Рішення № 88445379, 26.03.2020, Індустріальний районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Орджонікідзевський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
26.03.2020
Номер справи
644/1088/20
Номер документу
88445379
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Суддя Бугера О. В.

Справа № 644/1088/20

Провадження № 2/644/985/20

26.03.2020

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 березня 2020 року Орджонікідзевський районний суд м.Харкова у складі:

Головуючого судді Бугери О.В.,

За участю секретаря судового засідання Ступницького К.В.,

Позивача ОСОБА_1 ,

Представників відповідача Склярової А.В., Яковлевої В.В.,

Розглянувши у відкритому судовому засіданні в спрощеному провадженні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради про зобов`язання в надання відповіді на звернення про порушення майнових прав при призначенні субсидії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачем 17.02.2020 року до суду подано відповідну позовну заяву. Позивач просить суд зобов`язати відповідача розглянути заяву від 23.01.2020 року по суті, виходячи із основних завдань діяльності управління, із з`ясування причин заборгованості, яка виникла при сплаті обов`язкової частки платежу за комунальні послуги та відновити надання субсидії у грошовій формі на цей час. Визнати бездіяльність відповідача у розгляді заяви від 23.01.2020 року споживача неправомірною, яка висловлюється у не розгляді заяви по суті, а лише у роз`ясненнях, що порушує Закону України «Про звернення громадян» об`єктивно, всебічно і вчасно перевіряти звернення з вживанням засобів до усунення причин, що їх породжують.

В обґрунтування позову позивач посилається на те, що 23.02.2020 року він звернувся до відповідача із заявою, бо без достатніх підстав був переведений на безготівкову форму отримання субсидії, чим були порушені його права розпоряджатись наданою державою субсидією на свій розсуд при сплаті за спожиті комунальні послуги. В заяві він звертав увагу на те, що як особа, що отримує субсидію, є законослухняним громадянином сплачуючи обов`язкову частину субсидії згідно із вимогами постанови КМУ №807 в редакції від 18.08.2019 року, де різницю між нарахованою сумою і обов`язковим платежем повинен був сплачувати міський виконавчий комітет, що він не здійснював, з невідомих його причин, у зв`язку із чим утворилась заборгованість.

На його заяву від 23.01.2020 року ним було отримано відповідь №10-29/1140/4-02/20 від 05.02.2020 року за підписом начальника Управління із посиланням на Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою КМУ №848 від 21.10.1995 року та посиланням на п.5 Положення, згідно до якого житлова субсидія не призначається, якщо структурним Управлінням отримана інформація про наявність простроченої понад місяць заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, загальна сума якої перевищує 20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян про що рішенням районної комісії по вирішенню спірних питань субсидія призначена з 01.07.2019 року по 30.04.2020 року у безготівковій формі із перерахуванням коштів на рахунок для виплати житлових субсидії в АТ «Ощадбанк», яким перерахування коштів здійснюється в такій послідовності: постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізоване водопостачання, водовідведення і т.д.. Таким чином АТ «Ощадбанк» йде погашення неіснуючої заборгованості, він залишений без субсидії і його заява з питань виникнення заборгованості не розглянута і відповідь не відповідає критеріям об`єктивного та всебічного розгляду звернення, як то передбачено відповідно до вимог ст.19 Закону України «Про звернення громадян» та ст.13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо ефективного засобу правового захисту у поновлення порушеного права і одержання бажаного результату.

На своє звернення він отримав лише формальну відповідь, хоча суть заяви від 23.01.2020 року була зовсім в іншому, були порушені права споживача при сплаті обов`язкового платежу згідно до діючого законодавства.

