Рішення № 88454811, 27.03.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.03.2020
Номер справи
160/884/20
Номер документу
88454811
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 березня 2020 року Справа № 160/884/20 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Златіна Станіслава Вікторовича розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Дніпропетровської обласної державної адміністрації Департаменту соціального захисту населення Регіональної комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження про про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Дніпропетровської обласної державної адміністрації департаменту соціального захисту населення Регіональної комісії з визначених даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках:

прийняти судом до розгляду нормою в порядку спрощеного позовного провадження п. 2 ч. 1 ст 263 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до ст.ст. 160, 161, п. 3 ч. 1 ст. 171, 172 цього Кодексу, "Про гарантії держави» Законом України ст. 10 п. 1. Постанови від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" до ч. 1 ст. 46 Закону України № 1058, єдиним документом є посвідчення ЧАЕС 1 категорії 1986 року з інвалідністю 2 групи видано Дніпропетровською обласною державною адміністрацією, боржником про гарантію витягу єдиного державного Реєстру юридичних осіб та фізичних осіб, що належить юридичній особі з повною назвою від 26.09.2012 року Постановою КМУ № 886 п. 8 Дніпропетровська обласна державна адміністрація департамент соціального захисту населення Регіональна комісія з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках на підставі вимог рішення суду від 19.01.2016 року з 13.08.2015 року Постановою КМУ від 21.10.2015 року №870 за даними архівної довідки МУ ГДАМОУ № 179/1/2798 від 06.03.2018 року рішенням суду Баглійського районну м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 16.12.2014 року в силі від 18 березня 2015 року справа №207/5283/14-а 2а/207/177/14, рішенням від 14 червня 2016 року справа №207/1253/16-а 2а/207/42/16 головуючого судді Бистрової Л.О., сукупністю рішенням Третього адміністративного суду від 04. 04. 2019 року справа №207/1752/18 про заробітну плату працівників за службу (п.4) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській ЧАЕС, виправити та видати довідку чинного зразка №98 від 11.08.2015 року відповідно І зони відчуження до 3-х кратного розміру та відповідно до зони відчуження до 5-ти кратного розміру;

встановити наявність чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень Код. ЄДРПОУ 259465540 вих. № 6871/0/192-19 від 29.10.2019 року підписом ОСОБА_2 , згідно заявою позивача від 23.03.2018 року та врахувати докази позивача на підставі даних в 30 км зоні відчуження на посаді водія в період перебування з 15 травня 1986 року по 07 червня 1986 року, що робочим місцем за службою водій (п.4) є місцем спеціального автотранспорту з виїздів в населенні пункти 20. Дитятко - с. Оране до 14 липня 1986 року включно, що відноситься до № І зони відчуження з перерахунку заробітної плати в 2-х кратному розмірі у травні 1986 року з днів 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, та у червні 1986 року з днів 6, 7, за даними архівної довідки МУ ГДАМОУ № 179/1/2798 року від 06.03.2018 року.

визнати бездіяльність суб`єкта владних повноважень та зобов`яння вчинити певні дії: визнати неправомірною довідку про заробітну плату праці працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках № 159 від 16.10.2019 року, видану Дніпропетровською обласною державною адміністрацією департаментом соціального захисту населення Регіональною комісією з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках.

