
Справа № 234/14204/19
Провадження № 2/234/310/20
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 березня 2020 року Краматорський міський суд Донецької області в складі:
головуючого - судді Лутай А.М.,
при секретарі судового засідання - Пагуліч Д.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Краматорська справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів, -
ВСТАНОВИВ:
Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради (далі УПСЗН Краматорської міської ради, або Управління) 19.08.2019р звернувся до суду з дійсним позовом, вказуючи, що 24 лютого 2016 року до Управління звернулась ОСОБА_1 , відповідач у справі, з заявою про державну соціальну допомогу одиноким матерям. На підставі наданих документів Управлінням зроблено розрахунок середньомісячного середньомісячного доходу сім`ї для призначення державної соціальної допомоги і прийнято рішення від 18.03.2016р призначити соціальну допомогу з урахуванням доходів на період з 01.01.2016р по 30.06.2016р у розмірі 965 гривень 60 коп. Зазначає, що надалі, 26.04.2019 року відповідачка надала особисту заяву до УПСЗН Краматорської міської ради, з якої вбачаться, що нею були подані документи 24.02.2016р на допомогу одинокій матері, але вона не вказала в заяві, що має у власності земельний пай, а також, що у неї є другий син. Також, в заяві відповідачка вказала, що погоджується зі зняттям переплати з наступних виплати соціальних допомог.Управлінням було зроблено перерахунок та вирахувана переплата бюджетних коштів за період з 01.04.2016р по 31.08.2016р у розмірі 2475 гривень 20 коп. Надалі відповідачка зверталася до УПСЗН Краматорської міської ради із заявами про призначення допомоги одинокій матері та малозабезпеченим сім`ям та автоматично у системі з відповідачки утримувалася її переплата за її заявою. При зверненні із заявою відповідачка під підпис була повідомлена про те, що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання соціальної допомоги, вона зобов`язана повідомити УПСЗН Краматорської міської ради. Відповідно до протоколів змін з відповідачки частково утримувалася переплата, останнє утримання коштів відбулося 13 вересня 2016 року. Останній раз відповідачка зверталася до Управління із заявою від 29.12.2016р про призначення допомоги одиноким матерям та малозабезпеченим сім`ям. Рішенням Управління відповідачці було відмовлено у призначенні цих допомог. Залишок переплати складає 1658,38грн. Просить стягнути з ОСОБА_1 заборговану переплату державних коштів у сумі 1658,38грн. на користь УПСЗН Краматорської міської ради.
Представник позивача позовні вимоги підтримав цілком, просив їх задовольнити та надав до суду письмову заяву про розгляд справи у відсутність представника, не заперечував проти винесення заочного рішення.
Відповідачка ОСОБА_1 , яка про дату, час і місце слухання справи повідомлена належним чином у відповідності зі ст.130 ЦПК України, в судове засідання не з`явилася без повідомлення причини неявки. Відзив на позовну заяву, письмові, електронні докази та зустрічний позов до суду не надавала.
Суд, згідно до ст.280 ЦПК України, вважає за можливе розглянути справу у відсутності відповідача та ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
Відповідно до ст.211 ч.2 ЦПК України судове засідання проведено у відсутності сторін на підставі наявних у суду матеріалів та без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, що відповідає положенням ч.2 ст.247 ЦПК України.
Вивчивши та дослідивши докази по справі у їх сукупності, суд вважає позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню, зважаючи на таке.
Судом встановлено, що 24 лютого 2016 року ОСОБА_1 звернулася до УПСЗН Краматорської міської ради із заявою про призначення державної соціальної допомоги на дітей, як одинока мати.
При цьому відповідачка під підпис була повідомлена про те, що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання соціальної допомоги, вона зобов`язана повідомити УПСЗН Краматорської міської ради.
Рішенням УПСЗН Краматорської міської ради про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 18 березня 2016 року ОСОБА_1 призначена соціальна допомога з урахуванням доходів на період з 01.01.2016р по 30.06.2016р у розмірі 965,60грн.
