
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
27 березня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/783/20
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Басова Н.М., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради (далі - відповідач), в якому позивач просив суд:
-визнати протиправним та скасувати розпорядження Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради від 13.01.2020 № 2020/_01/13-5000245127 про скасування дії довідки від 12.12.2019 № 919-5000245127 виданої ОСОБА_1 ;
-зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради поновити дію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 12.12.2019 №919-5000245127, виданої ОСОБА_1 та внести відповідний запис до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб (а.с.1-3).
В обґрунтування позовних вимог зазначив наступне.
На підставі заяви ОСОБА_1 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 12.12.2019 та доданих до заяви документів останнього було взято на облік як внутрішньо переміщену особу, про що видано відповідну довідку від 12.12.2019 № 919-5000245127.
Розпорядженням Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради від 13.01.2020 № 2020/01/13-5000245127 скасовано дію довідки від 12.12.2019 № 919-5000245127 та внесено про це відомості до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб на підставі п.5 ч.1 ст.12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», оскільки на думку відповідача позивач подав завідомо недостовірні відомості щодо свого перебування на території зони проведення АТО. Так, у вищевказаному розпорядженні зазначено: «02.01.2020 Управління отримало інформацію від УПСЗН м. Кремінна, що ОСОБА_1 проживав та працював у м. Києві з 2010 р., отже перебував за межами зони проведення АТО».
Як зазначив позивач, за паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 , виданим Алчевським MB УМВС України в Луганській області 14.11.2006 , ОСОБА_1 в період з 14.11.2006 до 25.09.2018 мешкав за адресою: АДРЕСА_1 .
Позивач вважає, що зважаючи, що факт мешкання ОСОБА_1 , станом на дату (14.04.2014) початку антитерористичної операції на території Луганській та Донецькій областях в м. Алчевську, де виникла зазначена обставина (що зумовила внутрішнє переміщення), встановлений з паспорта громадянина України інші документи згідно приписів ч. 7 ст. 4 Закону № 1706 не досліджуються та не беруться до уваги.
Отже, відповідачем протиправно скасовано дію довідки внутрішньо переміщеної особи від 12.12.2019 № 919-5000245127, виданої ОСОБА_1 .
Враховуючи викладене, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач позов не визнав, до відділу діловодства та обліку звернення громадян 16.03.2020 за вхідним реєстраційним номером 10234/2020 надав відзив на позовну заяву від 13.03.2020 №2288/03 (а.с.24-25), в якому заперечував проти задоволення позову.
В обґрунтування зазначив, що 12.12.2019 позивач звернувся до управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради із заявою про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб. На підставі наданих позивачем документів, зокрема, відмітки у паспорті про реєстрацію у м. Алчевськ Луганської області з 14.11.2006 по 25.09.2018, позивача було взято на облік внутрішньо переміщених осіб та надано відповідну довідку № 5000245127 від 12.12.2019.
Одночасно позивач надав заяву для призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
З огляду на те, що раніше позивач перебував на обліку внутрішньо переміщених осіб у м. Кремінна Луганської області, управлінням було зроблено запит особової справи позивача як отримувача соціальних виплат.
Листом від 18.12.2019 № 1810/10 відповідачем було зроблено запит особової справи позивача до УПтаСЗН Кремінської райдержадміністрації.
27.12.2019 від УПтаСЗН Кремінської райдержадміністрації було отримано особову справу позивача разом із особовою справою з УПтаСЗН Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації.
Згідно отриманої інформації було з`ясовано, що позивач працював в м. Києві з 2010 року, отже на час початку проведення АТО, перебував за межами її проведення.
Відповідач зазначив, що згідно пункту 1 статті 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від 28.12.2014, внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру. Таким чином, відсутні підстави для взяття позивача на облік внутрішньо переміщених осіб, оскільки він на початок проведення АТО не залишав (не покидав) своє зареєстроване місце проживання.
Враховуючи вищевикладене, на підставі пункту 5 статті 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", довідку про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб від 12.12.2019 № 5000245127, надану на ім`я позивача, було скасовано 13.01.2020 та в призначенні допомоги відмовлено.
На підставі викладеного, відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 26.02.2020 справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с.17).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання АДРЕСА_2 (а.с.4-5,6).
Позивач є особою з інвалідністю І групи, захворювання пов`язане із захистом Батьківщини (а.с.9,10).
Відповідно до інформації, зазначеної у посвідченні серії АБ №237581 позивач є учасником бойових дій (а.с.10).
26.01.2017 позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Кремінської райдержадміністрації з заявою, в якій просив взяти на облік внутрішньо переміщену особу (а.с.44-46).
26.01.2017 позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Кремінської райдержадміністрації з заявою, в якій просив призначити допомогу особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (а.с.47-48).
26.01.2017 позивачу надано статус внутрішньо переміщеної особи, що підтверджується копією довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 26.01.2017 № 0000098619, фактичне місце проживання/перебування як ВПО: АДРЕСА_3 (а.с.49).