зобов`язати Дніпропетровську обласну державну адміністрацію соціального захисту населення Регіональну комісію з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, зробити відповідний перерахунок за даними архівної довідки МУ ГДАМОУ № 179/1/2798 від 06.03.2018 року, виправити та видати відповідну довідку №98 від 11.08.2015 року про заробітну плату встановленого зразка ОСОБА_1 періоду перебування з 15 травня 1986 року по 07 червня 1986 року за службу (п.4) з врахуванням дороги до в/ч 15731 туди та назад ( із врахування 100% тарифної ставки водій 0,63 при 6-ти годинному робочому дні - 74,8 коп.) передбачених законодавчими актами за даними в/ч 15731 перерахунком відповідних зон за робочим місцем, посадою водій відповідно населених пунктах Дитятки – с.Оране Постанови Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 05.06.1986 №665-195 за рішенням Баглійського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 16 грудня 2014 року в силі Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18 березня 2015 року справа №207/177/14-а 2-а/207/177/14 відповідно до архівної довідки архівного управління м. Дніпродзержинська від 18.11.2013 року № Ш-2004/01-27 про заробітну плату за 1983-1986 роки січень 1986 року за травень 1986 року складає -195-32 та лютий 1986 року за червень 1986 року складає - 162-88 з підвищеним 8-ми годинної тарифної ставки до розрахунків 2 місяців попереднього підприємства, збільшити тарифну ставку на 100%, 60% премії з урахуванням роботи ОСОБА_1 в І зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 2-х кратному розмірі у травні 1986 року з днів 15, 16, 17, 18,19,20,21,22, та у червні 1986 року з днів 6,7, сукупністю рішенням Третього апеляційного адміністративного суду від 04.04.2019 року справа № 207/1752/18 в III зоні відчуження 4-х кратному розмірі у травні 1986 року з днів 23, 24, 25, 26,27,28,29,30,31 та у червні 1986 року з днів 1, 2, 3, 4, 5, Постанови Ради Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10 червня 1986 року № 207-7 (оплата праці у вихідні дні у 2-х кратному розмірі) з урахуванням 3 вихідних днів 18, 25, 1, в подвійному розмірі, встановити зону № І до 3-х кратного розміру та зону № III до 5-ти кратного розміру.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 17.01.2002 року та є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесений до категорії 1 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є інвалідом 2 групи захворювання, яке пов`язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Постановою Баглійського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 19.01.2016 року зобов`язано УПФУ в Баглійському районі перерахувати ОСОБА_1 з 13.08.2015 року пенсію за довідкою №98 від 11.08.2015 року. Позивач просить суд зобов`язати відповідача надати довідку з даними довідки МУ ГДАМОУ №179/1/2798 від 06.03.2018 року, виправити та видати довідку №98 від 11.08.2015.

Ухвалою суду від 13.02.2020 року відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Заперечуючи проти задоволення позовних вимог, відповідач надав суду відзив на позовну заяву від 10.03.2020 р. Обґрунтовуючи свою свій відзив на позовну заяву, відповідач зазначив, що у довідці, яку надала комісія, позивачу, невірні дані. Але довідка була видана цілком виходячи з вказівок чинного законодавства.

Як зазначає комісією було надано ОСОБА_1 довідку про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках від 16.10.2019 № 159. Щодо вимоги ОСОБА_1 збільшити на 100% середню заробітну плату - воно було враховано у довідці від 16.10.2019 № 159.

Щодо вимоги ОСОБА_1 додати в графу (доплату за класність) за додаткового розрахунку як водій третього класу - згідно до Постанови ЦК КПСС, Совміна СРСР, ВЦСПС від 17.09.1986 № 1115 «Щодо удосконалення організації заробітної плати та введенні нових тарифних ставок та посадових окладів робітникам виробничих галузей народного господарства» - водіям вантажних та легкових автомобілів, автобусів виплачується щомісячна надбавка за класність у наступних розмірах: водіям 2-го класу -10% та водіям 1-го класу 25% тарифної ставки за відпрацьований у якості водія час. Також, департамент особливо хотів би звернути увагу суду на той факт, що ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суд від 18 березня 202015 року є остаточною та не підлягає оскарженню, встановив що з 19 травня 1986 року по 7 липня 1986 року позивач був у відрядженні і йому, відповідно, збережено середній заробіток, який має розраховуватися з урахуванням кількості днів та має становити за час відрядження за період з 19 травня 1986 року по 07 липня 1986 року, за травень 195р.32к. за червень 162р. 88к. рахується за попереднім місцем роботи.

Ухвалою суду від 11.03.2020 року заяву про уточнення позовних вимог позивача від 24.02.2020 року у відповідності до вимог ч.7 ст. 47 КАС України не прийнято до розгляду та повернуто позивачу, оскільки позивач не додав до заяви про уточнення позовних вимог доказів направлення копії даної заяви та доданих до неї документів іншим учасникам справи.

Позивач у судовому засіданні 11.03.2020 року підтримав заявлені позовні вимоги.

Відповідач у судовому засіданні 11.03.2020 року заперечував проти позову.

Позивач у судовому засіданні 27.03.2020 року клопотав про подальший розгляд справи у порядку загального позовного провадження та подав клопотання про розгляд справи без його участі.

