
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
27 березня 2020 року Справа № 280/6227/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Семененко М.О., за участю секретаря судового засідання: Сонгулія О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )
до Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 39396146),
Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 43143945)
про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії, визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки),
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі - відповідач 1, ГУ ДФС у Запорізькій області), в якій позивач просить суд:
1) визнати протиправними дії відповідача щодо взяття на облік позивача як платника єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, та як самозайнятої особи, яка провадить незалежну професійну (адвокатську) діяльність;
2) зобов`язати відповідача зняти позивача з обліку як платника єдиного внеску, та як самозайнятої особи яка провадить незалежну професійну(адвокатську) діяльність;
3) визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-15377-49-У від 15.05.2019, винесену відповідачем.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що його протиправно взято на облік за самостійним рішенням контролюючого органу як самозайняту особу, яка провадить незалежну професійну (адвокатську) діяльність, оскільки він адвокатською діяльністю не займається, свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю зупинено за його особистою заявою з 2012 року. Звертає увагу, що свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю лише посвідчує право адвоката на здійснення професійної діяльності і не є підставою та доказом здійснення адвокатської діяльності. Крім того, вказує, що контролюючий орган протиправно взяв його на податковий облік, оскільки він не подавав відповідну заяву для взяття на облік як особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність. Просить позов задовольнити.
Ухвалою суду від 17.12.2019 частково задоволено заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову. Зупинено стягнення за виконавчим документом - Вимогою про сплату боргу (недоїмки) №Ф-15317-49У від 15.05.2019 на суму 2 457,18 грн., що видана ГУ ДФС у Запорізькій області, до набрання законної сили судовим рішенням в даній справі. В іншій частині в задоволенні заяви про забезпечення позову відмовлено.
Ухвалою суду від 21.12.2019 відкрито загальне позовне провадження у справі, призначено підготовче засідання на 20.01.2020.
13.01.2020 ГУ ДФС у Запорізькій області подано відзив на позовну заяву (вх.№1684), у якому зазначено, що 11.11.1997 ОСОБА_1 видано свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю та з 09.08.2018 вона перебуває на обліку як фізична особа, яка займається незалежною професійною діяльністю. Позивачем належним чином не виконувались норми статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI (далі - Закон №2464-VI), а саме єдиний внесок на відповідні рахунки не сплачувався. У зв`язку з наявністю у позивача недоїмки зісплати єдиного внеску за 4 квартал 2018 року, контролюючим органом прийнято оскаржувану вимогу про сплату боргу (недоїмки). Звернуто увагу, що особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, може бути знята з обліку на підставі поданої до контролюючого органу за основним місцем обліку відповідної заяви за умови внесення до Єдиного реєстру адвокатів України записів про зміну організаційної форми адвокатської діяльності або зупинення чи припинення права на зайняття адвокатською діяльністю. Враховуючи викладене, просить суд в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
17.01.2020 позивач звернувся до суду із заявою про розгляд справи за його відсутності у письмовому провадженні.
Ухвалою суду від 20.01.2020 клопотання Головного управління ДПС у Запорізькій області про залучення до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - повернуто без розгляду.
Ухвалою суду від 20.01.2020 залучено до участі в справі в якості співвідповідача Головне управління ДПС у Запорізькій області (далі - відповідач 2, ГУ ДПС у Запорізькій області). У відповідності до частини 6 статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розгляд адміністративної справи розпочато спочатку. Призначено підготовче засідання на 17.02.2020.
Ухвалою суду від 17.02.2020 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті на 04.03.2020.
У судове засідання 04.03.2020 позивач не з`явився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином.
У судове засідання 04.03.2020 представник ГУ ДФС у Запорізькій області не з`явився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином.
У судове засідання 04.03.2020 представник ГУ ДПС у Запорізькій області не з`явився, 04.03.2020 звернувся до суду із заявою про розгляд справи за його відсутності у письмовому провадженні. Правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.
Відповідно до частиною 3 статті 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Згідно з частиною 9 статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Оскільки немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених статті 205 КАС України, враховуючи відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи у письмовому провадженні на підставі наявних у суду матеріалів.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, судом встановлено наступне.
На підставі рішення Запорізької обласної кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури від 11.11.1997 за №8 Кучерук К.І. отримала свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю №270 від 11.11.1997.
За відкритими даними Єдиного реєстру адвокатів України (за посиланням https://erau.unba.org.ua/profile/28615) право позивача на зайняття адвокатською діяльністю з 15.11.2012 зупинене на підставі пункту 1 частини 1 статті 31 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»
Як вбачається з відзиву на позовну заяву з 09.08.2018 позивача взято на облік у ГУ ДПС у Запорізькій області як фізичну особу, яка займається незалежною професійною діяльністю.
15.05.2019 ГУ ДФС у Запорізькій області сформовано та направлено на адресу позивача вимогу про сплату боргу (недоїмки) №15317-49, відповідно до якої станом на 31.01.2019 заборгованість ОСОБА_1 , зі сплати єдиного внеску становить 2 457,18 грн.