11.03.2020 року позивачем також подано письмові пояснення, в яких він посилався на те, що в заяві від 23.01.2020 року він просив перевірити заборгованість по житлово-комунальним послугам з проханням переведення його на отримання субсидії грошима через банківську установу. Заборгованість у нього відсутня, він сплачував обов`язкову частину субсидії згідно вимогам діючого законодавства. Отримана 11.02.2020 року відповідь за заявою є порушенням ст.ст.15, 19 Закону України «Про звернення громадян». Оскільки питання відновлення виплати субсидії є дуже важливим для нього, фактично субсидія в нього відсутня, вважав, що судове рішення повинно бути постановлено до негайного виконання, бо він знаходиться без субсидії.

Відповідачем було подано відзив на позовну заяву, проти задоволення вимог позивача заперечували. Посилались на те, що позивач дійсно перебуває на обліку в Управління, як отримувач житлової субсидії. Питання призначення та виплати субсидії врегульовано Положенням про призначення житлових субсидій, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 року №848 (зі змінами). Оскільки у позивача ОСОБА_1 станом на 01.05.2019 року була наявна заборгованість за житлово-комунальні послуги за рішенням районної комісії по вирішенню спірних питань щодо надання населенню державних соціальних допомог, субсидій та пільг від 21.06.2019 року №14 житлову субсидію позивачу призначено з 01.07.2019 року по 30.04.2020 року у безготівковій формі шляхом перерахування коштів на рахунок для виплати житлових субсидій в АТ «Ощадбанк». Позивач дійсно звертався до управління із заявою від 23.01.2020 року та 05.02.2020 року йому було надано відповідь. Відповідь була надана Управлінням вчасно, в у строки встановлені ст.20 Закону України «Про звернення громадян», усі питання, що були поставлені позивачем у заяві була розглянуті. Також, зазначали, що позивач в позові посилається на те, що ним сплачується обов`язкова частина субсидії згідно із вимогами постанови КМУ №807 в редакції від 18.08.2019 року, при цьому п.21 даної постанови житлова субсидія за рішенням комісії може бути призначена у випадках не передбачених цим Положенням. Фінансування таких субсидій здійснюється за рахунок коштів місцевих бюджетів. Позивач не звертався із заявою до районної комісії для можливого призначення житлової субсидії у випадках, не передбачених цим Положенням і не виконує вимог п.108 Положення (зі змінами від 27.12.2019 року №1123) про щомісячну сплату вартості фактично спожитої послуги з урахуванням суми житлової субсидії і сплачує тільки обов`язковий платіж за житлово-комунальні послуги, що приводить до збільшення заборгованості за житлово-комунальні послуги. Просили в позові відмовити.

Позивачем було надано відповідь на відзив, в якому зазначено, що позовна заява розглядається відповідно до вимог цивільно-процесуального закону, а у відзиві відповідач посилається на вимоги адміністративного судочинства та викладає вимоги Закону України «Про звернення громадян», які ним самим порушуються. Зазначає, що предметом позову є заборгованість, яка виникла не з його вини, причини її з`явлення при сплаті обов`язкового платежу згідно вимог діючого законодавства на той час. Надана йому субсидія витрачається АТ «Ощадбанком» на погашення не існуючої заборгованості. Враховуючи функцію соціального захисту населення, він просив з`ясувати причини заборгованості. Не погоджувався із висновком відзиву про те, що усі питання заяви від 23.01.2020 року були розглянуті.

Відповідачем подано заперечення на відповідь на відзив та зазначено, що відповідь на подану заяву була надана своєчасно, обґрунтовано, ОСОБА_1 з 01.07.2019 року отримує житлову субсидію у грошовій безготівковій формі шляхом перерахування коштів на рахунок в АТ «Ощадбанк», додатково посилались на Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 року за №848, предметом розгляду відповідно до поданої заяви від 23.01.2020 року заборгованість, яка утворилась у позивача не була. В рамках даної справи вирішується питання про неналежність, на думку позивача, відповіді за результатами розгляду його заяви.