Сторони у судове засідання 27.03.2020 року не з`явились, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином; відповідач подав клопотання про відкладення розгляду справи через неможливість прийняти участь у судовому засіданні через карантин.

Суд відмовив у задоволенні клопотання позивача про розгляд справи у порядку загального позовного провадження, оскільки дана справа не підпадає під критерії визначенні ч.4 ст.12 КАС України визначені для справ, які підлягають розгляду за правилами загального позовного провадження. Крім того, суд зазначає, що предмет спору пов`язаний із захистом порушених соціальних прав позивача, які підлягають захисту без невиправданих зволікань.

Суд відмовив у задоволенні клопотання відповідача про відкладення розгляду справи через скорочені строки розгляду і вирішення справи у порядку спрощеного позовного провадження, а також через те, що предмет спору пов`язаний із захистом порушених соціальних прав позивача, які підлягають захисту без невиправданих зволікань.

Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є інвалідом 2 групи захворювання, яке пов`язане з роботами з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

З 17.01.2001 року позивач отримував пенсію по інвалідності від загального захворювання та додаткову пенсію як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

10.11.2011 позивачу встановлено 2 групу інвалідності внаслідок, захворювання, що пов`язане з виконанням обов`язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та з 01.01.2012 розмір пенсії розраховано відповідно до п. 12 постанови КМУ від 23.11.2011 № 1210.

10.10.2014 Регіональною комісією ОСОБА_1 видано довідку № 62 про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у формі, затвердженій Наказом Мінсоцполітики від 12.10.2012 № 644.

В грудні 2014 року позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.11.2014 року на підставі заяви від 23.10.2014 року та довідки про заробітну плату від 10.10.2014 року № 62 за роботу в зоні відчуження в 1986 році.

Постановою Баглійського районного суду м. Дніпродзержинська від 16.12.2014р. зобов`язано Регіональну комісію з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках зробити перерахунок та надати довідку про заробітну плату встановленого зразка за період перебування позивача в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до архівної довідки архівного управління м. Дніпродзержинська від 18.11.2013р. №Ш-2004/01-27 про заробітну плату за 1983-1986 роки, з підвищенням 8-ми годинної тарифної ставки до розрахунків 2 місяців попереднього підприємства, збільшити тарифну ставку на 100%, 60% премії, з урахуванням двох вихідних днів, встановити зону ІІІ до 5-ти кратного розміру.

Постановою Баглійського районного суду м. Дніпродзержинська від 19.01.2016 року визнано неправомірною довідку про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках №62 від 10.10.2014року, видану Регіональною комісією з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках; визнано незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в Баглійському районі м.Дніпродзержинська Дніпропетровської області щодо відмови перерахувати ОСОБА_1 пенсію на підставі довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках №98 від 11.08.2015року, виданої Регіональною комісією з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках; зобов`язано Управління Пенсійного фонду України в Баглійському районі м.Дніпродзержинська Дніпропетровської області перерахувати ОСОБА_1 з 13.08.2015 року пенсію на підставі довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках №98 від 11.08.2015року, виданої Регіональною комісією з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 04.04.2019 року визнано протиправною відмову Регіональної комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках Дніпропетровської обласної державної адміністрації про перерахунок та виправлення довідки про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження в 1986 році від 11.08.2015 №98 ОСОБА_1 та зобов`язано Регіональну комісію з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках надати довідку з урахуванням роботи ОСОБА_1 в зоні відчуження з 23 травня по 31 травня 1986 року та з 01 червня по 05 червня 1986 року включно з відповідним розрахунком за вказані періоди.

14.05.2019 року позивач звернувся з заявою до відповідача, в якій просить перерахувати та виправити довідку №98 Регіональною комісією з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, виданої довідки №98 ОСОБА_1 від 11.08.2015 року з причин ліквідування даних журналу доз випромінювання військовиків в частині даних в/ч 15731, де за даними довідки НОМЕР_1 МОУ НОМЕР_2 51/3687 від 03.-5.1993 року журнал даних в/ч 15731 ліквідовано з причин великого впливу опромінювання.