Листом від 12.10.2017 за №4266 Управління праці та соціального захисту населення Кремінської райдержадміністрації звернулось до начальника УПтаСЗН Деснянської районної у м.Києві державної адміністрації, в якому зазначив, що 26 січня 2017 року до управління соціального захисту населення Кремінської райдержадміністрації Луганської області звернувся ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , який переселився з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції для взяття на облік спочатку з 17.11.2015 до міста Київ, а потім на територію Кремінського району. Управління праці та соціального захисту населення Кремінської райдержадміністрації просив внести відповідні зміни до Єдиної інформаційної бази даних про взятих на облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, а також надіслати особову справу та довідку-атестат про припинення виплати щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (а.с.53).
Відповідачем до матеріалів особової справи надано заяву ОСОБА_1 від 19.11.2015, в якій останній звернувся до Деснянського УПтаСЗН, в якій просив призначити грошову допомогу для покриття витрат на проживання та на оплату житлово-комунальних послуг. Також з вказаної заяви вбачається, що позивачем зазначено, що з 01.02.2010 працює в ПрАТ ММУ Телеканал «С» та фактично проживає в АДРЕСА_4 (а.с.61).
Також, відповідачем надано довідку Деснянського УПтаСЗН м.Києва про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи позивача від 17.11.2015 № НОМЕР_3 , фактичне місце проживання/перебування як ВПО: АДРЕСА_5 (а.с.65).
24.11.2015 за №21 позивачу Деснянським УПтаСЗН м.Києва на адресу АДРЕСА_4 направлено лист, в якому зазначив, що наказом від 07.10.2014 №33/6/а антитерористичного центру при Службі безпеки України «Про визначення районів проведення антитерористичної операції та термінів її проведення», визначено район проведення антитерористичної операції та термін її проведення в Донецькій і Луганській областях - з 07 квітня 2014 року. Враховуючи вищевикладене та відповідно до поданих документів вбачається тривале проживання сім`ї за межами проведення АТО (постійно проживали), отже в призначенні вищезазначеної допомоги відмовлено (а.с.66).
В подальшому, Управлінням праці та соціального захисту населення Кремінської райдержадміністрації направлено до позивача від 17.04.2018 №1639 про повернення грошової допомоги на проживання, переміщеним особам з тимчасово окупованої території в загальному розмірі 1326,00 грн (а.с.54).
25.09.2018 позивач змінив адресу реєстрації з м.Алчевськ Луганської області на АДРЕСА_2 (а.с.5).
12.12.2019 позивач звернувся до відповідача з заявою від 12.12.2019 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи за адресою АДРЕСА_8 з 12.12.2019 (а.с.27-28).
Також, заявою від 12.12.2019 позивач просив відповідача призначити допомогу особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (а.с.29-30).
12.12.2019 позивачу надано статус внутрішньо переміщеної особи, що підтверджується копією довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 12.12.2019 № 919-5000245127, фактичне місце проживання/перебування як ВПО: АДРЕСА_8 (а.с.31).
18.12.2019 за №1810/10сп відповідачем здійснено запит особової справи ОСОБА_1 (а.с.40).
13.01.2020 Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради винесено розпорядження №2020/_01/13-5000245127, відповідно до якого скасовано дію довідки ВПО ОСОБА_1 від 12.12.2019 № 919-5000245127 на підставі п.5 ст.12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (а.с.41).
Вирішуючи справу в межах спірних правовідносин, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України від 20.10.2014 № 1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі - Закон № 1706-VII) закріплені гарантії для внутрішньо переміщених осіб.
Відповідно до статті 1 Закону 1706-VII внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
За приписами статті 4 Закону № 1706-VII факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
Для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи така особа звертається із заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Разом із заявою заявник подає документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, або свідоцтво про народження дитини.
У разі наявності в документі, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документі, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, відмітки про реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв`язку з обставинами, визначеними у статті 1 цього Закону, довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи або рішення про відмову у видачі довідки з обов`язковим зазначенням підстави відмови, підписане керівником уповноваженого органу, видається заявнику в день подання заяви.
Статтею 14 Закону № 1706-VII передбачено, що внутрішньо переміщені особи користуються тими ж правами і свободами відповідно до Конституції, законів та міжнародних договорів України, як і інші громадяни України, що постійно проживають в Україні. Забороняється їх дискримінація при здійсненні ними будь-яких прав і свобод на підставі, що вони є внутрішньо переміщеними особами.
Відповідно до частини першої статті 12 Закону № 1706-VII підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа: 1) подала заяву про відмову від довідки; 2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину; 3) повернулася до покинутого місця постійного проживання; 4) виїхала на постійне місце проживання за кордон; 5) подала завідомо недостовірні відомості.
Таким чином, зазначеною нормою визначено вичерпний перелік обставин, за наявності яких скасовується дія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб, зокрема, подання завідомо недостовірні відомості.