В судовому засіданні позивач вимоги позову підтримав, просив його задовольнити, посилався на те, що на його думку заява від 23.01.2020 року належним чином не розглянута, надана відповідь є формальною, він звертався до Управління соціального захисту саме з метою отримання його соціального захисту, як інваліда, вважав, що саме на це управління покладено обов`язок перевіряти причини виникнення заборгованості, вони мають право на звернення до правоохоронних органів, стверджував, що він не має заборгованості, проводив оплату послуг у відповідній частці, своєчасно та причини з яких не проводилась відповідна оплата виконавчим комітетом його не відомо, вважав, що це повинні були перевірити в рамках його заяви від 23.01.2020 року саме працівники соціального захисту. Також пояснив, що рішення комісії Управління щодо переведення його на отримання субсидії в безготівковій формі та заборгованість він не оскаржував, бо вважав, що це є обов`язком безпосередньо Управління надавати соціальний захист. Наразі він змушений майже всю пенсію витрачати на оплату комунальних послуг, фактично він залишається без субсидії, тому, що Ощадбанк сам вирішує порядок погашення неіснуючої заборгованості. Просив позов задовольнити та допустити рішення до негайного виконання.

Представники відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечували, підтримали доводи викладені у відзиву, зазначили, що звернення позивача розглянуто з дотриманням вимог Закону України «Про звернення громадян», що саме це є предметом спору в рамках даного провадження. Враховуючи отриману в електронному вигляді інформацію про наявність заборгованості за комунальні послуги позивача було переведено на безготівкове отримання субсидії, кошти перераховуються на рахунок в АТ «Ощадбанк», при цьому при надання відповіді на звернення позивачу було роз`яснено порядок нарахування субсидії в готівковій та безготівковій формі. Управління не має повноважень здійснювати перевірку обґрунтованості виникнення заборгованості, а лише враховує отриману інформацію при призначенні субсидії.

Вислухавши доводи сторін, дослідивши матеріали провадження, суд встановив наступне.

Позивач у справі є інвалідом 2 групи загального захворювання безстроково, що підтверджується копією довідки МСЕК серія 10 ААА №595493. Позивач перебуває на обліку у відповідача, як отримувач житлової субсидії. Є пенсіонером, розмір його пенсії складає 2067 гривень 08 копійок, що підтверджується наданою копією довідки УПФУ, зареєстрований та проживає за адресою АДРЕСА_1 , інший зареєстрованих осіб за вказаною адресою немає, що підтверджується наданою копією довідки з Реєстру територіальної громади. У зв`язку з наявністю заборгованості за комунальні послуги рішенням районної комісії по вирішенню спірних питань щодо надання населенню державних соціальних допомог, субсидій та пільг від 21.06.2019 року №14 житлова субсидія ОСОБА_1 призначена на період з 01.07.2019 року по 30.04.2020 року у безготівковій формі. З наданої позивачем копії квитанції сформованої 11.03.2020 року на сплату комунальних послуг вбачається, що має місце борг на 01.03.2020 року, позивачем частково проводиться оплата послуг, даних про нарахування субсидії в квитанції не міститься.

Відповідно до вимог ст.15 ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Способи захисту цивільних прав та інтересів визначені в ч.2 ст.16 ЦК України, в тому числі, суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.

Правовідносини між сторонами врегульовані положеннями Закону України «Про звернення громадян», оскільки позивач зазначає, що його звернення було розглянуто без дотримання вимог даного Закону, а саме не було переведено його на отримання готівкової субсидії, не було прийнято та перевірено його доводи про необґрунтованість заборгованості, якої не існує, не здійснено належним чином його соціальний захист.

