Рішення № 88455142, 27.03.2020, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.03.2020
Номер справи
340/491/20
Номер документу
88455142
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

_______________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 березня 2020 року м.Кропивницький Справа № 340/491/20

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пасічника Ю.П., розглянув за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_2 ), ОСОБА_3 ( АДРЕСА_3 , рнокпп НОМЕР_3 ), ОСОБА_4 , АДРЕСА_4 , рнокпп НОМЕР_4 ) до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (вул.Академіка Корольова, 26, м.Кропивницький, 25009, код ЄДРПОУ 39767636) про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивачі звернулись до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача і просять суд:

- визнати протиправними та скасувати Накази Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області «Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою» від 17.12.2019 року: №11-9304/14-19-СГ; №11-9305/14-19-СГ; №11-9306/14-19-СГ; №11-9307/14-19-СГ якими відмовлено:

ОСОБА_1 (наказ №11-9304/14-19-СГ від 17.12.2019 р.);

ОСОБА_2 (наказ №11-9305/14-19-СГ від 17.12.2019 р.);

ОСОБА_3 (наказ №11-9306/14-19-СГ від 17.12.2019 р.);

ОСОБА_5 (наказ №11-9307/14-19-СГ від 17.12.2019 р.),

у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки розташованої на території Листопадівської сільської ради Новомиргородського району Кіровоградської області, у розмірі земельної частки (паю), із цільовим призначенням - для ведення фермерського господарства за рахунок земельної ділянки загальною площею 45,0 га яка перебуває у користуванні ОСОБА_6 , згідно державного акту Серії КР №000166 зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №119 від 20 березня 2000 року;

- зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області повторно, з урахуванням висновків суду по справі, розглянути заяви (клопотання): ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки розташованої на території Листопадівської сільської ради Новомиргородського району Кіровоградської області, у розмірі земельної частки (паю), із цільовим призначенням - для ведення фермерського господарства за рахунок земельної ділянки загальною площею 45,0 га яка перебуває у користуванні ОСОБА_6 , згідно державного акту Серії КР №000166 зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №119 від 20 березня 2000 року, та прийняти законне і обґрунтоване рішення.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 05.11.2019р. позивачі, кожен окремо, звернулись до відповідача із заявами з проханням надати їм дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення фермерського господарства, в розмірі земельної частки (паю) за рахунок земельної ділянки загальною площею 45,0 га розташованої на території Листопадівської сільської ради Новомиргородського району Кіровоградської області, яка перебуває у користуванні ОСОБА_6 , згідно державного акту Серії КР №000166 зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №119 від 20 березня 2000 року.

До заяв позивачами долучено пакет документів передбачений ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України, який необхідний для прийняття відповідного рішення.

За результатами розгляду заяв позивачів, відповідачем видано накази від 17.12.2019 року: №11-9304/14-19-СГ; №11-9305/14-19-СГ; №11-9306/14-19-СГ; №11-9307/14-19-СГ якими відмовлено у задоволенні заяв з мотивів відсутності інформації, що підтверджує членство у фермерському господарстві, відповідно до ст. 32 Земельного кодексу України та ст. 13 Закону України «Про фермерське господарство».

Не погодившись з відмовою позивачі вказують, що вказана підстава відмови не передбачена ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України, а також те, що відповідно до положень п. «а» ч. 1 ст. 121 Земельного кодексу України право на одержання земельної ділянки для ведення фермерського господарства мають громадяни України незалежно від членства у фермерському господарстві, а тільки маючи на меті отримання земельної ділянки для ведення фермерського господарства.

Вказані обставини стали підставою для звернення до суду з даними позовом.

12.03.2020р. відповідачем надано відзив на позов вимоги якого не визнаються з тих підстав, що відмовляючи позивача у задоволенні заяв про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою, відповідач встановив відсутність документів, які б підтверджували наявність відповідної освіти або досвіду роботи в сільському господарстві, для реалізації права на отримання у власність земельної ділянки для ведення фермерського господарства, а також відсутності доказів на підтвердження припинення права користування земельними ділянками (кадастрові номери 3523884000:02:001:2117, 3523884000:02:002:9303) землекористувачем ОСОБА_6 на підставі державного акту Серії КР №000166 від 20.03.2000р. (а.с.88-95).

Представником позивачів надіслано до суду відповідь на відзив та додаткові пояснення, якими, на переконання позивачів, спростовуються доводи відповідача викладені у відзиві на позов (а.с.113,114).

Ухвалою суду від 18.02.2020р. відкрито загальне позовне провадження у справі, підготовче судове засідання призначено на 10.03.2020р. (а.с.61,62). Крім того ухвалами суду від 18.02.2020р. витребувано докази від землекористувача ОСОБА_6 та Листопадівської сільської ради Новомиргородського району Кіровоградської області (а.с.63,64).

Ухвалою суду від 10.03.2020р. закрито підготовче провадження у справі, справу призначено до розгляду в судовому засіданні на 26.03.2020р. (а.с.84).

26.03.2020р. представником позивачів подано клопотання про розгляд справи у письмовому провадженні.

Відповідач належним повідомлений про дату та час розгляду справи в судове засідання не з`явився (а.с.88).

Відповідно до протоколу судового засідання від 26.03.2020р. подальший розгляд справи вирішено здійснювати у письмовому провадженні на підставі ч. 9 ст. 205 КАС України (а.с. 122).

Розглянувши долучені до справи документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд встановив наступні обставини справи.

З матеріалів справи вбачається, що гр. ОСОБА_6 надано у постійне користування земельна ділянка площею 45,0 га для ведення селянського (фермерського) господарства на території Листопадівської сільської ради, що підтверджується державним актом на право постійного користування землею серії КР №000166 від 20.03.2000р. (а.с.45).

