Рішення № 88457106, 17.03.2020, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.03.2020
Номер справи
560/4259/19
Номер документу
88457106
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/4259/19

РІШЕННЯ

іменем України

17 березня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Польового О.Л.

за участю:секретаря судового засідання Свинобой О.В. представника позивача Залевського В.В. представника відповідача Цимбалюк О.В. розглянувши адміністративну справу за позовом приватного підприємство «Турфлора» до Подільської митниці Держмитслужби про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

ПП «Турфора» звернулось до суду з позовом до Хмельницької митниці ДФС про визнання протиправним та скасування рішення відповідача від 18.10.2019 №UA-400030/2019/000092/2 про коригування митної вартості товарів та картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA-400030/2019/000092/2.

Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що ПП «Турфлора» та СГ Пакуша І.А. уклали зовнішньоекономічний контракт поставки від 27.09.2019 №57. Відповідно до контракту на умовах FCA та інвойсу від 11.10.2019 №3 СГ позивачу поставлений товар, який поданий до митного оформлення відповідно до електронної митної декларації UA400030/2019/035599. Відповідач прийняв рішення від 18.10.2019 №UA-400030/2019/000092/2 про коригування митної вартості товарів щодо збільшення митної вартості товару до 3216,00 доларів США. Вважає картку відмови в прийнятті митної декларації та спірне рішення протиправними, оскільки надав митному органу всі документи, які підтверджують вартість товару. Просив позов задовольнити.

У відзиві на позов відповідач зазначив, що під час перевірки правильності визначення митної вартості товару встановив, що подані декларантом відповідно до вимог частини 2 статті 53 Митного кодексу України документи не містять відомостей, що підтверджуються числові значення складових митної вартості товару, зокрема, витрат на навантаження, пакування, страхування та витрат на обробку оцінюваних товарів. Крім цього, подані документи містять розбіжності в частині відсутності платіжних документів за товар та не підтверджують задекларований 2 сорт картоплі. Також вказав, що наявна розбіжність між заявленою митною вартістю та інформацією щодо ціни аналогічного товару, які міститься у відкритих джерелах, що свідчить про недостовірність заявленої позивачем митної вартості. Додатково надані декларантом документи не спростовують виявлені митним органом розбіжності. Вважає рішення про коригування митної вартості правомірним. Просив у задоволенні позову відмовити.

У відповіді на відзив позивач не погодився з доводами відповідача, викладеними у відзиві на позов. Зазначив, що надав протокол банківської операції, який містить детальну інформацію щодо призначення платежу та вказаний номер зовнішньоекономічного контракту від 27.09.2019 №57. Вказав, що розбіжності щодо ціни картоплі 1 сорту не стосуються предмету розгляду у цій справі, оскільки позивач подавав до митного оформлення картоплю 2 сорту. Зазначив, що митна вартість товару підтверджується інвойсом від 11.10.2019 №3 та попередньою оплатою товару на підставі рахунку від 07.10.2019 №Т-000090. Вважає, що подав всі необхідні документи для митного оформлення товару, які підтверджують встановлену митну вартість картоплі 2 сорту.

Ухвалою від 28.12.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою від 24.02.2020 Хмельницький окружний адміністративний суд перейшов з спрощеного позовного провадження до розгляду справи за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою від 10.03.2020 Хмельницький окружний адміністративний суд замінив відповідача Хмельницьку митницю ДФС на його правонаступника Подільську митницю Держмитлужби.

Протокольною ухвалою від 10.03.2020 Хмельницький окружний адміністративний суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду.

Заслухавши учасників справи, дослідивши докази, суд встановив такі обставини.

ПП «Турфлора» та СГ Пакуша І.А. уклали зовнішньоекономічний контракт поставки від 27.09.2019 №57, відповідно до умов якого СГ Пакуша І.А. зобов`язалось продати, а ПП «Турфлора» оплатити і прийняти товар: картоплю та овочі. Покупець здійснює 100% передоплату товару на основі виставленого рахунку-фактури. Товар поставляється на умовах FCA.