Витягом з протоколу засідання Регіональної комісії від 08.10.2019 року №40 вирішено ОСОБА_1 надати довідку про заробітну плату з розрахунку годинна тарифна ставка водія – 0,63 крб., збільшену на 100%, збережена заробітна плата за травень 1986 року – 195,32 крб., за червень 1986 року – 162,88 крб., з рахуваннями дні роботи в зоні №3 в 4-х кратному розмірі з 23.05.1986 по 31.05.1986 – 9 днів (вихідні – 1 день рахується подвійному розмірі0 та з 01.06.1986 по 05.06.1986 – 5 днів (вихідні – 1 день рахується в подвійному розмірі), премія 60%.

16.10.2019 року видана довідка за №159 про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986 -1990 роках.

Дана довідка видана позивачу відповідно до постанови Баглійського районного суду від 16.12.2014 року, постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 04.04.2019 року пре що йому за роботу в населеному пункті зони № 3 з «23» травня 1986 року до «05» червня 1986 року за місцем роботи Дніпродзержинське АТП № 3 Дніпропетровської області на посаді (за професією) водій тарифна ставка (розцінка відрядна, оклад, посадовий оклад) 0,63 крб. по відомості від — виплачена заробітна плата в сумі крб. з урахуванням коефіцієнта 4 відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10 червня 1986 року № 207-7 «Об условиях оплаты труда и материального обеспечения работников предприятий, организаций и учреждений, занятьіх на работах, связанньїх с ликвндацией последствий аварии на Чернобыльской АЕС и предотвращением загрязнения окружаюшей среды».

Не погодившись з такими діями відповідачів, позивач звернувся до суду з розглядуваним позовом.

Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991року - №796.

Відповідно до положень статті 54 Закону № 796 пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Кабінетом Міністрів України відповідно до статей 54 і 57 Закону № 796 прийнята постанова від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка набрала чинності з 01.01.2012 і у пункті 1 якої визначено, що пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування"», затвердженого Постановою правління ПФУ № 22-1 від 25.11.2005, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин), до заяви про призначення пенсії додається, серед іншого, довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року.

Відповідно до п.2.10 розділу ІІ вказаного Порядку, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Постановою КМУ від 26.09.2012 № 886 затверджено Типове положення про комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках (далі - Типове положення), у п.1 якого (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що розгляд письмових заяв громадян України з числа інвалідів внаслідок каліцтва або захворювання (категорія 1) та осіб, які втратили годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, про видачу довідки про заробітну плату, одержану працівниками за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, здійснюється комісією Мінсоцполітики (далі - центральна комісія) і комісіями Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласної, Київської та Севастопольської міської держадміністрації (далі - регіональна комісія) за поданням райдержадміністрацій.

Регіональна комісія розглядає письмові заяви громадян України з числа інвалідів внаслідок каліцтва або захворювання (категорія 1) і осіб, які втратили годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - заявник), про видачу довідки про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у разі, коли підприємство, установу або організацію ліквідовано без правонаступника (п.8 Типового положення).

Відповідно до пункту 9 Типового положення, за результатами опрацювання поданих заявником документів регіональна комісія у місячний строк з дати реєстрації заяви приймає рішення про достатність підстав для видачі довідки про заробітну плату. За бажанням заявника його може бути запрошено на засідання регіональної комісії.

Рішення регіональної комісії оформляється протоколом, який підписується її головою та присутніми на засіданні членами.

Форма довідки про заробітну плату встановлюється Мінсоцполітики.

Наказом Мінсоцполітики від 12.10.2012 № 644, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.10.2012 за № 1808/22120, затверджена форма Довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках.

Таким чином, у разі ліквідації без правонаступника підприємства, установи або організації, на яких працював громадянин України, що став інвалідом внаслідок Чорнобильської катастрофи, довідка про заробітну плату за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках видається Регіональною комісією, створеною відповідною державною адміністрацією.

При Дніпропетровській обласній державній адміністрації створена регіональна комісія з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках.

Відповідно до пункту 10 Типового положення довідка про заробітну плату видається протягом п`яти робочих днів після підписання протоколу засідання регіональної комісії органом, яким вона утворена, завіряється печаткою цього органу і є підставою для розгляду органами Пенсійного фонду України питання проведення перерахунку пенсії.

Таким чином, перерахунок пенсії здійснюється органами ПФУ на підставі відомостей, що підтверджують періоди роботи та нараховану заробітну плату, які зазначені у довідці про заробітну плату за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, що видається Регіональною комісією.

