
Справа № 761/519/17
Провадження № 2-а/761/24/2018
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 грудня 2018 року Шевченківський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Юзькової О.Л.,
при секретарі Шлапаковій А.О.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в м. Києві, Міністерства внутрішніх справ України, третя особа Пенсійний фонд України про визнання дій протиправними та зобов`язати вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
До Шевченківського районного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Міністерства внутрішніх справ України, третя особа Пенсійний фонд України про визнання дій протиправними та зобов`язати вчинити певні дії.
Заявлені вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" гарантоване право на перерахунок пенсії у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію. Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві було відмовлено у здійсненні перерахунку, так як після набрання чинності Закону України №900-VІІІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» рішення про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення або введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для поліцейських Кабінетом Міністрів України не приймалось. Вважає, що така відмова протирічить законодавчим нормам, є неправомірною та безпідставною, оскільки те, що Закон №900- VІІІ набрав чинності після вступу в дію Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», не має жодного значення, адже вказана Постанова як на день набрання чинності Законом №900-VІІІ, так і на цей час є чинною і продовжує діяти. Тому, просить здійснити перерахунок призначеної пенсії відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Ухвалою Шевченківського районного суду м. Києва від 24 лютого 2017 року було відкрито провадження та справу призначено до розгляду, копію позову з відповідними додатками направлено учасникам справи.
Розпорядженням Шевченківського районного суду м. Києва № 01-08-540 від 06.06.18 року у відповідності до п. 2.3.50 Положення про автоматизовану систему документообігу суду призначено повторний автоматичний розподіл справи та в подальшому передано справу до провадження судді Юзьковій О.Л.
Разом з тим, 15 грудня 2017 року набули чинності зміни, внесені до Кодексу адміністративного судочинства України Законом України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» від 03.10.2017, № 2147-VIII, яким ЦПК України викладено в новій редакції.
Згідно п. 10 Розділу VІІ ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ КАС України (в редакції від 03.10.2017), справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Згідно положень ст. 12 КАС України (в редакції від 03.10.2017), адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетними є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Ухвалою Шевченківського районного суду м. Києва від 22 лютого 2018 року у справі відкрито провадження для розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
02.06.2017 року Відповідач Міністерство внутрішніх справ України надав заперечення проти позову, в якому проти задоволення позову заперечував, посилаючись на те, щона нього покладений лише обов`язок інформування Пенсійний фонд України про виникнення підстав для перерахунку пенсії певному колу осіб, на підставі п. 2 постанови Кабінету міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а тому в позові в частині вимог до Міністерства МВС слід відмовити.
21.07.2017 року Відповідач Міністерство внутрішніх справ України надав до суду додаткові заперечення проти позову, в якому зазначає, що на підставі п. 2 постанови Кабінету міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» листом від 03.02.2017 року 31461/05/22-2017, повідомило Пенсійний фонд України про наявність підстав для перерахунку пенсії особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ. Вважає, що оскільки позивач проходив службу у підрозділах Державної фелдєгерської служби, то на нього не розповсюджується дія ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», а тому і відсутні підстави задоволення позову.
26.12.2017 року Відповідачем Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві надано до суду заперечення проти позову, в якому зазначаено, що з 01.01.2016 року списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії відповідно до постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» здійснюється на підставі довідок про грошове забезпечення, виданих ліквідаційними комісіями ГУМВС в областях та м. Києві. Однак, в листі Міністерства ВСУ від 03.02.2017 року №1461/05/22-2017 була відсутня інформація, яка б дозволила належно реалізувати функції щодо проведення перерахунку пенсій. Крім того, виплати пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, ком пенсійних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служи військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Тому, Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві здійснено всі необхідні дії для перерахунку пенсії, проте виплату буде забезпечено після виділення коштів з Державного бюджету України.
24.07.2017 року третя особа Пенсійний фонд України надала свої письмові пояснення, в яких зазначає, що на виконання абз. 2 п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 року, Пенсійний фонд України 28.03.2017 року повідомив Головне управління Пенсійного фонду України в областях та в м. Києві про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки та надання ліквідаційним комісіям списків осіб, які мають право на перерахунок пенсії у строки, передбачені абз.3 п.2 Порядку №45, тому позовні вимоги є передчасні та відсутній предмет спору.
Суд, у порядку спрощеного позовного провадження без виклику у судове засідання сторін, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.
Як вбачається з матеріалів справи, з 23.07.2008 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві і отримує пенсію за вислугу років відповідно до закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
11.11.2016 року у зв`язку із встановленням нових розмірів грошового забезпечення, позивач звернувся до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про перерахунок пенсії як пенсіонеру органів внутрішніх справ з 01.01.2016 року, до заяви долучив довідку про розмір грошового забезпечення станом на 09.07.2008 року, копію грошового атестату, розрахунок пенсії за вислугу років.
