Ухвала суду № 88449946, 24.03.2020, Господарський суд Житомирської області

Дата ухвалення
24.03.2020
Номер справи
906/1253/19
Номер документу
88449946
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

_____________________

10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,

E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, http://zt.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

Від "24" березня 2020 р. м. Житомир Справа № 906/1253/19

Господарський суд Житомирської області у складі судді Костриці О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Головного управління ДПС у Житомирській області №410 від 05.03.2020 з вимогами до боржника на суму 25495,49 грн у межах справи № 906/1253/19 за заявою фізичної особи ОСОБА_1 (с.Видибор, Черняхівський район, Житомирська область) про неплатоспроможність,-

за участю учасників судового процесу:

- від Головного управління ДПС у Житомирській області: не з`явився;

- від боржника: не з`явились,-

ВСТАНОВИВ:

у провадженні Господарського суду Житомирської області перебуває справа про неплатоспроможність фізичної особи ОСОБА_1 (далі - боржник).

Ухвалою господарського суду від 04.02.2020 відкрито провадження у справі № 906/1253/19 про неплатоспроможність фізичної особи ОСОБА_1 ; введено процедуру реструктуризації боргів боржника; введено мораторій на задоволення вимог кредиторів боржника; призначено керуючим реструктуризацією у справі № 906/1253/19 арбітражного керуючого Болховітіна Віталія Михайловича; призначено попереднє засідання суду на 24.03.2020 об 11:00 год.

05.02.2020 оприлюднено оголошення про відкриття Господарським судом Житомирської області провадження у справі №906/1253/19 про неплатоспроможність ОСОБА_1 .

10.03.2020 до суду надійшла заява Головного управління ДПС у Житомирській області від 05.03.2020 з вимогами до боржника на суму 25495,49 грн, яку ухвалою від 11.03.2020 прийнято та призначено до розгляду в попередньому засіданні суду на 24.03.2020 об 11:00 год.

18.03.2020 на електронну пошту суду надійшло клопотання керуючого реструктуризацією Болховітіна Віталія Михайловича від 18.03.2020 № 02-02/125 про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

Ухвалою господарського суду від 19.03.2020 відмовлено в задоволенні клопотання керуючого реструктуризацією Болховітіна Віталія Михайловича про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

19.03.2020 до суду від керуючого реструктуризацією Болховітіна Віталія Михайловича надійшов відзив від 16.03.2020 №02-02/115 на заяву Головного управління ДПС у Житомирській області з вимогами до боржника з доданими документами.

20.03.2020 до суду надійшов супровідний лист Головного управління ДПС у Житомирській області від 19.03.2020 № 480/06-30-08-05 з доданими документами.

23.03.2020 на електронну пошту суду від керуючого реструктуризацією Болховітіна Віталія Михайловича надійшло уточнення до відзиву від 16.03.2020 № 02-02/115 на заяву Головного управління ДПС у Житомирській області з вимогами до боржника.

24.03.2020 на електронну пошту суду надійшла заява керуючого реструктуризацією Болховітіна Віталія Михайловича від 23.03.2020 № 02-02/138 про розгляд справи без його участі.

Керуючий реструктуризацією боржника Болховітін Віталій Михайловий, боржник та представники Головного управління ДПС у Житомирській області, інші кредитори у судове засідання не з`явилися, хоча про час та місце судового засідання були повідомлені своєчасно та відповідно до вимог Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши заяву керуючого реструктуризацією Болховітіна Віталія Михайловича від 23.03.2020 № 02-02/138 про розгляд справи без його участі, господарський суд прийшов до висновку задовольнити вказану заяву, здійснити розгляд заяви Головного управління ДПС у Житомирській області від 05.03.2020 з вимогами до боржника на суму 25495,49 грн без участі керуючого реструктуризацією.

Дослідивши заяву Головного управління ДПС у Житомирській області №410 від 05.03.2020 з вимогами до боржника на суму 25495,49 грн та матеріали справи, господарський суд вважає за необхідне задовольнити вказану заяву, виходячи з наступного.

