Ухвала суду № 88456445, 26.03.2020, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.03.2020
Номер справи
360/3909/19
Номер документу
88456445
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про відмову в заміні відповідача у справі

26 березня 2020 року СєвєродонецькСправа № 360/3909/19

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В., розглянувши в порядку письмового провадження в підготовчому засіданні клопотання представника Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Луганськгаз" про заміну відповідача у справі за адміністративним позовом Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Луганськгаз" до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки),-

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Луганськгаз" до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки).

23 березня 2020 року від представника відповідача надійшла заява про збільшення позовних вимог, в якій заявлено клопотання про заміну відповідача у справі з Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на Офіс великих платників податків ДПС.

В обґрунтування клопотання зазначено, що відповідно до п. 12 постанови КМУ від 20 жовтня 2011 року № 1074 орган виконавчої влади, утворений в результаті реорганізації, здійснює повноваження та виконує функції у визначених Кабінетом Міністрів України сферах компетенції з дня набрання чинності актом Кабінету Міністрів України щодо можливості забезпечення здійснення таким органом повноважень та виконання функцій органу виконавчої влади, що припиняється. Відповідно до постанови КМУ від 06.03.2019 року №227 "Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України" функції та повноваження Державної фіскальної служби України, що припиняється, покладено на Державну податкову службу України. Згідно з постановою КМУ №537 від 19.06.2019 року “Про утворення територіальних органів Державної податкової служби” утворено Офіс великих платників податків Державної податкової служби. Відповідно до наказу Офісу великих платників податків ДПС № 9 від 29.08.2019 року "Про початок діяльності Офісу великих платників податків ДПС" розпочато виконання Офісом великих платників податків Державної податкової служби повноважень Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби.

На підставі викладеного представник позивача вважає, що Офіс великих платників податків ДПС є правонаступником Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби.

у підготовче засідання представник позивача не прибув, подав клопотання про проведення підготовчого засідання у його відсутність.

У підготовче засідання представник відповідача не прибув, про дату, час та місце засідання повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомлено.

З урахуванням ч.9 ст. 205 КАС України клопотання представника Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Луганськгаз" про заміну відповідача у справі розглянуто в порядку письмового провадження.

Вирішуючи питання щодо заміни відповідача суд виходить з наступного.

Відповідно до пункту 9 статті 4 КАС України, відповідач - суб`єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.

Згідно із частиною третьою статті 46 КАС України відповідачем в адміністративній справі є суб`єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Відповідно до ст. 52 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.

При цьому, постановою Кабінету Міністрів України «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» від 19 червня 2019 року №537 (далі – Постанова №537) утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 1, в тому числі Офіс великих платників податків ДПС.

При цьому, пунктом 3 Постанови №537 установлено, що територіальні органи Державної фіскальної служби, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної податкової служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов`язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об`єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.

Відповідно до частини першої статті 104 Цивільного кодексу України, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.

Відповідно до частини другої статті 104 Цивільного кодексу України, юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Згідно із даними з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на день розгляду заяви про заміну сторони Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби перебуває в стані припинення, у зв`язку з чим було призначено комісію з припинення цього органу.

Відповідно до ч.ч. 3, 4 ст. 105 Цивільного кодексу України, учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється. Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи. До комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.

Згідно із частинами 1-3 статті 107 Цивільного кодексу України, кредитор може вимагати від юридичної особи, що припиняється, виконання зобов`язань якої не забезпечено, припинення або дострокового виконання зобов`язання, або забезпечення виконання зобов`язання, крім випадків, передбачених законом.

Після закінчення строку для пред`явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), який має містити положення про правонаступництво щодо майна, прав та обов`язків юридичної особи, що припиняється шляхом поділу, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов`язання, які оспорюються сторонами.

Передавальний акт та розподільчий баланс затверджуються учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про її припинення, крім випадків, встановлених законом.

Отже, з аналізу наведених норм вбачається, що Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби продовжує здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної податкової служби та державної реєстрації про його припинення.

Оскільки станом на день розгляду заяви відомості в Єдиному державному реєстрі юридичних відсутні щодо припинення Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби відсутні, тому Офіс великих платників податків ДПС на даний час не є правонаступником першого.

При цьому, в даному випадку передача повноважень Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби повинна здійснюватися на підставі передавального акту, який має містити положення про правонаступництво щодо майна, прав та обов`язків юридичної особи, та який складається після закінчення строку для пред`явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог.

Оскільки, сторонами не надано вищезазначений акт, суд вважає, що підстави для заміни відповідача у справі №360/3909/19 відсутні.

Керуючись ст.ст. 52, 241, 243, 248, 256 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання представника Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Луганськгаз" про заміну відповідача у справі за адміністративним позовом Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Луганськгаз" до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) – відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та оскарженню окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

СуддяО.В. Ірметова