Відповідно до копій архівних довідок ЦАМОУ від 03.05.1993 року №51/3687, ГДА МОУ від 06.03.2018 року № 179/1/2798 про участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 19.05.1986 року по 07.06.1986 року, зазначено дні виїздів ОСОБА_1 в зону відчуження травень 1986 року - 23, 24, 25, 30, 31, червень 1986 року - 1,2.

При цьому, в архівній довідці ГДА МОУ від 06.03.2018 року № 179/1/2798 зазначено, що журнал обліку доз опромінення військовослужбовців військової частини 15731 знищено у зв`язку із великою зараженістю. Підтвердити достовірність видачі довідки від 03.05.1993 року №51/3687 не видається можливим, оскільки запити з другими екземплярами архівних довідок знищено в архіві у зв`язку із закінчення строку зберігання.

Судом встановлено, що позивачем при зверненні до Регіональної комісії, окрім інших документів, було надано копію військового квитка ОСОБА_1 , копію картки доз опромінення, довідку Кам`янського ОМВК від 16.01.2018 № 4/33.

Так, відповідно до картки обліку доз опромінення, до військового квитка, ОСОБА_1 отримав дозу радіаційного опромінення 25 рентген: 23, 24,25, 26, 27, 28,29,30, 31 травня 1086 року та 1,2,3,4,5 червня 1986 року.

Відповідно до довідки Кам`янського ОМВК від 16.01.2018 № 4/33 ОСОБА_1 був призваний Дніпродзержинським МВК на спеціальні збори з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в період з 20 травня 1986 року по 07 червня 1986 року. Отримав дозу опромінювання 25 рентген. Дата опромінювання з 23 травня 1986 року по 05 червня 1986 року.

Єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи та надає право на користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС».

Відповідно до Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 р. №51 пунктів 2,3 - посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства. Учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 р. - незалежно від кількості робочих днів, з 1 липня 1986 р. до 31 грудня 1986 р. - не менше 5, а у 1987 році - не менше 14 календарних днів, віднесеним до категорії 2, видаються посвідчення синього кольору, серія А.

Як вбачається з посвідчень позивача, він є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС у 1986 році, є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категоря 1), а, згідно вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», такий статус встановлюється лише учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які працювали у зоні відчуження у 1986 році з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів.

Наявність відомостей про виїзди позивача в зону відчуження протягом тільки у травні 1986 року дні 23,24,25,30,31 та червня 1,2, - 1986року, які містяться в архівній довідці галузевого державного архіву Міністерства оборони України, не може бути підставою для відмови у врахуванні інших днів участі позивача в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які підтверджуються сукупністю інших доказів, наявних в матеріалах справи.

Належність та допустимість вказаних доказів відповідач жодним чином не спростував.

Архівна довідка видається архівною установою на підставі наявних первинних документів, відповідальність за зберігання яких не може бути покладена на особу, на ім`я якої вона видається.

Незабезпечення збереження первинних документів внаслідок їх знищення по причині радіаційної забрудненості, за умови наявності інших доказів, не може свідчити про правомірність позбавлення позивача права на врахування всіх днів його участі в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Згідно частиною 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Зі змісту вказаної норми, можна зробити висновок, що при розгляді справи, суд обмежений предметом та обсягом заявлених позовних вимог та не може застосовувати інший спосіб захисту ніж той, що зазначив позивач у позовній заяві. Водночас, суд може вийти за межі правового обґрунтування, зазначеного у позовній заяві, якщо вбачає порушення інших приписів ніж ті, про які йдеться у позовній заяві.

У зв`язку з вищевикладеним, відповідно до ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за потрібне вийти за межі позовних вимог, оскільки це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача.