Ухвалою господарського суду від 04.02.2020 відкрито провадження у справі № 906/1253/19 про неплатоспроможність фізичної особи ОСОБА_1 ; введено процедуру реструктуризації боргів боржника; введено мораторій на задоволення вимог кредиторів боржника; призначено керуючим реструктуризацією у справі № 906/1253/19 арбітражного керуючого Болховітіна Віталія Михайловича; призначено попереднє засідання суду на 24.03.2020 об 11:00 год.

05.02.2020 оприлюднено оголошення про відкриття Господарським судом Житомирської області провадження у справі №906/1253/19 про неплатоспроможність ОСОБА_1 .

Згідно з частиною 1 статті 133 Кодексу України з процедур банкрутства провадження у справах про неплатоспроможність боржника - фізичної особи, фізичної особи - підприємця здійснюється в порядку, визначеному цим Кодексом для юридичних осіб, з урахуванням особливостей, встановлених Книгою 4 Кодексу.

Відповідно до частини 1 статті 45 Кодексу України з процедур банкрутства конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов`язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство. Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.

10.03.2020 до господарського суду надійшла заява Головного управління ДПС у Житомирській області від 05.03.2020 з вимогами до боржника на суму 25495,49 грн. Відповідно до відбитку штемпеля на поштовому конверті вказану заяву надіслано до суду 06.03.2020, тобто в межах 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.

Ухвалою господарського суду від 11.03.2020 прийнято заяву Головного управління ДПС у Житомирській області від 05.03.2020 з вимогами до боржника на суму 25495,49 грн та призначено її до розгляду в попередньому засіданні суду на 24.03.2020 об 11:00 год.

Судом установлено, що боржник відповідно до статті 15 Податкового кодексу України є платником податків та зборів. Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань - 01.10.2019 припинено підприємницьку діяльність фізичної особи - підприємця Савицького Василя Петровича (т. 1 а.с.12).

Відповідно до пункту 41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, його територіальні органи.

Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється (пункт 41.2 статті 41 Податкового кодексу України).

Згідно з підпунктом 19-1.1.22 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують функції погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.

Головним управлінням ДПС у Житомирській області заявлено вимоги до боржника на загальну суму 25495,49 грн, а саме: 6861,70 грн єдиного податку та 18633,79 грн єдиного внеску.

Щодо вимог Головного управління ДПС у Житомирській області до боржника в частині єдиного податку, господарський суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Пунктом 291.1 статті 291 Податкового кодексу України визначено, що правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлюються главою 1 розділу 14 Податкового кодексу України.

Відповідно до пункту 291.2 статті 291 Податкового кодексу України спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.

Юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою ( пункту 291.3 статті 291 Податкового кодексу України).

Згідно з пунктом 291.2 статті 291 Податкового кодексу України суб`єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на такі групи платників єдиного податку:

1) перша група - фізичні особи - підприємці, які не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню і обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 300000 гривень;

2) друга група - фізичні особи - підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв: не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб; обсяг доходу не перевищує 1500000 гривень;

3) третя група - фізичні особи - підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена та юридичні особи - суб`єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 5000000 гривень;

4) четверта група - сільськогосподарські товаровиробники.

ОСОБА_1 перебуваючи на обліку як фізична особа-підприємець був платником 2 групи єдиного податку (ставка єдиного податку - 20 відсотків від мінімальної заробітної плати), що підтверджується його заявою про застосування спрощеної системи оподаткування (т. 3 а.с. 147-148).

Пунктом 293.2 статті 293 Податкового кодексу України передбачено, що фіксовані ставки єдиного податку встановлюються сільськими, селищними, міськими радами або радами об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, для фізичних осіб - підприємців, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць, зокрема, для другої групи платників єдиного податку - у межах до 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати.

Житомирською міською радою у 2018 та 2019 роках встановлено фіксовану ставку єдиного податку для другої групи платників єдиного податку у розмірі 20 відсотків від мінімальної заробітної плати.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" установлено у 2018 році мінімальну заробітну плату у місячному розмірі з 1 січня - 3723 гривні.