Вимога сформована на підставі даних інформаційної системи контролюючого органу щодо заборгованості зі сплати поточних нарахувань єдиного соціального внеску, а саме: зі строком сплати 21.01.2019 в сумі 2 457,18 грн. (IV квартал 2018 року).
Вважаючи дії контролюючого органу щодо взяття на облік позивача як самозайнятої особи, яка проводить незалежну професійну діяльність, протиправними, та не погоджуючись з правомірністю прийняття оскаржуваної вимоги про сплату боргу (недоїмки), позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає таке.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон №2464-VI.
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону №2464-VI дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов`язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 1 Закону №2464-VI єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або несплачена у строки, встановлені цим законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом (пункт 6 частини 1 статті 1 Закону №2464-VI).
Згідно з пунктом 5 частини 1 статті 4 Закону №2464-VI платниками єдиного внеску є особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності.
Відповідно до підпункту 14.1.226 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) самозайнята особа - платник податку, який є фізичною особою - підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.
Незалежна професійна діяльність - незалежна професійна діяльність - участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, приватних виконавців, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 7 Закону №2464-VІ єдиний внесок нараховується для платників, зазначених, зокрема, у пункті 5 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.
Згідно з частинами 2, 3 статті 9 Закону №2464-VІ обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок. Обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Згідно з частиною 8 статті 9 Закону №2464-VІ в редакції згідно із Законом України від 03.10.2017 №2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» платники єдиного внеску, зазначені у пунктах 4, 5 та 5-1 частини 1 статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до органу доходів і зборів (звітним періодом), є календарний місяць, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 частини 1 статті 4 цього Закону, для яких звітним періодом є календарний рік.
Отже, необхідними умовами для сплати особою єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування є провадження такою особою, зокрема, незалежної професійної адвокатської діяльності та отримання доходу від такої діяльності. При цьому, свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю лише посвідчує право адвоката на здійснення професійної діяльності, однак не є підставою та доказом здійснення адвокатської діяльності.
Питання зайняття адвокатською діяльністю регулюються Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» від 05.07.2012 №5076-VI (далі - Закон №5076-VI), згідно зі статтею 13 якого, адвокат, який здійснює адвокатську діяльність індивідуально, є самозайнятою особою. Адвокат, який здійснює адвокатську діяльність індивідуально, може відкривати рахунки в банках, мати печатку, штампи, бланки (у тому числі ордера) із зазначенням свого прізвища, імені та по батькові, номера і дати видачі свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 31 вказаного Закону, право на заняття адвокатською діяльністю зупиняється у разі подання адвокатом заяви про зупинення адвокатської діяльності. Право на заняття адвокатською діяльністю зупиняється: з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, - з дня подання раді адвокатів регіону за адресою робочого місця адвоката відповідної заяви адвоката.
За змістом частин 5, 6 статті 31 Закону №5076-VI, протягом строку зупинення права на заняття адвокатською діяльністю адвокат не має права її здійснювати. Такий адвокат також не може брати участь у роботі органів адвокатського самоврядування, крім випадків, коли таке право зупинено у зв`язку з призначенням особи на посаду до органу державної влади з`їздом адвокатів України. Відомості про зупинення права на заняття адвокатською діяльністю вносяться до Єдиного реєстру адвокатів України.
Отже, правовим наслідком зупинення права на заняття адвокатською діяльністю є неможливість заняття адвокатською діяльністю на певний строк.
Судом встановлено, що 15.11.2012 право Кучерук К.І. на заняття адвокатською діяльністю зупинено згідно пунктом 1 частини 1 статті 31 Закону №5076-VI на підставі поданої заяви. Доказів поновлення права на зайняття адвокатською діяльністю Кучерук К.І. суду не надано.
Враховуючи наведені обставини суд зазначає, що з 15.11.2012 позивач не здійснював адвокатської діяльності та не отримував доходу від такої діяльності, оскільки не мав усіх визначених Законом підстав для здійснення адвокатської діяльності, що свідчить про відсутність обов`язку сплати єдиного внеску у нього як самозайнятої особи.
Зазначене відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеної у постанові від 05.11.2018 у справі № 820/1538/17.
Враховуючи викладене, суд зазначає, що в період, за який позивачу нараховано недоїмку згідно з оскаржуваною вимогою про сплату боргу (IV квартал 2018 року) ОСОБА_1 не мала можливості здійснювати самостійно адвокатську діяльність, у зв`язку з чим вказана вимога про сплату боргу (недоїмки) є протиправною та підлягає скасуванню.
Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій щодо взяття позивача на облік як самозайняту особу, яка проводить незалежну професійну (адвокатську) діяльність та зобов`язання зняти з такого обліку, суд зазначає наступне.
Наказом Міністерства фінансів України 24.11.2014 №1162, затверджено Порядок обліку платників єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - Порядок №1162).
