Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
12.02.10Справа №2а-11986/09/11/0170 о 14 годин 44 хвилини Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Москаленко С.А., при секретарі бурдейній Г.Ю., за участю
представника позивача – Бєляєва А.С., дловіреність від 23.10.2009р.,
представника відповідача - Болібковой А.В., довіреність від 01.12.2009р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Акціонерного товариства закритого типу "Абсолют"
до Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим
про визнання акту недійсним,
ВСТАНОВИВ:
Акціонерне товариство закритого типу "Абсолют" звернулося до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим про визнання недійсним акту №182/15-2 від 30.09.2009р. про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.
Під час розгляду справи позивач уточнив позовні вимоги та просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість АТЗТ "Абсолют", оформлене актом №182/15-2 від 30.09.2009р.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем незаконно складено акт №182/15-2 від 30.09.2009р. про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість АТЗТ "Абсолют" з посиланням на абз. «в» п.9.8 ст.9 Закону України «Про податок на додану вартість» у звязку із незнаходженням за юридичною адресою позивача. Перелік підстав анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, зазначений у ст.9 Закону України «Про податок на додану вартість», є вичерпним. Оскільки підстави, передбачені зазначеною нормою відсутні, рішення відповідача є протиправним та підлягає скасуванню.
Представник позивача у судовому засіданні на задоволенні уточнених позовних вимог наполягав та просив суд задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечував з підстав, викладених у письмових запереченнях.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Акціонерне товариство закритого типу "Абсолют" (ІПН 22278204) зареєстровано 18.01.1994р., як юридична особа виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим (а.с.6-7).
Акціонерне товариство закритого типу "Абсолют" (ІПН 22278204) перебуває на обліку у ДПІ у м. Сімферополь АР Крим (а.с.31).
АТЗТ «Абсолют» зареєстровано платником податку на додану вартість про що ДПІ в м.Сімферополі видане Свідоцтво №008767756, дата початку дії 28.03.2003року.
30.09.2009р. ДПІ у м. Сімферополі АР Крим складений акт №182/15-2 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість АТЗТ " Абсолют" № 00876756 від 28.02.2003 року на підставі якого 30.09.2009 року анульовано реєстрацію платника податку на додану вартість АТЗТ " Абсолют" (а.с.14).
Підставами складення акту та прийняття зазначеного рішення зазначено абз. “в” п.9.8 статті 9 Закону України "Про податок на додану вартість" від 3 квітня 1997 року N168/97-ВР, не знаходження за юридичною адресою та відсутністю основних засобів. Крім того, в описовій частині акту зазначено на порушеня позивачем вимог п.3 статті 9 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців” N755-IV, 15.05.2003.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно.
Вирішуючи справу стосовно позовних вимог щодо визнати протиправним та скасування рішення Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість АТЗТ "Абсолют", оформлене актом №182/15-2 від 30.09.2009р., суд зобов’язаний перевірити чи відповідає це рішення вищезазначеним вимогам адміністративної процедури.
Поняття платників ПДВ, порядок, підстави та строки реєстрації осіб платниками ПДВ, строки сплати податку на додану вартість, надання податкової звітності, анулювання реєстрації встановлені Законом України "Про податок на додану вартість" від 3 квітня 1997 року N 168/97-ВР та визначаються Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 01.03.2000р. за N 79 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 03.04.2000р. за N208/4429.
Відповідно до п.9.1., п 9.2 ст.9 Закону України "Про податок на додану вартість" центральний податковий орган веде реєстр платників податку. Будь-якій особі, яка реєструється як платник податку на додану вартість, присвоюється індивідуальний податковий номер, який використовується для справляння цього податку.
Пунктом 1.3 статті 1 Закону України "Про податок на додану вартість" визначено, що платником податку на додану вартість є особа, яка згідно з цим Законом зобов'язана здійснювати утримання та внесення до бюджету податку, що сплачується покупцем, або особа, яка імпортує товари на митну територію України. Відповідно до пункту 1.2 статті 1 Закону, особою є будь-яка з наведених нижче осіб, незалежно від того, чи є така особа резидентом чи ні, а саме:
- суб'єкт підприємницької діяльності, в тому числі підприємство з іноземними інвестиціями, незалежно від форми та часу внесення цих інвестицій;
- інша юридична особа, що не є суб'єктом підприємницької діяльності;
- фізична особа (громадянин, іноземний громадянин та особа без громадянства), яка здійснює діяльність, віднесену до підприємницької згідно з законодавством, або імпортує товари на митну територію України;
- представництво нерезидента, що не має статусу юридичної особи.
Акціонерне товариство закритого типу "Абсолют" має окремий ідентифікаційний код суб’єкта господарювання 22278204, зареєстровано 18.01.1994р., як юридична особа виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію та довідкою ГУ статистики в АР Крим №05.3-6-06/167 та не заперечувалось представниками сторін у судовому засіданні.
