приписів ч.2 ст.185 ЦПК України, з урахуванням характеру встановлених суддею недоліків заяви, ОСОБА_1 необхідно встановити строк для їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення їй ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Керуючись ст.ст.175, 177, 185, 258, 260, 261, 293, 299, 353 ЦПК України,-

П О С Т А Н О В И Л А:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Первомайська міська рада Миколаївської області, ОСОБА_2 , про визнання особи обмежено дієздатною, встановлення піклування і призначення піклувальника - залишити без руху.

Надати заявнику строк для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення їй копії ухвали про залишення заяви без руху.

Роз`яснити заявнику, що у разі виконання нею вимог ст.ст.175, 177 ЦПК України відповідно до ухвали суду, заява вважатиметься поданою в день її первісного подання до суду. Якщо заявником не будуть усунуті недоліки заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається заявнику.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Суддя О.Б. Хемич