Відповідно до умов вказаного контракту та інвойсу від 11.10.2019 №3 СГ Пакуша І.А. поставив картоплю продовольчу, врожай 2019 року (2 сорт).

Позивач подав до митного оформлення товар: картоплю свіжу, продовольчу, врожаю 2019 року, сорт 2, задекларувавши митну вартість 1635,78 доларів США.

До митної декларації №UA-400030/2019/000092/2 позивач надав інвойс від 11.10.2019 №3, автотранспортну накладну від 11.10.2019, калькуляцію транспортних витрат від 10.10.2019, доповнення до зовнішньо-економічного договору, специфікацію від 07.10.2019 №1, зовнішньоекономічний договір від 27.09.2019 №57, договір про надання послуг митного брокера від 09.01.2019 №67, договір міжнародного перевезення вантажу від 18.09.2019, заявка про відсутність ГМО 410 від 11.10.2019, сертифікат про проходження товару форми СТ-1 від 11.10.2019 №BYUA91051285014112348.

10.10.2019 контролюючий орган за допомогою автоматизованої системи митного оформлення «Інспектор» надіслав ПП «Турфлора» повідомлення, в якому зазначив, що у зв`язку з спрацювання профілю ризику АСАУР, відповідно до частини 3 статті 53 Митного кодексу України для підтвердження правильності визначення митної вартості товару необхідно надати такі документи: 1) виписки з бухгалтерської документації; 2) каталоги, специфікації, прейскуранти виробника товару; 3) копію митної декларації країни відправлення; 4) висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформацію біржових організацій про вартість товару або сировини.

18.10.2019 позивач на вимогу митного органу надав копію митної декларації країни відправлення від 14.10.2019 №06613/141019/0020419, лист відправника від 17.10.2019 №432 про ціни на товар. Повідомив, що інші документів надати немає можливості.

Головний державний інспектор оформив картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення від 18.10.2019 №UA-400030/2019/000092/2. Підставою для відмови слугувало неподання декларантом до митного оформлення документів, які підтверджують числове значення складових митної вартості у відповідності до вимог пункту 3 статті 53 Митного кодексу України.

18.10.2019 Хмельницька митниця ДФС прийняла рішення про коригування митної вартості №UA-400030/2019/000092/2, визначивши вартість товару в розмірі 3216,00 доларів США.

Вважаючи спірне рішення та картку відмови протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

За змістом частини 1 статті 246 Митного кодексу України метою митного оформлення є забезпечення дотримання встановленого законодавством України порядку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, а також забезпечення статистичного обліку ввезення на митну територію України, вивезення за її межі і транзиту через її територію товарів.

Відповідно до частини 1 статті 248 Митного кодексу України митне оформлення розпочинається з моменту подання митному органу декларантом або уповноваженою ним особою митної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює, та документів, необхідних для митного оформлення, а в разі електронного декларування - з моменту отримання митним органом від декларанта або уповноваженої ним особи електронної митної декларації або електронного документа, який відповідно до законодавства замінює митну декларацію.

Частиною 6 статті 264 Митного кодексу України визначено, що митна декларація приймається для митного оформлення, якщо вона подана за встановленою формою, підписана особою, яка її подала, і перевіркою цієї декларації встановлено, що вона містить всі необхідні відомості і до неї додано всі документи, визначені цим Кодексом. Факт прийняття митної декларації засвідчується посадовою особою органу доходів і зборів, яка її прийняла, шляхом проставлення на ній відбитка відповідного митного забезпечення та інших відміток (номера декларації, дати та часу її прийняття тощо), у тому числі з використанням інформаційних технологій.

Митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, відповідно до статті 49 Митного кодексу України є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.

За змістом частини 1 статті 51 Митного кодексу України митна вартість товарів, що переміщуються через митний кордон України, визначається декларантом відповідно до норм цього Кодексу.

Згідно з частинами 1-3 статті 53 Митного кодексу України у випадках, передбачених цим Кодексом, одночасно з митною декларацією декларант подає органу доходів і зборів документи, що підтверджують заявлену митну вартість товарів і обраний метод її визначення.

