Рішення № 88447469, 18.02.2020, Печерський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
18.02.2020
Номер справи
757/59814/18-ц
Номер документу
88447469
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/59814/18-ц

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 лютого 2020 року Печерський районний суд м. Києва в складі:

головуючого судді - Соколова О.М.,

при секретарі - Ппроскурні А.Г.

№ 757/59814/18-ц

розглянувши у судовому засіданні в м. Києві цивільну справу № 757/59814/18-ц за позовом ОСОБА_1 до Міністерства фінансів України, Державної казначейської служби України про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, -

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2018 року ОСОБА_2 звернувся до суду із позовом до Міністерства фінансів України, Державної казначейської служби України про відшкодування матеріальної та моральної шкоди.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що 11.05.2018 ним керуючись ст. 40 Конституції України та ст. 1 Закону України «Про звернення громадян» через Державну установу «Урядовий контактний центр» Національної системи опрацювання звернень до органів виконавчої влади, направив відповідне звернення від 11.05.2018 реєстраційний номер ГР-8109452 особисто Міністру фінансів України ОСОБА_3 з повідомленням, що відповіддю Національного банку України від 26.03.2018 за вих. № 27-0006/16875 його було повідомлено про відсутність у Публічного акціонерного товариства «ОТП БАНК» ліцензії на здійснення операцій з валютними цінностями у період з 20.07.2007 до 01.09.2007. Станом на зазначений період Публічне акціонерне товариство «ОТП БАНК» здійснював свою діяльність на підставі письмового дозволу на здійснення окремих операцій від 08.11.2006 № 191-1 виданий Національним банком України. Листом від 16.05.2018 Міністерство фінансів України повідомило ОСОБА_1 про те, що звернення направлено на розгляд за належністю до Національного банку України. Вказані дії Міністерства фінансів України позивачем оскаржено до суду. Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 27.08.2018 задоволено частково позов ОСОБА_1 до Міністерства фінансів України про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії. Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 21.11.2018 рішення суду від 27.08.2018 залишено без змін. У зв`язку з неналежним розглядом його звернення позивач вимушений звертатись до суду з метою захисту свого порушеного права та порушення очікуваного сподівання на вжиття належних заходів реагування.

23.01.2019 року від представника відповідача-2 надійшли заперечення на позовну заяву, в яких просив відмовити у задоволенні позову з підстав його безпідставності. Вказав, що Державна казначейська служба сама по собі не є державним органом, незаконними рішеннями, діями, бездіяльністю якого завдано моральної шкоди позивачу, а відтак позбавлена процесуальної можливості подавати свої аргументи та міркування з приводу того, чи мали місце неправомірні дії державного органу та чи наявний причинно-наслідковий зв`язок між діями державного органу та фактом завдання моральної шкоди. Також вказує, що позивачем безпідставно завищено розмір заявленої до відшкодування моральної шкоди.

05.02.2019 року від представника відповідача-1 надійшли заперечення на позовну заяву, в яких заперечував щодо його задоволення та просив відмовити з підстав його безпідставності, оскільки позивачем не надано доказів завдання моральної та матеріальної шкоди. Вказує, що неправомірність рішення, дій або бездіяльності органу державної влади має підтверджуватись відповідним рішенням суду, яке буде мати преюдиційне значення для справи про відшкодування шкоди.Та доказів наявності рішення суду щодо визнання неправомірними дій відповідачів з приводупорушення його прав та завдання матеріальних збитків у договірних відносинах (договір позивача з ПАТ «ОТП БАНК») позивачем суду не надано. Факт неправомірності (незаконності) дій відповідачів, які призвели до завдання заявленої до стягнення матеріальної шкоди у передбаченому законом порядку (ухвалою, рішенням, постановою, вироком суду) не підтверджений. Відповідні обставини не встановлювались і в межах розгляду справи № 816/1797/18.

В судовому засіданні позивач не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, проте подав заяву про розгляд справи у його відсутність, позов підтримав просив задовольнити.

Представник відповідача-1 в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, проте подав заяву про розгляд справи у його відсутність, у задоволенні позову просив відмовити в повному обсязі.

Представник відповідача-2 в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду невідомі, проте у відзиві зазначив про розгляд справи у його відсутність, просив відмовити у його задоволенні.

Відповідно до п.1 ч. 3 ст. 223 ЦПК України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Дослідивши та оцінивши письмові докази у справі у їх сукупності, суд приходить до висновку, що у задоволенні позову слід відмовити, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 11.05.2018 позивачем через Державну установу «Урядовий контактний центр» Національної системи опрацювання звернень до органів виконавчої влади, направлено відповідне звернення від 11.05.2018 реєстраційний номер ГР-8109452 Міністру фінансів України ОСОБА_3 з повідомленням, що відповіддю Національного банку України від 26.03.2018 за вих. № 27-0006/16875 його було повідомлено про відсутність у Публічного акціонерного товариства «ОТП БАНК» ліцензії на здійснення операцій з валютними цінностями у період з 20.07.2007 до 01.09.2007. Станом на зазначений період Публічне акціонерне товариство «ОТП БАНК» здійснювало свою діяльність на підставі письмового дозволу на здійснення окремих операцій від 08.11.2006 № 191-1 виданий Національним банком України.

Листом від 16.05.2018 Міністерство фінансів України повідомило ОСОБА_1 про те, що звернення направлено на розгляд за належністю до Національного банку України.

Вказані дії Міністерства фінансів України позивачем оскаржено до суду.