З огляду на викладене, суд вважає за необхідним визнати протиправними дії відповідача стосовно видачі позивачу довідки про заробітну плату праці працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках № 159 від 16.10.2019 року, видану Дніпропетровською обласною державною адміністрацією департаментом соціального захисту населення Регіональною комісією з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, та зобов`язати Дніпропетровську обласну державну адміністрацію Департамент соціального захисту населення Регіональну комісію з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках зробити відповідний перерахунок за даними архівної довідки МУ ГДАМОУ № 179/1/2798 від 06.03.2018 року, виправити та видати відповідну довідку №98 від 11.08.2015 року про заробітну плату встановленого зразка ОСОБА_1 періоду перебування з 15 травня 1986 року по 07 червня 1986 року за службу (п.4) з врахуванням дороги до в/ч 15731 туди та назад ( із врахування 100% тарифної ставки водій 0,63 при 6-ти годинному робочому дні - 74,8 коп.) передбачених законодавчими актами за даними в/ч 15731 перерахунком відповідних зон за робочим місцем, посадою водій відповідно населених пунктах Дитятки – с.Оране Постанови Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 05.06.1986 №665-195 за рішенням Баглійського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 16 грудня 2014 року в силі Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18 березня 2015 року справа №207/177/14-а 2-а/207/177/14 відповідно до архівної довідки архівного управління м. Дніпродзержинська від 18.11.2013 року № Ш-2004/01-27 про заробітну плату за 1983-1986 роки січень 1986 року за травень 1986 року складає -195-32 та лютий 1986 року за червень 1986 року складає - 162-88 з підвищеним 8-ми годинної тарифної ставки до розрахунків 2 місяців попереднього підприємства, збільшити тарифну ставку на 100%, 60% премії з урахуванням роботи ОСОБА_1 в І зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 2-х кратному розмірі у травні 1986 року з днів 15, 16, 17, 18,19,20,21,22, та у червні 1986 року з днів 6,7, сукупністю рішенням Третього апеляційного адміністративного суду від 04.04.2019 року справа № 207/1752/18 в III зоні відчуження 4-х кратному розмірі у травні 1986 року з днів 23, 24, 25, 26,27,28,29,30,31 та у червні 1986 року з днів 1, 2, 3, 4, 5, Постанови Ради Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10 червня 1986 року № 207-7 (оплата праці у вихідні дні у 2-х кратному розмірі) з урахуванням 3 вихідних днів 18, 25, 1, в подвійному розмірі, встановити зону № І до 3-х кратного розміру та зону № III до 5-ти кратного розміру.

Щодо вимог позивача про встановити наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень Код. ЄДРПОУ 259465540 вих № 6871/0/192-19 від 29.10.2019 року підписом ОСОБА_2 , згідно заявою позивача від 23.03.2018 року та врахувати докази позивача на підставі даних в 30 км зоні відчуження на посаді водія в період перебування з 15 травня 1986 року по 07 червня 1986 року, що робочим місцем за службою водій (п.4) є місцем спеціального автотранспорту з виїздів в населенні пункти 20. Дитятко - с. Оране до 14 липня 1986 року включно, що відноситься до № І зони відчуження з перерахунку заробітної плати в 2-х кратному розмірі у травні 1986 року з днів 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, та у червні 1986 року з днів 6, 7, за даними архівної довідки МУ ГДАМОУ № 179/1/2798 року від 06.03.2018 року, суд зазначає наступне.

Позивач зазначає в позовній заяві, що засідання Регіональної комісії від 08.10.2019 року №40 не було контрольоване ОСОБА_2 . На думку позивача, право на виправлення та видачу довідку ОСОБА_1 , зразком №98 від 11.08.2015 року згідно заяви 23.03.2018 року до Дніпропетровської обласної державної адміністрації департаменту соціального захисту населення Регіональної комісії з визначеннями даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках.

Як вбачається з супровідного листа про надання документів ОСОБА_2 є заступником директора департаменту – начальника управління трудових відносин, зайнятості населення та умов праці.

Відповідно до п.5 ч.1 ст.5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень.

Компетенція - це сукупність повноважень, прав та обов`язків державного органу, установи або посадової особи, які вони зобов`язані використовувати для виконання своїх функціональних завдань.

Під компетенційними спорами розуміються спори між суб`єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління (публічної адміністрації), у тому числі делегованих повноважень. Особливістю таких спорів є те, що сторонами у них - як позивачем, так і відповідачем - є суб`єкти владних повноважень. Тобто позивачем у компетенційних спорах є суб`єкт владних повноважень, якщо він вважає, що інший суб`єкт владних повноважень - відповідач своїм рішенням або діями втрутився у його компетенцію або що прийняття такого рішення чи вчинення дій є його прерогативою.

Позивач не є суб`єктом владних повноважень, а отже, не наділений адміністративною процесуальною дієздатністю в частині пред`явлення позову щодо визнання наявності чи відсутності компетенції (повноважень) у відповідача.