Документами, які підтверджують митну вартість товарів є: 1) декларація митної вартості, що подається у випадках, визначених у частинах п`ятій і шостій статті 52 цього Кодексу, та документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості, на підставі яких проводився розрахунок митної вартості; 2) зовнішньоекономічний договір (контракт) або документ, який його замінює, та додатки до нього у разі їх наявності; 3) рахунок-фактура (інвойс) або рахунок-проформа (якщо товар не є об`єктом купівлі-продажу); 4) якщо рахунок сплачено, - банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару; 5) за наявності - інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару; 6) транспортні (перевізні) документи, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товару, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів; 7) ліцензія, якщо імпорт товару підлягає ліцензуванню; 8) якщо здійснювалося страхування, - страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування.

У разі якщо документи, зазначені у частині другій цієї статті, містять розбіжності, які мають вплив на правильність визначення митної вартості, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу митного органу зобов`язані протягом 10 календарних днів надати (за наявності) такі додаткові документи: 1) договір (угоду, контракт) із третіми особами, пов`язаний з договором (угодою, контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається; 2) рахунки про здійснення платежів третім особам на користь продавця, якщо такі платежі здійснюються за умовами, визначеними договором (угодою, контрактом); 3) рахунки про сплату комісійних, посередницьких послуг, пов`язаних із виконанням умов договору (угоди, контракту); 4) виписку з бухгалтерської документації; 5) ліцензійний чи авторський договір покупця, що стосується оцінюваних товарів та є умовою продажу оцінюваних товарів; 6) каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару; 7) копію митної декларації країни відправлення; 8) висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини.

Стаття 53 Митного кодексу України містить вичерпний перелік документів, що подається декларантом митному органу для підтвердження заявленої митної вартості товарів та обраного методу її визначення. Забороняється вимагати від декларанта або уповноваженої ним особи будь-які інші документи, відмінні від тих, що зазначені в цій статті.

Згідно з положеннями статті 57 Митного кодексу України визначення митної вартості товарів, які ввозяться в Україну відповідно до митного режиму імпорту, здійснюється за такими методами: 1) основний - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції); 2) другорядні: а) за ціною договору щодо ідентичних товарів; б) за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів; в) на основі віднімання вартості; г) на основі додавання вартості (обчислена вартість); ґ) резервний.

Основним методом визначення митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є перший метод - за ціною договору (вартість операції).

Кожний наступний метод застосовується лише у разі, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу відповідно до норм цього Кодексу.

Отже, митні органи мають право витребовувати додаткові документи на підтвердження задекларованої митної вартості лише за наявності обґрунтованих сумнівів у достовірності поданих декларантом відомостей, які зумовлені неповнотою поданих документів для підтвердження заявленої митної вартості товарів, невідповідністю характеристик товарів, зазначених у поданих документах, митному огляду цих товарів, порівнянням рівня заявленої митної вартості товарів з рівнем митної вартості ідентичних або подібних товарів, митне оформлення яких уже здійснено, і таке інше.

Наявність у митного органу обґрунтованого сумніву у правильності визначення митної вартості є обов`язковою умовою, оскільки з цією обставиною закон пов`язує можливість витребовування додаткових документів у декларанта.

Ненадання витребуваних документів може бути підставою для визначення митної вартості не за першим методом лише тоді, коли подані документи є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності не спростовують сумнів у достовірності наданої інформації.

Такий висновок суду відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній в постановах від 05.03.2019 по справі №815/143/17, від 09.04.2019 по справі №825/1575/17.

У постанові від 19.02.2019 у справі №805/2713/16-а Верховний Суд зазначив, що спрацювання системи управління ризиками є лише рекомендацією посадовій особі органу доходів і зборів більш детально проаналізувати умови зовнішньоекономічної операції, та не може бути безумовною підставою для відмови в оформленні товару за самостійно заявленою декларантом митною вартістю товарів. Різниця між вартістю товару, задекларованого особою та вартістю схожих товарів, що розмитнювались цією особою чи іншими особами у попередніх періодах також не свідчить про наявність порушень з боку декларанта і не є підставою для автоматичного збільшення митної вартості товарів до показників автоматизованої системи аналізу та управління ризиками.

