
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 березня 2020 р. Справа № 480/1104/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кунець О.М.,
розглянувши в приміщенні суду в м. Суми в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу №480/1104/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій вчиненими не на підставі Конституції та законів України та такими, що порушують права, визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області, у якій просить суд:
1. визнати дії відповідача щодо зменшення позивачу грошового забезпечення з 83% до 73%, проведеними згідно постанови КМУ №1294 від 07.11.2007 вчиненими не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що визначені Конституцією;
2. визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови позивачу в проведенні перерахунку його пенсії з 01.01.2008 згідно п. "в" статті 13 Закону України №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи і віднесеному до категорії 1;
3. зобов`язати відповідача здійснити:
- з 01.01.2008 перерахунок раніше нарахованої пенсії позивача, що призначена за вислугу років згідно ст.12 "а", 13 "а" Закону України №2262-ХІІ;
- згідно п."в" статті 13 збільшити основний розмір пенсії на 10%;
- відповідно до статті 23 Закону України №2262-ХІІ призначити пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за вислугу років.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що позивач є пенсіонером МВС, перебуває на обліку у ГУПФУ в Сумській області як отримувач пенсії відповідно до Закону України №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Крім цього, позивач вказує, що має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС під час проходження служби. Після звільнення, позивачу була призначена пенсії за вислугу років (26 років), з урахуванням 5% надбавки як учаснику ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби 2 категорії, в розмірі 78% від сум грошового забезпечення. З 01.12.1997, відповідно до п. "в" ч.1 ст.13 Закону України №2262-ХІІ позивачу призначена пенсія у розмірі 83% сум грошового забезпечення. В подальшому, на підставі постанови КМУ від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" з 01.01.2008 позивачу проведено перерахунок пенсії та зменшено її розмір з 83% до 73%, виключивши зі складу останньої 10% за участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, осіб які віднесені до І-ї категорії постраждалих. А з 15.11.2018, після отримання позивачем статусу особи з інвалідністю внаслідок війни 2 групи, за заявою позивача був проведений перерахунок пенсії по інвалідності, основний розмір якої склав 80%.
Ознайомившись з матеріалами пенсійної справи, позивач дійшов висновку, що йому протиправно знижений основний розмір пенсії. Позивач звернувся до відповідача з питання відновлення порушеного права та просив провести перерахунок основної пенсії з моменту її зменшення. Проте, листом №13/К-11 від 30.01.2020 відповідач відмовив у здійсненні перерахунку та зазначив, що з 29.04.2016 набрали чинності зміни до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" внесені відповідно до Закону України від 04.04.2006 №3591-ІУ "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців", якими виключено положення щодо збільшення розміру пенсії за вислугу років на 10 відсотків відповідних сум грошового забезпечення особам, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС під час проходження служби і віднесені до 1-ї категорії. Зважаючи та викладене, пенсійний орган завважав, що пенсія позивачу проведена відповідно до чинного законодавства, з урахуванням внесених змін.
Позивач не погоджується з такою аргументацією відповідача, тому, звернувся до суду.
Ухвалою суду від 20.02.2020 відкрито провадження уданій справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Відповідачу надано 15-денний термін для подачі письмового відзиву.
12.03.2020 відповідач подав до суду письмовий відзив на позовну заяву, у якому зазначив, що у зв`язку із внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців" від 04.04.2006 № 3591, змінами до ст. 13 Закону № 2262, якими виключено положення щодо збільшення розміру пенсії за вислугу років на 10% відповідних сум грошового забезпечення особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до 1-ї категорії, позивачу при проведенні перерахунку з 01.01.2008 застосовані норми Закону, які діяли на момент проведення перерахунку. Нормативним актом, що регулює питання проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262 є Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.08 №45 (далі - Порядок). Порядком передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262 пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Так, розрахунок пенсії позивача здійснений у розмірі 73% грошового забезпечення.
Водночас, на підставі заяви ОСОБА_1 від 15.11.2018 позивача переведено на отримання пенсії по інвалідності у розмірі 80% сум грошового забезпечення.
Як зазначає відповідач, при обрахуванні пенсії ОСОБА_1 , відповідач діяв відповідно до чинного законодавства.
16.03.2020 ОСОБА_1 подав до суду відповідь на відзив, де наводить обгрунтування на спростування доводів відповідача.
Відповідно до ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи та об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області.