26 квітня 2016 року ОСОБА_1 надала заяву до УПСЗН Краматорської міської ради, згідно до якої зазначила, що нею були подані документи 24.02.2016р на отримання допомоги одинокій матері, але вона не вказала в заяві, що має у власності земельний пай, а також, що у неї є другий син ОСОБА_2 Також, взаяві відповідачка просила перерахувати призначену допомогу, зняти переплату допомоги з її ( ОСОБА_1 ) наступних виплат.
Згідно копії Державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯД №045726 від 28.02.2009р, копії Договору оренди землі від 01.03.2008р судом встановлено, що ОСОБА_1 дійсно є власником земельної ділянки, яка розташована за адресою: Сахновщинська селищна рада Харківської області, та отримує доходи від здачі земельної частки (паю) в оренду (копія довідки із ПАТ «Племінний завод ім.20-річчя Жовтня» за №99 від 06.05.2016р).
З копії Акту обстеження матеріально-побутових умов сім`ї від 04.05.2016р встановлено, що відповідачка має двох синів: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
26 липня 2016 року Управлінням зроблений перерахунок й виявлено переплату бюджетних коштів на о/р НОМЕР_1 , закріпленим за ОСОБА_1 , за період з 01.04.2016р по 31.08.2016р у розмірі 2 475,20 грн.
13 вересня 2016 року відбулося останнє утримання коштів переплати з виплат, призначених ОСОБА_1 , залишок суми бюджетних коштів складає у розмірі 1 658,38 грн.
Позивач листом №04-40/3752 від 08.06.2017 довів до відома відповідачки про переплату бюджетних коштів та необхідність повернути залишок надмірно отриманих коштів у сумі 1 658,38 грн.
Правовідносини за даним позовом регулюються Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001р за №1751.
Так, відповідно п.5 ч.1 ст.3 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» визначені види державної допомоги, які призначаються сім`ям з дітьми, зокрема допомога на дітей одиноким матерям.
Згідно ст.18-1 ч.1 зазначеного Закону право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Статтею 18-2 ЗУ «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» передбачено, що допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідки про народження, виданої виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документа про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку.
Відповідно до статті 34 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001р за №1751, допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. До складу сім`ї особи, що звертається за призначенням зазначеної допомоги, включаються чоловік (дружина); рідні, усиновлені та підопічні діти віком до 18 років, а також діти віком до 23 років, які навчаються за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти і не мають власних сімей незалежно від місця проживання або реєстрації; неодружені повнолітні діти, які визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв`язку з відсутністю власних доходів; жінка та чоловік, які проживають однією сім`єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. До складу сім`ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні.
Розмір допомоги перераховується з дня досягнення дитиною відповідного віку без звернення одержувача допомоги до органу соціального захисту населення.
Розмір допомоги може бути перерахований з місяця подання отримувачем допомоги заяви до закінчення строку її призначення.
Відповідно до п.49 вказаного Порядку особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо).
Суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Внаслідок подання відповідачкою до УПСЗН недостовірних відомостей про себе як матері одиначки, їй була безпідставно нарахована та виплачена державна грошова допомога в загальній сумі 2 475,20 грн, розмір якої після часткового утримання з наступних виплат відповідачці, складає 1 658,38 грн, а тому суд вважає необхідним стягнути з відповідачки вказану суму на користь позивача, задовольнивши тим самим позовні вимоги.
Відповідно до ст.141 ЦПК України, з відповідачки підлягають стягненню на користь позивача понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 921,00 грн.
Керуючись ст.ст.10, 12,13, 141, 263-265 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІПН НОМЕР_2 , на користь Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради (місце розташування: Донецька область, м.Краматорськ, вул.Героїв Небесної Сотні, б.23, ЄДРПОУ 25953617, р/р НОМЕР_3 в ДКСУ у м.Київ, МФО 820172) заборговану переплату державних коштів у сумі 1 658,38 грн, витрати по сплаті судового збору у сумі 1921,00 грн, а всього 3 579, 38 грн (три тисячі п`ятсот сімдесят дев`ять гривень 38 коп).
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга Донецького до апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя: А.М.Лутай