Рішення про скасування дії довідки приймається керівником структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання особи та надається внутрішньо переміщеній особі протягом трьох днів з дня прийняття такого рішення.
Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509 (далі - Порядок № 509).
Пунктом 2 Порядку № 509 визначено, що для отримання довідки повнолітня або неповнолітня внутрішньо переміщена особа звертається особисто, а малолітня дитина, недієздатна особа або особа, дієздатність якої обмежена, - через законного представника із заявою про взяття на облік, форму якої затверджує Мінсоцполітики, до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи).
Згідно з пунктом 3 Порядку № 509 заява про взяття на облік повинна містити таку інформацію про заявника, зокрема, відомості про зареєстроване та фактичне місце проживання.
Як фактичне місце проживання/перебування не можуть зазначатися адреси (місцезнаходження) органів державної влади, місцевого самоврядування, юридичних осіб публічного права, їх підрозділів, будь-яких інших приміщень, за якими внутрішньо переміщені особи фактично не проживають.
Пунктом 7-1 Порядку № 509 визначено, що у разі наявності підстав, передбачених статтею 12 Закону, МВС, Національна поліція, ДМС, СБУ, Адміністрація Держприкордонслужби, Мінфін подають уповноваженому органу відповідну інформацію для прийняття рішення щодо зняття з обліку внутрішньо переміщених осіб. Рішення про скасування дії довідки відповідно до статті 12 Закону приймається керівником уповноваженого органу за місцем проживання особи та надається їй протягом трьох днів з дати прийняття такого рішення або надсилається на адресу місця проживання, зазначену в довідці. Уповноважений орган на підставі прийнятого рішення невідкладно вносить до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб запис про скасування дії довідки.
Однак, нормами чинного законодавства України не встановлено чіткого поняття «завідомо недостовірні відомості» і не окреслює фактичних ознак, які вказують на недостовірність відомостей. Встановлюються тільки ознаки недостовірності, які можуть бути спростовані (ст.277 ЦК України).
Крім того, поняття «завідомо недостовірні відомості» вказують на обов`язковий умисел особи, яка подає відомості, які не відповідають дійсності. При цьому умисел такої особи не є юридичною презумпцією, а тому «завідомо недостовірність відомості» повинна бути перевірена судом на предмет її достовірності та недостовірність.
Відповідно до статті 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» 11 грудня 2003 року № 1382-IV документами, до яких вносяться відомості про місце проживання, є паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист.
З огляду на зазначене, перебування позивача в м. Києві з 2010 року не може бути беззаперечним доказом подання ОСОБА_1 завідомо недостовірних відомостей щодо місця проживання.
Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення РНБО України від 13 квітня 2014 року Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України та розпочато проведення Антитерористичної операції (далі - АТО) на території Донецької і Луганської областей.
02 вересня 2014 року прийнято Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» (далі -Закон № 1669-VII), згідно до статті 1 якого період проведення антитерористичної операції це час між датою набрання чинності Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Виходячи з наведених положень, датою початку періоду проведення антитерористичної операції є 14.04.2014.
З паспорта позивача серії НОМЕР_1 , виданого 14.11.2006 Алчевським МВ УМВС України в Луганській області вбачається, що на дату початку антитерористичної операції позивач був зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 , тобто на території, де виникли обставини, що зумовили внутрішнє переміщення позивача (а.с.4-5).
Враховуючи те, що факт проживання особи на тимчасово окупованій території підтверджено паспортом позивача, вказана інформація відповідає дійсності, тому суд дійшов висновку, що розпорядження Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради від 13.01.2020 № 2020/01/13-5000245127 є протиправним, підлягає скасуванню, а вимоги позивача підлягають задоволенню.
Відповідно до п.7-1 Порядку № 509 рішення про скасування дії довідки відповідно до статті 12 Закону приймається керівником уповноваженого органу за місцем проживання особи та надається їй протягом трьох днів з дати прийняття такого рішення або надсилається на адресу місця проживання, зазначену в довідці.
Уповноважений орган на підставі прийнятого рішення невідкладно вносить до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб запис про скасування дії довідки.
Оскільки відповідач прийняв протиправне розпорядження про скасування довідки ВПО ОСОБА_1 від 13.01.2020 № 2020/01/13-5000245127 та відповідно до зазначеного пункту Порядку № 509 невідкладно вніс до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб запис про скасування дії довідки, суд дійшов висновку про те, що відновленням порушеного права позивача є зобов`язання відповідача поновити в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб запис відносно ОСОБА_1 з моменту взяття на облік внутрішньо переміщеною особою, тобто з 12 грудня 2019 року, у зв`язку з чим позовні вимоги в цій частині також підлягають задоволенню.
Згідно частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п.9 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради про скасування довідки внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 від 13.01.2020 № 2020/01/13-5000245127.
Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради (ідентифікаційний код 24179564, місцезнаходження: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Новікова, буд. 15 Б) поновити в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб запис відносно ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_8 ) з моменту взяття на облік внутрішньо переміщеною особою, тобто з 12 грудня 2019 року.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.М. Басова