Закон України «Про звернення громадян» регулює питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об`єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів. Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення. 23.01.2020 року позивачем у справі подано заяву на ім`я начальника Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради, в якій зазначено, що раніше він отримував грошима субсидію разом із пенсією через банківську установу УкрСиббанк. Посилаючись на нормативний документ він був переведений на отримання субсидії через банківську установу Ощадбанк, який всю субсидію витрачає на неіснуючу заборгованість, яка з`явилась внаслідок невиконання Харківським міським виконавчим комітетом Постанови КМУ. Тобто, ним як законослухняним громадянином, згідно діючого законодавства сплачувалась обов`язкова частина субсидії, а різницю між нарахованою сумою і обов`язковим платежем повинен був сплачувати міський виконавчий комітет, але цього не відбулось. Він звертався з цим питанням до Кабінету Міністрів України, але змінилися лише обличчя, на місцях все залишилось без змін. Йому відомо, що за його заявою він може отримувати монетизацію субсидії грошима через банківську установу разом із пенсією та самостійно визначатись із оплатою комунальних платежів. Просив перевести його на отримання субсидії грошима через банківську установу УкрСиббанк, бо субсидія витрачається на погашення не існуючої заборгованості. Дана заява була зареєстрована в Управлінні 23.01.2020 року.

05.02.2020 року позивачу відповідачем була надана відповідь на подану заяву від 23.01.2020 року та повідомлено, що з 01.08.2014 року він перебуває на обліку в Управлінні, як отримувач субсидії відповідно до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 року №848 (із змінами). Житлову субсидію з 01.05.2019 року йому було продовжено автоматично та призначено до виплати готівковими коштами. Ним було отримано субсидію за травень та червень 2019 року готівкою в сумі 462 гривні 79 копійок за місцем отримання пенсії.

Зазначено, що житлова субсидія відповідно до п.п.5 п.6 Положення (у редакції, яка діяла на той час) не призначається (у тому числі на наступний період), якщо структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої заборгованості понад місяць (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує понад 20 неоподатковуваних мінімумів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії (крім заборгованості за послугу з постачання та розподілу природного газу, що нарахована виконавцем комунальної послуги з посиланням на рішення суду щодо норм споживання природного газу побутовими споживачами у разі відсутності лічильників газу та у зв`язку з приведенням об`ємів використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов, а також заборгованості, що виникла у зв`язку із тим, що управитель, об`єднання, виконавець комунальних послуг не уклали договору з АТ «Ощадбанк» (його установами) для перерахування сум житлових субсидій у грошовій безготівковій формі).

Житлова субсидія у випадку, передбаченому підпунктом 5 цього пункту призначається з початку опалювального (неопалювального) сезону за умови документального підтвердження сплати заборгованості або укладання договору про її реструктуризацію або оскарження в судовому порядку протягом двох місяців з початку такого сезону, в іншому випадку – з місяця, наступного за тим, в якому до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення надійшло документальне підтвердження сплати заборгованості або укладання договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку.

При проведенні перевірки особової справи з`ясовано, що субсидія позивачу була продовжена автоматично, за наявності заборгованості за житлово-комунальні послуги, а саме: КП «Харківводоканал» - 665,23 гривні та КП «Харківські теплові мережі» у сумі 2855,53 гривні. У зв`язку із цим, за рішенням районної комісії по вирішенню спірних питань щодо надання населенню державних соціальних допомог, субсидій та пільг від 21.06.2019 року №14 житлову субсидію йому призначено з 01.07.2019 року по 30.04.2020 року у безготівковій формі, яку він отримує у грошовій безготівковій формі шляхом перерахування коштів на рахунок для виплати житлових субсидій в АТ «Ощадбанк». Відповідно до п.106 Положення за отриманням інформації про операції, здійснені за обліковим записом одержувача житлової субсидії щодо перерахування коштів управителям, об`єднанням, виконавцям комунальних послуг, одержувачі субсидії звертаються до АТ «Ощадбанк». Інформація надається в порядку, визначеному АТ «Ощадбанк». Відповідно до п.108 Положення громадяни, яким призначено житлову субсидію, зобов`язані щомісяця сплачувати вартість фактично спожитої послуги з урахуванням суми житлової субсидії. У разі відсутності заборгованості за житлово-комунальні послуги станом на 01.05.2020 року субсидія може бути призначена у готівковій формі. Іншого законодавством не передбачено.