Як встановлено судом, у справі № 816/1797/18 рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 27.08.2018 задоволено частково позов ОСОБА_1 до Міністерства фінансів України про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 21.11.2018 рішення суду від 27.08.2018 залишено без змін.

Відповідно до ч. 4 ст. 82 ЦПК України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Зі змісту позовної заяви, вбачається, що позивачу внаслідок дій Міністерства фінансів України довелось вживати додаткових заходів з відновлення своїх прав, шляхом неодноразових звернень із заявами, витрачання на це свого особистого часу, відстоювання своїх порутпених прав та інтересів у неодноразових судових засіданнях, якими визнано бездіяльність Міністерства фінансів України і як наслідок позивач переніс сильні, душевні хвилювання, стреси та психо-емоційні навантаження.

Надаючи правову оцінку правовідносинам сторін по даній справі, суд виходить з наступного.

Стаття 56 Конституції України проголошує, що кожен має право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень.

Відповідно до ст. 19 Основного Закону України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною другою статті 6 Конституції України, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.

Відповідно до статті 1173 Цивільного кодексу України шкода, завдана фізичній або юридичній особі незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування при здійсненні ними своїх повноважень, відшкодовується державою, Автономною Республікою Крим або органом місцевого самоврядування незалежно від вини цих органів.

Шкода, завдана фізичній особі незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю посадової особи органу державної влади при здійсненні нею своїх повноважень, відшкодовується на підставі cm. 1174 Цивільного кодексу України.

Відповідно до статті 1174 Цивільного кодексу України, шкода, завдана фізичній або юридичній особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю посадової або службової особи органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування при здійсненні нею своїх повноважень, відшкодовується державою, Автономною Республікою Крим або органом місцевого самоврядування незалежно від вини цієї особи.

Відповідно до цієї норми, обов`язок відшкодувати завдану шкоду потерпілому покладається не на посадову особу, незаконним рішенням, дією чи бездіяльністю якої завдано шкоду, а на державу Україна.

Відповідно до частини другої статті 2 Цивільного кодексу України, учасниками цивільних відносин є: держава Україна, Автономна Республіка Крим, територіальні громади, іноземні держави та інші суб`єкти публічного права.

Конституційним судом України у рішенні від 03 жовтня 2001 року у справі № 1-36/2001 (справа про відшкодування шкоди державною) зазначено, що відшкодування шкоди (матеріальної чи моральної), завданої фізичним особам незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, їх посадовими особами і службовими особами при здійсненні ними своїх повноважень, покладається саме на державу, а не на відповідні органи державної влади, тобто відшкодування шкоди в таких випадках здійснюється за рахунок держави, а не за рахунок коштів на утримання державних органів.

Таким чином, відшкодування матеріальної шкоди, завданої фізичній особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, їх посадовими і службовими особами при здійсненні ними своїх повноважень, покладається саме на державу.

Положеннями пункту 9 постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» № 4 від 31 березня 1995 року роз`яснено, що розмір відшкодування моральної (немайнової) шкоди суд визначає в межах заявлених вимог залежно від характеру та обсягу заподіяних позивачеві моральних і фізичних страждань з урахуванням у кожному конкретному випадку вини відповідача та інших обставин. Зокрема, ураховується характер і тривалість страждань, стан здоров`я потерпілого, тяжкість завданої травми, наслідки тілесних ушкоджень, істотних вимушених змін у його життєвих та виробничих стосунках.

Разом з тим, згідно абзацу другого пункту 5 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» № 4 від 31 березня 1995 року, обов`язковому з`ясуванню при вирішенні спору про відшкодування моральної (немайнової) шкоди підлягають: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювана, наявність причинного зв`язку між шкодою і протиправним діянням заподіювана та вини останнього в її заподіянні. Суд, зокрема, повинен з`ясувати, чим підтверджується факт заподіяння позивачеві моральних чи фізичних страждань або втрат немайнового характеру, за яких обставин чи якими діями (бездіяльністю) вони заподіяні, в якій грошовій сумі чи в якій матеріальній формі позивач оцінює заподіяну йому шкоду та з чого Він при цьому виходить, а також інші обставини, що мають значення для вирішення спору.

Відповідно до ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості.

Статтею 76 ЦПК України визначено, що доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Отже, в силу вимог ст.ст. 12, 76, 77, 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести належними та допустимими доказами ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

В свою чергу, позивач повинен був обгрунтувати, чим підтверджується факт заподіяння йому моральних чи фізичних страждань за яких обставин чи якими діями (бездіяльністю) вони заподіяні, а також інші обставини, що мають значення для вирішення спору. Вказані вимоги позивачем не виконані, що являється підставою для відмови у задоволенні позовних вимог.

Таким чином, виходячи з встановлених обставин справи та вимог чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини сторін, оскільки позивачем не надано доказів завдання матеріальної та моральної шкоду діями чи бездіяльністю відповідачів, не доведено завдання йому моральних страждань або втрат немайнового характеру діями чи бездіяльністю відповідачів, позивачем не надано доказів наявності матеріальної та моральної шкоди, протиправності діяння чи бездіяльності відповідачів, наявність причинного зв`язку між шкодою і протиправним діянням відповідачів та вини відповідачів в її заподіянні, тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 23, 1167, 1176 Цивільного кодексу України, ст.ст. 12, 13, 81, 133, 141, 258, 259, 263-265, 267, 273, 354, 355 Цивільного процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Міністерства фінансів України, Державної казначейської служби України про відшкодування матеріальної та моральної шкоди - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.М. Соколов