
Справа № 560/413/20
РІШЕННЯ
іменем України
27 березня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кам`янець-Подільського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Кам`янець-Подільського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області, в якому просить:
- визнати протиправною відмову Кам`янець-Подільського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області у видачі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Подільське, Кам`янець-Подільського району Хмельницької області паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ;
- зобов`язати Кам`янець-Подільський районний відділ Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області оформити та видати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Подільське, Кам`янець-Подільського району Хмельницької області паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що у зв`язку із втратою паспорту письмово звернулась до відповідача із проханням видати паспорт у формі книжечки. Кам`янець-Подільський районний відділ Управління державної міграційної служби України в Хмельницькій області листом надав відповідь про те, що згідно з чинним законодавством України паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій. Однак відмова відповідача в оформленні та видачі паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки є протиправною, що підтверджується також рішенням Великої Палати Верховного суді від 19.09.2018 по справі №806/3265/17.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 27.01.2020 відкрито провадження в цій адміністративній справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Ухвалою суду від 20.02.2020 відмовлено у задоволенні клопотання управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області в особі Кам`янець-Подільського районного відділу про розгляд справи в судовому засіданні за участі представника УДМС України в Хмельницькій області. Витребувано в управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області в особі Кам`янець-Подільського районного відділу належним чином завірену заяву позивача із проханням видати паспорт у формі книжечки, з додатками до такої заяви (у разі відсутності додатків - зазначити про це).
Відповідачем подано до суду відзив на позов, згідно якого просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Вказує, що Кам`янець-Подільським РВ УДМС України в Хмельницькій області розглянуто заяву позивача та надіслано письмову відповідь щодо можливості та порядку отримання паспорта громадянина України. Оскільки ОСОБА_1 не зверталась до підрозділу міграційної служби із заявою-анкетою встановленого зразка про надання адміністративної послуги та необхідним переліком документів, рішення Кам`янець-Подільським РВ УДМС України в Хмельницькій області про відмову у наданні вказаної адміністративної послуги відносно неї не приймалося, тобто відсутнє, а відтак не може бути предметом оскарження в суді. Також зазначає, що Законом № 5492-VІ, а саме ч.4 ст.21, передбачено, що паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій. Таким чином, відповідач зобов`язаний забезпечувати оформлення та видачу паспортів громадянам України у відповідності до вимог чинного законодавства, а саме здійснювати видачу паспортів у вигляді картки.
25.03.2020 судом отримано направлену відповідачем на виконання ухвали від 20.02.2020 копію заяви ОСОБА_1 на 3 арк. із письмовою інформацією, що додатки до заяви не надавались.
Розглянувши подані матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 звернулася до Кам`янець-Подільського районного відділу Управління державної міграційної служби України в Хмельницькій області із заявою від 09.08.2019 про вчинення певний дій, у якій просила:
- вести облік згідно Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ (ред. 2012 року), без використання номера УНЗР;
- на дане звернення надати відповідь письмово, у термін згідно ЗУ "Про доступ до публічної інформації", на вище наведену адресу.
У заяві звертала увагу, зокрема, на те, що статтею 16 Закону про ЄДДР ( редакція Закону України від 20.11.2012 № 5492-VІ) гарантовано право осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від внесення інформації до безконтактного електронного носія, що імплантований у відповідний бланк документа, на відмову від отримання такого документа або від внесення інформації до безконтактного електронного носія.
Відповідач листом від 15.08.2019 №1903/6834.27.1-19 повідомив, що відповідно до п.2 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №302, паспорт виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій. Разом з тим, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 3 квітня 2019 року №398 Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року може здійснювати оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, виключно громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов`язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.
Надаючи правову оцінку таким правовідносинам, суд звертає увагу на наступне.
Згідно із ст.5 Закону України "Про громадянство України" №2235-III, документом, що підтверджує громадянство України, є, зокрема, паспорт громадянина України.
Положення про паспорт громадянина України затверджено Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ (далі - Положення №2503-ХІІ).
Згідно пунктів 1 та 3 Положення №2503-ХІІ, паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.3 ст.13 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" №5492-VI (далі - Закон №5492-VI) паспорт громадянина України містить безконтактний електронний носій.
Згідно із ч.2 ст.21 Закону №5492-VI кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов`язаний отримати паспорт громадянина України. Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №302 затверджено Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України (далі - Порядок №302).
При цьому, пунктом 3 Порядку №302 встановлено, що прийняття документів для оформлення паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразок бланка якого затверджено цією постановою, з 1 листопада 2016 року припиняється.
