
Справа № 560/840/20
РІШЕННЯ
іменем України
25 березня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Польового О.Л. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо ненадання інформації про категорію земель, які в вказані в запитах від 04.02.2020, зобов`язати відповідача надати точну та достовірну інформацію про категорію земель, які вказані в запитах від 04.02.2020, протягом 5 діб після набрання рішенням суду законної сили відповідно до вимог закону України від 13.01.2011 №2939-VI "Про доступ до публічної інформації" (далі по тексту - Закон №2939-VI), зобов`язати відповідача подати звіт про виконання рішення суду.
Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що звернувся до відповідача з запитом від 04.02.2020 про надання інформації щодо категорії земель, які розташовані в КОАТУУ 6810100000, зона НОМЕР_2, квартал НОМЕР_3. У відповідь на запит відповідач вказав, що ці землі відносяться до земель комунальної власності та розпорядником є Хмельницька міська рада. Зазначена Головним управлінням Держгеокадастру в Хмельницькій області у відповіді на запит інформація не є тією інформацією, з приводу якої звертався позивач. Позивач вважає дії відповідача щодо розгляду його запиту протиправними. Просив позов задовольнити.
У відзиві на позов відповідач зазначив, що повноваження щодо визначення категорії земель належать Хмельницькій міській раді. Після прийняття Хмельницькою міською радою рішення про віднесення земельних ділянок до тієї чи іншої категорії, розробленням документації із землеустрою та внесення відомостей про запитувані земельні ділянки до Державного земельного кадастру, відповідач буде володіти інформацією щодо категорії земель, з приводу яких звернувся позивач. Земельні ділянки, зазначені у запиті позивача, не сформовані відповідно до статті 79-1 Земельного кодексу України, тому відповідач не має можливості вказати цільове призначення та категорію земельних ділянок. Вважає, що Головне управління Держгеокадастру в Хмельницькій області належним чином розглянуло запит позивача та надало обґрунтовану відповідь. Просив у задоволенні позову відмовити.
Позивач подав до суду відповідь на відзив. При цьому, відповідно до частини 3 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, визначених частиною 1 цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив. Тому суд розглядає справу з врахування позову та відзиву на позов.
Ухвалою від 17.02.2020 Хмельницький окружний адміністративний суд залишив без руху позовну заяву ОСОБА_1 .
Ухвалою 25.02.2020 Хмельницький окружний адміністративний відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши докази, суд встановив такі обставини.
Позивач - ОСОБА_1 04.02.2020 звернувся до Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області відповідно до Закону №2939-VI із запитом про надання інформації, в якому просив повідомити до якої категорії земель відносяться землі, які розташовані в КОАТУУ 6810100000, зона НОМЕР_2, квартал НОМЕР_3.
Листом від 07.02.2020 №ПІ-39/0-43/0/63-20 Головне управління Держгеокадастру в Хмельницькій області повідомило ОСОБА_1 , що земельні ділянки, які розташовані в КОАТУУ 6810100000, зона НОМЕР_2, квартал НОМЕР_3, відносяться до земель комунальної власності, розпорядником яких є Хмельницька міська рада.
Вважаючи дії відповідача щодо розгляду його запиту протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації визначає Закон №2939-VI.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону №2939-VI публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
За змістом пункту 2 частини 1 статті 5 Закону №2939-VI доступ до інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію.
Частиною 1 статті 19 Закону №2939-VI запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Відповідно до частини 1 статті 20 Закону №2939-VI розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.
Положенням статті 22 Закону №2939-VI передбачено, що розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відомо або має бути відомо, хто нею володіє, зобов`язаний направити цей запит належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача. У такому разі відлік строку розгляду запиту на інформацію починається з дня отримання запиту належним розпорядником.
У відмові в задоволенні запиту на інформацію має бути зазначено: 1) прізвище, ім`я, по батькові та посаду особи, відповідальної за розгляд запиту розпорядником інформації; 2) дату відмови; 3) мотивовану підставу відмови; 4) порядок оскарження відмови; 5) підпис.
