Ухвала суду № 88456693, 27.03.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.03.2020
Номер справи
420/2075/20
Номер документу
88456693
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/2075/20

У Х В А Л А

27 березня 2020 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Потоцька Н.В., розглянувши заяву позивача про поновлення строку звернення до суду,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби в Одеській області в якому позивач просить:

визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДМС України в Одеській області від 27.06.2017 року, яким було скасовано рішення ВГІРФО УМВС України в Одеській області від 10.11.2005 року про набуття громадянства України за територіальним походженням ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 .

Позивач просить поновити строк звернення до суду, обґрунтовуючи наступним.

26.05.2017 року, позивачем була подана заява-анкета № 5392788 про оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон до Приморського районного відділу у м. Одесі ГУ ДМС України в Одеській області.

Під час проведення перевірки було встановлено, що громадянство України ОСОБА_1 припинено, згідно довідки про припинення громадянства України № 215654 від 27.06.2017 року, що підтверджується відповіддю Приморського районного відділу ГУ ДМС України в Одеській області № 2164/5115 від 04.08.2017.

Рішенням ГУ ДМС України в Одеській області від 27.06.2017 року скасовано рішення ВГІРФО УМВС України в Одеській області від 10.11.2005 року про набуття громадянства України за територіальним походженням ОСОБА_1 у зв`язку з «нібито» неправдиво наданими відомостями щодо проживання на території України з 06.1989 року по 05.1991 року.

Вищевказані спірні рішення та довідку позивач не отримував взагалі, оскільки ГУ ДМС України в Одеській області вже два роки з моменту прийняття цього рішення, а саме з 27.06.2017 року, перевищує свої службові повноваження та не видає позивачу ні рішення, ні довідки про припинення громадянства України № 215654 від 27.06.2017 року, мотивуючи це тим, що йомунеобхідно здати свій паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , виданий 30.11.2005 року з метою отримання цієї довідки, проте це є грубим порушенням права позивача на оскарження такого незаконного рішення.

Співробітники ГУ ДМС України в Одеській області, висуваючи таку вимогу, заздалегідь страхують себе від оспорювання їх незаконного рішення та позбавляють позивача можливості звернення до суду, оскільки без паспорта ніяким судомне прийметься ніякий позов, а також неможливо укласти угоду з адвокатом, а без довідки, яка є підставою на думку відповідача для позбавлення позивача громадянства України - не має підстав для подання такого позову, шо є грубим порушенням прав людини, оскільки позивач виконав всі необхідні вимоги для набуття громадянства України за територіальним походженням, у тому числі припинив громадянство Азербайджану та повернув паспорт та наразі це незаконне рішення ГУ ДМС України в Одеській області руйнує його життя, оскільки він фактично залишається вже два роки особою без громадянства за цим рішенням, закордонного паспорту в нього не має, паспорту громадянина Азербайджану теж та будь якого іншого документа, який може посвідчити його особу.

05.03.2020 року, через мою погрозу звернення зі скаргою на посадову особу ГУ ДМС України в Одеській області, Прокопенко Н.О. мені, через електронну пошту надали копію відсканованого рішення Головного управління ДМС України в Одеській області від 27.06.2017 року та довідку про наявність підстав для скасування рішення про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням без дати.

З урахування вказаного прошу визнати пропущений строк з поважних причин.

Розглянувши подану заяву суддя приходить до висновку про визнання поважними причин пропуску строку .

Позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Приписами ст. 44 КАС України встановлено, що учасники справи зобов`язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов`язки.

Строк звернення до адміністративного суду - це строк, в межах якого особа, яка має право на позов, повинна звернутися до адміністративного суду для захисту своїх прав у публічно - правових відносинах або для реалізації владних повноважень.

Строки звернення до адміністративного суду з позовом обмежують час, протягом якого такі правовідносини вважаються спірними.

Згідно зі ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Конституція України гарантує право кожного на судовий захист своїх прав та інтересів, що включає також право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. При цьому звернення до суду може здійснюватися у межах встановленого строку, який у цивільному та господарському судочинстві визначений як строк позовної давності, а в адміністративному - строк звернення до суду.

У справі Європейського суду з прав людини "Стаббігс та інші проти Великобританії" визначено, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду за захистом порушених прав.

При оцінюванні поважності причин пропуску строку звернення до суду та прийнятті рішень про його поновлення ЄСПЛ, як правило, враховує: 1) складність справи, тобто, обставини і факти, що ґрунтуються на праві (законі) і тягнуть певні юридичні наслідки; 2) поведінку заявника; 3) поведінку державних органів; 4) перевантаження судової системи; 5) значущість для заявника питання, яке знаходиться на розгляді суду, або особливе становище сторони у процесі (справи "Бочан проти України", "Смірнова проти України", "Федіна проти України", "Матіка проти Румунії" та інші).

Суддею встановлено, що позивач звернувся до суду в рамках шестимісячного строку визначеного приписами КАСУ, який рахується з 06.08.2019 року (моменту отримання оскаржуваного рішення) з дня коли особа дізналась про існування спірних обставин.

З огляду на викладене, суддя дійшов висновку про задоволення заяви позивача.

Керуючись ст. ст. 2, 5, 9, 123, 256, 295, 297 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Заяву позивача про поновлення строку на звернення з адміністративним позовом - задовольнити.

Визнати поважними причини пропуску строку звернення до суду.

Ухвала набирає законної сили відповідно до вимог ст. 256 КАС України та може бути оскаржена у порядку та строки визначені статтею 295, 297 КАС України.

Пунктом 15.5 розділу VII "Перехідні положення" КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Головуючий суддя Потоцька Н.В.