Відповідно до п.п.1 п.7 Порядку №302, оформлення (у тому числі замість втраченого), обмін та видача паспорта здійснюється особі, яка досягла 14-річного віку - на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто.
Згідно пункту 3 Розділу І Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 №456 (далі - Тимчасовий порядок №456), оформлення і видачу паспорта здійснюють територіальні підрозділи Державної міграційної служби України особі, яка досягла 16-річного віку, - на підставі заяви про видачу паспорта громадянина України за зразком, наведеним у додатку 1 до цього Тимчасового порядку, поданої нею особисто.
Відповідно до п.1 розділу VI «Видача паспортів замість утрачених або викрадених» Тимчасового порядку №456 Для оформлення паспорта замість втраченого або викраденого заявник подає: 1) заяву про втрату/викрадення паспорта (далі - заява про втрату паспорта) за зразком, наведеним у додатку 5 до цього Тимчасового порядку; 2) рішення суду; 3) заяву; 4) дві (три - у разі одержання втраченого паспорта в іншому територіальному підрозділі ДМС) фотокартки розміром 3,5 x 4,5 см; 5) платіжний документ з відміткою банку про сплату державного мита або оригінал документа про звільнення від його сплати (у разі втрати паспорта); 6) витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (у разі викрадення паспорта на території України); 7) довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб); 8) посвідчення про взяття на облік бездомної особи, видане відповідним центром обліку бездомних осіб (для бездомних осіб).
Згідно пунктів 2-3 цього розділу заява про втрату паспорта реєструється в журналі реєстрації заяв про втрату/викрадення паспорта за формою згідно з додатком 6 до цього Тимчасового порядку, після чого посадова особа територіального підрозділу ДМС заводить справу про втрату або викрадення паспорта (далі - справа про втрату паспорта), до якої долучаються подані документи та матеріали перевірки.
Під час розгляду заяви працівник територіального підрозділу ДМС здійснює перевірку інформації за даними відомчої інформаційної системи ДМС, а відомостей про реєстрацію місця проживання, які подані заявником,- за даними обліку територіального органу ДМС.
Відповідно до п.8-9 цього розділу після проведення необхідних перевірок за заявою про втрату паспорта працівник територіального підрозділу ДМС складає висновок за заявою про втрату паспорта за формою згідно з додатком 11 до цього Тимчасового порядку, який затверджується керівником цього підрозділу. У висновку зазначаються результати перевірки і прийняте рішення про видачу паспорта.
Якщо втрачений/викрадений паспорт було знайдено під час розгляду заяви про втрату паспорта, розгляд справи про втрату паспорта припиняється.
Таким чином, передумовою оформлення та видачі паспорта громадянина України є особисте звернення особи до уповноваженого органу з відповідною заявою встановленого зразка, з долученням відповідного переліку документів.
Відповідно до п.п.23, 26, 28 Порядку №302, керівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС визначає працівників, які здійснюють функції з прийняття документів, оформлення заяв-анкет та видачі паспорта, і працівників, які здійснюють функції з оформлення паспорта (розгляд заяви-анкети, ідентифікація особи та прийняття рішення). Після формування заяви-анкети працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта друкує її та надає заявнику для перевірки правильності внесених до заяви-анкети відомостей. Реєстрація заяви-анкети здійснюється із застосуванням засобів Реєстру під час її формування. Після перевірки заявником правильності внесених до заяви-анкети відомостей про особу заява-анкета перевіряється та підписується (із зазначенням дати, прізвища та ініціалів) працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта, який прийняв документи та сформував заяву-анкету.
Згідно з п. 8 Розділу I "Загальні положення" Тимчасового порядку №456, після заповнення заявником заяви працівник територіального підрозділу ДМС перевіряє правильність заповнення заяви та її відповідність наданим документам, про що вчиняє відповідний запис у графі 9 заяви.
Таким чином, реалізація волевиявлення громадянина на отримання паспорта, незалежно від форми такого, здійснюється шляхом подання заяви-анкети до компетентного органу особисто особою, яка звертається за отриманням паспорта, із зазначенням інформації та долученням документів, які передбачені вимогами чинного законодавства. При цьому, дотримання особою певних правил, пов`язаних з процедурою оформлення та видачі паспорта, зокрема, щодо дотримання форми заяви, порядку її подання та надання визначеного переліку документів, є обов`язковим.