Таким чином, відповідач в межах своїх повноважень повинен розглянути запит позивача та надати обґрунтовану відповідь. Така відповідь має містити запитувану особою інформацію або відмову у наданні такої інформації із повідомленням причин цієї відмови.
Водночас, відповідно до частини 1 статті 19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
За змістом статті 78 Земельного кодексу України право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.
Тобто, Земельний кодекс України визначає поняття категорії земель та форма власності земель.
Позивач звернувся до Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області із запитом про надання інформації, в якому просив повідомити до якої категорії земель відносяться землі, які розташовані в КОАТУУ 6810100000, зона НОМЕР_2, квартал НОМЕР_3.
Натомість, у листі від 07.02.2020 №ПІ-39/0-43/0/63-20 Головне управління Держгеокадастру в Хмельницькій області повідомило позивача, що земельні ділянки, які розташовані в КОАТУУ 6810100000, зона НОМЕР_2, квартал НОМЕР_3, відносяться до земель комунальної власності.
Таким чином, відповідач у відповідь на запит не надав позивачу інформації щодо категорії земель, які розташовані в КОАТУУ 6810100000, зона НОМЕР_2, квартал НОМЕР_3. Причини ненадання позивачу інформації щодо категорії запитуваних земель відповідач також не зазначив.
При цьому, у вказаному листі Головне управління Держгеокадастру в Хмельницькій області повідомило позивача про форму власності запитуваних земель. Однак, із запитом щодо надання інформації про форму власності земель позивач до Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області не звертався.
За таких обставин, суд вважає, що Головне управління Держгеокадастру в Хмельницькій області не розглянуло запит позивача у спосіб, передбачений вимогами Закону №2939-VI.
Ненадання обґрунтованої відповіді на запит є бездіяльністю суб`єкта владних повноважень, а не вчиненням протиправних дій. Тому необхідно визнати протиправною бездіяльність відповідача, що полягає у ненаданні інформації на запит від 04.02.2020 про категорію земель, які розташовані в КОАТУУ 6810100000, зона НОМЕР_2, квартал НОМЕР_3.
Відповідно до частини 4 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
У зв`язку з цим, найбільш ефективний спосіб захисту порушеного права позивача є зобов`язання відповідача повторно розглянути запит від 04.02.2020 та надати інформацію щодо категорії земель, які розташовані в КОАТУУ 6810100000, зона НОМЕР_2, квартал НОМЕР_3, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Вимога позивача щодо встановлення судового контролю за виконанням судового рішення задоволенню не підлягає, оскільки позивач на надав жодних доказів того, що відповідач може намагатись ухилитись від виконання цього судового рішення.
Враховуючи викладене, позов необхідно задовольнити частково.
У зв`язку з частковим задоволенням позовних вимог відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України сплачений позивачем судовий збір слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Згідно з статтею 371 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються рішення суду, прийняті в адміністративних справах, визначених пунктами 1, 5 частини 1 статті 263, пунктами 1 - 4 частини 1 статті 283 цього Кодексу.
Оскільки ця справа відноситься до категорії справ, визначених у пункті 1 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, тому рішення у ній підлягає негайному виконанню.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області, що полягає у ненаданні ОСОБА_1 інформації на запит від 04.02.2020 про категорію земель, які розташовані в КОАТУУ 6810100000, зона НОМЕР_2, квартал НОМЕР_3.
Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру в Хмельницькій області повторно розглянути запит ОСОБА_1 від 04.02.2020 та надати інформацію щодо категорії земель, які розташовані в КОАТУУ 6810100000, зона НОМЕР_2, квартал НОМЕР_3, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 840,80 грн судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області.
Допустити негайне виконання рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (вул. Інститутська, 4/1, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 39767479)
Головуючий суддя О.Л. Польовий