З 01.11.1997 позивачу призначена пенсія за вислугу років (26 років) відповідно до п."а" ст.12 та п."а" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ, як колишній працівник органів внутрішніх справ, розмір якої склав 78% (а.с.14).
Відповідно до протоколу, з 01.12.1997 ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугу років і станом на 22.03.2008 становить 83% від грошового забезпечення (а.с.15).
При цьому, у квітні 2008 розмір пенсії позивача змінено і складає 73% грошового забезпечення (а.с.16).
Відповідно до протокол, 15.11.2018 розмір пенсії ОСОБА_1 склав 80% грошового забезпечення (а.с.17).
02.01.2020 ОСОБА_1 звернувся до відповідача з питання зменшення йому виплат грошового забезпечення та перерахунку пенсії (а.с.18).
Проте, Головним управлінням ПФУ в Сумській області листом №13/К-11 від 30.01.2020 р. щодо перерахунку пенсії позивача відмовлено та роз`яснено, що частиною 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. З 29.04.2016 р. набрали чинності зміни до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» внесені відповідно до Закону України від 04.04.2006 р. № 3591-IV «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців», якими виключено положення щодо збільшення розміру пенсії за вислугу років на 10 відсотків відповідних сум грошового забезпечення особам, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС під час проходження служби і віднесені до 1-ої категорії. Зважаючи на зазначене ГУ ПФУ в Сумській області зробило висновок, що перерахунок пенсії позивача з 01.01 2008 р. на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» був проведений згідно з чинним законодавством, що діяло на час його проведення з урахуванням внесених змін (а.с.19).
Позивач не погодився з такою аргументацією та звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає слідуюче.
Відповідно до положень статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; тим же особам, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт «б» статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення.
При цьому частиною другою цієї статті визначено, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Перерахунок призначених відповідно до цього Закону пенсій визначений статтею 63, відповідно до якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (редакція, чинна на час проведення перерахунку пенсії).
Відповідно до частини другої статті 63 цього Закону у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно з пунктами 2 та 3 якого Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (редакція, чинна на момент перерахунку пенсії позивача).
Відповідно до пункту 4 цього Порядку перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Пунктом 5 згаданого Порядку визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» встановлено, зокрема, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (пункт 2 постанови). Також цією постановою установлені тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схема тарифних розрядів за основними типовими посадами, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями.
У подальшому Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», пунктом 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Таким чином, відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України.
Як убачається із наведених норм, такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України.
Разом з тим відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.
Як встановлено судом, позивачу пенсія була призначена у листопаді 1997 у розмірі 78% суми грошового забезпечення (а.с.24).
У подальшому стаття 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» неодноразово була змінена в частині граничного розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення.
Так, на момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80% відповідних сум грошового забезпечення.
Разом з тим застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.
Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка змін не зазнавала, а також нормами постанов Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 та від 21 лютого 2018 року №103, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.
Водночас, суд зазначає, що 04.04.2006 року було прийнято Закон України № 3591-ІV "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців”, яким було внесено зміни до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», проте даний закон набрав чинності 29.04.2006 року, тобто після віднесення позивача до осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби 1 категорії.
Отже, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області не повно та не всебічно з`ясовано наявність підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням п. «в» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Враховуючи викладене, суд вважає дії відповідача щодо зменшення відсоткового виразу пенсії ОСОБА_1 відносно грошового забезпечення протиправними, позовні вимоги ОСОБА_1 щодо відновлення його права пенсійне забезпечення у розмірі 83% від грошового забезпечення обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій вчиненими не на підставі Конституції та законів України та такими, що порушують права, визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії – задовольнити.
Визнати дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення ОСОБА_1 грошового забезпечення з 83% до 73%, проведеними згідно постанови КМУ №1294 від 07.11.2007 вчиненими не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що визначені Конституцією.
Визнати протиправною бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) щодо відмови ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) в проведенні перерахунку його пенсії з 01.01.2008 згідно п. "в" статті 13 Закону України №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи і віднесеному до категорії 1.
Зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул.Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити з 01.01.2008 перерахунок раніше нарахованої пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), що призначена за вислугу років згідно ст.12 "а", 13 "а" Закону України №2262-ХІІ.
Зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул.Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) згідно п."в" статті 13 збільшити основний розмір пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на 10%.
Зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул.Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) відповідно до статті 23 Закону України №2262-ХІІ призначити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію по інвалідності в р о з м і р і пенсії за вислугу років.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М. Кунець