Законом України "Про податок на додану вартість" передбачено, що платником податку є будь-яка особа, яка: а) здійснює або планує здійснювати господарську діяльність та реєструється за своїм добровільним рішенням як платник цього податку; б) підлягає обов'язковій реєстрації як платник цього податку; в) імпортує товари (супутні послуги) в обсягах, що підлягають оподаткуванню цим податком згідно з нормами цієї статті.
2.2. Будь-яка особа, яка за своїм добровільним рішенням зареєструвалася платником податку.
2.3. Особа підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку у разі:
2.3.1. Коли загальна сума від здійснення операцій з поставки товарів (послуг), у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, що підлягають оподаткуванню згідно з цим Законом, нарахована (сплачена, надана) такій особі або в рахунок зобов'язань третім особам, протягом останніх дванадцяти календарних місяців сукупно перевищує 300 000 гривень (без урахування податку на додану вартість).
Судом встановлено, що відповідач подавав податкові декларації з податку на додану вартість протягом періоду з березня 2003 року до серпня 2009 року, що не заперечувалось у судовому засіданні представниками сторін та найшло відображення в акті № 182/15-2 від 30.09.2009р., тобто позивачем виконувалися покладені на нього обов’язки щодо надання податкової звітності до органів ДПІ.
Вичерпний перелік підстав анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, встановлений п. 9.8 ст. 9 Закону України "Про податок на додану вартість", зокрема, реєстрація діє до дати її анулювання, яка відбувається у випадках, якщо:
а) платник податку, який до місяця, в якому подається заява про анулювання реєстрації, є зареєстрованим згідно з положеннями підпункту 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 цього Закону більше двадцяти чотирьох календарних місяців, включаючи місяць реєстрації, та має за останні дванадцять поточних календарних місяців обсяги оподатковуваних операцій, менші за визначені зазначеним підпунктом;
б) ліквідаційна комісія платника податку, оголошеного банкрутом, закінчує роботу або платник податку ліквідується за власним бажанням чи за рішенням суду (фізична особа позбувається статусу суб'єкта господарювання);
в) особа, зареєстрована як платник податку, реєструється як платник єдиного податку або стає суб'єктом інших спрощених систем оподаткування, які визначають особливий порядок нарахування чи сплати податку на додану вартість, відмінний від тих, що встановлені цим Законом, чи звільняють таку особу від сплати цього податку за рішенням суду або з будь-яких інших причин;
г) зареєстрована як платник податку особа обирає відповідно до цього Закону спеціальний режим оподаткування за ставками, іншими, ніж зазначені у статті 6 та статті 81 цього Закону;
ґ) особа, зареєстрована як платник податку, не надає податковому органу декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних податкових місяців або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність оподатковуваних поставок протягом такого періоду, а також у випадках, визначених законодавством стосовно порядку реєстрації суб'єктів господарювання.
Анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпунктах "б" - "ґ" цього пункту, здійснюється за ініціативою відповідного податкового органу або такої особи.
Згідно ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не надав суду доказів того, позивача зареєстровано як платника єдиного податку, або останній став суб'єктом інших спрощених систем оподаткування, які визначають особливий порядок нарахування чи сплати податку на додану вартість, відмінний від тих, що встановлені Законом України «Про податок на додану вартість», чи звільняють таку особу від сплати цього податку за рішенням суду або з будь-яких інших причин.
Щодо відсутності позивача за юридичною адресою, що на думку відповідача є порушенням п.3 ст.9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців ” від 15.05.2003 року №755-IV, суд зазначає наступне.
По-перше, ч.3 ст.9 вищезазначеного Закону України встановлює вимоги до бланку свідоцтва про державну реєстрації юридичної особи, а відтак позивач жодним чином не міг порушити вимоги зазначеної норми.
Крім того, суд враховує положення ст.2 Закону “Про державну податкову службу в Україні”, яка встановлює завдання органів державної податкової служби (здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством), статті 10 закону “Про державну податкову службу в Україні”, Закону України "Про податок на додану вартість" які встановлюють функції державних податкових інспекцій в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об'єднаних державних податкових інспекцій, відповідно до яких до повноважень органів державної податкової служби не віднесено ведення контролю за відповідністю фактичного місцезнаходження юридичної особи з адресою, зазначеною у статутних документах.
Таким чином, відповідачем не доведено наявності будь-якої з підстав, передбачених Законом, для анулювання реєстрації позивача у якості платника податку на додану вартість, а відтак оскаржуване рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
Під час судового засідання, яке відбулось 12.02.2010 року були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАС України постанову складено 17.02.2010 року.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163,167 КАС України,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у м.Сімферополі АР Крим про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість АТЗТ " Абсолют", прийняте на підставі акту №182/15-2 від 30.09.2009р.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Акціонерного товариства закритого типу "Абсолют" витрати зі сплати судового збору у розмірі 3,40грн.
Постанова може бути оскаржена в Севастопольський апеляційний адміністративний суд через Окружний адміністративний суд АР Крим шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складання постанови у повному обсязі та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Москаленко С.А.