Відповідач Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві листом № 22508/03/5-2261 від 23.11.2016 року повідомило позивача про те, що після набрання чинності Законом України від 23.12.2015 року №900-VІІІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» рішення про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення або введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для поліцейських Кабінетом Міністрів України не приймалось, підстав для здійснення перерахунку пенсій немає.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відносини щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби регулюються Законами України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 № 900-VII «Про Національну поліцію», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб передбачено, що звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон 2262-ХІІ) передбачається перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частиною 2-3 статті 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Підпунктом 2 пункту 15 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» передбачено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
При цьому статтею 102 вказаного Закону передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Тобто, з вищевказаного вбачається, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим є підставою для перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2016 року.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок).
Згідно п. 1 Порядку пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до п. 2-3 Порядку Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Пунктом 7 Порядку передбачено, що особам із числа військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, органів державної безпеки і внутрішніх справ, осіб рядового і начальницького складу державних органів колишнього Союзу РСР, громадянам інших держав із числа військовослужбовців Збройних Сил та інших військових формувань, осіб рядового і начальницького складу державних органів, утворених відповідно до законодавства таких держав, які постійно проживають в Україні, і відповідно до міжнародних договорів (угод), згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, та членам їх сімей довідки видаються державними органами за відповідними посадами на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
З вищевказаного вбачається, що саме до повноважень органів Пенсійного фонду України належить здійснювати перерахунок пенсій на підставі виданих державними органами довідок.
Крім того, відповідач зазначив, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві було направлено до ліквідаційної комісії ГУ МВС України у м. Києві списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії, згідно постанови КМУ від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», таким чином відповідач вжив всі необхідні дії для перерахунку пенсії.
Враховуючі викладені обставини, суд приходить до висновку, що відсутність бюджетного фінансування не є обґрунтованою підставою щодо нездійснення перерахунку пенсії, дане підтверджується також практикою Європейського суду з прав людини.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини у справі Кечко проти України (рішення від 08 листопада 2005 року) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчувати виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань.
Крім того, у рішенні Конституційного суду України від 06.07.1999 №8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист» Конституційний суд зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей (служба в правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей), що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або відставку.
Аналогічна правова позиція викладена також в рішенні Верховного Суду в зразковій справі № Пз/9901/8/18 від 15.02.2018 року.
Таким чином, позовна вимога про визнання дій відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивача є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Відповідно до Закону України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови № 988, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року.
Згідно зі статтею 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Оскільки Постанова № 988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, набрала чинності 02 грудня 2015 року, Позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з 01 січня 2016 року.
Згідно ч. 3 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Частиною 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи те, що право позивача на перерахунок пенсії встановлено чинним законодавством України, дотримано всі вимоги, передбачені Порядком № 45, для проведення перерахунку пенсії, Позивач має законні підстави щодо перерахунку його пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
При цьому, посилання відповідача на відсутність коштів на проведення виплати пенсії в перерахованому розмірі є необґрунтованим, оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього.
З іншого боку суд вважає за можливе відмовити позивачу в частині подання відповідачем звіту щодо виконання рішення, зважаючи на те, що це є правом а не обов`язком.
Судові витрати розподілити за правилами ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 2, 19, 77, 241-246, 250, 255, 290 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» , суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в м. Києві, Міністерства внутрішніх справ України, третя особа Пенсійний фонд України про визнання дій протиправними та зобов`язати вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Головного управління пенсійного фонду України в м. Києві у здійсненні перерахунку пенсії, призначеної ОСОБА_1 , відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 пенсію, призначену відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 998 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» в частині розміру, передбаченого Схемою посадових окладів поліцейських апарату Національної поліції посадового окладу заступника начальника Головного управління (7 400,00 грн.) та передбаченого Схемою окладів поліцейських за спеціальним званням розміру окладу підполковника поліції (2200,00 грн.), а також відповідно збільшення розміру інших складових грошового забезпечення, які враховуються при визначенні розміру пенсії ОСОБА_1 , а саме: надбавку за вислугу років у розмірі 35% від посадового окладу та окладу за спеціальним званням, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень у розмірі 15% відсотків від посадового окладу, надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 100% від посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, премії у розмірі 100% відповідного грошового забезпечення з 01 січня 2016 року з урахуванням виплачених коштів.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Рішення суду може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на подання апеляційної скарги з клопотанням про поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя