
Справа № 523/15955/19
Провадження №2/523/1208/20
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"25" березня 2020 р. м.Одеса
Суворовський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді - Дяченко В.Г.
за участю секретаря судового засідання - Мица А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів
ВСТАНОВИВ
До Суворовського районного суду м. Одеси надійшла позовна заява Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про стягнення з відповідача надміру виплачених коштів у розмірі 19044,30 грн., яка розглядається в порядку спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи.
Свої вимоги обґрунтував тим, що відповідач перебувала на обліку як отримувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям з 01.02.2016 року по 30.06.2018 року.
Допомогу було призначено та виплачено за період: з 01.01.2016 року по 30.06.2018 року, в сумі 54840,24 грн.
Перевіркою встановлено, що відповідач була зайнятою особою з липня 2017 року, разом с тим, при зверненні за призначенням допомоги відповідач не декларувала заробітну плату.
Приховування даних про працевлаштування вплинуло на встановлення права на призначення відповідачу соціальної допомоги та визначення її розміру.
В результаті перерахунку встановлено суму надміру виплачених коштів за період з 01.07.2017 року по 30.06.2018 року в сумі 19044,30 грн.
У судове засідання сторони не з`явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені судом належним чином. Від представника позивача надійшла заява в якій позовні вимоги підтримала та просила розгляд справи провести за його відсутності.
Відповідач відзиву не надав.
У зв`язку з викладеним, суд вважає можливим розглянути справу у відсутність сторін, які повідомлені належним чином про час і місце розгляду справи, так як у справі достатньо матеріалів про права та взаємовідносини сторін, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст.280-281 ЦПК України.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, про те, що позов є обґрунтованим, є доказаним, тому підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено:
Відповідач перебувала на обліку як отримувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям з 01.02.2016 року по 30.06.2018 року (а.с.21).
Допомогу було призначено та виплачено за період: з 01.01.2016 року по 30.06.2018 року, в сумі 54840,24 грн.
Перевіркою встановлено, що відповідач була зайнятою особою з липня 2017 року, разом с тим, при зверненні за призначенням допомоги відповідач не декларувала заробітну плату.
Приховування даних про працевлаштування вплинуло на встановлення права на призначення відповідачу соціальної допомоги та визначення її розміру.
В результаті перерахунку встановлено суму надміру виплачених коштів за період з 01.07.2017 року по 30.06.2018 року в сумі 19044,30 грн.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.
Згідно до ч.1 ст.1 того ж Закону України, малозабезпечена сім`я - сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.
У відповідності до ч.3 ст.1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», середньомісячний сукупний доход сім`ї - обчислений у середньому за місяць доход усіх членів сім`ї з усіх джерел надходжень протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування.
На час розгляду справи відповідачем не сплачено позивачу надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги.
Відповідно до абз. 10 ст.7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», від 1 червня 2000 року, якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.
Згідно п. 28 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. № 250, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки, вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Відповідно до п.10 Постанови, уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.
Відповідно до п.11 Постанови, уповноважений представник, якому призначено грошову допомогу, зобов`язаний повідомляти уповноваженому органу про зміни обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.
Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником на вимогу уповноваженого органу.
Відповідно до п.12 Порядку, виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або повідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
Відповідно до абз.2 п.11 Порядку надання допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою КМУ від 01.10.2014 року №505, суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім`ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Відповідно до ч.1 ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Таким чином, позовні вимоги Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру сплачених коштів підлягають задоволенню.
Згідно ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи в межах заявлених вимог і на підставі представлених сторонами доказів. Відповідно до змісту ст. 141 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
Згідно ч.1 ст. 82 ЦПК України обставини, які визнаються учасниками справи не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.
Судом встановлено, що позивачем понесенні витрати по сплаті судового збору у розмірі 1921 грн., що підтверджується матеріалами справи.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4, 5, 13, 76-81, 133, 141, 265, 280-282 ЦПК України, ст.ст.16, 1212, 1213 ЦК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 ) на користь Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (код ЄДРПОУ 36290160, м. Одеса, вул. Косовська, 2д) про стягнення надміру виплачених коштів у розмірі 19044,30 гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 ) на користь Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (код ЄДРПОУ 36290160, м. Одеса, вул. Косовська, 2д) судовий збір у розмірі 1 921 гривень.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а у разі проголошення лише вступної та резолютивної частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня отримання його копії.
Рішення складене 27.03.2020 року.
Суддя