Отже, фіксована ставка єдиного податку у 2018 році становила 744,60 грн.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" установлено у 2019 році мінімальну заробітну плату у місячному розмірі: з 1 січня - 4173 гривні.

Отже, фіксована ставка єдиного податку у 2019 році становила 834,60 грн.

Відповідно до розрахунку Головного управління ДПС у Житомирській області заборгованість ОСОБА_1 зі сплати єдиного податку (т. 3 а.с. 135) становить 6861,70 грн, а саме:

- жовтень 2018 року - 364,90 грн (з урахуванням часткової сплати);

- листопад 2018 року - 744,60 грн;

- грудень 2018 року - 744,60 грн;

- січень 2019 року - 834,60 грн;

- лютий 2019 року - 834,60 грн;

- березень 2019 року - 834,60 грн;

- квітень 2019 року - 834,60 грн;

- травень 2019 року - 834,60 грн;

- червень 2019 року - 834,60 грн.

Перевіривши даний розрахунок Головного управління ДПС у Житомирській області, дослідивши матеріали заяви, судом встановлено, що вимоги кредитора до боржника на суму 6861,70 грн єдиного податку виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство, є обґрунтованими та підтвердженими належними доказами.

Щодо вимог Головного управління ДПС у Житомирській області до боржника в частині єдиного внеску, господарський суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VI (далі - Закон від 08.07.2010 № 2464-VI ) визначено правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Згідно з пунктами 2, 6 частини 1 статті 1 Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI, єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування; недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом/

Страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов`язані сплачувати єдиний внесок (пункт 10 частини 1 статті 1 Закону від 08.07.2010 № 2464-VI).

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 4 Закону від 08.07.2010 № 2464-VI, платниками єдиного внеску, зокрема, є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами; фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців); фізичні особи, які забезпечують себе роботою самостійно, та фізичні особи, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту).

Отже, ОСОБА_1 є платником єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Єдиний внесок нараховується: для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами (пункт 1 частини 1 статті 7 Закону України від 08.07.2010 №2464-VI).

Згідно з частиною 8 статті 9 Закону від 08.07.2010 №2464-VI, платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

У відповідності до частини 12 статті 9 Закону України від 08.07.2010 №2464-VI, єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Головним управління ДПС у Житомирській області у розрахунку вимог до боржника (т. 3 а.с. 134) зазначено, що відповідно до звітів про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів (т. 3 а.с. 140-143), які самостійно подавалися боржником, сума нарахованого єдиного внеску становить:

- за вересень 2018 року - 1966,78 грн;

- за жовтень 2018 року - 1414,49 грн;

- за листопад 2018 року - 961,39 грн;

- за грудень 2018 року - 962,06 грн.

З урахуванням часткової сплати боржником єдиного внеску за вересень 2018 року на суму 856,31 грн заборгованість ОСОБА_1 зі сплати єдиного внеску становить 4448,41 грн (1966,78 грн - 856,31 грн + 1414,49 грн + 961,39 грн + 962,06 грн).

Крім того, Головним управління ДПС у Житомирській області у розрахунку вимог до боржника (т. 3 а.с. 143) зазначено, що згідно з звітами про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску (т.3 а.с. 144-145), які самостійно подавалися боржником, сума нарахованого єдиного внеску становить:

- за квітень 2018 року - 819,06 грн;

- за травень 2018 року - 819,06 грн;

- за червень 2018 року - 819,06 грн;

- за липень 2018 року - 819,06 грн;

- за серпень 2018 року - 819,06 грн;

- за вересень 2018 року - 819,06 грн;

- за жовтень 2018 року - 819,06 грн;

- за листопад 2018 року - 819,06 грн;

- за грудень 2018 року - 819,06 грн;

- за січень 2019 року - 918,06 грн;

- за лютий 2019 року - 918,06 грн;

- за березень 2019 року - 918,06 грн;

- за квітень 2019 року - 918,06 грн;

- за травень2019 року - 918,06 грн;

- за червень 2019 року - 918,06 грн;

- за липень 2019 року - 918,06 грн;

- за серпень 2019 року - 918,06 грн;

- за вересень 2019 року - 918,06 грн;

- за жовтень 2019 року - 918,06 грн.