Відповідно до вимог ст.15 Закону України «Про звернення громадян» органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань). Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов`язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов`язки. Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз`ясненням порядку оскарження прийнятого рішення. Відповідно до вимог ст.19 Закону України «Про звернення громадян» органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об`єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов`язані: об`єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; у разі прийняття рішення про обмеження доступу громадянина до відповідної інформації при розгляді заяви чи скарги скласти про це мотивовану постанову; на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу; скасовувати або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням; забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв`язку з заявою чи скаргою рішень; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, а також на прохання громадянина не пізніш як у місячний термін довести прийняте рішення до відома органу місцевого самоврядування, трудового колективу чи об`єднання громадян за місцем проживання громадянина; у разі визнання заяви чи скарги необґрунтованою роз`яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення; не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам; особисто організовувати та перевіряти стан розгляду заяв чи скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, систематично аналізувати та інформувати населення про хід цієї роботи. Відповідно до вимог ст.20 Закону України «Про звернення громадян» звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів від дня їх отримання. В судовому засіданні було досліджено зміст заяви позивача від 23.01.2020 року та відповідь надану на вказану заяву від 05.02.2020 року. Відповідачем, з дотриманням вимог ст.ст.19, 20 Закону України «Про звернення громадян», відповідно до встановлених строків, було надано позивачу відповідь за його зверненням, при цьому позивачу було надано відповідь з питань означених ним в зверненні, щодо отримання ним субсидії, порядок її нарахування, підстави нарахування субсидії саме в безготівковому порядку та можливість її зміни на готівкову у разі відсутності заборгованості за житлово-комунальні послуги, право визначити іншу послідовність перерахування коштів за послуги при безготівковому нарахуванні субсидії. Доводи позивача щодо обов`язку відповідача під час розгляду його звернення перевірити обґрунтованість виникнення заборгованості по сплаті за комунальні послуги, що стало підставою зміни порядку нарахування субсидії, є необґрунтованими, доводи щодо відсутності у нього заборгованості не є предметом розгляду в рамках даної справи та дослідження даного питання не відноситься до компетенції Управління, оскільки ними використовується виключно подана комунальними службами інформація про її наявність чи відсутність. У разі незгоди із рішенням Управління про переведення на отримання субсидії в безготівковій формі, не погодженням із наявністю суми заборгованості позивач не позбавлений права оскарження відповідного рішення чи розміру заборгованості в порядку встановленому законом. Також, позивач має право на зміну послідовності перерахування коштів за послуги, шляхом подання відповідної заяви, про що також були надані роз`яснення у відповіді за заявою. Посилання позивача щодо допуску до негайного виконання рішення суду також є необґрунтованими, оскільки відповідно до вимог ст.430 ЦПК України чітко визначений перелік підстав, коли суд допускає негайне виконання рішень, зазначений спір до даної категорії не відноситься. Враховуючи наведене, суд вважає, що підстав для задоволення позову не вбачається. Оскільки суд дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позову, а позивач при подачі позову звільнений від його сплати в силу вимог Закону України «Про судовий збір», як особи, що є інвалідок 2 групи, судові витрати слід віднести на рахунок держави. На підставі викладеного, керуючись ст.ст.15, 16 ЦК України, ст.ст. 12, 76, 81, 141, 258, 259, 264-265, 273, 430 ЦПК України, Законом України «Про звернення громадян», суд, -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Повний текст рішення виготовлений 26.03.2020 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано до Харківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Харківського апеляційного суду або через Орджонікідзевський районний суд м.Харкова.

Відповідно до вимог п.4 ч.5 ст.265 ЦПК України:

Позивач ОСОБА_1 , 1954 року народження, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , що зареєстрований АДРЕСА_1 .

Відповідач Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради, вулиця Біблика, будинок 6, в м.Харкові, ЄДРПОУ 26281752, представники відповідача за довіреністю Склярова Аліна Володимирівна, Яковлева Валентина Віталіївна.

Головуючий: суддя О.В. Бугера