Згідно з пунктами 1, 2 Розділу ІІІ Порядку №1162 взяття на облік платників єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», контролюючим органом здійснюється за місцезнаходженням чи місцем проживання у день отримання від них заяви про взяття на облік платника єдиного внеску за формою №1-ЄСВ згідно з додатком 1, заяви про взяття на облік платника єдиного внеску (члена фермерського господарства) за формою №12-ЄСВ згідно з додатком 2 до цього Порядку.
Платники єдиного внеску, зазначені в пункті 5 частини першої статті 4 Закону, №2464, подають заяву за формою №1-ЄСВ (додаток 1) протягом 10 календарних днів після державної реєстрації незалежної професійної діяльності у відповідному уповноваженому органі та отримання документа, що підтверджує право фізичної особи на ведення незалежної професійної діяльності.
Однак, згідно з пунктом 4 Розділу VІ Порядку №1162 якщо контролюючими органами при здійсненні своїх функцій за результатами перевірок та звірок, або на підставі інформації від третіх осіб, або на підставі даних інших державних органів чи відповідних державних реєстрів встановлено, що: фізична особа, зареєстрована як особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, але не перебуває на обліку чи знята з обліку в контролюючому органі, то такий орган повідомляє таку особу про необхідність подання заяви за формою 1-ЄСВ для взяття її на облік як платника єдиного внеску. Така фізична особа обліковується в реєстрі страхувальників як особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, з ознакою «платник не подав заяви для взяття на облік».
Пунктом 6.7 Розділу 6 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 09.12.2011 №1588 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.12.2011 за №1562/20300 (далі - Порядок 1588) передбачено, що взяття на облік фізичних осіб, які не є підприємцями та здійснюють незалежну професійну діяльність, умовою ведення якої згідно із законом є державна реєстрація такої діяльності у відповідному уповноваженому органі та отримання свідоцтва про реєстрацію чи іншого документа (дозволу, сертифіката тощо), що підтверджує право фізичної особи на ведення незалежної професійної діяльності (далі - фізична особа, яка провадить незалежну професійну діяльність), здійснюється за місцем постійного проживання у порядку, встановленому цим Порядком для фізичних осіб - підприємців: 1) для взяття на облік фізична особа, яка має намір провадити незалежну професійну діяльність, у строк 10 календарних днів після державної реєстрації незалежної професійної діяльності у відповідному уповноваженому органі та отримання свідоцтва про реєстрацію чи іншого документа (дозволу, сертифіката тощо), що підтверджує право фізичної особи на провадження незалежної професійної діяльності, зобов`язана подати особисто (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) або через уповноважену особу до контролюючого органу за місцем свого постійного проживання: заяву за формою №5-ОПП (додаток 8); копію свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю, якщо заявник є адвокатом, який провадить адвокатську діяльність індивідуально.
Як вбачається з доводів відповідача 1, з 09.08.2018 ОСОБА_1 взято на облік як фізичну особу, яка займається незалежною професійною діяльністю.
Разом з тим, з матеріалів справи слідує, що позивач не подавав відповідної заяви про його реєстрацію як фізичної особи, що здійснює незалежну професійну діяльність.
Крім того, відповідачами не надано до суду доказів повідомлення позивача про необхідність подання заяви за формою 1-ЄСВ для взяття його на облік як платника єдиного внеску, як того вимагає пункт 4 розділу VI «Порядку №1162».
Таким чином, суд зазначає, що автоматичне взяття позивача на облік як особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність, без заяви цієї особи встановленої форми, та без повідомлення позивача про необхідність подання відповідної заяви є протиправним.
Частиною 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 2 статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Проте відповідачі не довели належними і достатніми доказами правомірність спірної вимоги про сплату боргу (недоїмки) та правомірності взяття позивача на облік, як особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність, з урахуванням чого суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду з даним позовом позивачем сплачено судовий збір в сумі 768,40 грн. Також позивачем сплачений судовий збір за подання заяви про забезпечення позову в сумі 576,30 грн.
Враховуючи наведене, у зв`язку із задоволенням позовних вимог, понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1 344,70 грн. підлягають стягненню солідарно за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів
Керуючись ст.ст.2, 5, 9, 77,132,1 39 143, 243-246, 255,287, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Головною у правління ДФС у Запорізькій області щодо взяття на облік ОСОБА_1 як платника єдиного внеску - самозайнятої особи, що проводить незалежну професійну (адвокатську) діяльність.
Зобов`язати Головне управління ДПС у Запорізькій області зняти ОСОБА_1 з обліку, як платника єдиного внеску - самозайнятої особи, що проводить незалежну професійну (адвокатську) діяльність.
Визнати протиправною та скасувати Вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-15317-49 від 15 травня 2019, винесену Головним управлінням ДФС у Запорізькій області.
Стягнути солідарно за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Запорізькій області, Головного управління ДПС у Запорізькій області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1 344,70 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Повне найменування сторін та інших учасників справи:
Позивач - ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач 1 - Головне управління ДФС у Запорізькій області, місцезнаходження: 69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 39396146.
Відповідач 2 - Головне управління ДПС у Запорізькій області, місцезнаходження: 69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 43143945.
Повне судове рішення складено 27.03.2020
Суддя М.О. Семененко