15.08.2019р. ОСОБА_6 складено нотаріально посвідчену заяву (погодження) землекористувача, якою надано згоду щодо оформлення, в т.ч. позивачами по справі, права власності на земельні ділянки у розмірі земельної частки (паю) або іншому розмірі, для ведення фермерського господарства за рахунок земельних ділянок загальною площею 45,0 га на території Листопадівської сільської ради Новомиргородського району Кіровоградської області, яка перебуває у користуванні ОСОБА_6 , згідно державного акту серії КР №000166 зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №119 від 20 березня 2000 року (а.с.40).

25.10.2019р. позивачами складено заяви (клопотання) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення фермерського господарства, в розмірі земельної частки (паю) за рахунок земельної ділянки загальною площею 45,0 га розташованої на території Листопадівської сільської ради Новомиргородського району Кіровоградської області, яка перебуває у користуванні ОСОБА_6 , згідно державного акту серії КР №000166 зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №119 від 20 березня 2000 року, які отримані відповідачем 05.11.2019р. (а.с.24-27).

До заяв позивачами долучено копії графічних матеріалів щодо бажаного місця розташування земельних ділянок; копії паспортів та довідок про присвоєння індивідуального податкового номера; довідки про відсутність у власності земельних ділянок для ведення фермерського господарства; документи, що підтверджують наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі; копії нотаріально засвідченого погодження землекористувача земельної ділянки; довідки про відсутність на земельній ділянці нерухомого майна (а.с.12-23,28-44).

17.12.2019р. відповідачем видано накази №11-9304/14-19-СГ; №11-9305/14-19-СГ; №11-9306/14-19-СГ; №11-9307/14-19-СГ якими відмовлено у задоволенні заяв з мотивів відсутності інформації, що підтверджує членство у фермерському господарстві, відповідно до ст. 32 Земельного кодексу України та ст. 13 Закону України «Про фермерське господарство» (а.с.46-49).

Не погодившись з відмовою у наданні дозволів на виготовлення проектів землеустрою позивачі звернулись до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до ч.1 ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Відповідно до ч.6 ст.118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Враховуючи положення ч.6 ст.118 Земельного кодексу України необхідною передумовою надання дозволу на розробку проекту землеустрою для одержання безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, в разі використання бажаної земельної ділянки іншою особою (землекористувач), є згода вказаної особи, яка необхідна для вилучення вказаної земельної ділянки.

Положення ст. 118 Земельного кодексу України кореспондуються з положеннями ч. 5 ст. 116 Земельного кодексу України яка передбачає, що земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.

Як вже встановлено судом, ОСОБА_6 , згідно державного акту серії КР №000166 зареєстрованого в книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №119 від 20 березня 2000 року є землекористувачем земельної ділянки на частину якої у визначених кадастрових гектарах (у розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства) претендують позивачі.

Відповідно до витягів з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, земельні ділянки які перебувають у користуванні ОСОБА_6 є державною власністю, а отже право розпорядження ними належить відповідачеві (а.с.100-109).

Механізм припинення права власності чи права користування земельними ділянками визначено Главою 22 Земельного кодексу України.

Зокрема пунктами «а» ч. 1 ст. 142 Земельного кодексу передбачено, що підставами припинення права користування земельною ділянкою є добровільна відмова від права користування земельною ділянкою.

Згідно частин 3, 4 ст. 142 Земельного кодексу України припинення права постійного користування земельною ділянкою у разі добровільної відмови землекористувача здійснюється за його заявою до власника земельної ділянки.

Власник земельної ділянки на підставі заяви землекористувача приймає рішення про припинення права користування земельною ділянкою, про що повідомляє органи державної реєстрації.

Таким чином, погодження землекористувача на припинення права користування земельною ділянкою, є лише одним з етапів визначеної Земельним кодексом України процедури вилучення земельної ділянки, яка передбачена ст. 149 Земельного кодексу України.

Земельні ділянки, надані у постійне користування із земель державної та комунальної власності, можуть вилучатися для суспільних та інших потреб за рішенням органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування на підставі та в порядку, передбачених цим Кодексом (ч. 1 ст. 149 ЗКУ).

При цьому суд зазначає, що Земельний кодекс України не передбачає, що надання землекористувачем погодження на вилучення земельної ділянки, надає органу державної влади, до компетенції якого належить право розпорядження земельними ділянками, право здійснювати дії щодо розпорядження земельною ділянкою до її вилучення у землекористувача.

Таким чином, звернення позивачів з позовом щодо зобов`язання надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки розташованої на території Листопадівської сільської ради Новомиргородського району Кіровоградської області, у розмірі земельної частки (паю), із цільовим призначенням - для ведення фермерського господарства за рахунок земельної ділянки загальною площею 45,0 га яка перебуває у користуванні ОСОБА_6 , згідно державного акту Серії КР №000166 зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №119 від 20 березня 2000 року, до вилучення земельної ділянки у землекористувача є передчасним.

Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Доказів прийняття відповідачем рішення про припинення права користування ОСОБА_6 земельною ділянкою та повідомлення про це органу державної реєстрації, як це передбачено ч. 4 ст. 142 Земельного кодексу України, позивачами не надано.

Враховуючи вищевикладене суд зазначає, що позивачі не довели належними доказами, правомірність своїх вимог, а тому в задоволенні позову належить відмовити.

Керуючись ст.ст.9, 90, 242-246, 250, 251, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Відмовити в задоволенні адміністративного позову.

Рішення набирає законної сили у порядку та строки, встановлені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у порядку та строки, встановлені статтями 293, 295-296 та пунктом 15.5 Перехідних положень цього Кодексу.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду Ю.П. Пасічник