Заява позивача від 09.08.2019 за формою і змістом не відповідає вимогам до заяви-анкети, яка є підставою для вчинення територіальними органами і підрозділами ДМС відповідних дій/прийняття рішень щодо оформлення паспорта громадянина України встановленого зразка. Прохальна частина заяви не містить звернення щодо видачі паспорту взамін втраченого. Також до заяви не долучено жодних законодавчо встановлених документів, що є передумовою для розгляду питання щодо видачі паспорта.
За відсутності заяви встановленого зразка та необхідних документів відповідач позбавлений можливості видати паспорт громадянина України будь-якого зразка.
Таким чином, оскільки позивач не зверталася до відповідача із заявою, сформованою відповідно до вимог законодавства, із долученням до такої заяви обов`язкового переліку документів, суд дійшов висновку, що розгляд поданої заяви відповідно до Закону України "Про звернення громадян" з роз`ясненням законодавчо визначеного алгоритму дій, необхідних для отримання паспорта громадянина України, не є порушенням прав позивача з боку Кам`янець-Подільського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області. Аналогічна правова позиція викладена у п.65 постанови Верховного Суду від 29 листопада 2019 року по справі №260/1414/18.
Також суд звертає увагу на те, що листом відповідача не відмовлено в оформленні та видачі паспорта громадянина України у формі книжечки, а надано відповідь відповідно до вимог Закону України "Про звернення громадян", оскільки позивачем не використано право особистого звернення до територіального підрозділу міграційної служби із заявою-анкетою про надання адміністративної послуги із долученням необхідних документів, а в заяві містилось прохання відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" надіслати заявнику письмову відповідь на адресу.
Сама по собі незгода позивача зі змістом відповіді не спростовує факту розгляду звернення в установленому законом порядку та не може бути підставою для визнання протиправними дій відповідача і задоволення позовних вимог щодо зобов`язання видати паспорт у формі книжечки, навіть у разі наявності в позивача такого права, оскільки заявником не було дотримано процедури звернення за паспортом та не надано необхідних для цього документів. Аналогічна правова позиція викладена у п.62 постанови Верховного Суду від 24 січня 2020 року по справі №820/3352/18.
Отже, позивачем не було дотримано необхідної процедури, передбаченої законодавством, а тому відповідний лист відповідача, з яким висловив незгоду позивач, не є рішенням суб`єкта владних повноважень у розумінні КАС України. Відсутність факту відмови відповідача в оформленні паспорта на підставі належно оформленої та поданої заяви з необхідними документами робить передчасним звернення до суду із заявленими позовними вимогами.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що на день звернення із заявою у відповідача були відсутні правові підстави для видачі позивачу паспорта громадянина України у формі книжечки. При цьому, позивач не позбавлений права на звернення до суду за судовим захистом у разі, коли буде дотримано всіх необхідних процедур, проте за наслідком розгляду заяви буде відмовлено у видачі паспорта у формі книжечки..
Отже, відповідач діяв у спосіб, визначений чинним законодавством України та у межах своїх повноважень, а відтак позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Також суд враховує, що правова позиція щодо наявності права громадян на отримання паспорта у формі книжечки була викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 19 вересня 2018 року в зразковій справі №806/3265/17. Велика Палата Верховного Суду констатувала, що позбавлення особи можливості отримання паспорта у традиційній формі - у вигляді книжечки, і спричинені цим побоювання окремої суспільної групи, що отримання паспорта у вигляді ID -картки може спричинити шкоду приватному життю, становить втручання держави, яке не було необхідним у демократичному суспільстві, і воно є непропорційним цілям, які мали б бути досягнуті без покладення на особу такого особистого надмірного тягаря.
Однак щодо доводів позивача про необхідність застосування висновків Великої Палати Верховного Суду, викладених у зразковій справі №806/3265/17, суд зазначає, що справа у спірних правовідносинах не відповідає ознакам типової справи, визначених у вищезазначеному рішенні, оскільки позивачем не було використане право на звернення до підрозділу міграційної служби із заявою - анкетою про надання адміністративної послуги та необхідним переліком документів. Аналогічна правова позиція викладена у п.64 постанови Верховного Суду від 24 січня 2020 року по справі №820/3352/18.
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Враховуючи зазначене, суд вважає, що відповідач діяв правомірно, у межах своїх повноважень та у спосіб, передбачений законодавством, а тому суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити у повному обсязі.
Враховуючи вимоги статті 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат, понесених позивачем, відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
в задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 27 березня 2020 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Кам`янець-Подільський районний відділ Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області (вул. Князів Коріатовичів, 68, м.Кам`янець-Подільський, Хмельницька область, 32300 , код ЄДРПОУ - 37864148)
Головуючий суддя Д.А. Божук