З урахуванням часткової сплати боржником єдиного внеску за квітень - червень 2018 року на суму 2366,76 грн заборгованість зі сплати єдиного внеску становить 14185,38 грн.

Перевіривши розрахунки Головного управління ДПС у Житомирській області, дослідивши матеріали заяви, судом встановлено, що вимоги кредитора до боржника на суму 18633,79 грн (4448,41 грн + 14 185,38 грн) єдиного внеску виникли до визнання відкриття провадження у справі про банкрутство, є обґрунтованими та підтвердженими належними доказами.

Представником боржника та керуючим реструктуризацією боржника повідомлено про визнання вимог Головного управління ДПС у Житомирській області на суму 6 861,70 грн єдиного податку та 18 633,79 грн єдиного соціального внеску.

Відповідно до абзацу 1 частини 4 статті 133 Кодексу України з процедур банкрутства вимоги кредиторів, включені до реєстру вимог кредиторів, задовольняються у такій черговості: у першу чергу задовольняються вимоги до боржника щодо сплати аліментів, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю фізичної особи, сплати страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування; у другу чергу задовольняються вимоги щодо сплати податків і зборів (обов`язкових платежів) та проводяться розрахунки з іншими кредиторами; у третю чергу сплачуються неустойки (штраф, пеня), внесені до реєстру вимог кредиторів.

Зважаючи на викладене, господарський суд прийшов до висновку заяву Головного управління ДПС у Житомирській області №410 від 05.03.2020 з вимогами до боржника на суму 25495,49 грн задовольнити; визнати вимоги Головного управління ДПС у Житомирській області до боржника ОСОБА_1 у сума: 18633,79 грн - заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску (перша черга); 6861,70 грн. - заборгованість зі сплати єдиного податку з фізичних осіб (друга черга).

Згідно з частиною 2 статті 133 Кодексу України з процедур банкрутства витрати, пов`язані з провадженням у справі про неплатоспроможність, зокрема, витрати на оплату судового збору, відшкодовуються у повному обсязі до задоволення вимог кредиторів.

Головним управлінням ДПС у Житомирській області за подання до господарського суду заяви з вимогами до боржника сплачено судовий збір в розмірі 4204,00 грн, що підтверджується платіжним дорученням від 24.12.2019 № 361 (т. 3 а.с. 133).

У зв`язку з чим, на підставі статті 129 ГПК України на боржника покладається сплата 4204,00 грн судового збору, що сплачені кредитором при поданні до суду заяви з вимогами до боржника, та є витратами, які відшкодовуються до задоволення вимог кредиторів.

Керуючись статтями 45,47,113,120,122,133 Кодексу України з процедур банкрутства, статтями 234, 235 Господарського процесуального кодексу України,-

УХВАЛИВ:

1. Заяву Головного управління ДПС у Житомирській області з вимогами до боржника на суму 25495,49 грн задовольнити.

2. Визнати вимоги Головного управління ДПС у Житомирській області (10003, м.Житомир, вул. Юрка Тютюнника,7, ідентифікаційний код 43142501) до боржника ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) у сумах:

- 18633,79 грн - заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску (перша черга);

- 6861,70 грн. - заборгованість зі сплати єдиного податку з фізичних осіб (друга черга);

- 4204,00 грн - витрати, які відшкодовуються до задоволення вимог кредиторів.

3. Керуючому реструктуризацією Болховітіну Віталію Михайловичу за результатами попереднього засідання внести визнані судом вимоги до реєстру вимог кредиторів.

Ухвала господарського суду набирає законної сили 24.03.2020.

Ухвала господарського суду може бути оскаржена до Північно-західного апеляційного господарського суду або через Господарський суд Житомирської області в порядку та строки, встановлені Господарським процесуальним кодексом України, з урахуванням особливостей, передбачених Кодексом України з процедур банкрутства.

Повний текст ухвали складений та підписаний 27.03.2020.

Суддя Костриця О.О.