Підставою для прийняття рішення від 18.10.2019 №UA-400030/2019/000092/2 про коригування митної вартості товару (картоплі продовольчої, врожаю 2019 року, сорт 2) слугувало неподання декларантом до митного оформлення документів, які підтверджують числове значення складових митної вартості у відповідності до вимог частини 3 статті 53 Митного кодексу України.

Позивач на підтвердження митної вартості надав інвойс від 11.10.2019 №3, автотранспортну накладну від 11.10.2019, калькуляцію транспортних витрат від 10.10.2019, доповнення до зовнішньо-економічного договору, специфікацію від 07.10.2019 №1, зовнішньоекономічний договір від 27.09.2019 №57, договір про надання послуг митного брокера від 09.01.2019 №67, договір міжнародного перевезення вантажу від 18.09.2019, заявка про відсутність ГМО 410 від 11.10.2019, сертифікат про проходження товару форми СТ-1 від 11.10.2019 №BYUA91051285014112348, митну декларацію країни відправлення від 14.10.2019 №06613/141019/0020419, лист відправника від 17.10.2019 №432 про ціни на товар.

Вказані документи не містять розбіжностей щодо кількості, найменування, якості та ціни задекларованого товару.

Водночас, відповідач не надав суду доказів недостовірності заявленої позивачем митної вартості картоплі 2 сорту, підтвердженої наданими ПП «Турфлора» документами.

Дослідивши докази, суд вважає, що вказані декларантом відомості підтверджені документально, а їх достовірність не спростована відповідачем. Тому сумніви відповідача щодо складових митної вартості товару є необґрунтованими.

В обґрунтування рішення про коригування митної вартості відповідач не надав суду докази невідповідності заявленої позивачем вартості товару, задекларованої в митній декларації, первинним документам на придбання цього товару.

Суд відхиляє доводи відповідача про те, що надані позивачем документи не містять відомостей про навантаження, пакування, страхування та витрат на обробку оцінюваних товарів та не підтверджують задекларований 2 сорт картоплі, оскільки вказані обставини не були підставою для відмови у прийнятті митної декларації та коригування митної вартості.

Відповідно до частин 1, 2 статті 55 Митного кодексу України рішення про коригування заявленої митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України з поміщенням у митний режим імпорту, приймається органом доходів і зборів у письмовій формі під час здійснення контролю правильності визначення митної вартості цих товарів як до, так і після їх випуску, якщо органом доходів і зборів у випадках, передбачених частиною 6 статті 54 цього Кодексу, виявлено, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів.

Прийняте органом доходів і зборів письмове рішення про коригування заявленої митної вартості товарів має містити, зокрема, обґрунтування причин, через які заявлену декларантом митну вартість не може бути визнано; наявну в митного органу інформацію (у тому числі щодо числових значень складових митної вартості, митної вартості ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, інших умов, що могли вплинути на ціну товарів), яка призвела до виникнення сумнівів у правильності визначення митної вартості та до прийняття рішення про коригування митної вартості, заявленої декларантом.

Рішення про коригування митної вартості від 18.10.2019 №UA-400030/2019/000092/2 всупереч статті 55 Митного кодексу України не містить обґрунтування причин, через які заявлена декларантом митна вартість не може бути визнана.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В процесі судового розгляду відповідач не довів правомірність спірного рішення, зв`язку з чим це рішення слід визнати протиправним та скасувати.

Враховуючи викладене, позов необхідно задовольнити.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасування рішення Хмельницької митниці ДФС від 18.10.2019 №UA400030/2019/000092/2 про коригування митної вартості товарів.

Стягнути на користь приватного підприємства «Турфлора» 2311,85 грн судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Подільської митниці Держмитслужби.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 27 березня 2020 року

Позивач:Приватне підприємство «Турфлора» (вул. Івана Франка, 49, Старокостянтинів, Хмельницька область, 31100 , код ЄДРПОУ - 39614706) Відповідач:Подільська митниця Держмитслужби (вул. Лебединського, 17, Вінниця, Вінницька область, 21034 , код ЄДРПОУ - 43350542)

Головуючий суддя О.Л. Польовий