Рішення № 88455347, 26.03.2020, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.03.2020
Номер справи
440/556/20
Номер документу
88455347
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 березня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/556/20

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Гіглави О.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

03 лютого 2020 року ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про:

- визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області у переведенні ОСОБА_1 на пенсію по втраті годувальника відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за чоловіка ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України у Полтавській області перевести ОСОБА_1 на пенсію за віком по втраті годувальника відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 50% пенсії по інвалідності померлого годувальника ОСОБА_2 , обчисленої з його заробітної плати починаючи з 01.01.2020.

Позовні вимоги ОСОБА_1 мотивує протиправністю відмови пенсійного органу у переведенні її з пенсії за віком, призначеної згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", на пенсію по втраті годувальника відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки згідно з чинним законодавством у разі якщо особа, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника) має призначатися один із цих видів пенсії за її вибором.

Ухвалою суду від 07.02.2020 позовну заяву залишено без руху, в зв`язку з невідповідністю її вимогам статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.

20.02.2020 позивач усунув недоліки позовної заяви, визначені в ухвалі суду від 07.02.2020.

У зв`язку з цим, ухвалою суду від 25.02.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (в письмовому провадженні).

Відповідач позов не визнав, у наданому 16.03.2020 до суду відзиві просив у задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність. Зазначив, що з 01.10.2017 ОСОБА_2 було переведено на пенсію по інвалідності за нормами Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням заробітної плати згідно довідки про заробітну плату від 30.12.2003 б/н, виданої Хорольським автотранспортним підприємством №15346, яку останній отримував по день смерті. З огляду на це, без порушення чинного законодавства ОСОБА_1 з 12.09.2019 за її заявою було переведено на пенсію у зв`язку з втратою годувальника за нормами Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". При цьому, пенсія у зв`язку з втратою годувальника за нормами Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", призначена ОСОБА_1 , є оптимальною, переведення останньої на пенсію у зв`язку з втратою годувальника за нормами Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є недоцільним (а.с. 47-48).

Відповідно до приписів статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), зокрема, справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

У справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.

За даними свідоцтва про шлюб від 13.02.1971 серія НОМЕР_1 , між ОСОБА_1 (до шлюбу ОСОБА_3 ) та ОСОБА_2 був зареєстрований шлюб (а.с. 35).

ОСОБА_1 з 10.05.2007 перебувала на обліку в управлінні як отримувач пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (а.с. 51-73).

31.08.2019 ОСОБА_2 помер, про що 03.09.2019 складено відповідний актовий запис №45 та 15.10.2019 Хорольським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Полтавській області видано свідоцтво про смерть серія НОМЕР_2 (а.с. 29).

При цьому, на момент смерті ОСОБА_2 перебував на обліку в управлінні як отримувач пенсії по інвалідності за нормами Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням заробітної плати згідно довідки про заробітну плату від 30.12.2003 б/н, виданої Хорольським автотранспортним підприємством №15346 (а.с. 105).

У подальшому, у зв`язку зі смертю чоловіка, 12.09.2019 ОСОБА_1 звернулася до пенсійного органу із заявою про переведення її з пенсії за віком за нормами Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію у зв`язку з втратою годувальника за матеріалами пенсійної справи її померлого чоловіка ОСОБА_4 (а.с. 74).

Рішенням від 13.09.2019 № НОМЕР_3 ОСОБА_1 з 12.09.2019 переведено на пенсію у зв`язку з втратою годувальника відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та визначено останній пенсію у розмірі 50 відсотків пенсії померлого годувальника, а саме: з 12.09.2019 у розмірі 4875,92 грн, з 01.12.2019 у розмірі 4882,95 грн, з 09.05.2052, 24.10.2072, 24.05.2073 та 03.06.2073 у розмірі 5072,75 грн (а.с. 75-76).

Крім того, 20.12.2019 позивач звернулася до пенсійного органу із заявою про призначення/перерахунок пенсії, у якій просила перерахувати пенсію та донарахувати щомісячну компенсацію як дружині померлого чоловіка внаслідок Чорнобильської катастрофи (а.с. 78).

Рішенням від 20.12.2019 №916260140863 ОСОБА_1 з 01.01.2020 призначено щомісячну компенсацію непрацездатному члену сім`ї за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі 113,88 грн. Розмір пенсії з 01.01.2020 складає 4996,83 грн (а.с. 79-80).

Отже, ОСОБА_1 з 12.09.2019 переведено на пенсію у зв`язку з втратою годувальника за нормами Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Позивач, вважаючи, що ГУПФУ в Полтавській області допускає протиправну бездіяльність, яка виразилася у не переведенні її на пенсію по втраті годувальника відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за чоловіка ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернулася до суду з даним позовом.

Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 , суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України /пункт 6 частини 1 статті 92 Конституції України/.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та єдиний порядок соціального захисту потерпілого населення визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до частини 1 статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв`язку смерті з Чорнобильською катастрофою.

Згідно з частиною 4 статті 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" затверджений Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок).

Порядок визначає механізм обчислення пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до пункту 1 Порядку пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Згідно з пунктом 11 Порядку мінімальний розмір пенсії становить - для непрацездатних членів сім`ї померлого годувальника, які були на його утриманні: на одного непрацездатного члена сім`ї - 50 відсотків пенсії по інвалідності померлого годувальника; на двох і більше непрацездатних членів сім`ї - 100 відсотків пенсії по інвалідності померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частинами.

Статтею 36 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" визначені умови призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника, згідно з якими пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім`ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті особи, яка виконала функцію донора анатомічних матеріалів людини, пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, а також у разі смерті (загибелі) особи внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров`я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), - незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника (частина 1 статті 36 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування").

Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 36 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" непрацездатними членами сім`ї вважаються: чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону;

Згідно з частиною 3 статті 36 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" до членів сім`ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, зазначені в частині другій цієї статті, якщо вони: 1) були на повному утриманні померлого годувальника; 2) одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування. Члени сім`ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв`язку з втратою годувальника.

Судовим розглядом встановлено, що ОСОБА_1 перебувала у шлюбі з ОСОБА_2 (свідоцтво про шлюб від 13.02.1971 серія НОМЕР_1 , а.с. 35), досягла пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону (за даними паспорту позивач ІНФОРМАЦІЯ_2 , а.с. 31-32), а тому є непрацездатним членом сім`ї померлого годувальника ОСОБА_2 .

Відповідно до частини 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Постановою правління Пенсійного фонду України "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 25.11.2005 №22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій (далі - Порядок №22-1).

Пунктом 2.3. Порядку №22-1 визначений вичерпний перелік документів, необхідних для призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до пункту 2.8. Порядку №22-1 поновлення виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.

Матеріалами справи підтверджено, що померлий чоловік позивача ОСОБА_2 за життя мав статус учасника ліквідації наслідків на ЧАЕС І категорії, мав другу групу інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби з ліквідації наслідків на ЧАЕС (а.с. 28).

Згідно з матеріалами пенсійної справи ОСОБА_2 у період з 25.06.1998 по 31.12.2003 та з 22.05.2008 по 01.10.2017 останній перебував на обліку в пенсійному органі як отримувач пенсії по інвалідності в розмірі фактичних збитків відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а у період з 01.01.2004 по 22.05.2008 - як отримувач пенсії за віком згідно Закону №1058-ІV (а.с. 85-103).

З 01.10.2017 ОСОБА_2 переведено на пенсію по інвалідності за нормами Закону №1058-ІV з урахуванням заробітної плати згідно довідки про заробітну плату від 30.12.2003 б/н, виданої Хорольським автотранспортним підприємством №15346, проти чого останній, як свідчить його особиста заява, фактично не заперечував (а.с. 104-105). При цьому, пенсію за нормами Закону №1058-ІV ОСОБА_2 отримував по день смерті.

Як слідує зі змісту відзиву на позовну заяву управління фактично не заперечує можливості на законодавчому рівні перевести ОСОБА_1 на пенсію по втраті годувальника відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Разом з тим, невжиття управлінням дій щодо такого переведення за заявою ОСОБА_1 управління пояснює виключно недоцільністю такого переведення, оскільки в результаті здійснення переведення отримувана позивачем пенсія по втраті годувальника зменшиться.

Так, у письмових поясненнях від 04.03.2020 (а.с. 206) та відзиві на позовну заяву ГУПУ в Полтавській області зазначає, що загальний страховий страж ОСОБА_2 складав 44 роки 2 місяці 3 дні, коефіцієнт стажу 0,44167, заробітна плата для обчислення пенсії становила 21406,64 грн, коефіцієнт заробітку 4,86034. При проведенні автоматичного масового перерахунку пенсій з 01.03.2019 у програмному забезпеченні була допущена механічна помилка у коригуванні даних про заробітну плату ОСОБА_2 , в зв`язку з чим невірно розраховано заробітну плату для обчислення пенсії. В результаті цього розмір пенсії заявнику було завищено. З 01.07.2019 також проведено автоматичний масовий перерахунок. В липні 2019 року, окрім пенсії за липень, ОСОБА_2 проведено виплату боргу, нарахованого згідно постанови Хорольського районного суду від 04.11.2014 №548/1809/14-а за період з 29.04.2014 по 02.08.2014 в розмірі 10402,45 грн. За документами, наявними у пенсійній справі ОСОБА_2 , його пенсія за віком повинна становити 9751,83 грн.

Водночас, заробітна плата для призначення пенсії по інвалідності в розмірі фактичних збитків, обрахована відповідно до норм постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за роботу в зоні відчуження складає 7358,06 грн.

Отже, при проведенні ОСОБА_1 умовного розрахунку пенсії, яку вона б отримувала за нормами Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в разі переведення, розмір пенсії буде становити 3792,91 грн, з яких 3679,03 грн основний розмір пенсії, 113,88 грн щомісячна компенсація непрацездатному члену сім`ї за втрату годувальника.

Разом з тим, суд вважає за доцільне зауважити на відсутність у матеріалах справи жодного документального доказу на підтвердження того, що в результаті переведення позивача на пенсію по втраті годувальника відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за чоловіка ОСОБА_2 розмір пенсії останньої складатиме саме 3792,91 грн.

Тобто, в спірному випадку відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не довів дійсної недоцільності переведення ОСОБА_1 на пенсію по втраті годувальника відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

З огляду на викладене, суд доходить висновку про обґрунтованість та наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 шляхом:

- визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо не переведення ОСОБА_1 на пенсію по втраті годувальника відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";

- зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України у Полтавській області перевести ОСОБА_1 з 01.01.2020 на пенсію по втраті годувальника відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 50% пенсії по інвалідності померлого годувальника ОСОБА_2 , обчисленої з його заробітної плати.

Таким чином, позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

У відповідності до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що позовні вимоги позивача задоволено, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору підлягають присудженню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань ГУПФУ в Полтавській області, у сумі, пропорційній до задоволеної частини позовних вимог - 840,80 грн.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_4 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо не переведення ОСОБА_1 на пенсію по втраті годувальника відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Полтавській області перевести ОСОБА_1 з 01.01.2020 на пенсію по втраті годувальника відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 50% пенсії по інвалідності померлого годувальника ОСОБА_2 , обчисленої з його заробітної плати.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Гіглава