Таким чином, суд вважає, що спори, визначені п.5 ч.1 ст.5 КАС України, можуть виникати внаслідок різного тлумачення суб`єктами владних повноважень законодавства щодо їхньої компетенції на вирішення певних питань у сфері управління. Також спори з приводу компетенції виникають у разі виявлення привласнення повноважень іншого суб`єкта владних повноважень або перевищення власних повноважень.

За вказаних обставин дана позовна вимога не підлягає задоволенню.

Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивач звільнений від сплати судового збору згідно Закону України «Про судовий збір», як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії та є інвалідом 2 групи ветераном війни – інвалідом війни.

Враховуючи те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, слід стягнути з Дніпропетровської обласної державної адміністрації департаменту соціального захисту населення Регіональної комісії з визначених даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках за рахунок його бюджетних асигнувань в дохід держави судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 440,20 грн., оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.

Керуючись ст. 242-243, 245-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Дніпропетровської обласної державної адміністрації департаменту соціального захисту населення Регіональної комісії з визначених даних про зарубітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Дніпропетровської обласної державної адміністрації Департаменту соціального захисту населення Регіональної комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках стосовно видачі ОСОБА_1 довідки про заробітну плату праці працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках № 159 від 16.10.2019 року, видану Дніпропетровською обласною державною адміністрацією департаментом соціального захисту населення Регіональною комісією з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках.

Зобов`язати Дніпропетровську обласну державну адміністрацію Департамент соціального захисту населення Регіональну комісію з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, зробити відповідний перерахунок за даними архівної довідки МУ ГДАМОУ № 179/1/2798 від 06.03.2018 року, виправити та видати відповідну довідку №98 від 11.08.2015 року про заробітну плату встановленого зразка ОСОБА_1 періоду перебування з 15 травня 1986 року по 07 червня 1986 року за службу (п.4) з врахуванням дороги до в/ч 15731 туди та назад ( із врахування 100% тарифної ставки водій 0,63 при 6-ти годинному робочому дні - 74,8 коп.) передбачених законодавчими актами за даними в/ч 15731 перерахунком відповідних зон за робочим місцем, посадою водій відповідно населених пунктах Дитятки – с.Оране Постанови Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 05.06.1986 №665-195 за рішенням Баглійського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 16 грудня 2014 року в силі Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18 березня 2015 року справа №207/177/14-а 2-а/207/177/14 відповідно до архівної довідки архівного управління м. Дніпродзержинська від 18.11.2013 року № Ш-2004/01-27 про заробітну плату за 1983-1986 роки січень 1986 року за травень 1986 року складає -195-32 та лютий 1986 року за червень 1986 року складає - 162-88 з підвищеним 8-ми годинної тарифної ставки до розрахунків 2 місяців попереднього підприємства, збільшити тарифну ставку на 100%, 60% премії з урахуванням роботи ОСОБА_1 в І зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 2-х кратному розмірі у травні 1986 року з днів 15, 16, 17, 18,19,20,21,22, та у червні 1986 року з днів 6,7, сукупністю рішенням Третього апеляційного адміністративного суду від 04.04.2019 року справа № 207/1752/18 в III зоні відчуження 4-х кратному розмірі у травні 1986 року з днів 23, 24, 25, 26,27,28,29,30,31 та у червні 1986 року з днів 1, 2, 3, 4, 5, Постанови Ради Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10 червня 1986 року № 207-7 (оплата праці у вихідні дні у 2-х кратному розмірі) з урахуванням 3 вихідних днів 18, 25, 1, в подвійному розмірі, встановити зону № І до 3-х кратного розміру та зону № III до 5-ти кратного розміру

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з Дніпропетровської обласної державної адміністрації департаменту соціального захисту населення Регіональної комісії з визначених даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках на користь Державного бюджету (Отримувач: ГУК у м.Києві/Київ/22030106; код ЄДРПОУ (отримувача): 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA 908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106) судовий збір у розмірі 420 (чотириста двадцять гривень) 40 коп.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя (підпис) С.В. Златін

Виготовлено з автоматизованої системи документообігу суду

Помічник судді Лісна А.М.

Рішення не набрало законної сили станом на 27.03.2020 року

Помічник судді Лісна А.М.